Адам Міхнік: Якщо Конституцію не боронити, прийде інший варіант путінізму

Антін Борковський
20 вересня, 2015 неділя
20:44
Зміст

Легендарний польський дисидент, шеф-редактор "Газети Виборчої" Адам Міхнік у програмі "Студія Захід з Антоном Борковським" розповів про старі-нові виклики, що постали перед Україною та Європейським Союзом, про необхідність пригашувати фашизацію й долати мову ксенофобії, що знищує країни зсередини

- Пропоную поговорити про стратегії миру в країні і Європі  - Східній та Західній. Як бачиш те, що зараз відбувається в Україні?

- Я дивлюся на це з двох точок зору. З точки зору поляка і з боку польського українофіла. Я дуже вболіваю за Україну. Ясна річ, ви зараз у дуже важкій ситуації, бо мусите одночасно вирішувати три проблеми. Вести війну, нехай і гібридну, але ж це війна, де гинуть люди на Донбасі. Маєте організувати якийсь проект реформ в економіці та адміністрації. І мусите поважати і дбати про політичний плюралізм у державі. З одного боку, Україна переживає дуже бурхливий, важкий період - Майдану, втечі Януковича і цієї безперервної дестабілізації країни через так чи інакше зрозумілу діяльність Москви, ситуація є дуже складною і важкою. З іншого боку, я - оптиміст і вважаю, що Україна вже змогла показати те, що видавалось неможливим.  Несподівано з’ясувалось, що в Україні...

...доходить до нової якості населення, самої країни і навіть держави. Я дуже не люблю такий вираз як "політичний проект". Тож виявилося, що Україна не є якимось політичним проектом, а бачимо й відчуваємо народ та країну. Виявилося,  що це все не є якоюсь політтехнологічною схемою.

Очевидно, це були абсурдні тези великоросійських націоналістів. За словами Путіна, такого народу не було, а українську державу придумали австрійці, поляки і т.д. Звісно, це повний нонсенс. Але найважливіше те, що українці довели самі собі, що вони є політичним народом, а не етнічним феноменом з фольклором.  Ні! Ви маєте свою історичну і політичну ідентичність, маєте свої європейські устремління. Не хочете йти кудись, бо ще Хвильовий казав українцям: "На захід! На захід!". І мені здається, що в історії України зараз вирішальний момент, адже незалежно від того, що ще буде, Кремлю з українців вже ніколи не зробити росіян. Щось подібне було у ХІХ столітті з поляками.  З нами робили невідомо що, але росіян з поляків не зробили. І зараз лишається питання: який політичний проект переможе в Україні.  І це питання дуже серйозне не лише для України, це питання важливе для всіх країн Центрально-Східної Європи. Якщо подивитись на Чехію, Словаччину, Румунію, Литву та Польщу, перед усіма стоїть одне питання: чи переможе західноєвропейська модель політичної демократії, чи буде якийсь інший варіант путінізму, наприклад, як в Угорщині.  Бо таке може бути всюди.

- Ну власне, цього найбільше боюсь і я. Ти згадав про важливу третю складову – політичний плюралізм ідеологій.  Але розуміємо, що є речі, які не можна толерувати: не  можна толерувати шовіністів, не можна толерувати крайніх націоналістів, бодай тому, що це зіпсує і розвалить саму країну.

- Я погоджуюсь з тобою. Межа між тим, що є крайнім шовінізмом, і тим, чим він не є,  - дуже делікатна. Я вважаю, що такі речі мають бути чітко визначені в Кримінальному Кодексі, слід визначити, що відповідає Конституції, а що – ні, що відповідає Кримінальному Кодексу, а що – ні. У Польщі, навпаки, у зв'язку з напливом біженців з’являється  ціла хвиля записів в інтернеті, котрі мають відверто кримінальний характер і виражені лайкою. Ми в "Газеті Виборчій" відключали коментарі під матеріалами, бо це були фашистські коментарі.  І це все, як на мене, порушує Кримінальний Кодекс. Але водночас справа виявляється делікатною, адже в Польщі досі не було судового процесу про подібні порушення кримінального законодавства чи Конституції. Бо ж йдеться про злочин, пов'язаний з мовою ненависті. Ми знаємо, що вона є, але їм чомусь завжди вдається викрутитись. Скажімо, польські вболівальники на матч з литовцями прийшли з символікою, на якій була зображена свастика, а в Польщі "гакен-кройц" – це ж нема нічого гіршого.  А вони почали пояснювати, що цей знак...

- ...солярний...

- ...ага, релігійний і належить до індуїзму. Завжди можна набрехати. Натомість нема жодних сумнівів, що зараз в Європі маємо справу з цілою хвилею популізму нового типу. Точніше, не в усіх країнах, а в тих, де демократія є крихкою,  йдеться про країни так званої Нової Європи, постсовєцької чи постбільшовицької.  Тут ця загроза є найбільшою.

