Річ не в грошах. Чому Україні дуже далеко до Швейцарії

28 вересня, 2016 середа
11:36

В успіху швейцарської моделі управління криється не високий рівень політичної культури, а незрівняний з українським рівень довіри - як один до одного, так і до держави

Зміст

Коли вранці минулого понеділка стали відомі результати традиційних для Швейцарії референдумів, які для зручності регулярно проводяться "пачками" по три-чотири за раз і по кілька разів на рік, багато українських журналістів, політиків і економістів із заздрістю зітхнули.

Мудрі, на їхню думку, швейцарці далекоглядно відмовилися від підвищення пенсій на 10 відсотків, яке їм запропонували профспілки.

Незважаючи на те що життя в Швейцарії все таке ж безтурботне, як і кілька років тому, економіка країни переживає не найвдаліші часи.

Недавні проблеми з курсом національної валюти позначилися на деяких заощадженнях, хоча, судячи з публікацій європейських ЗМІ, в більшій мірі це відчули за межами самої Швейцарії. Але ці турбулентності не вплинули якось принципово на рівень життя місцевого населення, який, до речі, є одним із найвищих в світі.

В таких умовах сам Бог велів швейцарцям трохи подбати про компенсацію неприємних втрат і зробити старість ще більш заможною.

Благо, що політична система країни дозволяє приймати на референдумах найекзотичніші рішення, а провести плебісцит у швейцарських умовах простіше простого - саме через велику кількість бажаючих там вони відбуваються регулярно і пачками.

Питання про заборону будівництва мінаретів там цілком може розглядатися разом із питаннями з приводу необхідності приєднатися до єврозони.

Так питання пенсій в ці вихідні голосувався одночасно з пропозиціями розширити повноваження спецслужб і створити "екологічно чисту економіку". Останнє, як нескладно здогадатися, було ініціативою місцевих "зелених".

Однак дбайливі швейцарці схвалили лише ініціативу, яка сприяє роботі їхніх таємних агентів. І пенсійні та екологічні забаганки деяких своїх громадян провалилися під час голосування.


Власне, ця дивовижна свідомість і небажання йти на поводу у політиків-популістів і викликала таке захоплення у багатьох українців. Мовляв, народу з таким рівнем політичної і економічної культури політиків і не потрібно - самі впораються, і самі все між собою вирішать.


У проміжках між високоефективною роботою і приємним відпочинком. Україні до такого рівня розвитку свідомості ще розвиватися і розвиватися - мовляв, очевидно, що швейцарці на зовсім іншому рівні.

Правда, ці коментатори упускають одну важливу деталь. Ще рік тому більшість європейських видань з жахом писали про результати парламентських виборів у Швейцарії.

Переможцем тоді з рекордним результатом стала Швейцарська народна партія - популісти, які побудували свою виборчу кампанію на відвертій ксенофобії та обіцянці боротися з напливом мігрантів. А сама партія домінувала в передвиборній кампанії, маючи багаторазову перевагу в засобах передвиборчого фонду.

Для більшості європейців політична культура швейцарців зовсім не зразковою, що не заважає цій країні залишатися успішною.

Якщо придивитися уважніше, то можна помітити набагато більш важливий аспект - уряд за підсумками виборів традиційно формує не один чи два переможця, а чотири партії, які набрали найбільшу кількість голосів. Три партії відряджають по два представника, а четверта - одного.

В кінцевому підсумку виходить система, в якій не тільки представлені голоси більшості виборців, а й різні деталі якої змушені взаємодіяти і враховувати особливості один одного.


Замість традиційної для України війни всіх проти всіх за контроль над владою та майном виходить збалансований механізм, в якому політики змушені довіряти один одному і домовлятися, щоб хоч якось працювати. І навіть умовно дикі, за європейськими мірками, праві популісти дотримуються цієї традиції, працюючи пліч-о-пліч з ідеологічними опонентами.


При чому тут голосування на референдумі? Адже в урни свої бюлетені опускали не міністр, а обивателі?

Секрет в тому, що при голосуванні за пенсійну реформу швейцарці в точності виконали рекомендацію уряду, який закликав не наражати на зайвий ризик і без того не найблискучішу (звичайно ж, за швейцарськими мірками) ситуацію із державними фінансами.

Розуміючи, що мова йде не про примхи конкретної політичної сили, а про потенційно можливу проблему, яка негативно позначиться і на їхньому житті, будь-який психічно здоровий виборець послухається ради і не піде на поводу у своєї забаганки, що спричинить неприємності.

