ProZorro. Як державі зекономити 50 млрд грн

20 травня, 2016 п'ятниця
15:26

Заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов розповів, як із наївного стартапа створити нову еру в системі державних закупівель

Зміст

У чому головна проблема держзакупівель

Держава втрачає приблизно 20% того, що витрачає на держзакупівлі, або приблизно 50 млрд грн на рік.

У держзакупівлі більшість злочинів лежить у прикордонній зоні між неефективністю і корупцією. Це випадки з обмеженою конкуренцією. Вони не такі кричущі, як укладення договору з фірмою брата директора. Але що робити, якщо тендер проведено неякісно?

У таких умовах визначити, хто винен — ​​доволі нетривіальне завдання.

Що таке Prozorro

Це центральна база даних, де здійснюються транзакції і зберігаються всі дані про держзакупівлі. Також в екосистему входять майданчики, які забезпечують доступ до цієї центральної бази даних. Вони можуть бути, як приватними, так і державними, як українськими, так і іноземними.

У здійсненні реформи ми виходили з декількох принципів, головний із яких прозорість. У цьому питанні ми обрали дуже агресивну позицію,  значно агресивнішу, ніж в Євросоюзі. Вона означає, що всі бачать все. Тобто, якщо ви вважаєте, що у вас як у постачальника є якісь конфіденційні дані не торгуйте з державою.

Наш другий принцип залучення до торгів якомога більшої кількості учасників. Якщо в тендері беруть участь дві компанії, то ймовірність, що вони домовляться, дуже велика. Єдиний спосіб із цим боротися підвищувати конкуренцію. Коли в торгах бере участь 6-7 конкурентів, то вони не домовляться ніколи.

Третій принцип клієнтський сервіс високої якості. Закупівлі це сервіс, ми прийняли для себе цей принцип.

Обов'язкові аукціони ще один принцип, який ми прийняли. Можливість поторгуватися дуже сильно впливає на ціну.

Також важливий крок, який ми зробили,  це відкритий код. Довіра між бізнесом і державою низька. І я ще раз закликаю, враховуючи середній кадровий склад наших держорганів, не вірити нікому. І відкритий код ми зробили для того, щоб кожен міг переконатися, що у Максима Нефьодова немає окремого пароля, який можна ввести і щось підкручувати.

Етапи впровадження Prozorro

Реформа робилася не так спільно, як це здається. У березня 2014 року ще на Майдані у групи волонтерів було кілька трохи наївних концептів. Потім була допомога експертів ЄБРР, команди, яка будувала е-закупівлі в Грузії. Концепт кілька разів змінювався відповідно до українських реалій.

Прототип ми запустили в кінці лютого 2015 року.

Вітчизняні реформатори часто страждають прагненням зробити ідеальний продукт, роками планують і обговорюють все на круглих столах. Важливо запускатися швидко, запускатися з помилками і потім швидко реагувати на критику і на зворотний зв'язок. А не займатися підготовкою чогось ідеального.

При цьому, ми знаємо, що в наших реаліях неможливо передбачити результат. Є величезна кількість змінних, поведінку яких ми не можемо передбачити. І взагалі, зробити з першого разу ідеально не вдавалося ні Стіву Джобсу, ні Ілону Маску.

Працювати над складними проектами без великої команди неможливо. Зараз над проектом Prozorro працює понад 300 осіб.

Наш розвиток йшов за класичними законами стартап-історії. В кінці 2014-го року в нас були перші "посівні" гроші від майданчиків — наших партнерів, які повірили, що ми займаємося чимось корисним і щиро хочемо змінити країну. Це були невеликі гроші, спочатку кілька тисяч доларів. А в червні 2015 року ми отримали перший раунд фінансування, перші гроші від донорів. Потім ми ще проводили раунди фінансування. Зараз у нас є підтверджене фінансування на приблизно $780 000.

