live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
img
Дар'я Тарасова 14 червня, 2016 вівторок

Заштамповані в Україні. 10 сучасних митців з Донбасу

Щодо жителів Донбасу існує стільки упереджень, що багатьом українцям важко уявити, що чимало сучасних письменників та артистів родом з цього регіону

Щодо жителів Донбасу існує стільки упереджень, що багатьом українцям важко уявити, що чимало сучасних письменників та артистів родом з цього регіону

Ніщо так міцно та надійно не приростає в Україні, як штампи та стереотипи. Особливо, якщо вони негативні. За роки війни на Сході та окупації Криму мешканці та уродженці цих регіонів неодноразово піддавалися негативним узагальненням та відчували на собі силу впливу стереотипів.

Негативний образ Донбасу та жителів Криму, який склався у переважної більшості українців, приріс настільки міцно, що у багатьох навіть не викликає сумнівів. 

Попри те, що практика узагальнень ніколи не була дієвою та правдивою, позбутися її наслідків завжди складно. 

І це проявляється не лише в тому, що українцям з донбаською чи кримською пропискою складніше зняти житло чи влаштуватися на роботу. Чимало українців навіть припустити не можуть, що в Луганській та Донецькій областях можуть жити та працювати видатні вчені, письменники, художники.

Еспресо.TV розповідає про відомих сучасних письменників та музикантів, які народилися на Донбасі.

Володимир Сосюра, Василь Стус, Василь Гайворонський – ці імена відомі всім хоча б зі шкільної програми. Вони та багато інших письменників, вчених, композиторів пов'язали своє життя з Донбасом. 

Хтось може сказати, що це люди іншого часу, іншого Донбасу. Тому в добірці Еспресо лише сучасники, і це далеко не повний список. 

Читайте також: Два роки вигнання. Як донецька "Ізоляція" продовжує відкривати Україну світу

Сергій Жадан

Багато хто вважає одного з найвідоміших українських письменників харків'янином. Але, насправді, Сергій Жадан, який дійсно живе і працює в Харкові, уродженець Старобільська Луганської області.

Його творчість щира і правдива, мова часто не позбавлена гострого слівця та іронії. Імовірно, тому Сергій Жадан настільки популярний не лише в Україні, а й за кордоном. Його твори перекладені 13-ма мовами.

Сергій Жадан не лише поет, прозаїк та перекладач, а й громадський активіст, і це знаходить відображення і в його творчій діяльності. Окрім письменництва, Жадан відомий мультимедійними проектами, їздить на фронт, бере участь в мистецьких акціях та проектах. Не менш відомий тандем Жадана з музичним гуртом "Собаки в космосі".

Сергій Жадан є автором романів "Ворошиловград", "Месопотамія", "Депеш Мод" та поетичних збірок.

Ірен Роздобудько

Одна з найпопулярніших сучасних письменниць, журналістка та сценаристка Ірен Роздобудько народилася в Донецьку. Вона не лише виросла на Донбасі, а й, отримавши вищу освіту в Києві, повернулася в Донецьк та певний час працювала там.

Ірен Роздобудько є автором майже 30-ти художніх творів, остання її збірка "Кіно на папері" опублікована цього року. Вона входить до топ-10 письменників, які найбільше видаються в Україні. Тричі перемагала у престижному літературному конкурсі "Коронація слова", а її романи часто екранізують. 

Серіали та фільми "Ґудзик", "Осінні квіти", "Таємничий острів" та "Пастка" були зняті за її сценаріями. Що цікаво, до написання сценарію "Поводиря" Олеся Саніна (який змагався, хоч і безрезультатно, за "Оскар" в 2015-му) Ірен Роздобудько також доклала руку.

Емма Андієвська

Українська письменниця-модерністка та художниця-авангардистка також народилася в Донецьку. Вона є авторкою 29 поетичних збірок, 5 книжок короткої прози та трьох романів.

Головне місце в її творчості посідають філософські, духовні та містичні теми. Твори Андієвської перекладені англійською, французькою, російською мовами, івритом та есперанто.

Однак Емма Андієвська більшу частину свого життя провела поза Україною - в Мюнхені та Нью-Йорку.

Як художниця-авангардистка Емма Андієвська створила понад 9000 картин.

Її роботи виставлялись в США, Канаді, Франції, Німеччині, Австралії, Бразилії, Ізраїлі, Україні та Швейцарії.

Іван Дзюба

Український дисидент радянського періоду, літературний критик та громадський діяч Іван Дзюба народився у селищі Миколаївка Волноваського району (Донеччина). І це не завадило йому разом з Василем Стусом та В'ячеславом Чорноволом виступити з першим у СРСР публічним протестом проти політики влади. 

Іван Дзюба – автор близько 400 наукових праць. Остання – "Донецька рана України: Історико-культурологічні есеї" – вийшла в 2015 році. Дзюба редагував журнал "Сучасність" (1990-ті роки), входив до редколегій кількох наукових часописів, з 1992-го до 1994-го був другим міністром культури України.

Окрім цього за сценаріями Івана Дзюби зняті два фільми: "Василь Симоненко" (1988) та "Українці. Надія" (1992).

