The Telegraph: Питання, яке ніхто не наважується поставити Володимиру Путіну

Анна Фечан
26 грудня, 2024 четвер
14:54

Переговори щодо припинення війни в Україні можуть розпочатися на початку 2025 року. Але що буде, якщо президент Росії відмовиться від перемир’я?

Зміст

Про це йдеться в авторській колонці Френсіса Дірнлі для The Telegraph, переклад якої наводить Еспресо.


В останній робочий тиждень перед Різдвом лідери ЄС зібралися на зустріч, яка може виявитися історичною - але не з тих причин, на які вони сподівалися.

Під керівництвом Каї Каллас - колишньої прем’єрки Естонії, а нині рішучої очільниці зовнішньої політики та безпеки ЄС - лідери підтвердили свою підтримку Києву. Президент Європейської ради Антоніу Кошта заявив, що "лише Україна може визначати умови миру", а президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн наголосила на необхідності підтримки президента Зеленського, натякнувши на прогрес у процесі вступу України до ЄС.

Однак те, що зробило саміт історичним, було не продемонстроване єднання, а розкол, який швидко настав після нього.

"У межах ЄС немає консенсусу, а якщо немає консенсусу, ви не можете діяти від імені Європейської ради", – заявив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який давно є перешкодою для спроб сформувати узгоджену європейську позицію щодо Росії.

Додаючи занепокоєння, фон дер Ляєн зізналася: "Нам також потрібно знати більше про плани наступної адміністрації США щодо ЄС".

І ось у цьому й полягає суть справи. Незважаючи на понад рік попереджень, що президентство Трампа може стати реальністю, Європа так і не змогла розробити міцну незалежну стратегію у 2024 році, менш залежну від США. Тепер доля Європи - і доля України - залишається прив'язаною до доброї волі союзника, який незабаром може виявитися ненадійним.

Історики, ймовірно, озирнуться на цю зустріч як на визнання Європою, що вона залишила собі єдиний вихід - сподіватися на святкове диво з Атлантики, сподіваючись, що Дональд Трамп незабаром укладе вигідну мирну угоду з Володимиром Путіним.

Але все це ґрунтується на одному великому припущенні - що Росія серйозно сяде за стіл переговорів на початку 2025 року. Здається, ніхто не ставить собі питання: а що, якщо цього не станеться?

З огляду на динаміку на полі бою та цілі Москви, багато хто переконливо стверджує, що Путін буде продовжувати війну стільки, скільки дозволятиме йому економіка. Кремль може демонструвати примирливу позицію в січні, заявляючи про готовність до змістовних переговорів, але що, якщо його пропозиції будуть неприйнятними для України та її союзників?

Це важливе питання, яке, здається, Європа майже повністю ігнорує. Для Америки вибір може бути простим: відмовитись від участі у конфлікті. Що ж тоді робити Європі, яка не змогла належним чином підготуватися до такого сценарію, але не може дозволити Києву впасти?

Розмірковуючи над цією безвихідною ситуацією, я згадую заклик Вудро Вільсона 1917 року: "Тільки мирна Європа може бути стабільною Європою. Повинен бути не баланс сил, а об'єднання сил; не організоване суперництво, а організований спільний мир". Хоча Ліга Націй Вільсона зазнала невдачі, його віра у вищі цінності, а не у грубу силу, пережила її, особливо після створення ООН наприкінці Другої світової війни. Проте сьогодні багато хто на Заході, здається, відмовився від цих принципів, натомість перейшовши на мову жорсткої сили - "баланс сил" і "сфери впливу" - терміни, які ми чуємо занадто часто.

Такі ідеї дають авторитарним режимам моральне підґрунтя, дозволяючи їм претендувати на легітимність там, де її немає. Відмова від дотримання принципу, що народ має право визначати власне майбутнє, рівнозначна відмові від самої демократії. Проте багато хто так і робить, стверджуючи, що "НАТО занадто наблизилося до Росії – Путін має право бути незадоволеним". Україна на виборах обрала майбутнє ближче до Європи і якомога далі від своїх колишніх імперіалістичних господарів. Путін не мав права на силове втручання, навіть якщо вас влаштовує, що вами керують за нормами дев'ятнадцятого століття.

