live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
img
Дар'я Тарасова 2 серпня, 2016 вівторок

Митець в міністерстві. Як Гео Лерос перевтілюватиме зону АТО

Новопризначений радник міністра інформаційної політики, режисер та арт-куратор Гео Лерос – про нові мурали в зоні АТО та свою нову посаду

Новопризначений радник міністра інформаційної політики, режисер та арт-куратор Гео Лерос – про нові мурали в зоні АТО та свою нову посаду

Гео Лерос вже давно відомий киянам. Дизайнерські лавочки в парку Шевченка, чи не більша половина муралів в українській столиці – результат його роботи. Режисер та оператор, а за сумісництвом – активіст та координатор арт-проектів вважає, що варто змінювати на краще місто, в якому живеш. 

Наприкінці минулого тижня Гео Лероса міністр інформаційної політики Юрій Стець призначив своїм радником. Свою роботу на новій посаді арт-куратор розпочне із мистецького проекту в зоні АТО. 

Гео, коли вам запропонували стати радником міністра, ви не злякались, що робота в міністерстві вб'є дух вільного художника?

Чому б ні? Це розв'язує певною мірою руки і дає ширші можливості для реалізації проектів на більш масштабному рівні.

А чому цим займатиметься саме Мінінформполітики?

Мета проекту не в тому, щоб прикрасити місто, а привернути увагу світової спільноти до України. І це прекрасна можливість за допомоги міністерства подати такий меседж з України за її межі.

Які саме мистецькі проекти ви реалізовуватимете в зоні АТО?

Це буде серія муралів з 20-25 робіт. Ще будуть зняті документалки про створення цих робіт, але головне – це самі мурали.

До їхнього створення будуть залучені одні з найкращих світових художників. Це важливо, адже, коли, наприклад, у Слов'янськ приїжджав Орландо Блум, на світовому рівні був великий резонанс. Такий самий ефект має бути, коли приїде всесвітньо відомий художник і намалює роботу на тему миру.

Художник ‪‎- Mata Ruda‬ (Коста-Ріка), пров. Т. Шевченка, 1/2

Отже, ідея не тільки в картині?

Так, важлива і інформація, яку світові ЗМІ будуть поширювати. 

А хто прийматиме рішення, які мурали малюватимуть в зоні АТО?

Проект куруватиму я разом з Іриною Каніщевою, яка є організатором проекту Art United Us (арт-проект зі створення в Києві муралів зарубіжними художниками, - Еспресо.TV). Рішення з приводу муралів прийматиме міністр інформаційної політики, я як радник.

Наскільки складно залучити художників до роботи в зоні АТО?

Абсолютно не складно. 10 з 10 художників, яким ми вже написали, з великою зацікавленістю відгукнулися. Це питання не цікавості, а бажання привнести якусь глобальну цінність. 

Намалювати роботу десь в Маямі, в Нью-Йорку, Парижі, Ніцці – класно. Люди дивляться, але в цьому якоїсь суперглибинності ідеї немає. А коли ти малюєш в зоні зіткнення, малюєш на тему миру, де досі щодня гинуть люди, в цьому є великий сенс. Тому всі художники відгукуються позитивно.

Художник - Ernesto Maranje‬, бул. Лесі Українки, 5

Якщо це буде проект Мінінформполітики, то реалізовуватись він буде бюджетним коштом?

Є такі поняття: nice-to-have та must-have. Я впевнений, що в міністерства є важливіші справи, аніж малювати якісь арт-роботи в зоні АТО. Все робитиметься за рахунок меценатів.

Навіщо вам тоді підтримка міністерства?

У будь-якому разі, ми ж робитимемо це в зоні АТО, а не в якомусь пересічному місті в Україні. Наша мета – привернути увагу світової спільноти до проблеми, яка там існує. А це інформаційна політика України, яку потрібно правильно подати, правильно реалізувати.

