Заштамповані в Україні. 10 сучасних митців з Донбасу

Дар'я Тарасова
14 червня, 2016 вiвторок
15:00

Щодо жителів Донбасу існує стільки упереджень, що багатьом українцям важко уявити, що чимало сучасних письменників та артистів родом з цього регіону

Ніщо так міцно та надійно не приростає в Україні, як штампи та стереотипи. Особливо, якщо вони негативні. За роки війни на Сході та окупації Криму мешканці та уродженці цих регіонів неодноразово піддавалися негативним узагальненням та відчували на собі силу впливу стереотипів.

Негативний образ Донбасу та жителів Криму, який склався у переважної більшості українців, приріс настільки міцно, що у багатьох навіть не викликає сумнівів. 

Попри те, що практика узагальнень ніколи не була дієвою та правдивою, позбутися її наслідків завжди складно. 

І це проявляється не лише в тому, що українцям з донбаською чи кримською пропискою складніше зняти житло чи влаштуватися на роботу. Чимало українців навіть припустити не можуть, що в Луганській та Донецькій областях можуть жити та працювати видатні вчені, письменники, художники.

Еспресо.TV розповідає про відомих сучасних письменників та музикантів, які народилися на Донбасі.

Володимир Сосюра, Василь Стус, Василь Гайворонський – ці імена відомі всім хоча б зі шкільної програми. Вони та багато інших письменників, вчених, композиторів пов'язали своє життя з Донбасом. 

Хтось може сказати, що це люди іншого часу, іншого Донбасу. Тому в добірці Еспресо лише сучасники, і це далеко не повний список. 

Читайте також: Два роки вигнання. Як донецька "Ізоляція" продовжує відкривати Україну світу

Сергій Жадан

Багато хто вважає одного з найвідоміших українських письменників харків'янином. Але, насправді, Сергій Жадан, який дійсно живе і працює в Харкові, уродженець Старобільська Луганської області.

Його творчість щира і правдива, мова часто не позбавлена гострого слівця та іронії. Імовірно, тому Сергій Жадан настільки популярний не лише в Україні, а й за кордоном. Його твори перекладені 13-ма мовами.

Сергій Жадан не лише поет, прозаїк та перекладач, а й громадський активіст, і це знаходить відображення і в його творчій діяльності. Окрім письменництва, Жадан відомий мультимедійними проектами, їздить на фронт, бере участь в мистецьких акціях та проектах. Не менш відомий тандем Жадана з музичним гуртом "Собаки в космосі".

Сергій Жадан є автором романів "Ворошиловград", "Месопотамія", "Депеш Мод" та поетичних збірок.

Ірен Роздобудько

Одна з найпопулярніших сучасних письменниць, журналістка та сценаристка Ірен Роздобудько народилася в Донецьку. Вона не лише виросла на Донбасі, а й, отримавши вищу освіту в Києві, повернулася в Донецьк та певний час працювала там.

Ірен Роздобудько є автором майже 30-ти художніх творів, остання її збірка "Кіно на папері" опублікована цього року. Вона входить до топ-10 письменників, які найбільше видаються в Україні. Тричі перемагала у престижному літературному конкурсі "Коронація слова", а її романи часто екранізують. 

Серіали та фільми "Ґудзик", "Осінні квіти", "Таємничий острів" та "Пастка" були зняті за її сценаріями. Що цікаво, до написання сценарію "Поводиря" Олеся Саніна (який змагався, хоч і безрезультатно, за "Оскар" в 2015-му) Ірен Роздобудько також доклала руку.

Емма Андієвська

Українська письменниця-модерністка та художниця-авангардистка також народилася в Донецьку. Вона є авторкою 29 поетичних збірок, 5 книжок короткої прози та трьох романів.

Головне місце в її творчості посідають філософські, духовні та містичні теми. Твори Андієвської перекладені англійською, французькою, російською мовами, івритом та есперанто.

Однак Емма Андієвська більшу частину свого життя провела поза Україною - в Мюнхені та Нью-Йорку.

Як художниця-авангардистка Емма Андієвська створила понад 9000 картин.

Її роботи виставлялись в США, Канаді, Франції, Німеччині, Австралії, Бразилії, Ізраїлі, Україні та Швейцарії.

Іван Дзюба

Український дисидент радянського періоду, літературний критик та громадський діяч Іван Дзюба народився у селищі Миколаївка Волноваського району (Донеччина). І це не завадило йому разом з Василем Стусом та В'ячеславом Чорноволом виступити з першим у СРСР публічним протестом проти політики влади. 

Іван Дзюба – автор близько 400 наукових праць. Остання – "Донецька рана України: Історико-культурологічні есеї" – вийшла в 2015 році. Дзюба редагував журнал "Сучасність" (1990-ті роки), входив до редколегій кількох наукових часописів, з 1992-го до 1994-го був другим міністром культури України.

Окрім цього за сценаріями Івана Дзюби зняті два фільми: "Василь Симоненко" (1988) та "Українці. Надія" (1992).

Олексій Чупа

Художня манера Чупи чимось нагадує Жадана. Він також сатиричний та відверто-правдивий і теж родом з Донбасу.

