Небезпечний приклад. Як Молдову розривають між Росією та ЄС

28 квітня, 2016 четвер
13:54

Молдова загрузла в корупції та політичних баталіях, які гальмують її рух до ЄС. На кризі Кишинева вже паразитують проросійські сили та олігарх з власними "цілями"

Зміст

Політичні баталії в Україні затіняють для багатьох українських медіа та експертів новини із сусідньої Молдови. Разом з тим, недооцінювати те, що відбувається у Молдові, не варто.

Надто багато подібностей в українському і молдавському політикумі: корумпованість політиків, недосконалість судової системи, баталії між проєвропейськими політичними партіями, які дискредитують саму ідею Європейської інтеграції.


Окрім того, є всі підстави вважати, що Молдова для Кремля є свого роду міні-полігоном гібридної війни, на якому Москва апробовує методи дискредитації своїх політичних опонентів, розпалювання конфліктів та ворожнечі між проросійськими та націоналістично налаштованими силами. 


Якщо вони будуть успішними у Молдові, Москва поширюватиме їх і на інші держави Східного партнерства.

Румунська загроза чи "румунська загроза"?

У минулі роки, дивним чином, щойно в Україні починали говорити про загрози з боку Москви або російські претензії на українські території, як одразу хтось з експертів та політиків починав "бити у набат" з приводу того, що така загроза існує і з румунського боку.

Офіційний Бухарест регулярно заперечував будь-які такі претензії. Та це не заважало "викривачам" шукати "підводні камені", видавати мало не за офіційний курс румунського уряду недолугі балачки румунських політичних маргіналів про необхідність повернення під юрисдикцію Румунії територій Бесарабії та Північної Буковини.

Ще гостріше стоїть питання румунської загрози у Республіці Молдова. Останнім часом, це питання стало предметом неабияких політичних спекуляцій. Одним з нещодавніх виявів активності прихильників об’єднання з Румунією став нещодавній марш уніоністів у Кишинеу 27 березня 2016 р.

Напередодні маніфестацій вони провели конгрес "Сфатул церій – 2", проводячи паралелі з подібним зібранням у 1918 році, коли на ньому відбулося голосування за входження Молдови до складу Румунії. Делегати нового "Сфатул церій" оголосили про необхідність об’єднання Республіки Молдова і Румунії вже до 2018 року (хоча ця ідея підтримується лише маргінальними румунськими політиками і не має підтримки більшості у самій Молдові).

Понад те, в ході конгресу учасники сказали, що тоді як Правобережжя Молдови відійде Румунії, Придністров’я слід було б "віддати" Україні. Вочевидь, заяви "уніоністів" стали подразником як для проросійських сил у самій Молдові (вони негайно почали обурюватися ризиком втрати молдавської державності), так і для Придністров’я.

Скажімо, придністровські видання відразу охрестили представників "Сфатул церій" реваншистами і нагадали, що взагалі-то "Придністровська республіка" прагне "влитися у Російську Федерацію".

Російські маневри на придністровському фланзі

Вочевидь, коли проросійські політичні партії гостро реагують на так звану "румунську загрозу", то вони здобувають собі політичні бонуси у російськомовних і проросійських виборців, яких жахає перспектива стати громадянами "третього сорту" у Великій Румунії.


Так само зрозуміло, що у Придністров’ї жупел "румунської загрози" сприяє консолідації суспільства – там ще з дев’яностих років минулого сторіччя "влада" активно експлуатує тези про "румунські танки" для того, щоб доводити необхідність "незалежності від Молдови" та "братньої допомоги Москви".


Що ж до Москви, то вона активно грає як на почуттях виборців так і на геополітичній ситуації в регіоні. Вже 31 березня Росія провела у Придністров’ї навчання воєннослужбовців Оперативної групи російських військ.

А вже 10 квітня з’явилась також інформація про те, що до Молдови разом з кількома офіцерами РФ, начебто з метою проінспектувати військо на Придністровській території, прибув генерал-полковник ЗС РФ Олександр Лєнцов, відомий своєю участю у операціях у Чечні, Сирії та на Сході України (зокрема, в ході операції в Дебальцево). Хоча деталі щодо "подвигів" цього генерала маловідомі, його поява у Молдові – недобрий знак.

"Гра молдавського ляльковода"?

На такому внутрішньополітичному та геополітичному тлі цікавою є гра молдавського політика і бізнесмена, чи не найвпливовішої людини у Республіці Молдова, – Влада Плахотнюка.

