Письменник Срджан Срдич: Україну мали би цікавити дві речі - вибори в Німеччині та США

Антін Борковський
8 жовтня, 2016 субота
14:30

Сербський письменник Срджан Срдич в ефірі Еспресо про наслідки війни на Балканах, перспективи застовувати до України "сценарій поділу" та причини занепаду Гаазького трибуналу по Балканах

Є відчуття, що на Балканах все не вщухло так, як би всім хотілося, час від часу доходить інформація про те, що може вибухнути якась маленька війна, а напругу зняти з Балкан не вдалося.

Я гадаю, що час війни все ж таки минув. Ми говоримо про держави, які в останнє десятиліття зовсім зубожіли. І в цих державах серед населення уже не має настрою займатися військовими авантюрами. Але ми живемо в стані постійного передвиборчого моменту.

Не тільки серби, але й хорвати за останні роки пройшли через низку різноманітних виборів. Набагато легше не займатися ключовими проблемами суспільства, економікою і повсякденням. І набагато простіше зайнятися пропагандою, яку найохочіше слухає звичайний житель, і користуватися тим, що найкраще діє.

Прокидаємося зранку і ставимо собі питання: «А що ж сьогодні роблять хорвати?». І в цих заняттях, в тому, як ми цікавимося проблемами хорватів, ми не думаємо про те, яким є безробіття, або про те, яка в нас середня зарплатня. Або не переймаємось фактом, що Сербія є країною, в якій найбільший відсоток виїзду молодих, талановитих людей.

Ми розуміємо, що кожен день війни - це не лише трупи, не лише поранені, це ще величезні образи. Коли війна триває роками – ці образи мультиплікуються у цілу хвилю, ціле цунамі, що може переслідувати народ впродовж десятків років.

Це проблема політичних еліт, які не хотіли подивитися правді в очі. Ніхто того не зробив, жоден з балканських народів. Серби потерпіли поразку в п’яти війнах і бачать себе, як жертву. Інші народи бачать себе жертвами сербської агресії. І це  зачароване коло,  в якому було дуже мало справжніх розмов про справжню відповідальність.

Були спроби, але мені здається, що всі ці спроби були ініційовані бажанням цих народів увійти до Європейського Союзу і  підключитися до європейських економічних зв’язків. Дуже гарно удавати процес примирення.

Але якщо ви подивитеся підручники з історії, якщо подивитеся на анонімні коментарі людей з різних країн, виглядає так, що ми перебуваємо в самому епіцентрі війни. Давайте підемо на один крок вперед. Припустимо, Ангела Меркель програє наступні вибори, а Путін – ні. І це буде статус-кво.

Зараз ми маємо важку ситуацію. Сербія має конкретно важку ситуацію з мігрантами. Криза з мігрантами показала, що Європа не має спільної позиції, яка стосується навіть якихось основних принципів ставлення до цих людей. Маємо брексіт. Все змінюється зі страшною швидкістю, але,  здається, це не впливає на Путіна. 

Україна до певної міри перебуває не лише в ситуації Хорватії, але й Сербії. Йдеться про те, що Косовський інцидент дуже сильно нагадує окупацію Криму Росією,  з проведенням псевдореферендуму і так далі. І водночас ми відчуваємо, що тривають спроби розколоти Україну, можливо, не за югославським сценарієм, але за якимсь іншим, з використанням національних меншостей, релігійних проблем і так далі.

Це звучить обґрунтовано і підтверджено нещодавньою історією. Всі балканські народи спішать до Європейського Союзу, але вони жили в країні, яка була організована в особливий спосіб. Випадок із Кримом виглядає дуже цинічно. Водночас виглядає як повернення косовського боргу, який був зроблений 16 років тому. І виглядає як спроба продемонструвати, хто сильніший і хто які має можливості. Хоча це й не має жодного зв’язку з правом.

Така собі геополітична помста Сполученим Штатам за Косово?!