Я згадую про це тому, що з морального погляду Захід не повинен вести переговори; він повинен прагнути до поразки Росії. Відмова від цього свідчить про небезпечну мовчазну згоду, побудовану на хибних ідеях.

Навіть якщо переговори відбудуться, наслідки можуть бути справді сумними. Росія може відмовитися від переговорів, залишивши Європу не готовою самотужки озброїти Україну, тоді як Трамп відмовить їй у підтримці. Або ж Путін може вдавати добру волю, затягуючи переговори, поки триває війна, лише для того, щоб запропонувати жахливий компроміс: віддати території без жодних значущих гарантій безпеки, які Україна чи Європа могли б прийняти.

Нещодавні геополітичні зміни – зокрема крах одного з найжорстокіших режимів на Близькому Сході – дали впевненість тим, хто стверджує, що диктатури виглядають сильними, поки раптово не руйнуються. Наслідки цього дійсно значні, особливо з урахуванням того, що Дональд Трамп готується повернутися в Білий дім: людина, яка підтримує переможців. Недавні поразки Росії можуть змусити його розглядати Москву як тягар, особливо якщо її економіка потрапить у вільне падіння, як прогнозують деякі. Уже зараз рубль слабшає, основні товари стають непомірно дорогими, а витрати на оборону стрімко зростають. Це не може тривати довго. Але чи достатньо довго це може продовжуватися?

У найкращому випадку, якщо Росія відмовиться від серйозних переговорів, наратив може змінитися, виставляючи Москву, а не Київ, головною перешкодою на шляху до миру. Це може стати моментом, коли Вашингтон вирішить посилити підтримку України, зміцнивши її позиції на полі бою та потенційно змусивши Москву до серйозних переговорів.

Але це найоптимістичніший сценарій – і навіть він передбачає довшу криваву війну. Ось чому для Європи стало таким катастрофічним не продемонструвати свою здатність – як в моральному, так і в військовому плані – підтримати Україну не тільки у боротьбі, але й у потенційній перемозі.

Коли ви поступаєтесь у суперечках, ви врешті-решт поступаєтесь територією. Така ціна бездіяльності. І гинуть невинні люди.