Олексій Чупа

Художня манера Чупи чимось нагадує Жадана. Він також сатиричний та відверто-правдивий і теж родом з Донбасу.

Молодий поет та прозаїк Олексій Чупа народився в Макіївці. Він є засновником в Донецьку популярного зараз формату читання віршів - слему. 

Олексій Чупа – автор трьох поетичних збірок та п'ятьох прозових творів. Його твори описують життя східняків. Знайшла віддзеркалення і тема війни на Донбасі.

Книги "Бомжі Донбасу" та "10 слів про Вітчизну" ввійшли до довгого списку премії "Книга року BBC"-2014.

Дмитро Білий

Український письменник та історик, син вихідців з Кубані народився в Макіївці. З початком війни був змушений покинути Донбас. Все своє життя Дмитро Білий, який зростав у шахтарському середовищі, розмовляє українською мовою. 

Доктор історичний наук, Білий є автором понад 60 наукових праць з історії України та Кубані. Окрім цього на рахунку Дмитра Дмитровича – романи "Басаврюк XX" (2002), "Заложна душа" (2002), "Чорне крило" (2004), "Козацький Оберіг" (2005), "Шлях Срібного Яструба" (2007). 

Задовго до збройного конфлікту на Донбасі історик та дослідник намагався донести до вчених та соціологів інформацію про Донбас як складний та специфічний регіон. Зокрема однією з тез Білого була теза про те, що Донеччина та Луганщина мають колосальний енергетичний потенціал. Лише від влади залежить, стане він міцним фундаментом становлення України як незалежної держави чи міною уповільненої дії. 

Сергій Чебаненко

Письменник-фантаст Сергій Чебаненко народився у Луганську. Усі фантасти певною мірою провидці, які вміють аналізувати та, завдяки цьому, "передбачати".

Не виключенням став і Сергій Чебаненко, який у 1990-му в деталях передбачив війну на Донбасі. В статті "У нас це неможливо" письменник та політолог ще за 24 роки до початку війни на Сході України описав майбутнє "революційне захоплення влади жителями Донбасу", яким "забороняють розмовляти рідною мовою" вигадані проросійською пропагандою "бандерівці". 

Серед інших тез матеріалу – і формування "робочих дружин", і підтримка України з боку світової спільноти, і тоді ще не реалізований у Придністров’ї сценарій для Донбасу. 

Чебаненко є автором фантастичних оповідань (серед яких "Всього лише невелика помилка" та "Дванадцятий космонавт"), фейлетонів та гуморесок.


З музичних виконавців Донецької та Луганської областей, яких редакція Еспресо нарахувала майже 30, найбільш популярні The Maneken (Євген Філатов), Fontaliza та Sinoptik.


The Maneken (Євген Філатов)

Популярний український музикант, композитор та аранжувальник Євген Філатов, відомий, в першу чергу, своїми проектами The Maneken та Onuka, народився і виріс в Донецьку.

У гурті The Maneken Євген Філатов - соліст, автор пісень і діджей. За 7 років існування електро-рок-гурту вийшло 6 альбомів і 3 сингли. 

У 2013-му разом з Натою Жижченко Філатов започаткував проект Onuka – один з найпопулярніших сучасних гуртів. Він не лише працює з музикою, а й знімає кліпи. 

Євген Філатов відомий і співпрацею з Джамалою, зокрема, він аранжував композицію "1944", яка принесла співачці перемогу на "Євробаченні-2016".

Fontaliza

Альтернативне рок-тріо утворилося в Горлівці. За вісім років існування гурту Павло Холошев, Артем Таланов та Гнат Карташев стали доволі популярними. 

Хлопці багато виступають з сольними концертами та беруть участь у музичних фестивалях (The Best City.UA 2012/2013, Республіка та Сусідній Світ). Цього літа Fontaliza знову виступить на український фестивалях, серед яких Atlas Weekend та "Файне Місто".

На рахунку Fontaliza, які грають на межі альтернативи, панк-року, гранджу і рок-н-ролу, три альбоми. Виконують музиканти як свої композиції, так і кавери.

Sinoptik

Попри те, що рок-гурт існує вже 3 роки та навіть збирає концерти на Заході, в Україні Sinoptik по-справжньому прогримів тільки після перемоги в Берліні на The Global Battle Of The Bands наприкінці травня.

Тріо з Донецька грає альтернативну та інді-рок-музику. Дмитро Синоптик, Дмитро Сакір та В'ячеслав Лось записали вже три студійні альбоми. 

Хлопці об'їздили з туром Україну, побувавши у 15 містах, відіграли концерти в Європі. Фронтмен гурту Дмитро Синоптик до Sinoptik грав у кількох гуртах у Лондоні, навіть виступав на Reading Festival.

Зараз Sinoptik частіше можна побачити на закордонних концертах, адже в Україні, на жаль, нові українські гурти користуються меншим попитом. Утім, цього літа Sinoptik виступатиме на Zaxidfest, Hedonism, "Файне місто" та інших музичних фестивалях в Україні.

новини партнерів

‡агрузка...

21 лютого, 2019 четвер

21 лютого, 2019 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати