"Тарифний геноцид". Як політика воює з економікою

21 липня, 2016 четвер
12:16

Громадські акції протесту, заборони міськрад підвищувати тарифи та заяви політиків створюють враження, що в країні почалася "антитарифна" істерія

Зміст

Активісти проти тарифів

20 липня центром Києва прокотилася чергова хвиля мітингів. Тут були шахтарі, бійці "Азова", громадські активісти та профспілки. Паралельно в середмісті столиці проходило 4-5 акцій зі схожими маніфестами — проти "Тарифного геноциду українського народу".

Крім зменшення тарифів учасники акції вимагали не закривати державні шахти та погасити борги по зарплатні. Приблизно 10 шахтарів і досі чергують у палатці біля Міненерго.

Це вже не перша акція такого роду. Марш зі схожими вимогами і складом учасників проходив центром Києва ще 6 липня.

Однак, крім звичної "антитарифної" риторики, тоді лунали і дещо інші заяви: невідкладно провести реформу оплати праці та встановити з 1 жовтня мінімальну зарплату на рівні 3 тисяч 67 гривень, підняти пенсії і стипендії.

Боротьба проти підвищення тарифів триває вже не перший тиждень. Річ у тому, що з 1 липня майже вдвічі зросли тарифи на центральне опалення та гарячу воду. Згодом також має подорожчати холодна вода та електроенергія.

Читайте також: Тарифи-2016. Якими будуть нові платіжки українців

Окрім акцій протесту у своїй боротьбі активісти використовують всі інші доступні методи. До "тарифного фронту" вже долучились і представники влади у регіонах.

Так, 7 липня депутати Київради прийняли рішення заборонити в Києві підвищення тарифів на комунальні послуги. Цей мораторій є тимчасовим і має діяти до 1 жовтня 2016 року, приблизно до початку опалювального сезону. 

Крім того, депутати заборонили нарахування та стягнення пені з тих киян, які не сплачують по платіжках з новими тарифами. Фактично, вони проштовхують ідею, що жителі столиці сплачуватимуть значно менше від усієї іншої частини українців.

Пізніше до мораторію на підвищення тарифів приєднались міськради Житомира та Дніпра.

Чи зменшаться тарифи

Експерти та фахівці галузі в один голос стверджують, що міськради не мають жодного впливу на тарифоутворення. Єдине відомство, яке може і має це робити – НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг).

Так, голова наглядової ради "Київенерго" та екс-міністр палива та енергетики Іван Плачков вважає, що заяви міськрад — це свого роду рекомендаційний лист. "Київрада не має повноважень приймати такі рішення, тому що тарифи може встановлювати і регулювати лише НКРЕКП", каже він.

Такої ж думки дотримується і екс-член НКРЕКП Андрій Герус. Більш того, він вважає такі заяви порожніми і популістичними.

"Це рішення було прийняте лише для того, щоб сподобатись людям і показати, як у Київраді люблять киян. Усі про це говорять, хоча у рішення сили нуль", пояснює він.

Як не дивно, мер Києва Віталій Кличко також погодився, що Київрада не мала права вводити мораторій на підвищення тарифів у столиці

"Це рішення декларативне. Впевнений, експерти повинні прислухатися до думки людей, яким кияни делегували відстоювати їхні права", сказав Кличко.

З цього приводу також неодноразово висловлювався прем’єр-міністр Володимир Гройсман, який називає рішення пустим популізмом.

Він нагадав, що впродовж останнього десятиліття Україна втратила близько $53 млрд, які були виведені з країни завдяки корупційним схемам обігу газу та встановленню різних цін на нього.

Більш того, всім невдоволеним представникам місцевої влади голова уряду запропонував компенсувати різницю між старими і новими тарифами з місцевих бюджетів.

"Не можна продавати за 20 копійок те, що коштує 1 грн, усе одно хтось повинен компенсувати ті 80%. Ви муситимете компенсувати ці 80 копійок", заявляв Гройсман.

Занадто бідні для високих тарифів

Активісти, які взялися боротися зі зростанням платіжок, часто наполягають на тому, що тарифи мають відповідати так званому рівню бідності.

Міністр соцполітики Андрій Рева пояснив, що в такому випадку потрібно буде виділити з бюджету 200 млрд грн на дотації "Нафтогазу".

"У сьогоднішніх цінах на дотацію "Нафтогазу" необхідно буде 200 млрд грн. На субсидії ми направляємо 40 млрд. Значить, потрібно в бюджеті знайти 160 млрд грн, щоб радіти тому рівню тарифів, що буде відповідати рівню нашої бідності", пояснює Рева.

Виходить, що старі тарифи надто дорого обходилися бюджету України. Однак постає інше питання значного збільшення кількості отримувачів субсидії, адже для частини українців нові ціни на ЖКП стануть непід’ємним тягарем.


За розрахунками уряду, до початку цього опалювального сезону кількість субсидіантів зросте до 9 млн сімей проти нинішніх 5,5 млн. Загалом сума виплат по субсидіях має зрости до 40 млрд.


Хоча математика уряду тут таки діє дотації "Нафтогазу" виходять значно більшими, ніж виплати по субсидіях. Тут постає інше гостре питання – щоб люди, які не потрапили в категорію отримувачів субсидій, змогли платити по новим платіжкам.

