"Договірняки": Як у спорті купують і продають перемоги
Продажність і жадоба до грошей притаманна не лише високопоставленим чиновникам, які мають можливість "наколядувати" собі тисячі й мільйони. Принципом "купи – продай" активно користуються і в професійному спорті
Український футбол сколихнули зізнання клубів Прем'єр-ліги "Зорі" та "Металіста", що їхні молодіжні команди грали договірні матчі. Луганський клуб вигнав 11 футболістів, а харківський, взявши зізнання в 12 осіб, поки ще веде розслідування.
З "договірняками" активно бореться Європейський союз футбольних асоціацій (УЄФА). Подібний закон нещодавно вже прийнятий і в Україні. Проте футбол – не єдиний вид спорту, де атлети "зливають" перемогу.
У професійному боксі теж мають місце "договірняки". Нещодавно весь світ облетіло відео бездарної здачі бою і пояса тимчасового чемпіона Латинської Америки за версією WBC аргентинцем Маркосом Мартінесом. Він раптово завалився на настил рингу після того, як домініканець Брауліо Родрігес промазав і навіть не влучив у нього. Ганьба. Та судді зафіксували технічний нокаут у другому раунді.
Часто-густо такий рецепт перемог практикується у боротьбі – вільній і греко-римській (класичній). Причому на найголовнішому старті – Олімпійських іграх. Зокрема, про спробу "купити" його розповідав наш бронзовий призер Пекіна-2008 класик Армен Варданян. Болгарин Микола Гергов, з яким українець боровся за третє місце, перед поєдинком спробував собі гарантувати олімпійську медаль. Він - чемпіон світу-2005 і дворазовий чемпіон Європи, а от на Іграх все ніяк не складалося. Його команда запропонувала спочатку $300 тис. Не отримавши згоди, ставку підняли до півмільйона. Варданян не купився, хоча йому погрожували, що за ці гроші підкуплять суддю. Можливо, суперник саме так і зробив, тільки поєдинок і "бронзу" все одно виграв українець.
Кажуть, що найчастіше у вільній боротьбі продаються кубинці, які мають у себе на батьківщині мізерні преміальні. А от найбільше полюбляють такі "куповані перемоги" турецькі борці.
Скандал з договірними матчами розгорівся на останній літній Олімпіаді в Лондоні-2012 серед змагань бадмінтоністок. У жіночому парному розряді проштрафилися одразу чотири пари - дві з Південної Кореї, одна з Китаю і одна - з Індонезії.
Кореянки Чун Кюн Ин і Кім Ха На, а також Хе Чжон Ин і Кім Мін Чжин звинувачувалися в умисному намаганні програти матчі останнього туру групового етапу, щоб отримати в 1/4 фіналу слабших суперників.
Корейська асоціація бадмінтону спочатку покарала непокірних двома роками дискваліфікації, а потім зменшила термін до півроку.
Набагато суворіше обійшлися з польськими тенісистами, яких було піймано на цій ганебній справі. Організація з боротьби з корупцією в тенісі Tennis Integrity Unit (TIU) дискваліфікувала й оштрафувала 24-річного Петра Гадомського (908-е місце в рейтингу АТР) та 21-річного Аркадіуша Коцилю (898-е). Першого відсторонили від тенісу на сім років, другого - на п'ять. Причому, обидва не лише не зможуть виступати на будь-яких змаганнях під егідою професійних тенісних організацій, а й навіть відвідувати їх.
Лихоманка дісталася і до американського баскетболу. Запроданця знайшли в баскетбольній команді американського університету міста Обьорн (штат Алабама). Її колишній гравець Варез Уорд займався організацією договірних матчів у сезоні 2011/12, домовляючись з суперниками зіграти на певну різницю в рахунку. Уорда звинуватили у підкупі учасників спортивного змагання та змові з метою організації договірного результату в матчі проти "Арканзасу" 25 січня 2012 року.
У матчі з "Алабамою" 7 лютого того ж року Уорд підозріло часто втрачав м'яч. У результаті його команда поступилася з великим рахунком 50:68, хоча букмекери оцінювали її форою +5.
Уорда вигнали з "Обьорну" 25 лютого 2012-го, за словами керівництва університету, за порушення командної дисципліни.
Фото: wrestlingua.com, ctv.by.
- Актуальне
- Важливе