Мільйони на ядерні рештки. Чому ми знову платимо Росії

10 липня, 2017 понедiлок
15:56

Замість того, щоб побудувати власне сховище для відпрацьованого ядерного палива Україна щорічно платить Росії $200 млн за його переробку

Зміст

Після розпаду СРСР Україна успадкувала третій у світі після США і Росії ядерний арсенал, котрий традиційно вважався гарантом недоторканості держави. Однак, на догоду великим міжнародним гравцям (це ті ж США та Росія) Україна відмовилась від ядерного статусу на користь "мирного" атому.

Вигода Росії

Наразі українська атомна енергетика забезпечує близько половини виробництва електроенергії в Україні, незважаючи на це, на її території немає технологій для переробки відпрацьованого ядерного палива (ВЯП), яке належить до високоактивних відходів.


Замість цього Україна раз на кілька місяців вже протягом багатьох років відправляє рештки ядерного палива на переробку в Росію. Втім, на цьому кругообіг не закінчується: Російська Федерація вилучає корисні речовини на кшталт плутонію, а після цього має повертати до України оскловані залишки для захоронення.


Справа в тому, що згідно з "Об'єднаною конвенцією про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та безпеку поводження з радіоактивними відходами" всі ядерні відходи належать країні, де їх використовували, і мають бути захоронені на її території. Україна ратифікувала документ 2000 року.

Тут важливе інше - загалом у ядерному паливі використовується 4-6% від корисних речовин сировини, наприклад, того самого урану. А ще залишається близько 90%, які можна використати для виробки електроенергії. Однак на сьогодні в Україні немає технології промислового виробництва електрики з відпрацьованого ядерного палива.

"Наразі ціна на уран дешевшає. Є економічно не вигідним розвивати такі технології, але поклади урану зменшуються і все одно постане це питання", - коментує директор Центру зовнішніх інформаційних комунікацій ДП НАЕК "Енергоатом" Ілона Заєць.

До того ж при переробці в Росії назад в Україну уран не повернеться. Повернуться оскловані залишки, які фонять не менше, але їх вже використати неможливо, констатує вона.

Незбудоване сховище

Впродовж роботи ядерного реактора в ньому накопичується велика кількість радіоактивних ізотопів із періодом напіврозпаду у тисячі років. Весь цей час вони продовжують випромінювати радіацію - це і є так зване відпрацьоване ядерне паливо.  

Зараз в Україні діють 4 АЕС - Запорізька, Рівненська, Хмельницька та Південно–Українська. З трьох АЕС (окрім Запорізької - вона має своє пристанційне сховище) ВЯП відправляють до Росії.

За оцінками голови НАЕК "Енергоатом" Юрія Недашковського Україна щороку витрачає на це близько $200 млн.

Ще у 2005 році для того, щоб уникнути залежності від монопольних послуг російських підприємств з переробки, "Енергоатом" і американська корпорація Holtec International уклали угоду про спорудження в Україні централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива.

Тобто з моменту підписання контракту минуло вже майже 11 років, але сховище так і залишилось непобудованим. Більш того, у 2012 році Верховною Радою було ухвалено відповідний закон "Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом", який мав прискорити процес.

Однак, за словами голови "Енергоатому", завершення будівництва сховища відходів у Чорнобилі переноситься на кінець 2018 року.

Ядерний розбрат

За словами Ілони Заєць проект, підписаний з американською Holtec окуповується за 1,5-2 роки, крім того відбувається повна локалізація виробничого процесу на українських підприємствах.

Наші підприємства отримують замовлення на постійне високотехнологічне виробництво, ми не залежимо від жодної країни світу, констатує вона. Тоді постає логічне питання, чому такий успішний з точки зору бізнесу проект досі не реалізований?

"З 2012 року нічого не просунулося далі. З одного боку дуже важко ідуть процеси землевідведення, купа всіляких умовних перепон. Але остання перепона, це те, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) нам не виділяє кошти на будівництво сховища, на обслуговування контракту з Holtec", - пояснює радник президента Енергоатома.

В НКРЕКП природно мають свою версію. Так, голова регулятора Дмитро Вовк повідомив, що комісія в 2015 році не виділила кошти на сховище через те, що у 2005 році проект коштував $150 млн, а тепер його вартість зросла до $300 млн.

За його словами, частина витрат компанії Holtec в даному проекті є завищеною, зокрема, на заробітну плату.

"Є питання щодо рівня зарплат у Holtec. Вона складає навіть для місцевого секретаря в Києві майже 50 тисяч доларів на рік", - зазначив Вовк.