- Ну, власне,  ми цього теж боїмось. З одного боку, ми виграли цю війну, бо Україна виявилась країною й народом, що не впали під тиском Росії, навіть десять тисяч загиблих не знищили нашої країни. Але, з іншого боку, пам’ятаємо, що було після Першої світової війни, коли вулиця, або ж люмпени, кричали гучніше від голосу здорового глузду.

- Так є всюди. Так само відбувалося у Польщі.  Подібне було в Угорщині чи Італії. Не лишається нічого іншого, як боронити засади демократичної Конституції. Цю загрозу слід завжди називати! І мені подобається, що ти це бачиш і називаєш речі своїми іменами. Це дуже важливо! Не можна ховати голову в пісок або під килим. Хоча ми в Польщі це дуже любимо робити.  Про це слід голосно казати! Лише допомагаючи  людям усвідомити, що їм загрожує, що загрожує демократії та українській державі, лише так можна зупинити цю загрозу. Інакше не буває!  Бо ж історія України – це послідовна боротьба за ідентичність. Все дуже складно, адже Україна впродовж століть не мала власної держави. І це ще складніше, ніж у Польщі. Польща також не мала власної держави, тож була змушена будувати все з нуля.  Коли Польща стала жертвою поділу – це була Польща шляхетська, а слід було будувати Польщу демократичну, для усіх. У Польщі тоді жили немовби два народи – шляхета і селяни. І треба було шукати ідентичність та самовизначення, адже завжди є ризик того, що це буде дефініція етнічна, а не громадянська.

- Ми, власне, відчуваємо цю загрозу, бо крайні націоналісти активно підносили голос у часи Януковича, і іноді здавалося,  що вони мали такий собі сценарій від адміністрації Януковича - як слід ділити країну, мовляв, у Донецьку чи на півдні живуть ледве не недолюдки і маємо їх упокорити чи українізувати у якийсь спосіб, не знаю, можливо, брутальний.

- Це було глупо, ясна річ.

- Але так було.

- Ти правий. Але в Україні є й дуже позитивний приклад. Україна ззовні мала образ такої собі країни диких націоналізмів. І впродовж усіх років, коли управляли Кравчук, Кучма чи навіть Янукович, в Україні не виникало гострих етнічних конфліктів, таких як на Балканах чи в Росії. Тобто українське суспільство – я кажу з польської точки зору – проявило величезну зрілість. Дуже несподівану. І для мене теж, бо я боявся того. В Польщі свого часу також були побоювання, що як з Польщі вийдуть російській танки, то почнуться антиросійські погроми, але не було жодного.

- Але з іншого боку перед Європою постав інший виклик, виявилось, що монолітної Європи нема, на жаль. Маємо Німеччину та Францію, котрі торгувалися і домовлялися з Путіним щодо справи України, не Євросоюз, а саме ці дві держави.

- Ну, ще нема такої Європи, якої б ми хотіли. Треба до неї прагнути. Але навіть те, що є, – це вже чудо. Це вже чудо! Я дивлюсь на це також з польської точки зору. Для Польщі вступ до Європейського Союзу мав винятково позитивні наслідки. Я не назву жодного аргументу, аби Польщі це не принесло якоїсь користі. І те ж саме буде з Україною. За останні 70 років Європа змінюється, реформується, міняється й інтегрується саме через кризи.

- Але зараз бачимо пік цієї кризи. З одного боку, орбанів, ципрасів і так далі, а з іншого боку, нові виклики – біженці. І виявилось, що рівень моралі в Європі знизився.  

- Залежно де.  В Угорщині так, в Польщі – так. Але от австрійці й німці прекрасно повелися.

- Але дуже дивно. Власне, молоді, бідніші країни показали, даруй на слові, своє так зване "чорне піднебіння". Ця огидна, мерзенна телеоператорка, яка вдарила жінку-біженку.  Але її не саджають до тюрми, її лише звільняють з роботи. І саме це є кошмаром.

