"Піратський" Президент

23 листопада, 2016 середа
08:40

Чому Петро Порошенко підтримав інтернет-піратів і не підтримав українське кіно

Зміст

Президент Порошенко – не найгірший Президент України. Саме тому, Росія підтримує протестні антипрезидентські рухи і намагається дестабілізувати політичну ситуацію в Україні.

На Заході Порошенка часто називають "транзитним" Президентом. Для мене завжди образливо чути такі характеристики, бо набридло жити у "транзитній" країні в "транзитні" часи. Я б хотів жити у країні, на чолі якої стоїть реформаторський президент. І, знаючи особисто Петра Олексійовича, я переконаний, що він міг би таким стати. Але після ветування антипіратського закону про державну підтримку кінематографу Порошенко став для мене і для всієї України піратським Президентом.

Багато хто помітив, як випадково припинили роботу декілька піратських сайтів. Деякі з них заспокоїли клієнтів: не турбуйтеся, незабаром все владнається і ми станемо ще краще. Така ситуація уже була в часи Януковича. Саме він ініціював переслідування піратських сайтів, щоб потім через наближених людей отримати у них частку власності.

Після ветування закону власники цих сайтів, як мені здається, знову зміняться і вони продовжать роботу під тим самим або новоствореним брендом. Ніяких інших підстав, окрім підтримки піратства, не підписувати закон у Президента не було. Президент не мав права його не підписувати.

13 жовтня Закон про державну підтримку кінематографії був спрямований на підпис Президенту. В силу статті 94 Конституції якщо Президент впродовж 15 днів не наклав вето, "закон вважається схваленим Президентом України і має бути підписаний та офіційно оприлюднений". 

Іншими словами, починаючи з 28 жовтня накласти на закон вето можна лише порушивши Конституцію. Президент наклав своє вето 21 листопада.

Звісно, це не перший в історії України Президент, для якого Конституція не стала персональним законом. Але сам факт, що для боротьби з українською культурою навіть конституційні заборони не стали перешкодою, викликає цілий ряд неприємних питань.

Про що йшлося в законі? Існують визнані світом і перевірені часом механізми, які потрібно лише адаптувати в нашій країні. По суті, вони зводяться до декількох речей:

а) надання прямої державної підтримки – державні гранти, стипендії на створення фільмів, навчання, просування фільмів;

б) створення механізмів непрямої підтримки – стимулювання українських і іноземних кіностудій проводити зйомки саме в Україні;

в) створення умов, завдяки яким кінематографісти зможуть самі заробляти – передусім мова йде про запровадження механізмів боротьби з піратством, завдяки яким кіновиробник буде розуміти, що вкладаючи кошти у створення фільму він зможе щось заробити на цьому, а не просити гроші у держави.

Всі ці позиції були враховані в проголосованому законі.

Яка аргументація Президента проти цих позицій? Він вважає неконституційним встановлення мінімального рівня витрат, який Міністерство фінансів повинне виділяти кіно виробникам. Але Петро Порошенко уже підписував закон про суспільне телебачення і закон про іномовлення, де такий мінімальний рівень було закріплено. Тобто хтось вигадав неіснуючу підставу для не підписання закону.

Президент вважає, що відрахування від проведення лотерей не можуть йти на кіно, оскільки це суперечить Податковому кодексу.

Але проголосований закон не передбачав фінансування фонду за рахунок лотерей. В законі зазначено, що відрахування від лотерей можуть стати джерелом поповнення фонду, але за умови, що буде прийнятий відповідний закон. Наразі такого закону немає, тобто нема нічого, що суперечило б Податковому кодексу, на який послався Президент.

Президент не погодився з існуючою у більшості країн світу системою Cash Rebates. Суть цієї системи така: щоб зацікавити іноземних інвесторів вкладати гроші в українську економіку, держава гарантує повернення частини витрачених ними в Україні коштів. Завдяки цьому, наприклад, Чехія витрачає 30 мільйонів доларів на рік, але взамін вона отримує в бюджет 150 мільйонів доларів доходів. Це колосальні суми, і Україна не має права відмовлятись від них.


Завдячуючи системі Cash Rebates, іноземні інвестиції стабільно приходять в національну економіку. Як результат, голлівудським кіностудіям вигідніше "знімати Київ" не в Києві, а в павільйоні в Угорщині, а завдяки зйомкам надзвичайно відомого серіалу "Гра престолів" невеличке селище в Хорватії стало всесвітньо популярним туристичним курортом.


Частка, що повертається, всюди різна, і коливається від 25 (Британія) до 40 (штат Луїзіана, США) процентів. Законопроект пропонував встановити на найнижчому рівні в 25%, і, наскільки відомо, багато великих міжнародних кіностудій чекали від Україні цей крок.

Ця система була погоджена з Мінфіном в часи, коли його очолювала Наталія Яресько. Міжнародна практика каже про очевидну вигідність таких механізмів.

Але найголовніше те, що законопроект передбачав ефективні механізми боротьби з інтернет-піратством, узгоджені з європейськими та американськими партнерами. Саме через відсутність такого законодавства Україна вже декілька років поспіль вважається світовим піратом № 1.

Вперше українському парламенту вистачило політичної волі проголосувати проти піратів. Але до Президента вони, мабуть, знайшли підходи. Натомість сам Президент не знайшов часу для зустрічі ані з кінематографічною спільнотою, ані з авторами закону, ані з представниками європейських та американських бізнес-асоціацій і посольств, які спільно понад півтора роки працювали над цим законом. Пірати Президенту ближче.

Ще одне свідчення цього – неможливість врахувати пропозиції Президента через їхню відсутність. Якщо детальніше розглянути «вето», стає зрозумілим, що його наклали таким чином, щоб закон відхилити.

За Конституцією та Регламентом Верховної Ради Президент повинен надати «вмотивовані і сформульовані пропозиції» для повторного розгляду закону. В силу статті 133 Закону про регламент, ці «вмотивовані і сформульовані» пропозиції мають містити «текст змін, запропонованих Президентом», які профільний комітет вносить в таблицю перед голосуванням. 

Без визначеного законом тексту запропонованих Президентом змін до відхиленого ним проектору, Верховна Рада не має технічної можливості підготувати проект до розгляду.

Як не складно здогадатись – ніякі зміни вносити до законопроекту Президент не пропонує. Принаймні в наданих ним пропозиціях ніякого тексту змін, які можна було б враховувати під час повторного розгляду, немає.

Іншими словами, Президент ніяких «пропозицій», які могла б врахувати Верховна Рада при повторному розгляді, не надавав. Єдина мета цього кульбіту – заблокувати важливу для держави ініціативу, дозволити піратство, зашкодити інвестиціям, зруйнувати реформу культурної політики.

Вірю, що Петро Порошенко особисто не вник у підготовлений «секретаріатом» документ, який йому дали на підпис. Сподіваюся, що він знайде час і можливість для того, щоб виправити цю помилку.

Читайте також: Поганий фінал українського кіно

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
05:26
Дональд Трамп
Трамп обрав нову претендентку на посаду генпрокурора США
05:17
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія запустила "шахеди". Ситуація у ніч на 22 листопада
04:43
Володимир Путін
"У продовженні цієї війни зацікавлена лише РФ": МЗС України відреагувало на заяву Путіна щодо використання "Орешніка"
03:34
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани допомогли знищити російський підрозділ БПЛА на Донеччині
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
02:39
Покровськ
З початку доби 21 листопада на фронті відбулось 174 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському напрямку
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
Більше новин