Молодий поет та прозаїк Олексій Чупа народився в Макіївці. Він є засновником в Донецьку популярного зараз формату читання віршів - слему. 

Олексій Чупа – автор трьох поетичних збірок та п'ятьох прозових творів. Його твори описують життя східняків. Знайшла віддзеркалення і тема війни на Донбасі.

Книги "Бомжі Донбасу" та "10 слів про Вітчизну" ввійшли до довгого списку премії "Книга року BBC"-2014.

Дмитро Білий

Український письменник та історик, син вихідців з Кубані народився в Макіївці. З початком війни був змушений покинути Донбас. Все своє життя Дмитро Білий, який зростав у шахтарському середовищі, розмовляє українською мовою. 

Доктор історичний наук, Білий є автором понад 60 наукових праць з історії України та Кубані. Окрім цього на рахунку Дмитра Дмитровича – романи "Басаврюк XX" (2002), "Заложна душа" (2002), "Чорне крило" (2004), "Козацький Оберіг" (2005), "Шлях Срібного Яструба" (2007). 

Задовго до збройного конфлікту на Донбасі історик та дослідник намагався донести до вчених та соціологів інформацію про Донбас як складний та специфічний регіон. Зокрема однією з тез Білого була теза про те, що Донеччина та Луганщина мають колосальний енергетичний потенціал. Лише від влади залежить, стане він міцним фундаментом становлення України як незалежної держави чи міною уповільненої дії. 

Сергій Чебаненко

Письменник-фантаст Сергій Чебаненко народився у Луганську. Усі фантасти певною мірою провидці, які вміють аналізувати та, завдяки цьому, "передбачати".

Не виключенням став і Сергій Чебаненко, який у 1990-му в деталях передбачив війну на Донбасі. В статті "У нас це неможливо" письменник та політолог ще за 24 роки до початку війни на Сході України описав майбутнє "революційне захоплення влади жителями Донбасу", яким "забороняють розмовляти рідною мовою" вигадані проросійською пропагандою "бандерівці". 

Серед інших тез матеріалу – і формування "робочих дружин", і підтримка України з боку світової спільноти, і тоді ще не реалізований у Придністров’ї сценарій для Донбасу. 

Чебаненко є автором фантастичних оповідань (серед яких "Всього лише невелика помилка" та "Дванадцятий космонавт"), фейлетонів та гуморесок.


З музичних виконавців Донецької та Луганської областей, яких редакція Еспресо нарахувала майже 30, найбільш популярні The Maneken (Євген Філатов), Fontaliza та Sinoptik.


The Maneken (Євген Філатов)

Популярний український музикант, композитор та аранжувальник Євген Філатов, відомий, в першу чергу, своїми проектами The Maneken та Onuka, народився і виріс в Донецьку.

У гурті The Maneken Євген Філатов - соліст, автор пісень і діджей. За 7 років існування електро-рок-гурту вийшло 6 альбомів і 3 сингли. 

У 2013-му разом з Натою Жижченко Філатов започаткував проект Onuka – один з найпопулярніших сучасних гуртів. Він не лише працює з музикою, а й знімає кліпи. 

Євген Філатов відомий і співпрацею з Джамалою, зокрема, він аранжував композицію "1944", яка принесла співачці перемогу на "Євробаченні-2016".

Fontaliza

Альтернативне рок-тріо утворилося в Горлівці. За вісім років існування гурту Павло Холошев, Артем Таланов та Гнат Карташев стали доволі популярними. 

Хлопці багато виступають з сольними концертами та беруть участь у музичних фестивалях (The Best City.UA 2012/2013, Республіка та Сусідній Світ). Цього літа Fontaliza знову виступить на український фестивалях, серед яких Atlas Weekend та "Файне Місто".

На рахунку Fontaliza, які грають на межі альтернативи, панк-року, гранджу і рок-н-ролу, три альбоми. Виконують музиканти як свої композиції, так і кавери.

Sinoptik

Попри те, що рок-гурт існує вже 3 роки та навіть збирає концерти на Заході, в Україні Sinoptik по-справжньому прогримів тільки після перемоги в Берліні на The Global Battle Of The Bands наприкінці травня.

Тріо з Донецька грає альтернативну та інді-рок-музику. Дмитро Синоптик, Дмитро Сакір та В'ячеслав Лось записали вже три студійні альбоми. 

Хлопці об'їздили з туром Україну, побувавши у 15 містах, відіграли концерти в Європі. Фронтмен гурту Дмитро Синоптик до Sinoptik грав у кількох гуртах у Лондоні, навіть виступав на Reading Festival.

Зараз Sinoptik частіше можна побачити на закордонних концертах, адже в Україні, на жаль, нові українські гурти користуються меншим попитом. Утім, цього літа Sinoptik виступатиме на Zaxidfest, Hedonism, "Файне місто" та інших музичних фестивалях в Україні.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:33
Оновлено
Росія атакувала Україну ракетами в ніч на 27 квітня. У Харкові були вибухи
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
Більше новин