З одного боку Влад Плахотнюк – вкрай непопулярна фігура молдавського політикуму. Його звинувачують у корупції та безпринципності. Плахотнюку та його Демократичній партії опонують політики як лівого так і правого флангу, як проросійські так і прорумунські сили.

Влад Плахотнюк

Влад Плахотнюк

Проте, незважаючи на брак довіри виборців і сумнівні методи політичної боротьби саме Плахотнюк нині контролює в Молдові і парламент, і уряд, і, зі слів молдавських експертів, більшість бізнес-потоків.


В рамках політичної гри Плахотнюка, його партія разом з комуністами та соціалістами, вкотре задекларувала нейтралітет Молдови, і без того закріплений в Конституції держави. Фракції соціалістів та комуністів вважають, що це є підставою для того, щоб тиснути на "уніоністів".


Разом з тим, демократи Плахотнюка використовують декларацію і як інструмент тиску на русофілів та додаткову підставу наполегливо вимагати виведення російських військ з Лівобережжя Дністра – адже розміщення іноземних військ на території нейтральних держав нонсенс з точки зору міжнародного гуманітарного права.

Майстерність гри Демократичної партії та й самого Плахотнюка полягає у тому, що поки аналітики та виборці намагаються зрозуміти, які настрої поділяє ця політична сила – румунофільські чи проросійські – на соціально-економічну ситуацію в країні зважають менше, тож і критики уряду "людини Плахотнюка" – Павла Філіпа меншає.

Понад те, роздмухуючи протистояння між прихильниками об’єднання з Румунією та апологетами проросійського курсу, Плахотнюк сіє розкол у лавах своїх опонентів з правого та лівого флангу, які донедавна виступали проти нього єдиним фронтом, а сам, тим часом, будує свій "феод" у центрі Європи.

Час "Х"

Наскільки вдалою виявиться "гра Плахотнюка", наскільки сильними є у Молдові позиції русофілів та уніоністів, до яких кроків вдаватимуться Росія і Євросоюз і чого чекати від Молдови Україні – удару росіян з боку Придністров’я чи Придністровського регіону "у подарунок" – стане відомо вже невдовзі.

30 жовтня у самій Молдові відбудуться вибори президента, а 11 грудня "президентські вибори" і у самопроголошеній "Придністровській молдавській республіці".

Зрозуміло, що кампанія вже триває. У її ході ще не раз розігруватиметься як провокаційна уніоністська карта, так і проросійські сентименти.


ЄС намагатиметься віднайти в молдавському політикумі нескомпрометовані обличчя, а Росія намагатиметься вести діалог щодо посилення свого впливу, "брязкаючи зброєю" у Придністров’ї та використовуватиме свою "п’яту колону".


Що ж до Плахотнюка, то він і далі вестиме свою гру, маніпулюючи протистоянням правих та лівих, балансуючи між РФ та ЄС, намагаючись закріпити свою владу у Республіці Молдова.

Осінні вибори покажуть, що й до чого, проте вже зараз можна винести кілька уроків і для України.

По-перше, цілком реальними є сценарії протистояння українських праворадикалів та їх опонентів – хочеться сподіватися, що, на відміну від Молдови, влада не розпалюватеме цей конфлікт, аби прикрити ним недолугості власної економічної та соціальної політики.

По-друге, Україна як і Молдова залишається предметом геополітичної конкуренції Заходу та Росії і хочеться сподіватися, що прозахідні політичні сили не розчарують електорат так, я це сталось з їхніми колегами у Молдові, а праворадикали та проросійські сили не виступлять єдиним антиолігархічним фронтом проти нинішньої влади.

Зрештою, по-третє, хочеться сподіватися, що спроби Влада Плахотнюка побудувати в Молдові державу для себе, граючи на протиріччях внутрішніх та зовнішніх гравців, не стануть предметом натхнення українських політиків...

