Турецька рокіровка. Що означає відставка прем’єр-міністра Давутоглу

6 травня, 2016 п'ятниця
18:16

Новина про те, що голова турецького уряду йде у відставку, спричинила хвилю нервових поглядів і запитань про те, що відбулося та які наслідки матиме

Зміст

На прес-конференції у четвер, 5 травня, Давутоглу оголосив, що йде з посади прем'єр-міністра та лідера правлячої Партії справедливості та розвитку (ПСР). Обидві посади він отримав у серпні 2014 року – фактично, з рук нинішнього президента країни Реджепа Таїпа Ердогана.

Формально відхід від влади Давутоглу має бути зафіксований на позачерговому з'їзді ПСР, який призначено на 22 травня. Там же буде обрано його наступника. Сам він також балотуватиметься, але вже зрозуміло, що за нього не проголосують.

Зовні процес виглядає мирно та пристойно. Давутоглу сказав, що залишиться рядовим членом ПСР і "до останнього подиху лишається вірним президенту Ердогану". Але як то часто буває в Туреччині, за ширмою красивих слів криється багато прихованих пружин.

Вся влада в одні руки

Якщо коротко, то ми спостерігаємо новий етап зміцнення влади авторитарного лідера Туреччини Ердогана. З його благословення Давутоглу був призначений прем’єр-міністром майже два роки тому для того, щоб залишатися на других ролях за спиною президента. Але союзник почав самостійну політичну гру, тож усунення його від влади стало питанням часу. Саме так описують ситуацію турецькі журналісти, зокрема, й ті, з якими спілкувався сайт Еспресо.

Варто нагадати, що Туреччина – парламентсько-президентська республіка, де голова уряду має більшість владних повноважень, а президент грає другорядну роль. Ердоган прагне змінити цю систему.

Для цього потрібна реформа конституції, а відтак – конституційна більшість в парламенті. Її немає, тож Ердоган перетягує на себе повноваження іншими шляхами. Зростання популярності Давутоглу серед членів ПСР та поза нею стало реальною перешкодою для вибудови системи одноосібної влади президента.

Давутоглу після призначення прем'єром мав би відігравати таку ж роль, яку отримав Азаров під час президентства Януковича: такої собі сірої мишки за спиною лідера.

Дуже умовно прихід до влади Давутоглу нагадує "рокіровку" Путіна й Медвєдєва. У випадку з росіянами президент Медвєдєв на посту президента жодних амбіцій не виявляв і коли минув його термін з готовністю поступився кріслом Путіну.

Давутоглу замість того, аби тихенько виконувати свою роботу, почав концентрувати владу в своїх руках. І, звісно, проти переходу до системи президентської республіки, як того прагне Ердоган.

"Давутоглу вибудовував власну владу в партії та державі на противагу Ердогану. В результаті він програв боротьбу", - констатує турецька журналістка Хіляль Каплан в своїй колонці для видання Daily Sabah.

На з'їзді 22 травня будуть обирати нового прем'єра з п'яти кандидатур. Усі вони аж ніяк не дотягують до рівня професора міжнародних відносин Давутоглу.

Радник-інтелектуал

Ахмет Давутоглу та Реджеп Таїп Ердоган разом працюють дуже давно. До призначення прем'єром Давутоглу п'ять років очолював міністерство закордонних справ. А до того він, за словами наших турецьких колег, багато років був радником Ердогана в питаннях зовнішньої політики. Саме він у багатьох питаннях визначав зовнішній напрямок розвитку Туреччини.

Зокрема, на початку 2000-х, коли йшли переговори з кіпрського питання, Давутоглу був автором багатьох формулювань. Він у ті часи не обіймав жодних офіційних посад у владі, не був навіть депутатом, а працював професором одного з найкращих вузів країни – університету Мармара.

Давутоглу на посту прем'єра став дійсно нагадувати Медвєдєва у тому сенсі, що він виглядав набагато більш ліберальним, аніж авторитарний та різкий у висловлюваннях Ердоган.

Саме Давутоглу, а не Ердогана воліли бачити своїм партнером вашингтонські та брюссельські чиновники. Перших Туреччина найбільше цікавить як союзник у вирішенні сирійського питання. Американцям, як пише видання Foreign Policy, імпонувала толерантна позиція Давутоглу щодо курдів – союзників США в боротьбі з терористами "Ісламської держави".

Європейці зацікавлені в стримуванні Анкарою потоку біженців. Давутоглу в очах Брюсселя виглядає надійним партнером, а от щодо Ердогана впевненості менше, пише турецьке видання Hurriyet Daily news.

У самій Туреччині Давутоглу став привабливим лідером в очах багатьох інтелектуалів та ліберально настроєних членів ПСР та поза її межами.