З точки зору реформи —  це зовсім смішні гроші. Тільки софт, який нам пропонували купити корейці, коштував $10 млн. Корейською мовою, без урахування місцевого законодавства, європейських директив і так далі. Тому з погляду окупності інвестицій наша реформа суперуспішна.

У травні 2015 року реформу вперше легалізовали двома розпорядженнями Кабінету міністрів. Потім ми працювали над змінами до законодавства та, нарешті, був прийнятий закон "Про державні закупівлі", який поширив електронні закупівлі на всі закупівлі в країні. З 1 квітня цей закон набув чинності для половини держзамовників. І тепер вони не в добровільному, а в обов'язковому порядку роблять закупівлі в електронному форматі.

Зараз ми запустили Prozorro 2.0, перейшовши зі стадії пілотування, коли у нас було все відносно просто, в більш складну і розгалужену систему.

Результати

Ми провели 85 000 тендерів на 17 млрд.гривень. У проекті беруть участь 4,5 тисячі закупівельників із приблизно 25 тисяч наявних в Україні, і близько 15 тис. постачальників.

Наша економія наближається до 13%. Загалом ми розраховуємо цього року на 5 млрд грн економії. Наступного року сума економії повинна наблизитися до 50 млрд грн.

І, нарешті, цифра, за якою найлегше відстежувати нашу ефективність — це середня кількість учасників. Тому що, повторюся, конкуренція  це наше все. І все що ми робимо, весь ризик-менеджмент, все навчання, професіоналізація, бази предметів закупівель, клієнтське обслуговування, сервіс  все впирається в цю цифру. Вона повинна зростати.

Ми починали приблизно з 2,2 учасника на тендер. До квітня ми виросли до середнього показника 2,94 (найкращий місяць січень 2016 майже 3,3 учасника). Ми розраховуємо, що у квітні — травні ця кількість впаде. Тому, що за новим законом величезна кількість закупівель хлине в систему. І, напевно, постачальники не встигнуть так різко пристосуватися.

Де ці дані можна перевірити? У модулі бізнес-аналітики. Заходьте на сайт prozorro.gov.ua або bi.prozorro.org. Це найкращий модуль бізнес-аналітики у світі, його нам подарувала безкоштовно американська компанія Qlik.

Як оцінити успішність тендера?

Оцінка тендера поки що найскладніший процес. Публіка оцінює тендер за двома категоріями: "зрада" або "перемога". На жаль, 99% тендерів це "боротьба триває".

Здавалося би, можна легко визначити, що хороший тендер це тендер із високою економією. Але на практиці це може означати, що це тендер із поганим плануванням і спочатку завищеними цінами.

Інший показник кількість учасників. Зрозуміло, що за системою це важливо. Але в ній скоро буде багато сотень тисяч тендерів. І для конкретно взятого тендеру число учасників само по собі може нічого не означати.

Тому що можна нагнати "ботів", які будуть створювати видимість конкуренції. Або це, навпаки, може бути низьконкурентноспроможний ринок. Наприклад, якщо ви купуєте щось в умовному Крижополі, там справді може бути всього два постачальники.

І, нарешті, розподіл цін. Чим ближче розподіл цін до бюджету і чим менше спроб від бюджету зрушити тим гірше якість тендера.

Що таке хороший тендер?

- Це високий рівень конкурентності, коли торги проходили активно, і перемога дісталася переможцю не просто так, а "з боєм".

- Це високий рівень економії.

- Відсутність формальних учасників.

- Тендер, де різниця між переможцем і номерами два і три — мінімальна.

- Правильний розподіл цін, схоже на нормальний статистичний процес.

Навіщо потрібні ці показники?

Ми справді можемо побачити, що існує якась "зрада". Наприклад, якщо знаходимо постачальників, які постійно беруть участь у тендерах із низькою активністю. Так, у Києві є постачальники, які беруть участь у тендерах лише з харчування для лікарень. Погодьтеся, це навіть на перший погляд дивно. Виходить, що у них є унікальний талант працювати з лікарнями, а зі школами такого таланту вже немає. Тут можна тільки здогадуватися, на чому цей талант базується. І в цьому випадку розбиратися.