Секрет у довірі. Довіра є не тільки між різними політиками, а також між цими політиками та їхніми виборцями. Швейцарці в принципі більше довіряють один одному. У тому числі і тому, що і самі менше обманюють.

Складно порахувати кількість досліджень, в яких така "анонімна довіра" називається одною із найважливіших ознак політично і економічно розвиненого суспільства.


У країнах, де з довірою проблеми, труднощі виникають і з корупцією, і з ефективністю державного управління, і з усіма іншими складовими так званого суспільного договору. При цьому у всіх класах цього суспільства політична корупція йде рука об руку з дрібним хабарництвом, підживлюючи один одного, але ні в якому разі один одного не виправдовуючи і не пояснюючи.


У липневому опитуванні соціологічної групи "Рейтинг" 10 відсотків українців заявили, що протягом року давали хабарі особисто, а 22 відсотки говорять про те, що хабарі давали їхні родичі або знайомі. При цьому 53 відсотки кажуть про високий рівень корупції у владі, про яку вони знають зі ЗМІ.

Рівень довіри при цьому є в Україні одним із найнижчих у Європі, що очікувано для країни, в якій постійне очікування обману поєднується з готовністю обдурити, нехай навіть для такого обману знаходяться іноді досить логічні виправдання. Ці виправдання хоч і допомагають очистити совість, але ніяк не наближають побудову нормальної європейської держави.

Приклад швейцарців показує - суть благополуччя не лише в компетентних політиках, а  й розумних виборцях. Фундаментом всього цього служить довіра, яка неможлива в культурі тотального обману.

Побудова цієї довіри - справа багатьох десятиліть, які на це пішли, і у Швейцарії, що колись роздиралася міжусобицями і злиднями, а зараз перетворилася на європейський банк, аптеку, годинну лавку і шоколадну майстерню з найвищим рівнем життя і гармонією між громадянами, що говорять на різних мовах.

Реформи можуть допомогти, зменшивши необхідне для цієї еволюції час. Але вони не замінять еволюції, в процесі якої все ще перебуває Україна. І мінімальне, що кожен українець може зробити, щоб цю еволюцію прискорити, це будувати свою персональну Швейцарію. Тобто вчитися довіряти і не обманювати.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
22:37
Оновлено
ППО
РФ безперервно запускає групи БПЛА по Україні: ввечері 24 листопада на Київщині працювала ППО
22:28
Иркут МС-21 ближньо-середньомагістральний пасажирський літак
В Анталії загорівся російський літак, який прилетів із Сочі
22:15
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь", "Верес" здобув нічию у грі з "Олександрією". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
22:09
Ексклюзив
ядерна зброя
Треба припинити публічні дискусії і ухвалити політичне рішення, - ексміністр енергетики Плачков про можливість створення в Україні ядерної зброї
22:08
РФ намагається запровадити штучний інтелект у БПЛА, щоб вони "спілкувалися" між собою й оминали українську ППО, - The Guardian
21:49
В Україні запустили додаток "єППО", в якому можна повідомляти про повітряні цілі
Як кожен українець може допомогти ППО за допомогою застосунку ЄППО: пояснення від Міноборони
21:40
Марія та Михайло Грушевські. Київ, 1928 рік
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кисловодську загадково помер Михайло Грушевський
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
15:41
ізраїльський авіаудар по Бейруту
ЦАХАЛ вдарив по командному пункту ліванської армії в Аль-Амірії: в Ізраїлі заявили, що "шкодують про інцидент"
15:37
Ексклюзив
Фото ВПО, який евакуювали на Львівщину
Майже 99% біженців повертаються на окуповані території, бо не змогли облаштувати нормальне життя на підконтрольній частині України, - ексзаступник міністра з питань ТОТ Тука
14:45
Росіяни розмістили системи ППО С-300 на мисі Фіолент в окупованому Криму, - "Атеш"
14:41
Огляд
Перші удари Storm Shadow, уражений ATACMS арсенал на Брянщині та удар по Капустиному Яру в Астраханській області: де в росіян вибухало та палало цього тижня
14:36
нафта роснефть
Під час атаки 22 листопада українські безпілотники вразили нафтобазу "Роснафти" в Калузі, - ЗМІ
14:28
Аналітика
ЗСУ
Чітка структура, відповідальність генералів і ніякого ручного управління: чому в Україні хочуть повернути дивізії та армійські корпуси
14:19
Вперше в Україні: 17-річна спортсменка Глухова увійшла до основного раунду Кубка світу зі стрибків на лижах з трампліна
Більше новин