- Погоджуюсь цілком. І також вважаю, що ця криза для моєї країни є також моментом істини. Польща, як ти знаєш, поділена. Частина "за" біженців, аби їх прийняти якнайкраще, а частина каже "не приймати", висловлюючись мовою так званої ксенофобії. Знаєш, повного щастя ми ніколи не досягнемо, ми можемо лише крок за кроком наближатись до того кращого, порівняно з тим, що було колись. Але завжди були люди немудрі, ненависні, сфрустровані, ксенофоби, бандити і фанатики. І  ми з ними маємо співжити, з цими людьми, бо ми всі люди, а не ангели.  І я вірю в людяну Польщу й у людяну Україну,  і в те, що і Польща, і Україна опиняться в людяному Європейському Союзі. 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.5
    Купівля 39.5
    Продаж 40
  • EUR
    Купівля 42.59
    Продаж 43.33
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
15 травня
22:02
Росіяни вбили двох залізничників на Дніпропетровщині
Росіяни вбили двох залізничників на Дніпропетровщині
21:47
Чорне море, Крим
Росіяни знову шукають "проукраїнськи налаштоване населення" у Криму, перевіряють переписки, - "Жовта стрічка"
21:39
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Мобілізаційний законопроєкт не змінює того, що зараз відбувається в ТЦК, - ветеран війни Симороз
21:38
Оновлено
без світла, свічка блекаут
В Україні 16 травня запроваджують погодинні відключення світла
21:36
Артем Довбик, Ла Ліга, Жирона
Інсайдер розсекретив клаусулу, яка прописана в контракті Довбика
21:26
Оновлено
напад на Фіцо
Прем'єра Словаччини Фіцо поранили внаслідок стрільби, він перебуває у важкому стані
21:19
Ексклюзив
путін
В Кремлі планують сісти за стіл переговорів з майбутнім президентом США, - політолог Шлінчак
21:05
Росіяни ввечері вдарили по Харкову: госпіталізовано двох цивільних
21:04
"Шахтар", Тарас Степаненко
"Шахтар" переміг "Ворсклу" у фіналі Кубка України
20:54
Дмитро Лубінець
У російських в'язницях утримують майже 1,7 тис. цивільних українців, - Лубінець
20:51
Маргарита Симоньян
Роспропаганда спекулює і звинувачує Україну у причетності до замаху на Фіцо
20:32
Швейцарія
У мирному саміті щодо України братимуть участь 50 держав, - МЗС Швейцарії
20:27
Оновлено
Ворожа армія серед білого дня атакувала центральну частину Херсона
Росіяни вдарили трьома авіабомбами по центру Херсона: 19 людей постраждали
20:20
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Наступ на Харківщині - це початок масштабних наступальних дій Росії. Колонка Сергія Згурця
20:20
Оновлено
світло
Ввечері 15 травня в Україні застосували екстрені відключення електроенергії в усіх регіонах
20:06
Руслан Стефанчук
Стефанчук порадив тим, хто сумнівається у легітимності Зеленського, звертатись після 20 травня до Конституційного суду
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 812-го дня війни: ЗСУ мінуснули російський "зоопарк", окупанти масово гинуть у Вовчанську 
20:00
OPINION
Андрій Бондар
Путін, як гоголівський Чичиков
19:56
Ексклюзив
Військові Національної гвардії України опановують дрони
Найближчі півтора місяця ворог буде активно проводити ударно-штурмові дії у Харківській області - комбат 92-ї ОМБр Федоренко
19:48
Компанія дружини голови суду в Одесі купила квартиру в Маямі за 21 млн грн
Фірма дружини голови одеського райсуду купила квартиру в Маямі, - Slidstvo.info
19:40
Олександр Зінченко та Георгій Судаков (в центрі), Україна - Північна Македонія
Ребров повідомив про травму одного з лідерів збірної України за місяць до Євро-2024
19:28
Українським захисникам вдалось частково стабілізувати ситуацію на Харківщині, - Зеленський
19:11
OPINION
Привид 5655, або Хто контролюватиме відбудову в Україні
18:58
окупант
"До 70% особового складу": "Атеш" розповів про великі втрати росіян на Харківському напрямку
18:54
Артем Довбик, Ла Ліга, Жирона
Довбик претендує на звання найкращого футболіста сезону в Ла Лізі
18:44
"Евакуація з Харкова": українців попередили про фейк, який поширюється у мережі
18:44
Оновлено
діти, війна
Росія атакувала Дніпро: двоє чоловіків загинули, є поранений
18:34
Контрабанда 190 кг героїну з Ірану – двох громадян Туреччини засуджено до 11 років ув’язнення
В Україні двох громадян Туреччини засудили до 11 років тюрми за контрабанду 190 кг героїну
18:33
Серіал "Дім Дракона"
HBO оприлюднив трейлер 2-го сезону "Дому Дракона"
18:24
OPINION
Микола Княжицький
Відсутність державної інформаційної політики щодо війни неминуче призводить до того, що її починають формувати росіяни
18:23
Ексклюзив
Сі Цзіньпін в США
Політично Китаю вигідна поразка Заходу, - директор Центру близькосхідних досліджень Семиволос
18:07
Олександ Будько у Каннах
Українки подали понад 500 анкет на участь у "Холостяку" з ветераном Олександром Тереном
18:06
дрони ЗСУ
В окупованому Скадовську росіяни провели для школярів змагання з пілотування дронів, - Спротив
18:02
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Младоолігарх з "Кварталу". Хто такий Кірющенко, який заробляє мільярди на блекаутах
17:59
Джо Байден
Байден прийняв виклик Трампа на передвиборчі дебати: відома дата
17:54
на фото: наслідки російського обстрілу по селищу Степногірське на Запоріжжі
Окупанти скинули авіабомби на селище у Запорізькій області: троє людей поранені
17:53
Ексклюзив
Ентоні Блінкен
Саміт миру - одна з причин візиту Блінкена в Україну, - Гопко
17:46
ЗСУ
Роботине перебуває під контролем українських захисників, - Сили оборони Півдня спростували інформацію РФ про захоплення села
17:40
Режисер "Шаленого Макса" планував застосувати технологію омолодження Шарліз Терон
17:35
Оновлено
Російська атака по Миколаєву 15 травня 2024 року
Росіяни вдарили по Миколаєву: шестеро постраждалих
Більше новин