Ось це і є причина того, чому ми винесли моніторинг на рівень громадянських активістів. У кожному конкретному випадку потрібно розбиратися.

У кожному місті ми створюємо платформу, інструменти для активістів, для спільного обговорення проблем. Тут потрібні розслідування що це? Корупція, погана організація або низька конкуренція, і тоді потрібно звертатися до Антимонопольного комітету.

Лекція заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максима Нефьодова на семінарі "Мікроекономіка від перших осіб: фірми, ринки і державне регулювання".

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
23:03
Конор Макгрегор
Ірландського бійця UFC Макгрегора визнали винуватим у зґвалтуванні жінки у 2018 році
22:50
вогонь, полум'я, пожежа
Росіяни мають значне просування на відтинку Кліщіївка - Андріївка, - DeepState
22:45
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що санкції США проти Газпромбанку "є атакою на суверенітет" Угорщини
22:37
Представник ГУР Вадим Скібіцький
У ГУР підтвердили, що Росія розробляла план з поділу України на три частини
22:23
Оновлено
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
В ОТУ "Харків" заперечили, що на Харківському напрямку помітили північнокорейських військових
22:08
Володимир Зеленський
Робота над Планом стійкості триває, її мають завершити в грудні, - радник Зеленського Литвин
21:26
Ексклюзив
Контратенор Андреас Шолль виступив на закритті Міжнародного фестивалю барокової музики в Києві
21:24
Дональд Туск
"Відчуваємо, що наближається невідоме": Туск про ймовірність глобального конфлікту з Росією
21:19
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
21:09
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Росія модернізує радянський мотлох, американці знають, як із цим боротися, - ексголова СБУ Наливайченко
20:57
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
20:56
Дональд Трамп
Винесення вироку Трампу в справі про підкуп порноакторки відклали на невизначений термін
20:52
Херардо Мартіно та Ліонель Мессі
Команда Мессі та Кривцова залишилась без головного тренера
20:50
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця
20:39
Огляд
Не загубіть "Сімейний альбом": що подивитися на вихідних
20:19
ЗРК NASAMS
До України прибула система ППО NASAMS від Канади
20:01
OPINION
День поцілунків
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовилися про контракт із відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
путін
"Викликає гордість і захоплення": Путін заперечив, що "Орешник" є модернізованою радянською ракетою
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
18:45
рубль долар
Російський рубль упав до найнижчого рівня відносно долара з березня 2022 року
18:42
PR
Гривня, гривні, гроші
"Ми повинні стати нацією інвесторів", - керівник проєкту АУБ про фінансову грамотність Юрій Борщ
18:41
Оновлено
Екстрене засідання НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою відбудеться 26 листопада, - Reuters
18:34
У США затримали норвезького студента за підозрою в шпигунстві на користь Росії та Ірану
18:18
голодомор
Росіяни на ТОТ закликали "здавати" тих, хто запалюватиме свічки в День памʼяті жертв Голодомору, - Спротив
18:16
Apple Music назвав Біллі Айліш артисткою року
18:14
ппо
Сили ППО впродовж доби знищили 64 зі 114 ворожих БПЛА
18:14
загинув свічка
Росіяни розстріляли 5 полонених воїнів ЗСУ поблизу Вугледара
18:00
OPINION
Від "Черемухи" на Майдані до "Орєшніка" в Дніпрі
17:55
Ангела Меркель
Меркель вважає, що її роблять цапом-відбувайлом за війну РФ проти України
17:46
Сергій Ребров, збірна України, Євро-2024
Ребров відреагував на жеребкування стикових матчів Ліги націй
17:40
Олександр Лукашенко
"Щоб звідти спецслужби не керували нашим суспільством": Лукашенко пригрозив вимкнути Інтернет у Білорусі в разі протестів після виборів
Більше новин