Берлінале 66. Як трагедія біженців підкорила міжнародний кіноогляд
Берлінський кінофестиваль визначив переможців та роздав нагороди. Головну статуетку вручили фільму про мігрантську кризу
У Берліні завершився один з найпопулярніших та найпрестижніших міжнародних кінофестивалів. Попри значну кількість мелодраматичних картин на цьогорічному, 66-му, кінофестивалі, перевагу журі віддало політичній стрічці, присвяченій трагедії біженців. І недивно. Фільм ще до оголошення результатів вважався фаворитом кіноогляду, а проблема, яку він зачіпає, відповідає специфіці Берлінале. Адже відомо: особливу увагу кінофестиваль приділяє фільмам політичної тематики.
"Золотий" та шість "Срібних ведмедів"
Ввечері 20 лютого міжнародне журі, яке цього року очолила Меріл Стріп, роздало нагороди кінофестивалю – "Золотого" та "Срібних ведмедів". Ця тварина є символом Берліна, а відповідні статуетки, розроблені німецьким скульптором Рене Сінтенісом, вручаються з 1956 року. Цього року головну нагороду – "Золотого ведмедя" – присудили фільму італійського режисера Джанфранко Розі "Вогонь у морі" (Fuocoammare).
Чим же вразила стрічка журі? Безумовно, картина про мігрантів є надзвичайно актуальною для сучасного світу та Німеччини зокрема. Те, яким чином Розі висвітлив трагедію біженців, не могло не зачепити глядачів.
"Вогонь у морі" розповідає про життя на маленькому італійському острові Лампедуза. Цей острів – найближчий європейський берег для мігрантів, що знаходиться у 113 км від Тунісу. Саме він стає найпершим місцем, якого дістаються біженці, прямуючи до Італії. На цьому острові давно розташувався табір мігрантів, а сама Лампедуза стала своєрідним уособленням всієї міграційної кризи.
Головний герой фільму – дванадцятирічний Самуель, мешканець Лампедузи. Як і багато мешканців приморських селищ, родина Самуеля живе завдяки рибальству. Самуель не дуже любить ходити до школи, але залюбки збирається на скелі узбережжя. Родина юного хлопця роками стає свідками спроб чоловіків та жінок, літніх людей та малих дітей з Африки та Близького Сходу здобути краще життя, мир та свободу. Однак найчастіше мешканці Лампедузи знаходять тільки потоплені тіла біженців.
Очима малого Самуеля режисер Джанфранко Розі показує найбільшу гуманітарну трагедію сучасного суспільства. Вручаючи "Золотого ведмедя", Меріл Стріп наголосила, що "Вогонь у морі" найкраще передає дух Берлінського кінофестивалю. Сам Розі, приймаючи нагороду, заявив, що присвячує її мешканцям Лампедузи, які "відкривають серця іншим людям".
Golden Bear | Fuocoammare | Berlinale 2016"I want to dedicate this award to the people of Lampedusa" Director Gianfranco Rosi at the #GoldenBear award ceremony for his film FUOCOAMMARE.
Опубликовано Berlinale - Berlin International Film Festival 20 февраля 2016 г.
Це вже друга вагома нагорода в активі Джанфранко Розі. У 2013-му він отримав "Золотого лева" Венеційського кінофестивалю на документальну стрічку "Священна римська кільцева".
"Срібного ведмедя" та Гран-прі Берлінале отримала соціальна драма боснійського режисера Даніса Тановича "Смерть у Сараєві".
Сюжет фільму розгортається 28 червня 2014 року – рівно через 100 років після убивства ерцгерцога Франца Фердінанда, що стало ключовим моментом в історії та початком Першої світової війни.
До сторіччя з дня вбивства ерцгерцога дипломатичні делегації з різних країн з'їжджаються до найкращого готелю в Сараєві - "Європа". Саме тут планується розпочати урочистості, супроводжувані закликами до миру та взаєморозуміння. Утім персонал готелю має свої проблеми: працівники кілька місяців не отримують зарплату, тож планують бастувати. Поки VIP-гість з Франції репетирує промову, а тележурналістка проводить інтерв'ю щодо війни та її наслідків, персонал готелю вже обрав свого лідера протестів.
На Берлінале назвали фільм Тановича "сатиричною притчею про політичні мрії та кошмари".
Танович також вже має престижні нагороди: на його рахунку "Оскар" та ще один Гран-прі Берлінале 2013 року.
"Золотого медведя" за найкращий короткометражний фільм отримав фільм "Балада про земноводних" португальської режисерки Леонор Теле.
"Срібного ведмедя" за найкращу режисуру отримав Міа Хансен-Лав за фільм "Майбутнє".
Кадр з фільму "Майбутнє"
"Срібного ведмедя" Альфреда Бауера за відкриття нових горизонтів в кінематографі здобув філіппінський режисер Лав Діас. Його картина "Колискова для скорботної таємниці", яка і принесла режисеру статуетку, триває 8 годин. Стрічка розповідає історію Філіппінської революції проти іспанських колонізаторів.
Кадр з фільму "Колискова для скорботної таємниці"
Найкращим актором назвали Мажида Мастуро з Тунісу за роль в картині Мохамеда Бена Аттіа "Хеді".
А найкращою актрисою стала датчанка Тріне Дірхольм за роль у фільмі "Комуна" Томаса Вінтерберга.
Кадр з фільму "Комуна"
Найкращим сценарієм, за версією журі, став сценарій до польсько-швецької картини Томаша Василевські "Сполучені штати кохання".
кадр з фільму "Сполучені штати кохання"
Нагорода за найкраще технічне рішення дісталася оператору китайського фільму "Проти течії" Марку Лі Пінг-Бінгу.
кадр з фільму "Проти течії"
"Кришталевого ведмедя" отримала картина "Пастка" Джаярая Раясенхарана, яка була представлена в програмі "Generation Kplus"
кадр з фільму "Пастка"
Нагороду в "Generation 14Plus" здобула стрічка "Балкон" Тоббі Фелл-Холдена
кадр з фільму "Балкон"
Читайте також: Україна на Берлінале. 5 фільмів, що розкажуть про нас у Німеччині
ФОТО: berlinale.de
- Актуальне
- Важливе