Це можливо. Європейський Союз подібний тепер до об’єднання  людей, яке не змогло зупинити те, що мало би зупинити  - немає домовленостей щодо найпростіших, найелементарніших речей. Було перейдено певні межі і деякі речі вже не можуть бути контрольованими. Незважаючи на жертви.

Ми розуміємо, що в Сербії і загалом по всій колишній Югославії мала бути проведена люстрація, яка би стосувалася засудження військових злочинців. Вони були не лише в Сербії, а й у Хорватії, вони були серед албанців і т.д.  Тобто безліч людей проливали кров невинного цивільного населення. Як вони почуваються зараз і чи загалом в колишній Югославії були проведені адекватні суди, чистки і посадки?

Люстрації не було, можливо це для суспільства найважче питання. Особливо коли суспільство дуже маленьке, в якому всі перебувають у  взаємних контактах і зв’язках. Бо ви маєте сказати: «Так, відповідальний той і той, а я його знаю, він був в моїй політичній партії, він член моєї родини» тощо. І це вимагає величезної зрілості суспільства. Без люстрації суспільство  залишається надовго заплямованим і забрудненим. Політично брудним суспільством.

Були історії тих чи інших вбитих польових командирів балканських воєн. Можливо, це було зумовлено боротьбою за наркотрафік, однією з перевалочних баз якого були Балкани. Чи, можливо, це їхні колишні побратими затирали сліди, чи це було пов’язано з якимось криміналом? 

Це чистий кримінал. Цих людей судили роками в Гаазі, і ці суди закінчилися так, як закінчилися. Чомусь одного засудили, іншого звільнили, а ще когось геть не притягнули до відповідальності. Але  через цю процедуру пройшло справді  багато людей.

Є безліч свідків, і ми довідалися багато речей про тло і справжню підспідок цих воєн.  Коли йдеться про нижчі рівні  - йдеться про фінансові потоки. Як завжди після війни гроші мали піти легальним шляхом, але у таких справах хтось завжди незадоволений.

Хоча мушу сказати, що Сербія вже вийшла з тої фази, яка була для неї характерна в 1990-х роках  - йдеться про фазу стрілянини на вулиці і масових зведень рахунків, вже не кажучи про ліквідації, які відбувалися щотижня і щомісяця. Величезна проблема в тому, що більша частина цих ліквідацій ніколи не була вирішена, а вбивці не були знайдені.

А що було не зроблено слідчими Гаазького трибуналу, що займався злочинами, скоєними на Балканах?

Здається, що з роками цей суд опинився без фінансової підтримки, він залишився без політичної підтримки, і тоді почалися компроміси. І тоді почалися вироки, які звільняли від відповідальності і які викликали страшний спротив в тій чи іншій першій, другій, третій, четвертій спільноті.

Можливо, найпарадоксальнішим є випадок Шешеля, тому що він був у в’язниці 13 років  - 13 років його судили. Згодом його звільнили від всіх звинувачень, але суд йому не збирається компенсувати перебування у в’язниці протягом 13 років. Це дійсно якийсь такий серйозний конфуз.

Чого, на вашу думку, можна чекати на сході України?

Я гадаю, що людей в Україні мали би цікавити дві речі: як закінчаться вибори  в Німеччині і хто переможе на президентських виборах у Сполучених Штатах. Я гадаю, що це має цікавити увесь світ, а не тільки українців.

Поки ці дві речі не вирішаться і поки ми не побачимо, як ці країни будуть виглядати після виборів, які будуть політичні кроки, коли закінчиться політична кампанія, до цього моменту нічого не буде вирішено.

І я хотів би побажати українцям найважливіше - щоб закінчилося насильство, щоб все закінчилося без людських жертв.  Тому що з Балканської перспективи дивлячись на Україну, це - найважливіше, що я можу побажати: щоб не було насильства, вбивства і жертв. Все можна повернути, крім людей.  

