Ексклюзив

Депутат канадського парламенту: Позиція Канади не зміниться, поки Росія продовжує агресію

Дмитро Гомон
15 лютого, 2016 понедiлок
08:00

Депутат від правлячої Ліберальної партії, етнічний українець Борис Вжесневський в інтерв'ю Еспресо.TV розповів, чому та про що Канада збирається розмовляти з Росією

Канада є давнім та послідовним другом України, що великою мірою пояснюється активністю потужної української діаспори. Росія ж не залишає спроб вплинути на Оттаву і розсварити її з Києвом.

Ці спроби активізувалися упродовж останніх двох з половиною місяців - відтоді, як у Канаді уряд змінився з консервативного на ліберальний. Варто згадати лише слова Сергія Лаврова про те, що попередній уряд "взяв курс на сліпе слідування вимогам оскаженілих представників української діаспори".

Трохи згодом російські кремлівські ЗМІ взялися розкручувати тему "Канада змінює антиросійський курс". Відправною точкою стали слова міністра закордонних справ Канади Стефана Діона про те, що варто розмовляти з Росією, відмовившись від політики ізоляції, яку сповідував уряд консерваторів. Що цікаво, тему нібито "різкої зміни зовнішньополітичного курсу Канади" розкрутили напередодні візиту міністра в Україну.

Нещодавно в Україні побував голова МЗС Канади Стефан Діон. Напередодні візиту його коментарі щодо необхідності розмовляти з Росією, викликали суперечливу реакцію ЗМІ. Що насправді відбулося?

Це був один з перших закордонних візитів міністра закордонних справ. Те, що для цього обрали Україну, було не тільки символічно - ми хотіли чітко показати нашу підтримку української держави за надзвичайних обставин російської військової агресії та анексії Криму.

Візит дав можливість не лише сказати це публічно, а й підкреслити, що позиція канадського уряду не змінилися і не зміниться, поки Росія продовжує агресію проти України.

Також візит був важливий тому, що український уряд мав відчути цю підтримку від нашого нового уряду і від самого міністра напряму.

Я брав участь у поїздці особисто як радник міністра Діона. Щодо міжнародних справ я спілкуюся з ним давно, ще з 2006 року.

Тоді поясніть, будь-ласка, що означають слова голови МЗС про необхідність говорити з Росією?

Наша політика є така, що ми намагаємося зі всіма розмовляти. Але розмовляти - то не означає, що ми не будемо чітко казати правду російській стороні.

Немає так званого quid pro quo (лат. "послуга за послугу". - Ред.): ви йдете нам на поступки в Арктиці, а ми вам йдемо на поступки в Україні. Ні, такого немає. Це окремі теми, і ми ставимося до цього окремо: чи то ситуація в Сирії, чи то Арктика, чи Україна.

Чи виправдала себе політика ізоляції, яку провадив попередній уряд Канади?

Росія продовжує свою агресію на Донбасі, анексію Криму. Росія в інших частинах світу, наприклад, в Сирії, збільшує свої військові операції. Думаю, що Путін не звертає увагу чи хтось з ним говорить, чи ні. Він має свою візію і шукає способи її реалізувати.

У таких випадках дуже корисно, аби дипломати не були під дією ілюзій, коли під час зустрічей говорять про одне, а потім бачимо, що Росія робить на практиці зовсім інше.

Чи може Росія помститися та почати, наприклад, утискати інтереси Канади в Арктиці?

Ми знаємо, що в Росії був збудований спеціальний підводний апарат та зроблено спеціальний прапор, який встановили на дні океану біля Північного полюсу (йдеться про експедицію 2007 року, яка мала на меті зібрати докази приналежності спірних ділянок арктичного шельфу Росії. - Ред.). Багато хто з цього сміявся. Але ми тоді пояснювали: слухайте, вони серйозно це трактують.

Думаю, ніхто в світі не знає, які думки та реакції відбуваються в пана Путіна в голові. Ніхто не може наперед сказати, які в нього наміри. Але ми знаємо, що його дії підривають міжнародну систему, вибудувану після Другої світової війни. Путін знищив цю правову систему вибудувану на угодах.

Чи були інші акції, окрім російського прапору?

Ми знаємо, що вони будують великі військові бази і вкладають в це великі ресурси. Ми знаємо, що Путін зважає на військову силу, а не на міжнародні угоди. І це чітко видно в останні роки. Ми в дуже складній ситуації через нього. І не час зменшувати санкції або міняти наше ставлення до жертв російської агресії.

ЄС прив’язав зняття санкцій до виконання Мінських угод. За яких умов можуть бути зняті канадські санкції?

Міністр закордонних справ Стефан Діон сказав: "Ми будемо продовжувати наші санкції, ми будемо продовжувати підтримку української сторони доти, доки Росія продовжуватиме свою агресію на Донбасі та продовжуватиметься окупація української території в Криму".

Зараз нема примирення на фронті. А перші пункти Мінської угоди були про примирення. Потім йшлося про повернення полонених до кінця 2015. Росія не виконала ці пункти, Україна ж робила все можливе. Як можна говорити, що санкції можная зняти, в такій ситуації?

Чи плануються якісь нові заходи допомоги Україні з боку Канади як у військовій, так і в інших сферах?

Ми розуміємо, що ситуація змінюється і, відповідно, треба змінювати тактику допомоги. Чинні угоди працюють, а ми переглядаємо, чи є більш ефективні способи того, як ми можемо допомогти Україні. Нові угоди є попередніми та ще не узгоджені, тому я про це не можу говорити.

Чи ускладнює стосунки України та Канади проблема корупції?

Ми будемо допомагати Україні, але є серйозна проблема. Йдуть дві війни: зовнішня - проти російської агресії і внутрішня - проти корупції.

Ми розуміємо, що існує так звана олігархічна система і в Росії, і в Україні. Але є додатковий елемент корупції, який полягає в тому, що в урядових і військових структурах є люди, які працюють не для України, а на ФСБ чи на ГРУ. І це - зовсім інша корупція. Ми того свідомі і розуміємо, що з цим країна мусить боротися, і ми будемо в цьому допомагати.

Як би ви оцінили потужність "українського лобі" в канадському парламенті, уряді?

Українських канадців десь 1,2 млн – це важливий фактор, і кожен з тим рахується. Але справа не в цьому, важливо пам’ятати, що Україна - це одне з найбільш складних геополітичних питань, які маємо в XXI столітті.

У багатьох державах світу люди в уряді наївні щодо Кремля, не поінформовані щодо плину подій в Україні за останні два роки. Але в канадському уряді є розуміння і знання ситуації. І це відбувається великою мірою завдяки ресурсу української громади, українських канадців. Можуть бути виключення, але тут в уряді люди набагато більше поінформовані.

В уряді та парламенті ми маємо загалом десять українських канадців включно зі мною. Ми розуміємо ситуацію, знаємо історію, знаємо політичну культуру Росії та те, як вона чітко відрізняється від політичної культури України. Це надзвичайний ресурс для канадського уряду.

Є рядові члени парламенту, які не займаються закордонними справами, але вони набагато краще поінформовані ніж ті, хто займається цими справами в інших країнах.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
01:04
Росія атакувала Україну ракетами в ніч на 27 квітня. У Харкові були вибухи
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
17:56
Ексклюзив
Валерій Залужний
"Це робить його суперваговитою фігурою": політолог Цибулько про Залужного на посаді посла у Великій Британії
17:51
Єдина Росія
Українська розвідка здійснила кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
17:51
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
РФ уперше за довгий час вивела в Чорне море 2 підводні ракетоносії
Більше новин