Таємна зустріч

На прес-конференцію з оголошенням про відставку Давутоглу вийшов після багатогодинної зустрічі з Ердоганом 4 травня. Про що вони говорили, невідомо, але саме після цього голова уряду заявив, що йде з усіх високих посад.

Як пишуть турецькі ЗМІ, на зустріч Давутоглу прийшов з листом про звільнення в кишені. Мета Ердогана була за нових умов переконати Давутоглу піти добровільно, та анонсувати позачерговий з'їзд, на якому новим головою уряду та партії влади оберуть людину, яку назве президент.

"Атмосфера на зустрічі 5 травня Давутоглу з Ердоганом не була ані жорсткою, ані сердечною. Вона ґрунтувалася на старому знайомстві. Хоча прем'єр-міністр приніс пропозиції про те, як рухатись далі, президент наполягав, щоб він пішов", - пише турецький журналіст Абдулькадир Селві.

Закручування гайок

Український журналіст Осман Пашаєв назвав те, що відбулося, переворотом.

"Вперше з часів Ататюрка діючий президент в парламентській системі влади вирішує, хто буде в керівництві кабінету міністрів Туреччини. І віднині, хто б не був прем'єр-міністром, фактичний голова уряду Туреччини − президент Ердоган, який останні кілька років намагається перетворити країну з парламентської республіки в президентську", - пише журналіст у своєму блозі на сайті видання "15 минут".

Пашаєв вважає, що в історію відходить епоха турецьких поміркованих ісламістів. До цього висновку він дійшов, проаналізувавши кандидатури тих п'ятьох політиків, які можуть посісти пост прем'єра після Давутоглу. Серед них четверо міністрів та спікер уряду. Один із кандидатів – міністр енергетики Берат Албайрак, який за сумісництвом ще й зять Ердогана.


Втім, не варто занадто перебільшувати значення іміджу ліберального поміркованого ісламіста, який створив собі Давутоглу. Згадаймо, що у 2014 році він сам погодився на роль ширми для свого давнього політичного партнера Ердогана.


Так само побоювання західних політиків щодо жорсткої позиції Ердогана дещо перебільшені. Точніше, претензії, які на переговорах Давутоглу завуальовував м'якими дипломатичними фразами, тепер будуть висловлюватись з боку Туреччини більш прямо. Але фактично у зовнішній політиці Анкари навряд чи щось поміняється.

"Зважаючи на монополію влади Ердогана, навряд чи стануться значні зміни у стосунках Туреччини та США як наслідок відставки Давутоглу", - пише з цього приводу Foreign Policy, посилаючись на думку старшого наукового співробітника аналітичної компанії Atlantic Council Аарона Штайна.

В інтерв'ю виданню New Atlanticist Штайн зазначив, що Ердоган має практичну жилку, тож усі головні напрями зовнішньої політики країни залишаться без змін. Це стосується і замирення з Ізраїлем, і відмови від критики нинішньої влади в Єгипті задля налагодження стосунків з Саудівською Аравією, і проектів експлуатації середземноморських запасів газу.

На думку Штайна, складнощі можуть виникнути з виконанням угоди по біженцям з Євросоюзом. Зокрема, Ердоган може почати вимагати більших поступок, особливо від Німеччини. Так само, вказує він, залишаться в силі й протиріччя щодо ролі курдів у війні з терористами в Сирії.