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
11:01
Вовчанськ обстріл
Росія зранку вдарила по багатоповерхівці у Вовчанську: є загиблий та постраждала
10:45
ППО
У частині регіонів України оголошено загрозу ударів балістикою: у Херсоні пролунав потужний вибух
10:31
Одесит, дружина і син якого загинули через російський удар, зустрівся зі спікером Конгресу США
10:30
Казино
Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо обмеження азартних ігор
10:23
Ексклюзив
Боєць ЗСУ Ієвлєв прокоментував заяви про контрнаступ у 2025 році
10:18
Оновлено
Вночі двоє чоловіків розстріляли поліцейських на Вінниччині: один правоохоронець загинув, другий поранений
10:17
Олаф Шольц
Близькі до РФ країни мають сумніви в доцільності війни в Україні, - Шольц
10:12
ДТП у Запоріжжі 20 квітня
У Запоріжжі вночі сталася ДТП: загинули 2 людей, є постраждалі
10:08
OPINION
Михайло Гончар
Найправильнішою політикою санкцій є нищення російських НПЗ
10:02
Олександр Сирський та Майкл Віггерс Хільдгаард
Сирський зустрівся в Києві з новопризначеним командувачем оборони Данії
09:54
Ексклюзив
керівниця пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк
Журналістам заборонено було знімати Херсон та область, - медійник Нікітенко про відсторонення Гуменюк
09:48
Херсонщина
РФ увечері 19 квітня обстріляла селище Антонівка на Херсонщині: загинула жінка
09:39
Оновлено
обстріл, ППО
Українська ППО знищила дві ракети Х-59/Х-69 та чотири розвідувальні БПЛА
09:32
окупанти Маріуполь
Партизани переслідують та ліквідовують військових 568-го зенітного ракетного полку РФ, який обстрілює житлові райони Харкова
09:30
Діти, евакуація
Через російську агресію в Україні загинули щонайменше 545 дітей, 1298 отримали поранення
09:14
фейк, розсилка
"У Слов'янську ліквідовано французьких найманців": черговий фейк РФ
09:06
Оновлено
збита ракета, Київ 9 травня
Вранці 20 квітня у Запоріжжі та Одесі пролунали вибухи
09:03
Огляд
Як вийти з бідності, почати заробляти гроші та процвітати - 5 книг про маленькі справи для великого успіху
08:34
Судан
У Судані близько 800 тис. людей перебувають у "надзвичайній і безпосередній небезпеці", - ООН
08:14
Державний секретар США Блінкен з прем'єром Ізраїлю Нетаньягу
Bloomberg: Ізраїль просить у США надати більше зброї
08:05
порт
У Фінляндії виявили компанію портового оператора, яка наполовину належить росіянам
08:03
OPINION
Тарас Загородній
Треба ставити США перед вибором
07:45
ЗРК Patriot
Німеччина розглядає можливість закупівлі чотирьох додаткових систем ППО Patriot вартістю $1,3 млрд, - Bloomberg
07:40
Ексклюзив
На фото: Мітинг родичів полонених і зниклих безвісти 13.04.24
Проходять пекло на землі: як в Україні родичі розшукують безвісти зниклих воїнів
07:29
Оновлено
ЗСУ
Росія за добу війни в Україні втратила 8 танків, 20 артсистем і 750 військових, - Генштаб
07:19
Оновлено
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
Атака дронів на РФ: У трьох областях РФ пошкоджено енергетичну інфраструктуру
06:41
У Нідерландах спецслужба рекомендувала урядовим організаціям не користуватися Facebook
06:30
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив президенту Мілановичу ставати прем’єр-міністром, якщо він переможе на виборах
06:19
На фото: система ППО
Здатність України збивати ворожі літаки в РФ не в змозі компенсувати критичний дефіцит української ППО, - ISW
05:34
Raiffeisen Bank
ЄЦБ вимагає у Raiffeisen Bank та UniCredit згорнути бізнес у Росії
05:06
Оновлено
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку прогримів потужний вибух на військовій базі: США та Ізраїль відкидають причетність
04:50
США ДНР кримінал окуповані території війна з Росією
У Донецьку військові РФ вбили американця, який воював за "ДНР" і займався пропагандою
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
Більше новин