Вітольд Ващиковський: Президент Польщі Дуда готує нову мирну ініціативу на заміну "мінському формату"

Антін Борковський
25 серпня, 2015 вiвторок
11:41

З приходом до влади нового польського президента Анджея Дуди з’явились надії на пожвавлення мирного переговорного процесу в Україні

Виклики, перспективи і причини охолодження між владою двох держав у "Cтудії Захід з Антоном Борковським" на Еспресо.TV аналізував віце-голова комісії закордонних справ польського Сейму, колишній віце-шеф Бюро Національної безпеки Польщі Вітольд Ващиковський.  

Чому першим містом для візиту президента Дуди став саме Таллінн, а не той самий Київ?

Найближчим середовищем для Польщі є Євросоюз і НАТО. І візит до Таллінна, столиці Естонії, є певним поєднанням – це візит до держави, котра є одночасно членом Європейського Союзу і НАТО, а по-друге, до держави, що перебуває у нашому безпосередньому сусідстві. Йдеться про регіон, що перебуває у серйозній кризі, що викликана російською агресією проти України. І є зрозумілим, що президент Дуда хоче провести консультації з найближчим оточенням, - як саме реагувати на цю кризу.

Зрештою у візиті до Таллінна є певний символізм, вочевидь зв’язаний з пактом Ріббентропа-Молотова. У Таллінні відбудеться багатостороння зустріч, відтак Дуда має змогу зустрітись зі своїми партнерами, натомість розмови з лідерами України вже почались. Був телефонний дзвінок від президента Порошенка до президента Анджея Дуди, тож фактично перша розмова відбулась. Вони вирішили зміцнити контакт через своїх співробітників – на днях до Києва поїде президентський міністр пан Кшиштоф Щерський, аби домовитись про подальші зустрічі. Президент Дуда не поїхав в Україну також і тому, що, як ви знаєте, він сказав, що його цікавлять дуже конкретні зустрічі, а не куртуазність і потискання рук. Він хоче підготувати візит до Києва. В усіх його регіональних виїздах буде озвучуватись справа російсько-українського конфлікту і будуть проводитись консультації з нашими європейськими партнерами. І президент Дуда буде переконувати, аби створити нову, ширшу мирну  ініціативу, в європейському форматі.

Ви сказали, що Польща буде намагатись долучитись до нового формату переговорів у справі України.

Я вважаю, що ми повинні домагатись подібного долучення. Адже Польща, як країна-член ЄС і НАТО, перебуває в унікальній позиції – ми є одночасно сусідами України, котра є жертвою агресії і Росії, котра є агресором. В зв’язку з цим ескалація конфлікту в Україні матиме вплив на Польщу і матиме вплив негативний. Ми є також країною, котра міцно вимагає дотримання міжнародного права, а, значить, і покарання Росії через санкції, і повернення пограбованих територій, зокрема Криму і виходу з Донбасу.  

Польща є дружньою до України, підтримує її позицію і в зв’язку з цим могла би допомогти за подібної формули. Ми вважаємо, що формула прийнята в теперішній час як нормандська або ж мінська, не є європейською формулою. В жодних європейський трактатах не передбачено, аби дві європейські країни – зокрема Франція і Німеччина – розв’язували якісь конфлікти від імені цілої Європи. В зв’язку з цим вважаємо, що це помилка і це кроки на шляху до російської концепції "концерту імперій", аби в Європі конфлікти і проблеми вирішувались не за допомогою міжнародного права, не через Євросоюз нехай і за участі Росії, але винятково групою вибраних держав. Це концепція вкрай  недемократична і нагадує концерт імперій 19 століття. Ми вважаємо, що в 21 столітті конструкція такого плану не може бути прийнята. І четвертий аргумент, -  Мінські домовленості не діють. Україна не в стані опанувати кордон між Донбасом і Росією, також не виглядає, аби місцеві вибори на Донбасі були проведені в демократичний спосіб, так само не дійшло до припинення вогню, оскільки триває безперервний обстріл українських позицій і це підтверджують спостерігачі ОБСЄ. В зв’язку з цим слід вже замислюватись над черговим форматом, як ініціювати мирні переговори. Цей формат має бути розширено, можливо не лише на Польщу, але й на Сполучені Штати, можливо, на Румунію, можливо, на Туреччину. Ці всі країни також стурбовані розвитком російсько-українського конфлікту.

