Нігерійські терористи та канадські пожежі. Чому знову дорожчає нафта
Що такого коїться в світі, що змушує нафтові ціни знову відвойовувати вершини
З початку минулого тижня нафтові котирування повільно, але впевнено йдуть вгору і вже впритул наблизилися до психологічної позначки в $50. Так сьогодні зранку ціна на північноморську нафту Brent перевалила за $49 за барель, нафта марки WTI вперше з 4 листопада 2015 року перевищила позначку в $48. Більш ніж за тиждень нафта Brent здорожчала на 7,3%. Що ж змушує нафтові ціни дертися вгору?
Непостійні Goldman Sachs
Одним із поштовхів для зростання нафти стала різка зміна прогнозів інвест-банкірів із Goldman Sachs. Експерти вважають, що ринок вже перейшов від перенасичення до дефіциту, що і підштовхнуло нафтові ціни вгору, цитує аналітиків Reuters.
Цікаво, що не так давно в Goldman Sachs пророкували на 2016 рік обвал нафтових цін до рівня $20 за барель. Тепер прогнозована ціна на нафту марки WTI на другу половину 2016 року становить $50 за барель.
Ринок нафти пройшов шлях від перенасичення до дефіциту набагато швидше, ніж очікувалося, пояснюють такий кардинальний перегляд прогнозів економісти Goldman Sachs.
Експерти також зробили прогнози щодо того, коли чекати на чергове падіння цін на вуглеводні. В Goldman Sachs говорять, що світовий ринок буде відчувати дефіцит з другого кварталу 2016 року.
Попит на нафту має зрости до 1,4 млн барелів на добу проти очікуваних раніше 1,2 млн барелів. Повернення до профіциту, який, скоріш за все, знову опустить нафту, відбудеться вже в 2017 році.
Нігерійські терористи
Нігерія - найбільший в Африці виробник нафти. Останніми тижнями тут знову взяли зброю до рук нафтові терористи. Серія атак на об'єкти нафтової промисловості змусила компанію Chevron закрити шельфовое підприємство Okan. Через це американська компанія втрачає близько 35 тис. барелів на добу.
Нідерландсько-британська компанія Shell, яка розробляє родовище Бонга в південній частині штату Дельта Нігеру, також евакуювала своїх співробітників у зв'язку з можливими нападами терористів.
Компанія тримає закритим родовище Форкадос, яке припинило роботу після нападу на підводний трубопровід в лютому цього року. Shell втрачає в середньому 250 тис. барелів на добу.
Міжнародне енергетичне агентство вже підрахувало, що до моменту завершення ремонтних робіт на нафтопроводі Нігерія вже втратить близько $1 млрд доходу. За попередніми оцінками, Forcados вдасться знову запустити в експлуатацію не раніше червня.
Французька компанія Total дуже стурбована долею своїх об'єктів в Гвінейській затоці і ось-ось піде за прикладом Chevron і Shell.
Почастішання атак на нафтовиків вже призвело до падіння виробництва нафти в Нігерії до найнижчого рівня за останні 20 років. На даний момент нігерійський нафтовидобуток впав нижче 1,7 млн барелів на день. Тим часом державний бюджет Нігерії на 2016 рік був складений з урахуванням видобутку нафти в обсязі 2,2 млн.
Канадські пожежі
Канадська провінція Альберта, яка багата нафтоносними пісками, з початку травня страждає від нищівних пожеж. Через це в регіоні істотно скоротився видобуток нафти.
Жодне з підприємств поки не постраждало, проте призупинення видобутку призвело до скорочення виробництва нафти не менше ніж на 645 тис. барелів на добу. Це становить майже 25% від загального обсягу в 2,5 млн барелів на добу, що видобувається в канадських регіонах нафтоносних пісків, повідомляє The Wall Street Journal.
Через острах пожеж і їх наслідків багаті нафтокомпанії скоротили виробництво і евакуювали співробітників. Серед них Suncor Energy Inc., Royal Dutch Shell Plc, Husky Energy Inc., Imperial Oil і ConocoPhillips.
Основна частина нафти, що добувається в цих регіонах, поставляється на нафтопереробні підприємства США.
Скорочення видобутку нафти в Канаді є тимчасовим. Проте, як пише The Wall Street Journal, стійке зниження виробництва в такому обсязі було б достатнім, щоб майже повністю звести нанівець надлишок пропозиції сировини на світовому ринку.
Деякі експерти зазначають, що компанії швидко відновлять видобуток нафти, як тільки пожежі вщухнуть. Інші побоюються, що збитки, завдані інфраструктурі, не дозволять це зробити достатньо оперативно, пише WSJ.
Злиденна Венесуела
Продаж нафти забезпечує до 95% доларових доходів венесуельського бюджету, тому падіння цін на нафту різко вдарило по економіці країни. Рівень інфляції в 2015 році перевищив 140%.
Країна постала перед загрозою дефолту національної нафтової компанії PDVSA, яка в поточному році повинна провести виплати в розмірі $5 млрд за своїми облігаціями.
На цьому тлі видобуток нафти в країні впав на 188 тис. барелів на добу.
Як неодноразово заявляв міністр нафти і гірничорудної промисловості, Венесуела вважає оптимальною ціну на нафту на рівні $60- $70 за барель.
Новини із США
Ще одним основним фактором впливу на нафтові ціни є статистичні дані США про виробництво та запаси вуглеводнів. Видобуток нафти в країні продовжує падати восьмий тиждень поспіль. Так, минулого тижня він скоротився на 113 тис. барелів на добу - до 8,83 млн. Тижневі темпи зниження видобутку стали найсуттєвішими з серпня 2015 року.
Крім того, п'ятничні дані авторитетної нафтосервісної компанії Baker Hughes показали, що число активних нафтових бурових в США скоротилося ще на 10 одиниць - до 318 штук, що є мінімумом з жовтня 2009 року. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року число бурових знизилося на 340 штук (-52%).
В той же час запаси нафти в США за підсумками тижня виросли на 2,8 млн барелів - до 543,4 млн барелів, максимуму з 1929 року.
Однак, згадуючи про Штати, не варто забувати про фактор сланцевої нафти, видобуток якої є дорожчим від традиційної. Особливість сланцевих проектів ув тому, що вони здатні як до швидкого заморожування, так і до швидкого відновлення. І зростання цін лише надихає сланцевих виробників в США.
- Актуальне
- Важливе