Митець в міністерстві. Як Гео Лерос перевтілюватиме зону АТО
Новопризначений радник міністра інформаційної політики, режисер та арт-куратор Гео Лерос – про нові мурали в зоні АТО та свою нову посаду
Гео Лерос вже давно відомий киянам. Дизайнерські лавочки в парку Шевченка, чи не більша половина муралів в українській столиці – результат його роботи. Режисер та оператор, а за сумісництвом – активіст та координатор арт-проектів вважає, що варто змінювати на краще місто, в якому живеш.
Наприкінці минулого тижня Гео Лероса міністр інформаційної політики Юрій Стець призначив своїм радником. Свою роботу на новій посаді арт-куратор розпочне із мистецького проекту в зоні АТО.
Гео, коли вам запропонували стати радником міністра, ви не злякались, що робота в міністерстві вб'є дух вільного художника?
Чому б ні? Це розв'язує певною мірою руки і дає ширші можливості для реалізації проектів на більш масштабному рівні.
А чому цим займатиметься саме Мінінформполітики?
Мета проекту не в тому, щоб прикрасити місто, а привернути увагу світової спільноти до України. І це прекрасна можливість за допомоги міністерства подати такий меседж з України за її межі.
Які саме мистецькі проекти ви реалізовуватимете в зоні АТО?
Це буде серія муралів з 20-25 робіт. Ще будуть зняті документалки про створення цих робіт, але головне – це самі мурали.
До їхнього створення будуть залучені одні з найкращих світових художників. Це важливо, адже, коли, наприклад, у Слов'янськ приїжджав Орландо Блум, на світовому рівні був великий резонанс. Такий самий ефект має бути, коли приїде всесвітньо відомий художник і намалює роботу на тему миру.
Художник - Mata Ruda (Коста-Ріка), пров. Т. Шевченка, 1/2
Отже, ідея не тільки в картині?
Так, важлива і інформація, яку світові ЗМІ будуть поширювати.
А хто прийматиме рішення, які мурали малюватимуть в зоні АТО?
Проект куруватиму я разом з Іриною Каніщевою, яка є організатором проекту Art United Us (арт-проект зі створення в Києві муралів зарубіжними художниками, - Еспресо.TV). Рішення з приводу муралів прийматиме міністр інформаційної політики, я як радник.
Наскільки складно залучити художників до роботи в зоні АТО?
Абсолютно не складно. 10 з 10 художників, яким ми вже написали, з великою зацікавленістю відгукнулися. Це питання не цікавості, а бажання привнести якусь глобальну цінність.
Намалювати роботу десь в Маямі, в Нью-Йорку, Парижі, Ніцці – класно. Люди дивляться, але в цьому якоїсь суперглибинності ідеї немає. А коли ти малюєш в зоні зіткнення, малюєш на тему миру, де досі щодня гинуть люди, в цьому є великий сенс. Тому всі художники відгукуються позитивно.
Художник - Ernesto Maranje, бул. Лесі Українки, 5
Якщо це буде проект Мінінформполітики, то реалізовуватись він буде бюджетним коштом?
Є такі поняття: nice-to-have та must-have. Я впевнений, що в міністерства є важливіші справи, аніж малювати якісь арт-роботи в зоні АТО. Все робитиметься за рахунок меценатів.
Навіщо вам тоді підтримка міністерства?
У будь-якому разі, ми ж робитимемо це в зоні АТО, а не в якомусь пересічному місті в Україні. Наша мета – привернути увагу світової спільноти до проблеми, яка там існує. А це інформаційна політика України, яку потрібно правильно подати, правильно реалізувати.
А цей проект задумували давно?
Так, проект виношували давно. Вже є, звичайно, напрацювання, але ми поки їх не анонсуємо і не показуємо. Плануємо починати вже у вересні-жовтні.
Художник - Гвідо Ван Хелтен (Австралія), бул. Лесі Українки
Чому взагалі вирішили цим зайнятися?
Я живу в цій країні, це моя Батьківщина. Потрібно щось робити, щось глобальніше. Рано чи пізно це повинно скінчитися. Одна справа, якби територія стала буферною зоною і нічого б не відбувалося. А так, лише минулого тижня щонайменше 14 людей загинуло. І це немаленька цифра.
Зараз люди шкарубнуть до цієї інформації. Чи зможуть подібні проекти струсити їх?
Я не думаю, що можна вплинути на людей, які живуть всередині держави. Це, скоріше, дасть ефект за межами.
А де саме з'являться мурали?
Це буде перша фронтова лінія від Маріуполя до Луганська.
І це будуть роботи патріотичного змісту?
Це будуть патріотичні роботи, націлені на мир. Це не будуть тільки вишиванки, які, в принципі, не викликають позитивних емоцій.
Це мають бути сильні духом роботи, щоб світові ЗМІ захотіли надрукувати цю роботу і розповідь художника, чому він зробив цей мурал саме в цьому місці. Це ж не просто робота, яку він намалював і поїхав. Має бути пояснення, чому він в цьому місці малює, чому він відгукнувся на нашу пропозицію.
Художник - Reka One, просп. Бажана, 9
Художнику даватимуть завдання?
Ні, ніхто не диктує. Ми даємо ввідну інформацію про те, чому ми робимо цей проект, з чим він пов'язаний. А далі, враховуючи це, художник малює. Він не може приїхати і намалювати велосипедиста.
Цільова аудиторія цих муралів – не місцеві жителі, не на них вплив здійснюватиметься?
Ну як можна у фронтовій лінії впливати на людей? Це ж не туристичний маршрут, де люди гуляють. Це зона бойових зіткнень. Я не думаю, що на першій лінії залишилося цивільне населення.
А якщо малювати в мирних містах, то це як більмо на оці. Тут люди живуть в напівзруйнованих будинках, і раптом приїжджає художник, якому оплатили переліт, на якого витратили гроші, і малює роботу. Є речі, на які потрібніше витратити гроші.
А коли малюється маленька робота в зоні зіткнення, виникає більше інтересу світових ЗМІ до цього, ніж ми намалюємо роботу в Києві, у Львові або ще десь.
Художник - Гвідо Ван Хелтен, вул. Стрелецька
Скільки цей проект коштуватиме?
Це питання перельоту, проживання, фарби. Ось і всі витрати. Але це не міський бюджет і не державний.
Немає образи, що в будь-який момент новостворений мурал може бути зруйнований?
Звичайно, немає. Ми ж віддаємо собі звіт, де ми це робимо. І термін життя роботи рахується на хвилини, з моменту, як ми закінчимо.
Ви займатиметесь цим проектом, а як же ваші інші?
Проект CityArt ми закінчили минулого року. У нас була мета зробити близько 25 робіт, був план реконструкції парку Шевченка. Ми це успішно виконали і запустили проект Art United Us. Ним будемо займатися паралельно.
Художник - Алекс Максімов, вул. І. Франка, 12
А з приводу планів реконструкції Маріїнського парку?
З Маріїнським парком поки історія зависла. Справа в тому, що це парк національного значення, а у нас, на жаль чи на радість, є якась комісія, яка вирішує, що красиво, а що ні. І це утопія.
А чим ще ви займатиметесь в міністерстві на новій посаді?
Є пара ідей, поки вони тримаються в секреті. Але все це буде пов'язано з зоною АТО.
- Актуальне
- Важливе