А цей проект задумували давно?

Так, проект виношували давно. Вже є, звичайно, напрацювання, але ми поки їх не анонсуємо і не показуємо. Плануємо починати вже у вересні-жовтні. 

Художник - Гвідо Ван Хелтен (Австралія), бул. Лесі Українки

Чому взагалі вирішили цим зайнятися?

Я живу в цій країні, це моя Батьківщина. Потрібно щось робити, щось глобальніше. Рано чи пізно це повинно скінчитися. Одна справа, якби територія стала буферною зоною і нічого б не відбувалося. А так, лише минулого тижня щонайменше 14 людей загинуло. І це немаленька цифра.

Зараз люди шкарубнуть до цієї інформації. Чи зможуть подібні проекти струсити їх?

Я не думаю, що можна вплинути на людей, які живуть всередині держави. Це, скоріше, дасть ефект за межами.

А де саме з'являться мурали?

Це буде перша фронтова лінія від Маріуполя до Луганська.

І це будуть роботи патріотичного змісту?

Це будуть патріотичні роботи, націлені на мир. Це не будуть тільки вишиванки, які, в принципі, не викликають позитивних емоцій.

Це мають бути сильні духом роботи, щоб світові ЗМІ захотіли надрукувати цю роботу і розповідь художника, чому він зробив цей мурал саме в цьому місці. Це ж не просто робота, яку він намалював і поїхав. Має бути пояснення, чому він в цьому місці малює, чому він відгукнувся на нашу пропозицію.

Художник ‪- ‎Reka One‬, просп. Бажана, 9

Художнику даватимуть завдання?

Ні, ніхто не диктує. Ми даємо ввідну інформацію про те, чому ми робимо цей проект, з чим він пов'язаний. А далі, враховуючи це, художник малює. Він не може приїхати і намалювати велосипедиста.

Цільова аудиторія цих муралів – не місцеві жителі, не на них вплив здійснюватиметься?

Ну як можна у фронтовій лінії впливати на людей? Це ж не туристичний маршрут, де люди гуляють. Це зона бойових зіткнень. Я не думаю, що на першій лінії залишилося цивільне населення. 

А якщо малювати в мирних містах, то це як більмо на оці. Тут люди живуть в напівзруйнованих будинках, і раптом приїжджає художник, якому оплатили переліт, на якого витратили гроші, і малює роботу. Є речі, на які потрібніше витратити гроші.

А коли малюється маленька робота в зоні зіткнення, виникає більше інтересу світових ЗМІ до цього, ніж ми намалюємо роботу в Києві, у Львові або ще десь.

Художник - Гвідо Ван Хелтен, вул. Стрелецька

Скільки цей проект коштуватиме?

Це питання перельоту, проживання, фарби. Ось і всі витрати. Але це не міський бюджет і не державний.

Немає образи, що в будь-який момент новостворений мурал може бути зруйнований?

Звичайно, немає. Ми ж віддаємо собі звіт, де ми це робимо. І термін життя роботи рахується на хвилини, з моменту, як ми закінчимо.

Ви займатиметесь цим проектом, а як же ваші інші?

Проект CityArt ми закінчили минулого року. У нас була мета зробити близько 25 робіт, був план реконструкції парку Шевченка. Ми це успішно виконали і запустили проект Art United Us. Ним будемо займатися паралельно.

Художник - Алекс Максімов, вул. І. Франка, 12

А з приводу планів реконструкції Маріїнського парку?

З Маріїнським парком поки історія зависла. Справа в тому, що це парк національного значення, а у нас, на жаль чи на радість, є якась комісія, яка вирішує, що красиво, а що ні. І це утопія.

А чим ще ви займатиметесь в міністерстві на новій посаді?

Є пара ідей, поки вони тримаються в секреті. Але все це буде пов'язано з зоною АТО.

новини партнерів

23 січня, 2020 четвер

23 січня, 2020 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати