Річ не в грошах. Чому Україні дуже далеко до Швейцарії

Голубов Олександр
28 вересня, 2016 середа
11:36

В успіху швейцарської моделі управління криється не високий рівень політичної культури, а незрівняний з українським рівень довіри - як один до одного, так і до держави

Коли вранці минулого понеділка стали відомі результати традиційних для Швейцарії референдумів, які для зручності регулярно проводяться "пачками" по три-чотири за раз і по кілька разів на рік, багато українських журналістів, політиків і економістів із заздрістю зітхнули.

Мудрі, на їхню думку, швейцарці далекоглядно відмовилися від підвищення пенсій на 10 відсотків, яке їм запропонували профспілки.

Незважаючи на те що життя в Швейцарії все таке ж безтурботне, як і кілька років тому, економіка країни переживає не найвдаліші часи.

Недавні проблеми з курсом національної валюти позначилися на деяких заощадженнях, хоча, судячи з публікацій європейських ЗМІ, в більшій мірі це відчули за межами самої Швейцарії. Але ці турбулентності не вплинули якось принципово на рівень життя місцевого населення, який, до речі, є одним із найвищих в світі.

В таких умовах сам Бог велів швейцарцям трохи подбати про компенсацію неприємних втрат і зробити старість ще більш заможною.

Благо, що політична система країни дозволяє приймати на референдумах найекзотичніші рішення, а провести плебісцит у швейцарських умовах простіше простого - саме через велику кількість бажаючих там вони відбуваються регулярно і пачками.

Питання про заборону будівництва мінаретів там цілком може розглядатися разом із питаннями з приводу необхідності приєднатися до єврозони.

Так питання пенсій в ці вихідні голосувався одночасно з пропозиціями розширити повноваження спецслужб і створити "екологічно чисту економіку". Останнє, як нескладно здогадатися, було ініціативою місцевих "зелених".

Однак дбайливі швейцарці схвалили лише ініціативу, яка сприяє роботі їхніх таємних агентів. І пенсійні та екологічні забаганки деяких своїх громадян провалилися під час голосування.


Власне, ця дивовижна свідомість і небажання йти на поводу у політиків-популістів і викликала таке захоплення у багатьох українців. Мовляв, народу з таким рівнем політичної і економічної культури політиків і не потрібно - самі впораються, і самі все між собою вирішать.


У проміжках між високоефективною роботою і приємним відпочинком. Україні до такого рівня розвитку свідомості ще розвиватися і розвиватися - мовляв, очевидно, що швейцарці на зовсім іншому рівні.

Правда, ці коментатори упускають одну важливу деталь. Ще рік тому більшість європейських видань з жахом писали про результати парламентських виборів у Швейцарії.

Переможцем тоді з рекордним результатом стала Швейцарська народна партія - популісти, які побудували свою виборчу кампанію на відвертій ксенофобії та обіцянці боротися з напливом мігрантів. А сама партія домінувала в передвиборній кампанії, маючи багаторазову перевагу в засобах передвиборчого фонду.

Для більшості європейців політична культура швейцарців зовсім не зразковою, що не заважає цій країні залишатися успішною.

Якщо придивитися уважніше, то можна помітити набагато більш важливий аспект - уряд за підсумками виборів традиційно формує не один чи два переможця, а чотири партії, які набрали найбільшу кількість голосів. Три партії відряджають по два представника, а четверта - одного.

В кінцевому підсумку виходить система, в якій не тільки представлені голоси більшості виборців, а й різні деталі якої змушені взаємодіяти і враховувати особливості один одного.


Замість традиційної для України війни всіх проти всіх за контроль над владою та майном виходить збалансований механізм, в якому політики змушені довіряти один одному і домовлятися, щоб хоч якось працювати. І навіть умовно дикі, за європейськими мірками, праві популісти дотримуються цієї традиції, працюючи пліч-о-пліч з ідеологічними опонентами.


При чому тут голосування на референдумі? Адже в урни свої бюлетені опускали не міністр, а обивателі?