Вже раніше використовуваний формат, – це був женевський формат, де брали участь ОБСЄ і Сполучені Штати, але, як на мене, цей формат має працювати у в регіональному вимірі. Мають бути заангажовані і європейські інституції. Зараз все залежить від консультацій, але багато залежить і від України. І тут питання: чи Україна захоче мати групу приятелів за столом, або  ж буде розраховувати лише на підтримку Німеччини понад головою Польщі і буде робити ставку на те, що Німеччина натисне на Росію, аби та робила поступки у справі України.

А як так загалом сталось, що Польща виявилась поза нормандським форматом?

На жаль, це була помилка попереднього польського уряду, котрий не хотів брати участі в нормандському форматі і навіть помилково інтерпретував, що, мовляв, добре сталось, бо, мовляв,  Франція і Німеччина беруть відповідальність за мир в Україні. Наступний міністр закордонних справ Польщі Гжегож Схетина робив спробу поставити питання про те, що Польща має бути долучена до переговорів, але останнім часом він також якось замовк і на тій проблемі не наголошував. Я вважаю, що це – помилка. Польща в рамках Євросоюзу повинна домагатись участі у вирішенні цього конфлікту – адже ми є сусідами, і ми є найбільш загроженими, якщо цей конфлікт не буде вирішено.  

Як довго може потривати так звана гостра фаза конфлікту на сході України?

Значною мірою це залежить від того, що робитиме Путін в даний момент, бо його цілі в Україні лишились нереалізованими. Він і надалі хоче дестабілізувати Україну, аби вона стала нецікавою для Європи і Європа припинила з нею співпрацю. По-друге, Путін розраховує на те, що в Україні  дійде до якоїсь нової форми Майдану, чи дійшло би до перевороту і встановлення проросійської влади.

А чи можлива мілітарна фаза чи якийсь серйозний наступ?

Тут найбільш важливими будуть кілька найближчих тижнів, чи місяць-два – серпень-вересень. Військові дії з використанням важкої техніки найліпше проводити у цей період, натомість взимку  це буде робити значно важче через погодні умови. Відтак, якщо він не рушить з військовим наступом у найближчі пару місяців, то восени і взимку буде робити спроби використати економічні інструменти, аби погіршувати ситуацію в Україні.

Ми розуміємо, що в Києві кажуть, чого ми хочемо від Польщі – аби вона нас підтримувала, щось організовувала і так далі – а чого би Польща хотіла від української влади?

