Чому Україні потрібні литовські вибори, а не грузинські
На грузинських виборах, як і в Україні, голосують за "вождів". А на литовських виборах підтримують партії, які пропонують пакет змін в країні
На тлі грузинських парламентських виборів, за якими українці спостерігали не стільки через інтерес до самої Грузії, скільки через присутність у вітчизняній політиці глави Одеської обладміністрації Михайла Саакашвілі, якось "загубилися" вибори до литовського сейму, які повинні були б зацікавити нас куди більше. Тому що це - як раз ті вибори, до яких ми повинні були б прагнути.
Вибори в Грузії нічого нового не повідомляють людині, яка звикла жити в українському політичному просторі. Як і в нашому випадку, голосують не стільки за партії з чіткою ідеологією, скільки за "вождів".
Правляча в країні "Грузинська мрія" ототожнюється з мільярдером Бідзіною Іванішвілі, який був активним учасником виборчої кампанії. А опозиційний "Єдиний національний рух" - колись, єдина, по суті, політична сила в країні - з колишнім президентом Михайлом Саакашвілі.
Грузинський громадянин вибирає саме між цими двома фігурами. Ідеологічні засади обох партій розмиті, керівників не можна назвати яскравими постатями. Проте Іванішвілі і Саакашвілі сходяться в дуелі вже вдруге.
Саакашвілі вважає за краще критикувати "акціонера" Газпрому ", Іванішвілі і його соратники зробили все, щоб колишній президент не міг навіть приїхати до Грузії і сприймався їхніми прихильниками як узурпатор.
Читайте також: Хирлява перемога грузинських мрійників. Як пройшли вибори в Грузії
Звичайно, можна сказати, що "націонали" - прозахідна партія, а у "Грузинській мрії" зібралися проросійські політики, але тепер, коли в парламенті Грузії з'явилася справжня проросійська партія - "Альянс патріотів", ця розбіжність навряд чи буде суттєвою. Та й потім, грузинські виборці навряд чи голосують за проросійський вектор "Грузинської мрії". Вони голосують за Бідзіну.
На литовських виборах все інакше. Там голосують насамперед за політичні партії, які пропонують своїм виборцям пакет змін в країні. Вкотре влада в країні може змінитися. Соціал-демократи, які були головною силою лівої правлячої коаліції всі останні роки, зараз поступилися консерваторам і центристам з Союзу зелених і селян.
Дві ці партії - справжні тріумфатори виборів. При цьому склад правлячої коаліції все ще під питанням. Консерватори хотіли б союзу з центристами і лібералами, в той час як один з лідерів Союзу зелених і селян Рамунас Карбаускіс не виключає ситуації, коли до уряду увійдуть і консерватори, і соціал-демократи - зрозуміла позиція для центриста.
Але, висловлюючи своє припущення, Карбаускіс говорить не про персоналії, а про ідеологічну схожість вічних конкурентів. Новому парламенту необхідно доопрацювати Трудовий кодекс і депутатам потрібна консолідація.
Литві доведеться пережити кілька непростих тижнів, коли кандидати в депутати будуть готуватися до другого туру голосування по мажоритарних округах, але головне - вести попередні переговори про програму і орієнтири нового уряду країни.
Другий тур виборів має бути і в Грузії, але там ніяких переговорів не очікується, а персоналії нових членів уряду і керівників парламенту будуть узгоджені за келихом прекрасного вина у резиденції натхненника "Грузинської мрії". І це - традиція грузинської політики.
А у литовської політики - свої традиції. І вони повинні стати нашими.
- Актуальне
- Важливе