Секрет в тому, що при голосуванні за пенсійну реформу швейцарці в точності виконали рекомендацію уряду, який закликав не наражати на зайвий ризик і без того не найблискучішу (звичайно ж, за швейцарськими мірками) ситуацію із державними фінансами.

Розуміючи, що мова йде не про примхи конкретної політичної сили, а про потенційно можливу проблему, яка негативно позначиться і на їхньому житті, будь-який психічно здоровий виборець послухається ради і не піде на поводу у своєї забаганки, що спричинить неприємності.

Секрет у довірі. Довіра є не тільки між різними політиками, а також між цими політиками та їхніми виборцями. Швейцарці в принципі більше довіряють один одному. У тому числі і тому, що і самі менше обманюють.

Складно порахувати кількість досліджень, в яких така "анонімна довіра" називається одною із найважливіших ознак політично і економічно розвиненого суспільства.


У країнах, де з довірою проблеми, труднощі виникають і з корупцією, і з ефективністю державного управління, і з усіма іншими складовими так званого суспільного договору. При цьому у всіх класах цього суспільства політична корупція йде рука об руку з дрібним хабарництвом, підживлюючи один одного, але ні в якому разі один одного не виправдовуючи і не пояснюючи.


У липневому опитуванні соціологічної групи "Рейтинг" 10 відсотків українців заявили, що протягом року давали хабарі особисто, а 22 відсотки говорять про те, що хабарі давали їхні родичі або знайомі. При цьому 53 відсотки кажуть про високий рівень корупції у владі, про яку вони знають зі ЗМІ.

Рівень довіри при цьому є в Україні одним із найнижчих у Європі, що очікувано для країни, в якій постійне очікування обману поєднується з готовністю обдурити, нехай навіть для такого обману знаходяться іноді досить логічні виправдання. Ці виправдання хоч і допомагають очистити совість, але ніяк не наближають побудову нормальної європейської держави.

Приклад швейцарців показує - суть благополуччя не лише в компетентних політиках, а  й розумних виборцях. Фундаментом всього цього служить довіра, яка неможлива в культурі тотального обману.

Побудова цієї довіри - справа багатьох десятиліть, які на це пішли, і у Швейцарії, що колись роздиралася міжусобицями і злиднями, а зараз перетворилася на європейський банк, аптеку, годинну лавку і шоколадну майстерню з найвищим рівнем життя і гармонією між громадянами, що говорять на різних мовах.

