Як працює ялинкова мафія
Щороку перед новорічними святами вулиці українських міст заполонені стихійними ялинковими базарами. Коштують цього року лісові красуні майже вдвічі дорожче, ніж торік
А ось їхнє походження і якість - сумнівні. Багато дерев відверто схожі на похапцем поцуплені. Наскільки легко вкрасти з лісу ялинку та як працює ялинкова мафія - перевіряв журналіст "ШУСТРОВА LIVE" Сергій Медяник.
Сергій Медяник, журналіст:
- Це ліс біля села Старе Бориспільського району. Я проводжу перевірку роботи лісників по виявленню незаконної вирубки сосен та ялинок під час новорічних свят. Включаю бензопилу та буду чекати на реакцію офіційних посадових осіб. Час пішов.
Упродовж години ми ходили із пилкою по лісу. Звісно, залишивши ялинки неушкодженими і лише імітуючи активну вирубку у цьому місці. Від агресивного звуку бензопили холонула душа, однак полум'яної реакції лісників годі було й чекати. Кілька десятків молодих деревець могло загинути цього дня, якби на нашому місці опинились справжні браконьєри! Чому наша активність у лісі так і залишилась непоміченою, ми вирішили запитати у лісгоспі, до котрого прикріплена ця ділянка.
Віталій Василенко, інженер з охорони праці Бориспільського лісгоспу:
- Що значить борються з браконьєрами? Питання не дуже зрозуміле. - Як часто проводяться рейди? – Рейди, наскільки я знаю, згідно розпоряджень проводяться щотижня. Що там по протоколам?
Світлана Долинська, начальника відділу лісового господарства Бориспільського лісгоспу:
- Рейдовые бригады выезжают, естественно. Ну еще пока порушников не знайшли.
Лісова охорона цього лісового господарства має у штаті 49 осіб. Цікаво, чим вони займаються насправді і чому не звернули уваги на нашу гучну активність у розпал сезону торгівлі зимовими красунями? Виходить, браконьєри можуть вільно виходити на полювання за ялинками і ніхто цих злочинців не схопить на гарячому.
Для того, аби вирубка ялинок вважалася законною, і їх вільно можна було продавати, комерсанти мають отримати у лісгоспі спеціальний дозвіл. Та чи можна, отримавши документ на одну кількість, спробувати провернути оборудку значно більшого масштабу? Ми спробуємо з'ясувати це у тому ж таки Бориспільському лісгоспі.
- Что там есть на продажу? Во сколько сегодня можно подъехать? - Приезжайте. - Да, да, в село Старе, в центр села.
І ось ми вже на полі, де вирощують молоденькі сосни. Навколо нас десятки тисяч хвойних красунь, готових стати окрасою новорічних свят в оселях українців.
Майстер лісу Бориспільського лісгоспу:
— А можна с вами напрямую договориться? - Щоб нарубать, чи як? - Чтоб дешевле. – Приїжджайте, беріть у хуторі Гора бумагу, наскільки вам надо, а тоді приїжджайте сюди, тоді тут договоритися можна буде. На мєсто приїхали, нарубали скільки вам надо. – Вы говорите, если мы бумагу возьмем на одно количество, то с вами договоримся чуть дешевле, реально вообще? - Реально! Реально тут все, реально.
Цікавим виявилось і те, що це поле лісники засіяли соснами самовільно і нелегально. Публічна кадастрова карта України свідчить — саме ці розпайовані наділи землі мають зовсім інше цільове призначення, а саме — ведення особистого селянського господарства. Лісгоспи отримують державні гроші на закладання розсадників та розмноження ялинок, натомість, цілком імовірно, лісники привласнюють ці кошти собі. Судячи з того, як безладно ростуть дерева на цьому полі, їх засіяли не люди, а сама природа — хаотично і неконтрольовано.
Між тим, екологи стверджують, що найбільше природі шкодять саме браконьєри. У період новорічних свят вони працюють цілими мобільними групами. Від такої зухвалості гинуть десятки тисяч дерев.
Андрій Плига, координатор волонтерів Всеукраїнського фонду дикої природи (WWF) в Україні:
- До нас доходять випадки, коли лісгоспи продають чіпи за певну суму підприємцям — не дбаючи, яким чином ці бірки будуть начеплені. Тобто, таким чином браконьєри можуть спиляти ялинки у лісі, потім купити за хабар ці бірки, начепити на свої ялинки та продавати у містах. Це доволі прибутковий бізнес і на цьому заробляють і лісгоспи нелегально, і браконьєри заробляють.
За незаконну вирубку дерев передбачені наступні види покарань:
Згідно постанови Кабміну: у випадку незаконного вирубування новорічних ялинок штраф від 200 до 900 гривень. У межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду відшкодування шкоди буде більшим: штраф від 300 до 1200 гривень. У межах міст та інших населених пунктів штраф від 1200 до 1800 гривень. Згідно статті 246-ї Кримінального кодексу України, незаконна порубка лісу карається обмеженням волі на строк до 3-х років.
Таке покарання не зупиняє браконьєрів. Адже ці штрафи в порівнянні з їхніми прибутками насправді є мізерними. Якщо нелегально вирубати партію у тисячу ялинок, то собівартість кожної — з урахуванням хабара лісникам і транспортних витрат — буде близько 30 гривень. А вже кінцева вартість ялинки у місті становить від 150 гривень. Тобто чистий прибуток на партії в тисячу деревець складатиме 120 тисяч гривень.
- Актуальне
- Важливе