Ми би хотіли допомогти Україні ще більше, і цьому сприяють консультації президента Дуди у кількох європейських столицях. Натомість ми би також хотіли, аби Україна в нас бачила партнера, сприймала як державу, що хоче допомагати, і сама виступала державою, що не домовляється з Європою через нашу голову. Не домовляється з Францією чи Німеччиною через нашу голову, але сприймає в нас друга і партнера, який хоче допомогти. В зв’язку з цим творення цього ширшого кола друзів України, в котрому Україна бачила би  Польщу, вочевидь є найбільш жаданим для нас. Бо зараз до певної міри бачимо те, що Україна прагне шукати приятелів далеко, а не близько. 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
11:08
Росіяни обстріляли Дергачі на Харківщині: постраждали двоє дітей
11:02
електроенергія
В Україні надалі фіксують дефіцит електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 26 квітня
11:00
Швейцарія
Комітет парламенту Швейцарії схвалив допомогу Україні у розмірі $5,5 млрд
10:49
Естонія та Данія передали Україні два патрульні катери
10:42
лукашенко, путін
Білорусь ухвалила воєнну доктрину з можливістю участі у війні на боці "дружніх держав"
10:37
На фото: Емінем
Емінем розкрив деталі нового альбому, який вийде цього літа
10:34
Володимир Зеленський
Найбільша АЕС Європи в заручниках 785 днів: Зеленський у річницю Чорнобильської катастрофи нагадав про ядерний тероризм РФ
10:18
Ексклюзив
Карта. Бахмут_2404
ЗСУ вдалося вибити противника з двох позицій на Бахмутському напрямку, - комбат 92-ї омбр Федоренко
10:17
Наводили російські КАБи по позиціях ЗСУ: підозри отримали двоє жителів Харкова
10:04
прапор
У Фінляндії в прикордонному з РФ місті двічі впродовж тижня зривали прапор України біля мерії
10:02
OPINION
Наталка Панченко
Чергова зрада: як в Україні "розкрадуть" американську допомогу
09:56
санкції проти Ірану
США запровадили санкції проти організацій, які допомагали передавати іранські БПЛА Росії
09:55
Тейлор Свіфт
Уперше на Spotify: останній альбом Тейлор Свіфт досягнув 1 млрд прослуховувань за тиждень
09:44
американські системи ППО Patriot
Іспанія передасть Україні ракети для Patriot, - El Pais
09:22
Ексклюзив
Скадовськ, окупанти
Колаборанти першої хвилі з Херсонщини вже сидять у в'язницях РФ або втекли, - мер Скадовська Яковлєв
09:12
дтп Щецин
У польському Щецині сталась ДТП під час руху колони британської військової техніки: є поранені військові
09:07
Херсонщина війна з росією
РФ вдарила по ТЦ, дитячому садку та житлових кварталах на Херсонщині: 6 постраждалих
08:53
Оновлено
Патрульний корабель ЧР РФ "Василь Биков"
Росія завела усі кораблі в Чорному та Азовському морях до пунктів базування
08:34
Ексклюзив
прикордонники
На Сумщині прикордонники відбили атаку російської ДРГ, - речник ДПСУ Демченко
08:33
Шахтарі
Росіяни мобілізували на сході України майже 60% гірників і визнали близько 100 шахт зі 114 нерентабельними, - Луганська ОВА
08:26
Пентагон
США вже почали відправляти в Україну артилерійські снаряди, деякі види зброї та техніки, - Пентагон
08:20
Микола Сольский
Суд арештував міністра аграрної політики Миколу Сольського
08:14
ДБР
Вимагав $100 000 за закриття провадження про колабораціонізм: на Харківщині викрили поліцейського
08:09
Україна може вдарити ракетами ATACMS по Криму, - NYT
08:00
OPINION
Віктор Шлінчак
Про вибори в Україні можна буде думати після виборів у США
07:51
Швеція Готланд солдат
Швеція відправить бронетехніку та танки Leopard у Латвію для посилення кордону з РФ
07:44
Оновлено
знищений російський танк Т-72
Російська армія за добу війни в Україні втратила 950 військових, 7 танків та 31 артсистему
07:37
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ завершив підготовку до наземної операції у Рафаху й чекає команди уряду
07:32
обстріл, ППО
Росія заявила про нібито знищення двох українських реактивних снарядів "Вільха" над Білгородщиною
07:09
долари
Радники Трампа шукають способи запобігти відмові країн від використання долара, - Bloomberg
06:49
Ракета
Британський есмінець уперше з 1991 року збив ракету хуситів
06:45
Куба
Санкції США: компанії Аргентині відмовилися заправляти літаки Куби, скасовано численні рейси
06:25
Сухопутні війська ЗСУ
Захоплення Часового Яру відкриє для РФ перспективи для значного оперативного прогресу, - ISW
06:22
танк Abrams M-1
Associated Press: Україна тимчасово не використовуватиме танки Abrams на фронті. Причина
05:58
російська армія, мобілізація
"Ветерани СВО" за час від початку великої війни в Україні вбили і покалічили понад 200 росіян, - ЗМІ
05:36
Окупанти на ЗАЕС
Атаки на ЗАЕС припинились, але ситуація непередбачувана, -  МАГАТЕ
05:08
Італія
Журналісти державного телеканалу Італії RAI анонсували страйк
04:40
Старт китайського космічного корабля "Шеньчжоу-16", Shenzhou-16
Китай відправив на свою орбітальну станцію трьох астронавтів
04:12
Кім Чен Ин КНДР Північна Корея
Атака хакерів з КНДР на Південну Корею: постраждали 10 оборонних підприємств
03:44
сектор Газа
Від початку війни з Ізраїлем з Гази до Єгипту втекли близько 100 тисяч палестинців
Більше новин