Реформи можуть допомогти, зменшивши необхідне для цієї еволюції час. Але вони не замінять еволюції, в процесі якої все ще перебуває Україна. І мінімальне, що кожен українець може зробити, щоб цю еволюцію прискорити, це будувати свою персональну Швейцарію. Тобто вчитися довіряти і не обманювати.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.87
  • EUR
    Купівля 42.13
    Продаж 42.88
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
12:30
грузія
Грузія продовжила термін безвізового перебування для українців
12:29
Еспресо лого
Відключення Еспресо з Т2 й напад митрополита Лебідя на кореспондентку телеканалу: держдеп США оприлюднив звіт про порушення прав людини в Україні
12:09
На фото: Олег Собчук з гурту "СКАЙ"
"Річ не в страху": лідер гурту "СКАЙ" Собчук пояснив, чому не воює
12:07
На Закарпатті прикордонники з пострілами затримали шістьох чоловіків, які планували втекти до Угорщини
ВР проголосувала за збільшення чисельності прикордонників
12:04
OPINION
Валерій Пекар
Чому ми втікаємо з поля битви за свідомість
11:52
Євген Балицький
ВАКС конфіскував у колаборанта Балицького 5 літаків, автомобілі, квартири та будинок
11:30
Оновлено
нафтобаза у Смоленській області
Безпілотники СБУ вночі атакували дві нафтобази у Смоленській області РФ
11:18
Джамала
Джамалу обрали речницею від України на Євробаченні-2024
11:15
Збір на амуніцію для 65 ОМБр
11:15
Огляд
міжнародний огляд
Як штучний інтелект допомагає ЗСУ та чому найбільша загроза для Європи не Путін, а ультраправі. Акценти світових ЗМІ 24 квітня
11:14
Електроенергія
Україна третю добу поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 24 квітня
11:13
Водопілля у Києві 2024 рік
У Києві рівень води у Дніпрі піднявся до рекордної цієї весни позначки
11:06
На фото: російські книжки
У Росії створили експертний центр, який визначатиме відповідність книг законодавству
11:04
Ексклюзив
окупанти
Кримська операція залежатиме від того, що будуть робити росіяни після 9 травня
10:54
Огляд
Карта. Авдіївка_2404
Карта бойових дій за період 17-24 квітня: Тактичні невдачі на фронті vs стратегічні перемоги у війні
10:48
Оновлено
обстріл одеса
Росіяни зранку вдарили ракетами по Одесі: є постраждала
10:45
окупанти в Криму
Британська розвідка назвала кількість дезертирів, яких РФ засудила з 2022 року
10:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
10:41
КНДР, Північна Корея
Міністр зовнішніх економічних зв'язків КНДР після візиту до Росії прилетів до Ірану
10:31
в Одесі затримали агента ФСБ
Наводив ракети на будівлі СБУ та прокуратури, щоб помститися за судимість: в Одесі затримали агента ФСБ
10:26
На фото: виставка "06:29 Момент зупинки музики"
У Нью-Йорку відкрили виставку, яка відтворює музичний фестиваль в Ізраїлі, на який 7 жовтня напав ХАМАС
10:11
Ексклюзив
Згурець назвав пріоритетні цілі для застосування ATACMS
10:08
OPINION
Віктор Трегубов
Декого переконати оплесками та лагідним поглядом неможливо
10:06
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
У РФ заарештували заступника Шойгу через хабарництво
09:51
Телемарафон внесли у звіт Держдепу США про порушення прав людини в Україні
09:48
Президент Фінляндії Александер Стубб
"Менше говорити і більше готуватися": президент Фінляндії про найкращий спосіб уникнення війни
09:29
"Федоров прагне одноосібно захопити владу в місті": очільник Запоріжжя Куртєв написав Зеленському про спробу політичного перевороту
09:21
Ексклюзив
В районі Очеретиного тривають бої, ситуація під контролем ЗСУ, - офіцер 59-ї Окремої мотопіхотної бригади Цехоцький
09:13
Олексій Навальний
У Росії відсторонили від виконання обов'язків священника, який очолив панахиду за Навальним
09:12
санкції проти Ірану
Багаторічна кіберкампанія проти компаній: США застосували санкції щодо Ірану
09:07
Трофейна техніка
РФ перекидає військову техніку через Маріуполь на північ Донеччини, - радник мера
08:46
вибори у Північній Македонії
У Північній Македонії відбуваються президентські вибори
08:39
Оновлено
РФ вночі вдарила ракетами по житловому комплексу в Харкові: кількість постраждалих зросла до 6
08:35
Ексклюзив
війназ Росією
Заступник голови Бердянської райради розповів, як передають залишені домівки мешканців Бердянська новим "власникам"
08:30
Єнс Столтенберг
Столтенберг заявив, що НАТО наразі не планує розгортання ядерної зброї в інших країнах
08:24
Вибух на підстанції
ISW оцінив вплив атак БПЛА та повені на нафтопереробну промисловість РФ
08:00
OPINION
Юрій Богданов
Чому союзники нас не захищають? А якщо Путін почне бомбити Гельсінкі...
07:59
ОДКБ
В ОДКБ заявили, що продовжують виконувати зобов'язання щодо Вірменії попри рішення Єревана
07:44
Оновлено
На фото втрати окупантів
ЗСУ за добу знищили російський танк, 43 артсистеми і 880 окупантів, - Генштаб
07:39
карабінери, кокаїн
Одне з найбільших вилучень в історії Швеції: у порту біля Стокгольма конфіскували близько 1,4 тонни кокаїну
Більше новин