З огляду на це не варто боятись, що зміниться політика Туреччини щодо Росії. Принаймні, до того часу, поки в МЗС РФ будуть ображати країну нагадуваннями про долю Османської імперії, як це зробила днями Марія Захарова.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.35
    Купівля 41.35
    Продаж 41.93
  • EUR
    Купівля 47.04
    Продаж 47.77
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
27 квітня
17:21
Ексклюзив
ЗАЕС
"Це просто фантазії адміністрації Трампа": експертка з питань ядерної енергетики Кошарна про плани США щодо контролю над ЗАЕС
16:44
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 69 боїв: 22 з них на Покровському напрямку
16:35
Йода та Люк Скайвокер
"Він фактично був філософом цього фільму": творець "Зоряних війн" Джордж Лукас розповів, чому Йода так дивно розмовляє
16:35
Зеленський і Трамп
Що Трамп сказав Макрону в Римі: читець по губах розшифрував його слова
16:10
Ексклюзив
окупанти
Росія активно проводить асиміляцію населення на ТОТ: планують завести більш як 10 тис. представників малих народів РФ, - ексголова Луганської ОВА Гайдай
16:07
OPINION
Після Рима: маленькі приводи для оптимізму
15:44
Оновлено
Артем Козак, "Інгулець" - "Олександрія"
УПЛ: "Ворскла" впевнено перемогла "Верес"
15:38
Оновлено
Ігнат Кузін після затримання
Росіяни кажуть, що українцю Кузіну за замах на генерала Москалика обіцяли 18 000 доларів
15:35
Капітолій (Вашингтон)
У США відкривають клуб багатіїв-фанатів Трампа: скільки коштуватиме запрошення
15:33
Огляд
Fancon
Український фестиваль попкультури Fancon звинуватили в підтримці російської ідеології: Еспресо розібралося
15:26
Ексклюзив
Петро Андрющенко
Росіяни продовжують політику заміщення корінного населення на ТОТ, - керівник Центру вивчення окупації Андрющенко
15:21
Китайці висадилися на спірний риф Сенді-Кей поблизу Філіппін: для чого він їм
14:31
Обстріл Костянтинівки 27 квітня
Окупанти зранку скинули КАБи на Костянтинівку: загинули 3 людини, 4 постраждали
14:28
лист З Титаніка
Лист, написаний пасажиром "Титаніка" за кілька днів до катастрофи, продали на аукціоні у Великій Британії за 400 тис. доларів
14:00
У Подільському зоопарку у Вінниці ведмежата вперше почали виходити у відкритий вольєр
14:00
OPINION
блог Сергій Таран
США програють від виходу з перемовин
13:56
Оновлено
Канада ДТП
У канадському Ванкувері автівка в'їхала в натовп на фестивалі: є жертви
13:54
Через російські обстріли на Донеччині за добу загинули 4 людини, ще 17 дістали поранення
13:53
Євген Хитров
У Кривому Розі затримали боксера Євгена Хитрова: його підозрюють у крадіжках із сільгосппідприємств, - ЗМІ
13:29
Дональд Трамп
У Білому домі представлять план на подальші 100 днів президентства Трампа: що в пріоритеті
13:24
ппо
Протягом тижня українська ППО знищила 841 повітряну ціль
13:24
Ексклюзив
Вирок 27 років і три роки очікування: як українські родини борються за полонених захисників
13:03
Ліндсі Грем
Сенатор Грем після розмови Трампа із Зеленським нагадав про вже підготовлений пакет посилених санкцій проти РФ
12:55
Ексклюзив
ядерна зброя
"У наступні 10-20 років ми побачимо розповсюдження ядерної зброї": експертка з питань ядерної безпеки Буджерин
12:06
OPINION
Чому не варто тішитися від девальвації долара
11:52
терористи ХАМАС
ХАМАС заявив, що готовий до перемир'я з Ізраїлем, однак не до повного роззброєння
11:46
Анджей Дуда
Дуда про зустріч Трампа і Зеленського у Ватикані: "Сподіваюся, особливий дух надихне на нові рішення"
11:27
Інфографіка
дорар євро обмін валют
Курс валют на 27 квітня: за скільки можна купити долар, євро та злотий в Україні
10:50
Ексклюзив
Дональд Трамп
Адміністрація Трампа повторює помилку - фліртує з ідеєю перезавантаження відносин з Росією, - експосол США в Україні Гербст
10:20
Ексклюзив
Дипломатичний аспект превалює над бойовим, - генерал Романенко прокоментував ситуацію на прикордонні з РФ
10:03
OPINION
Україна-Росія: Чи стане Дональд Трамп "геополітичним Геростратом"?
09:29
Ексклюзив
Віталій Портников
Не постать, а географія: Портников про пріоритет вибору нового Папи Римського
09:27
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
"Заманюють привілеями у навчанні": окупанти на Луганщині агітують студентів вступати до "козачих співтовариств"
09:17
ЗСУ, ППО
Нічна атака Росії: сили ППО знищили 57 зі 149 ворожих дронів
09:11
Оновлено
Атака на Павлоград уночі 27 квітня
РФ вночі атакувала Україну ударними дронами: у Павлограді загинув чоловік і постраждала дитина, поранені цивільні на Одещині, Житомирщині та Сумщині
09:04
Ексклюзив
Зустріч Зеленського з Трампом на похороні Папи Франциска (Ватикан, 26.04.2025)
Трамп не такий сильний, коли не має поряд своїх фанатів, - речник Українського конгресового комітету США Добрянський
08:10
Оновлено
ЗСУ
За добу на фронті відбулося 174 боєзіткнення: Сили оборони відбили 68 штурмів ворога на Покровському напрямку
08:07
OPINION
Країна, яка програє війну, не має шансів оплачувати рахунки
07:45
Інфографіка
втрати окупантів
РСЗВ, 8 танків і 1030 військових: що втратила армія РФ за добу на фронті
07:37
Військовий Південної Кореї випадково відкрив вогонь з кулемета у бік КНДР
Більше новин