Теги:
Читайте також:
Київ
-3.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.28
    Купівля 42.28
    Продаж 42.96
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.21
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
14 січня
04:55
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну дронами вночі 14 січня: у Чугуєві постраждала дитина, на Київщині спрацювала ППО
04:46
морський телекомунікаційний кабель
Танкер Eagle S, який пошкодив кабель у Балтійському морі, планував перерізати інші підводні комунікації
03:28
КНДР ракета
КНДР запустила ракету у бік Східного моря
02:37
Беньямін Нетаньягу
Нетаньягу не планує їхати у Польщу з нагоди 80-ї річниці визволення Аушвіца
01:57
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
Росіяни обстріляли Часів Яр на Донеччині: загинули дві жінки
01:43
Джозеф Байден і ВолодимирЗеленський
"Українці збіса сміливі, ми від них не відвернемося": Байден поширив відео про свій візит до Києва
00:31
Претензії Трампа на Гренландію: республіканці підготувати законопроєкт щодо купівлі острова
2025, понедiлок
13 січня
23:37
Мінометники на передовій, 80 ОДШБр
Міноборони отримало 32,4 тис. мін 120-мм калібру замість вилучених 54 тис. бракованих, - Мінстратегпром
23:20
На фронті з початку доби РФ зафіксували 155 боєзіткнень: росіяни зосереджуються на Покровському напрямку
22:48
Джо Байден
"Америка сильніша, вороги та конкуренти – слабші": Байден підбив підсумки свого президентства
22:46
РФ атакувала дроном цивільну автівку на Сумщині: є загибла та поранений
22:37
Міноборони
Міноборони оголосило новий склад Громадської антикорупційної ради
22:33
Володимир Зеленський і Еммануель Макрон
Розміщення військових контингентів в Україні: Зеленський провів розмову з Макроном
22:23
Колишній генерал СБУ Андрій Наумов
Ексгенерал СБУ Наумов перед повномасштабним вторгненням РФ скупив елітні квартири в Туреччині на 17,5 млн грн, - "Схеми"
22:06
військовий
У ресторані Києва відмовили обслуговувати військового: правоохоронці почали кримінальне провадження
21:53
Володимир Зеленський
Зеленський затвердив санкції проти фінансового сектору Росії
21:45
Ексклюзив
Південна Корея
"Виклики, з якими стикаємося зараз на території Курської області, це майбутні виклики для Сеула": військовий експерт Селезньов
21:43
У Брянську заявили про удар ЗСУ: росЗМІ пишуть про атаку на хімічний завод
21:28
Зеленський анонсував призначення нового начальника Національної академії сухопутних військ ім. Сагайдачного. У Міноборони назвали кандидатів
21:26
міни Другої світової війни
Сили логістики ЗСУ заперечили інформацію про постачання неякісних мін військовим 151-ї бригади
21:13
У Європі створили новий формат для допомоги Україні: відбулося засідання міністрів оборони Е5
20:56
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Контакти Трампа з Путіним відкривають скриньку Пандори, - професор Айзенберг
20:45
Премʼєр-міністр Гренландії Муте Егеде
Прем’єр Гренландії Егеде заявив, що прагне зміцнити зв’язки зі США в галузі оборони та видобутку корисних копалин
20:40
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
ЗСУ отримали від Німеччини найсучасніший у світі зразок САУ. Колонка Сергія Згурця
20:31
Ексклюзив
Ціни на овочі, хліб, крупи будуть рости швидше, ніж на дороговартісні продукти, - економіст Пендзин про інфляцію в 2025 році
20:07
Джейк Салліван
"Питання людських ресурсів є важливим": у Білому домі відреагували на заяву Волца про зниження мобілізаційного віку в Україні
20:00
OPINION
Щоб вас "уважалі", пані Кадочникова, треба хоч трохи поважати країну
19:51
У Дії відновили 2 послуги після російської кібератаки
19:26
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц виступив проти фінансування допомоги Україні шляхом скорочення інших статей бюджету Німеччини
19:18
Герман Галущенко
У Раді зареєстрували постанову про звільнення міністра енергетики Галущенка
19:09
Британія профінансує українське виробництво ППО та далекобійної зброї
19:09
Оновлено
Екс-прем'єр Фіцо
Фіцо запропонував Зеленському зустрітися на кордоні для переговорів щодо транзиту газу. Президент України відреагував
18:56
Британська компанія Dogwoof придбала права на міжнародний прокат нового фільму Мстислава Чернова "2000 метрів до Андріївки"
18:50
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
Ердоган оголосив про збільшення фінансової допомоги сімʼям з дітьми на тлі зниження народжуваності в Туреччині
18:43
Марк Рютте
Рютте закликав країни НАТО збільшити оборонні видатки та прискорити виробництво озброєння
18:33
Анна Ушеніна
Українська шахістка Ушеніна стала чемпіонкою Європи з рапіду
18:21
Ексклюзив
шахед
У Defense Express припустили, з чим пов’язане зменшення кількості дронів-камікадзе, запущених росіянами по Україні у грудні
18:18
Україна Польща
У Польщі розповіли, коли розпочнеться ексгумація жертв Волинської трагедії
18:09
Ексклюзив
нафта нафтопровід
На фоні санкцій США та Британії виглядає дивно, що Росія заробляє $7 млрд на транзиті нафти через Україну, - нардеп Синютка
18:09
російський злочинець
Аналітики DeepState встановили особу російського командира, який наказував вбивати полонених ЗСУ
Більше новин