Чи є в країні тарифний колапс

Велика кількість громадських акцій протесту, маршів та заяв політиків створює враження справжнього тарифного колапсу. Поширюються повідомлення про те, що кількість неплатників та комунальних боргів по платіжках росте як сніговий ком.

інфографіка Держстату

Однак, за останніми даними, опублікованими Держстатом за травень 2016, виходить що на кінець цього періоду українці оплатили 99% нарахованих платежів.

А за травень ця цифра взагалі становила 121%. Це пояснюється тим, що навесні люди оплачували борги, які виникли під час опалювального сезону взимку. 


На травень загальна заборгованість за комунальні платежі склала 10,03 млрд грн, Однак, експерти наголошують, що вже багато років заборгованість тримається на рівні 10 млрд. Тобто ця цифра не містить якихось суттєвих відхилень.


Тут варто пам’ятати, що все це рахунки за минулі місяці, коли було тепло і не потрібно було платити за опалення. До того ж частина тарифів у цей період ще не зросла.

Політика популістів

Не буде великою новиною, якщо сказати, що в українському політикумі тема тарфів є улюбленою для багатьох можновладців. Зокрема її дуже любить експлуатувати для підняття рейтингів "Батьківщина" та її лідер Юлія Тимошенко. Останнім часом Тимошенко спіймала хвилю та з новою силою пройшлася по тарифній темі. 

Лідер БЮТ не раз порушувала питання утворення тимчасової слідчої комісії Ради з перевірки обґрунтованості підвищення комунальних тарифів. Більш того, Тимошенко пообіцяла оскаржити в судах "тарифні рішення".

У Київраді активно пропагував мораторій на підвищення тарифів Володимир Бондаренко, депутат від "Батьківщини", голова комісії з питань ЖКГ.  

Тему тарифів часто використовує і "Радикальна партія" Олега Ляшка. Майже в кожному своєму публічному виступі Ляшко згадує тотальну бідність українців та влаштований владою "тарифний геноцид".

Читайте також: "Тарифний фронт" Тимошенко. Через тернії до дострокових виборів

Крім активізації антитарифної риторики самої Тимошенко, пов'язана з "Батьківщиною" громадська організація "Публічний аудит" організувала "Тарифну мобілізацію" і закликає громадян не сплачувати рахунки за комуналку, влаштувавши владі шокову терапію.

А втім, тут варто пам’ятати, що ця "шокова терапія" може обернутися величезними боргами за комунальні послуги. Адже і без того небагатому жителю України досить пари заяв з вуст можновладців, щоб виправдати своє рішення не сплачувати по нових платіжках.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.12
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
16:03
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Під час атаки РФ 22 листопада до Білорусі залітали щонайменше 14 російських "шахедів", - Гаюн
16:01
OPINION
Стати Джоном Макклейном. Як утримати глузд під ядерними погрозами?
15:52
"Не можу пити і їсти": письменник і військовий Сергій Сайгон потрапив у ДТП
15:50
Андрій Сибіга
"Додатковий шанс прискорити мирний процес": Сибіга про перемогу Трампа
15:34
головна новорічна ялинка Тернополя
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
15:33
Ексклюзив
Тайвань прапор
Генератори та ноутбуки: Тайвань виділив $10 млн допомоги для Асоціації міст України
15:32
Ізраїль, ЦАХАЛ
У ЦАХАЛі заявили, що знайшли протитанкові ракети російського виробництва на посту "Хезболли"
15:27
Росія намагається налякати Захід загрозою ядерної війни, аби змінити курс підтримки України, - ЦПД
15:04
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:03
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
14:37
генератори від USAID
USAID передало 63 генератори водопостачальникам чотирьох областей України
14:27
PR
Чорна п'ятниця 2024: де найвигідніше купити одяг, взуття і косметику?
14:26
У Києві відкрили реабілітаційний центр Recovery для військових, поліцейських і рятувальників
14:23
Російські солдати
У бойових діях проти України беруть участь майже 580 тис. росіян, - ГУР
14:16
Партнерський матеріал
Чому Шевченко не носив джинсів, або 4 пізнавальні книги для дітей про Україну та українців
14:05
OPINION
Як перемога Майдану наблизила поразку демократії
14:00
Збірна України з футболу, Ліга націй
Жеребкування в Лізі націй: Україна зіграє проти Бельгії у плейоф за місце у дивізіоні A
13:53
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон і область: скинули вибухівку на тролейбус, поранили двох людей
13:40
ГУР
ГУР заявило: росіяни вдарили по Дніпру балістичною ракетою з комплексу "Кєдр"
13:36
У трьох областях викрили організаторів схем зі "студентськими" відстрочками від мобілізації
13:29
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів
13:08
генератор
У Києві затвердили рекомендації для безпечного використання генераторів
13:00
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
12:55
Ліки
Якщо українці зловживатимуть антибіотиками, за 10 років пневмонія може стати невиліковною, - Ляшко
12:48
мокрий сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати українцям цими вихідними
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
11:55
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
МАГАТЕ: РФ пошкодила 4 важливі для ядерної безпеки українські електропідстанції
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Експериментальне випробування РФ залишків міжконтинентальних ракет РС-26, - Згурець про удар по Дніпру
10:48
Міноборони допустило до використання у військах всюдихід-амфібію Argo Aurora
10:32
Джо Байден
Байден розкритикував ордери МКС на арешт Нетаньяху і Галланта та пообіцяв подальшу підтримку Ізраїлю
Більше новин