#FreeSentsov. Як кінематографісти світу не дають забути про Сенцова
Поки політики і ЗМІ поступово забувають про незаконно ув'язнених у Росії українців, з підтримкою та протестами виступають митці та активісти в усьому світі
З травня 2014 року ім'я молодого українського режисера Олега Сенцова майже постійно згадується не в контексті мистецтва, а тривалої боротьби: за волю, за справедливість, проти путінського режиму. Після року судової тяганини проукраїнським активістам-кримчанам винесли вирок: Олегу Сенцову - 20 років, Олександру Кольченку - 10 років колонії суворого режиму.
Після цього Сенцова етапували до Якутії, а Кольченка - до Челябінської області. Стан їхнього здоров'я негативний, і, як повідомляє міністр юстиції Павло Петренко, є загроза життю. Але хлопці тримаються добре, намагаються навіть жартувати.
10 березня Мін'юст України надіслав Мін'юсту Росії звернення з вимогою передати політв'язнів Україні. У відповідь їм повідомили, що Мін'юст Росії оголосить своє рішення протягом місяця.
І поки незаконно ув'язненні хлопці, правозахисники та всі небайдужі очікують 10 квітня, важливо не мовчати. Адже, на жаль, простежується парадокс: коли становище українських політв’язнів погіршується, їхні прізвища дедалі менше з'являються в заголовках новин. Але адвокат Олега Сенцова Дмитро Дінзе просить не припиняти акції на підтримку ув'язненого режисера.
"Ми дякуємо всім за підтримку. Олегу дуже важливо, щоб його не забули, він дізнається про всі акції на його підтримку, в кожному листі і при кожній зустрічі дякує всім, кому небайдужа його доля", - зауважує Дінзе.
Світова кіноспільнота продовжує боротьбу. Кіношники з різних країн не втомлюються вимагати звільнення для незаконно ув'язненого колеги, влаштовуючи як одиночні пікети, так і колективні акції. Адже давно вже немає сумнівів, що справа - політична, і тільки постійна увага може зрушити її у бік справедливості.
Польська кіноакадемія та Фестиваль нового італійського кіно (Польща)
Одними з перших розпочали акції на підтримку Олега Сенцова кінематографісти Польщі. Так, ще в березні минулого року під час вручення нагород польської кіноакадемії Orły у Варшаві митці закликали російську владу звільнити ув'язненого українського режисера Олега Сенцова.
На завершальному заході кіноподії присутні підняли картки з написом Jestem Oleg Sencow ("Я – Олег Сенцов"). Ініціював цю акцію президент Польської кіноакадемії Даріуш Яблонський. Історію незаконного ув'язнення режисера зі сцени розповідала композитор та співачка Олена Леоненко.
Через півроку, у вересні, після оголошення вироку Олегу Сенцову та Олександру Кольченку, поляки вийшли на акцію протесту до російського посольства.
Близько 40 людей вимагали звільнення політв'язнів, припинення російської окупації українських територій, скандуючи "Свободу Сенцову" та "Путін, йди геть!".
Наприкінці листопада минулого року, напередодні апеляційного засідання у справі Сенцова у Верховному суді РФ, видатний польський актор Даніель Ольбрихський звернувся до російського режисера Микити Міхалкова. Він написав відкритого листа з проханням посприяти у справі Сенцова, адже відомо, що Міхалков – друг російського президента Володимира Путіна.
Цьогоріч у березні польські кіномитці знову масово підтримали Олега Сенцова на церемонії нагородження кінопремії Orły. Понад 700 присутніх у залі підняли вгору картки з написом "Свободу Олегу Сенцову".
На сцені "Театру Польського", де вручали нагороди, показували кінокадри з російського суду над Сенцовим.
Голова Польської кіноакадемії Даріуш Яблонський цього разу звернувся зі сцени безпосередньо до Путіна зі словами: "Пане Путін, звільніть Сенцова! Ми не залишимо вас у спокої, кіномитці будуть нагадувати вам про Олега доти, доки він буде перебувати у в’язниці".
Поляки використали можливість підтримати Олега Сенцова і під час відкриття Фестивалю нового італійського кіно "Cinema Italia Oggi 2016". Так, 31 березня у Варшаві активісти організацій Euromaidan-Warszawa та Fundacja Otwarty Dialog збирали підписи за звільнення Сенцова під листом до Володимира Путіна.
Протягом декількох днів фестивалю активісти зібрали 569 підписів. Серед підписантів - відомий італійський актор Клаудіо Сантамарія, італійські та польські діячі культури та учасники кінофестивалю.
Берлінале та Берлінська Академія мистецтв (Німеччина)
Одними з перших кінематографістів за кордоном, які підтримали Олега Сенцова та почали вимагати негайного його звільнення, стали представники Берлінської Академії мистецтв.
На початку лютого 2015 року вони оприлюднили відкритий лист, у якому висловили своє обурення протиправними діями Росії та закликали російську владу звільнити Сенцова.
Президент Академії мистецтв Клаус Штек підкреслив, що, поки Сенцова не звільнять, його заклад не підтримуватиме жодних офіційних контактів з російськими культурними установами.
А в березні 2015-го у Берліні відкрили виставку на підтримку незаконно ув’язнених Надії Савченко та Олега Сенцова.
У липні минулого року у столиці Німеччини пройшли Дні українського кіно на підтримку ув'язненого українського режисера Олега Сенцова. Захід підтримали Європейська кіноасоціація та Німецька кіноакадемія. А директор Берлінале Дітер Косслік виступив із спеціальним відеозверненням, в якому закликав підтримати подію.
У вересні в Берліні провели марш на підтримку українських політв'язнів. Близько двох десятків небайдужих пройшли мирним маршем від Парізер плац до будівлі посольства Росії у ФРН на Унтер ден Лінден. Серед них були як українці, так і німці.
З вимогою звільнити українського кінорежисера Олега Сенцова виступили кінематографісти на цьогорічному Берлінському кінофестивалі. Акцію провели перед показом фільму "Маріуполіс".
Росія
Насправді те, що саме Росія незаконно утримує українських громадян, не виключає, що чимало російських кінематографістів підтримують Олега Сенцова.
Спершу у серпні, ще до оголошення вироку, із зверненнями на захист Олега Сенцова виступили режисери Олексій Герман-молодший, Олександр Сокуров та Павло Бардін. Вони назвали покарання "великою трагедією", заперечили екстремізм Сенцова, а справу назвали "показовою прочуханкою".
Після оголошення вироку жителі різних міст Росії влаштували одиничні пікети.
Однією з перших своє фото з гаслом "Je suis Сенцов", зроблене біля входу до Верховного суду Росії, розмістила в соцмережі російська співачка Тетяна Конькова.
Долучились до акції жителі міста Усть-Кут Іркутської області.
Подібні акції пройшли і в Петербурзі.
Окрім цього, у Петербурзі група активістів написала історію розвитку справи Сенцова-Кольченка на тротуарі вулиці Повстання за допомогою аерозольної фарби.
А на початку вересня понад 300 російських митців підписали звернення до Ради при президенті Росії з розвитку громадянського суспільства та прав людини, вимагаючи розслідувати застосування тортур до Сенцова.
Серед підписантів - відомі російські режисери, лауреати міжнародних кінофестивалі Борис Хлєбніков, Олексій Попогребський, Віталій Манський, Валерій Тодоровський, автор "Левіафану" Андрій Звягінцев, Марина Разбєжкіна, Аскольд Куров та інші.
У грудні рок-співак Борис Гребенщиков закликав російського генпрокурора скасувати вирок Сенцову, підписавшись під зверненням російського відділення Amnesty International.
МКФ Febiofest та Чеської академії кіно і телебачення (Чехія)
Не залишилися байдужими і чеські кінематографісти. У березні 2015 року Міжнародний кінофестиваль Febiofest у Празі пройшов під гаслом "Свободу Сенцову".
Напередодні оголошення вироку Чеська академія кіно і телебачення (СFTA) виступила з вимогою до влади Росії скасувати сфальсифіковані звинувачення проти Олега Сенцова.
Ініціативу підтримали 90 членів Чеської академії кіно і телебачення – відомих режисерів, акторів, сценаристів, операторів на чолі з її президентом Іво Мате.
Вслід за культурними діячами активісти у Празі влаштували антипутінський пікет. Вони прийшли під російське посольство з плакатами "Досить обманювати та вбивати", "No Putin, no war", "Слідуйте вашій Конституції" та іншими. Вимагали також звільнити українських полонених і заручників: Надію Савченко, Олега Сенцова, Олександра Кольченка.
У січні цього року Чеська кінематографічна та телевізійна спілка FITES нагородила українського кінорежисера Олега Сенцова спеціальною премією журі та направила відкритий лист Олегу.
Наприкінці березня 2016-го у Празі відбувся мітинг на підтримку кримських політв'язнів, який приурочили до другої річниці анексії Криму.
У Празі пройшлися на підтримку кримських політв’язнівУ столиці Чехії Празі відбувся мітинг-хода на підтримку політв'язнів Криму і України, а також проти самого факту анексії півострова. Захід приурочено до другої річниці окупації Криму Росією і проходить в рамках благодійного фестивалю «CrimeanSOS».
Опубликовано Радіо Свобода 19 марта 2016 г.
Каннський кінофестиваль та активісти (Франція)
До підтримки українських політв'язнів долучилися французькі активісти. Наприкінці червня 2015 року перед російським посольством у Парижі пройшла акція, учасники якої вимагали звільнити "кримських заручників".
Півсотні людей освистали російський дипломатів, вигукували заклики звільнити Кольченка, Сенцова та інших політв'язнів, засуджувалися анексію Криму та порушення прав людини на півострові.
Підтримав Олега Сенцова і Каннський кінофестиваль. У травні минулого року одна з його паралельних програм - "Двотижневик режисерів" – щодня починалася кадром на підтримку Сенцова.
Венеційський кінофестиваль (Італія)
На захист українського режисера виступив і один з найстаріших кінофестивалів світу - Венеційський кінофестиваль. У 2014 році його організатори навмисно поставили ще одне крісло, призначене для членів журі, яке простояло порожнім як нагадування про Олега. Тоді на його підтримку виступили Педро Альмодовар, Майк Лі, Стівен Долдрі, Мохсен Махмальбаф, Тільда Свінтон.
У 2015-му фестиваль від імені всієї світової кіноіндустрії знову нагадав світові про Олега Сенцова. Французький режисер Крістіан Венсан перед прем'єрою свого конкурсного фільму публічно зачитав звернення кінематографічної громадськості на захист Сенцова. Виступив український режисер Сергій Лозниця.
А іранський режисер-вигнанець Мохсен Махмальбаф Олегу Сенцову присвятив свою нагороду Венеційського фестивалю. "Сенцов має знімати нові фільми, а не рахувати роки у в'язниці", - наголосив він.
У серпні 2015 року Європейська кіноакадемія закликала Росію звільнити Сенцова. Правління Європейської кіноакадемії звернулося до російської влади з відповідним листом на адресу президента, голови Держдуми, директора ФСБ, міністра внутрішніх справ і генерального прокурора Росії.
Лист підписали Стівен Долдрі, Майк Дауні, Аґнєшка Холланд, Даріюш Яблонський, Акі Каурісмякі, Майк Лі, Кен Лоуч, Войцех Марчевський, Даніель Ольбрихський, Фолькер Шлендорф, Бела Тарр, Бертран Таверньє, Анджей Вайда, Вім Вендерс, Кшиштоф Зануссі, а також 250 членів Польської кіноакадемії. Загалом під листом підписалися понад 1000 світових діячів кіно та мистецтва.
А після оголошення вироку Сенцову Європейська кіноакадемія розпочала збір пожертвувань на підтримку сім'ї ув'язненого режисера та оплати юридичних послуг. Як пізніше розповів адвокат Дмитро Дінзе, така матеріальна допомога дуже допомогла їм.
Сараєвський кінофестиваль (Боснія і Герцеґовина)
Напередодні оголошення вироку організатори Сараєвського кінофестивалю закликали звільнити Сенцова. Організатори найбільшої кіноподії на Балканах провели кампанію на підтримку кримського режисера. Також вони приєдналися до кампанії Європейської кіноакадемії.
На закритті цього щорічного кінофестивалю виступив британський продюсер Майк Дауні, закликавши звільнити Олега Сенцова.
Після оголошення вироку його співвітчизник – відомий британський режисер Майк Лі назвав трагедією і ганьбою для Росії вирок Олегу Сенцову.
Швеція
У день оголошення вироку і в Стокгольмі активісти пікетували російське посольство.
А ірландський режисер Джонні О'Райлі висловив підтримку Сенцову в прямому ефірі російського пропагандистського Lifenews. О'Райлі запросили в студію поговорити про його картину "Москва ніколи не спить".
"Спочатку хочу привітати всіх з Днем кіно. І особливо хочу привітати одну людину, яка зараз сидить у в'язниці з політичних причин, - Олега Сенцова. Це важливо, щоб ми його не забували, особливо в цей день", - заявив в ефірі ірландець.
"Тиждень українського кіно на підтримку Олега Сенцова" (Грузія)
На початку 2015 року у Тбілісі за сприяння Національного кіноцентру Грузії пройшов "Тиждень українського кіно на підтримку Олега Сенцова". Під час благодійних показів грузинським глядачам показали чотири українських фільми, серед яких і фільм самого Сенцова "Гамер".
В Європі акції протесту не припинилися і цього року. У лютому в Парижі, Лісабоні, Римі кількадесят активістів зібралися під прапорами України та ЄС та провели мирну ходу.
Фото: Радіо Свобода
МКФ у Торонто (Канада)
Підтримують Сенцова і на іншому континенті. Так, у вересні 2015 року на кінофестивалі у Торонто активісти роздавали листівки, присвячені справі ув'язненого режисера. Під час кіноподії збирали підписи під онлайн-петицією.
На кінофестивалі у Торонто відбулася прем’єра документального фільму "Зима у вогні" Євгена Афінeєвського. Аби привернути увагу до справи українського режисера-політв'язня, режисер вийшов на сцену в футболці з фото Олега Сенцова та написом #FREESENTSOV.
Одеський МКФ, Docudays UA та інші (Україна)
Звісно, постійно нагадають світу про Олега Сенцова і українські кінематографісти. Зокрема, Одеський кінофестиваль минулого літа присвятив режисерові документальну програму "Шлях до свободи".
У вересні Марко Супрун – один із засновників Babylon'13 - здобув нагороду на міжнародному фестивалі Passion for Freedom у Великій Британії за фільм "Сильніше ніж зброя". Свою міжнародну нагороду він присвятив Олегу Сенцову.
Цього року підтримали Сенцова на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA. Акція була ініційована міжнародною правозахисною організацією Amnesty International.
І це не повний перелік того, що роблять на підтримку Олега Сенцова не лише в Україні, а й в світі.
- Актуальне
- Важливе