Автор: Сергій Герасимчук, експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" 

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
7 вересня
20:41
Андрій Трусов, Паралімпіада-2024
Україна завоювала ще 2 золота на Паралімпіаді: у плаванні та дзюдо
20:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Російсько-українські перемовини про закінчення війни в принципі неможливі, - Портников
20:36
Вільям Бернс
Директор ЦРУ Бернс: восени 2022 року існував реальний ризик застосування РФ ядерної зброї
20:08
OPINION
Про типові помилки інфантильних громадян
20:02
світло
Відключень електроенергії на 8 вересня не прогнозується, - Укренерго
19:51
Рубен Брекельманс
Міністр оборони Нідерландів пояснив, чому Альянс не закриває небо над Україною
19:21
Португалія
Португалія закликала ЄС почати підготовку до вступу України
19:00
Партнерський матеріал
відновлення деокупованої Сумщини
Відбудова України: як відбувається відновлення деокупованої Сумщини
18:54
Окупанти атакували Нікопольщину важкою артилерією: загинула жінка, є поранена
18:36
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Параолімпіаді-2024
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Паралімпіаді-2024
18:28
Ексклюзив
Віталій Капранов
"Головний крючок, за який ми чіпляємо глядача": письменник і блогер Капранов розкрив секрет своєї творчості
18:08
OPINION
Ніхто з нас не обирав цей жах. Його обрав Путін
18:05
Паверліфтер Бабинець здобув першу в історії України медаль у цьому виді спорту на Паралімпіаді-2024
17:41
Атака на Херсонщину
Ворог від ранку атакує Херсонщину КАБами, дронами та артилерією: є поранені
17:34
Україна повернула з окупованих територій двох жінок похилого віку
17:28
Барельєфи ордена Леніна і "Золоті зірки": в Одесі активісти зняли комуністичні символи з пам'ятника "Крила перемоги"
17:16
Іран
Очільник британської МІ6 Річард Мур оцінив ймовірність іранської помсти Ізраїлю у відповідь на вбивство командира ХАМАС
17:06
В Офісі президента заявили, що Україна готова створити Вищий спеціалізований суд в межах партнерства з МВФ
17:04
ЗСУ війна фронт
На фронті від початку доби відбулося 101 боєзіткнення: росіяни найактивніші на Покровському та Курахівському напрямках
16:45
Ніколас Мадуро
Аргентина просить МКС видати ордер на арешт президента Венесуели Мадуро
16:39
Оновлено
безпілотник, дрон
Дрони СБУ знищили склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ
16:33
Оновлено
У Луцьку стався вибух: є постраждалі, причетного затримали
Росіяни вдарили по середмістю Харкова 7 вересня: зафіксовано 2 прильоти, спалахнула пожежа
16:30
Українці почали застосовувати на фронті дрони-підпалювачі "Дракони", - CNN
16:30
Ексклюзив
Глен Грант
Якщо ми далі воюватимемо радянською доктриною, то програємо війну, - полковник Грант
16:07
OPINION
"Захист від дурня" для системи
16:01
Оновлено
Україна вимагає скасувати показ стрічки Russians at war на кінофестивалі у Торонто
15:56
Ексклюзив
ЗСУ
Інтенсивність буде зростати: аналітик Їжак про події на лінії фронту у найближчі місяці
15:40
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Минулої ночі до Білорусі залетіли 8 російських дронів, - Гаюн
15:35
Оновлено
обстріл Павлоград
Ракетний удар по Павлограду 6 вересня: загинула людина, кількість постраждалих зросла до 82
15:23
Віктор Дідух
Паралімпіада-2024: українець Віктор Дідух здобув золото в настільному тенісі
15:07
Вовчанськ, Харківщина
У Вовчанську ЗСУ б’ються з окупантами всередині багатоповерхівок, - ОТУ "Харків"
14:56
Мішель Барньє
У Франції тривають багатотисячні протести після того, як Макрон обрав Барньє прем'єр-міністром
14:53
Огляд
Людмила Кіченок
Перемога, перемога і ще раз перемога: огляд новин українського спорту за 1-7 вересня
14:40
Іспанія
Іспанія підписала доєдналась до ІТ-коаліції з підтримки України
14:36
Кирило Буданов
Буданов пояснив, чому вважає Telegram "загрозою національній безпеці"
14:33
Ексклюзив
Олег Рибачук
Можна прогнозувати, що дозволи будуть: Рибачук про обмеження застосування західної зброї
14:27
Кирило Буданов на "Радіо Хартія"
Буданов сказав, коли економіка Росії відчує болючі наслідки війни
14:15
На фото: ілюстративне фото вебкам-моделі
У Казахстані заборонили вебкам на законодавчому рівні
14:12
The Washington Post: Лобісти у Вашингтоні змагаються за майбутнє Православної Церкви в Україні
14:05
OPINION
Кремль освоює бойове вуду... для зіткнення із НАТО в Африці
Більше новин