В Енергоатомі ж це пояснюють спекуляціями регулятора та небажанням брати на себе відповідальність, наголошуючи, що Holtec – це абсолютно прозора компанія світового рівня, яка не буде працювати на засадах "розпилу" чи корупції.

Станом на червень 2016 року НКЕКП кошти так і не виділила. Проект продовжує гальмуватися, а щорічні $200 млн йти в Росію.

Не могильник

Думки екологів та енергетиків з приводу будівництва сховища розділились. Його критики говорять, що не потрібно зводити "ядерний могильник" в 70 км від Києва. Екологи ставлять під сумнів, чи можливо створювати сховище так близько до населених пунктів та столиці і чи взагалі воно достатньо надійне. 

"Енергоатом" же наголошує, що сховище неподалік ЧАЕС не має відношення до "могильника", який зазвичай представляє собою підземне поховання у геологічних формаціях.

Між селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка і Стечанка на південний захід від Чорнобильської АЕС зводиться інше технологічне спорудження. При будівництві буде використовуватися так звана "суха" технологія.

ВЯП буде зберігатися в середовищі інертного газу в двостінних контейнерах з нержавіючої сталі, які будуть потім завантажуватися в захисні бетонні модулі, розташовані на спеціальному майданчику.

В "Енергоатомі" запевняють, що міцність конструкцій цієї системи була перевірена в змодельованих ситуаціях з пожежами, вибухом, землетрусом і навіть падінням на них літака. 

Однак, варто пам’ятати, що це сховище буде тимчасовим – "гарантія" на нього від 50 до 100 років. Втім, українські атомники вважають, що за цей час в Україні буде доцільно переробляти відпрацьовані ядерні рештки на електроенергію.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.12
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
16:18
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Зеленський "злякався" відповіді РФ на застосування далекобійних ракет
16:09
польща кордон
Польща запропонувала Словаччині доєднатися до проєкту з будівництва укріплень на кордоні з РФ та Білоруссю
16:03
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Під час атаки РФ 22 листопада до Білорусі залітали щонайменше 14 російських "шахедів", - Гаюн
16:01
OPINION
Стати Джоном Макклейном. Як утримати глузд під ядерними погрозами
15:52
"Не можу пити і їсти": письменник і військовий Сергій Сайгон потрапив у ДТП
15:50
Андрій Сибіга
"Додатковий шанс прискорити мирний процес": Сибіга про перемогу Трампа
15:34
головна новорічна ялинка Тернополя
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
15:33
Ексклюзив
Тайвань прапор
Генератори та ноутбуки: Тайвань виділив $10 млн допомоги для Асоціації міст України
15:32
Ізраїль, ЦАХАЛ
У ЦАХАЛі заявили, що знайшли протитанкові ракети російського виробництва на посту "Хезболли"
15:27
Росія намагається налякати Захід загрозою ядерної війни, аби змінити курс підтримки України, - ЦПД
15:04
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:03
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
14:37
генератори від USAID
USAID передало 63 генератори водопостачальникам чотирьох областей України
14:27
PR
Чорна п'ятниця 2024: де найвигідніше купити одяг, взуття і косметику?
14:26
У Києві відкрили реабілітаційний центр Recovery для військових, поліцейських і рятувальників
14:23
Російські солдати
У бойових діях проти України беруть участь майже 580 тис. росіян, - ГУР
14:16
Партнерський матеріал
Чому Шевченко не носив джинсів, або 4 пізнавальні книги для дітей про Україну та українців
14:05
OPINION
Як перемога Майдану наблизила поразку демократії
14:00
Збірна України з футболу, Ліга націй
Жеребкування в Лізі націй: Україна зіграє проти Бельгії у плейоф за місце у дивізіоні A
13:53
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон і область: скинули вибухівку на тролейбус, поранили двох людей
13:40
ГУР
ГУР заявило: росіяни вдарили по Дніпру балістичною ракетою з комплексу "Кєдр"
13:36
У трьох областях викрили організаторів схем зі "студентськими" відстрочками від мобілізації
13:29
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів
13:08
генератор
У Києві затвердили рекомендації для безпечного використання генераторів
13:00
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
12:55
Ліки
Якщо українці зловживатимуть антибіотиками, за 10 років пневмонія може стати невиліковною, - Ляшко
12:48
мокрий сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати українцям цими вихідними
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
11:55
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
МАГАТЕ: РФ пошкодила 4 важливі для ядерної безпеки українські електропідстанції
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Експериментальне випробування РФ залишків міжконтинентальних ракет РС-26, - Згурець про удар по Дніпру
Більше новин