"Піратський" Президент

23 листопада, 2016 середа
08:40

Чому Петро Порошенко підтримав інтернет-піратів і не підтримав українське кіно

Зміст

Президент Порошенко – не найгірший Президент України. Саме тому, Росія підтримує протестні антипрезидентські рухи і намагається дестабілізувати політичну ситуацію в Україні.

На Заході Порошенка часто називають "транзитним" Президентом. Для мене завжди образливо чути такі характеристики, бо набридло жити у "транзитній" країні в "транзитні" часи. Я б хотів жити у країні, на чолі якої стоїть реформаторський президент. І, знаючи особисто Петра Олексійовича, я переконаний, що він міг би таким стати. Але після ветування антипіратського закону про державну підтримку кінематографу Порошенко став для мене і для всієї України піратським Президентом.

Багато хто помітив, як випадково припинили роботу декілька піратських сайтів. Деякі з них заспокоїли клієнтів: не турбуйтеся, незабаром все владнається і ми станемо ще краще. Така ситуація уже була в часи Януковича. Саме він ініціював переслідування піратських сайтів, щоб потім через наближених людей отримати у них частку власності.

Після ветування закону власники цих сайтів, як мені здається, знову зміняться і вони продовжать роботу під тим самим або новоствореним брендом. Ніяких інших підстав, окрім підтримки піратства, не підписувати закон у Президента не було. Президент не мав права його не підписувати.

13 жовтня Закон про державну підтримку кінематографії був спрямований на підпис Президенту. В силу статті 94 Конституції якщо Президент впродовж 15 днів не наклав вето, "закон вважається схваленим Президентом України і має бути підписаний та офіційно оприлюднений". 

Іншими словами, починаючи з 28 жовтня накласти на закон вето можна лише порушивши Конституцію. Президент наклав своє вето 21 листопада.

Звісно, це не перший в історії України Президент, для якого Конституція не стала персональним законом. Але сам факт, що для боротьби з українською культурою навіть конституційні заборони не стали перешкодою, викликає цілий ряд неприємних питань.

Про що йшлося в законі? Існують визнані світом і перевірені часом механізми, які потрібно лише адаптувати в нашій країні. По суті, вони зводяться до декількох речей:

а) надання прямої державної підтримки – державні гранти, стипендії на створення фільмів, навчання, просування фільмів;

б) створення механізмів непрямої підтримки – стимулювання українських і іноземних кіностудій проводити зйомки саме в Україні;

в) створення умов, завдяки яким кінематографісти зможуть самі заробляти – передусім мова йде про запровадження механізмів боротьби з піратством, завдяки яким кіновиробник буде розуміти, що вкладаючи кошти у створення фільму він зможе щось заробити на цьому, а не просити гроші у держави.

Всі ці позиції були враховані в проголосованому законі.

Яка аргументація Президента проти цих позицій? Він вважає неконституційним встановлення мінімального рівня витрат, який Міністерство фінансів повинне виділяти кіно виробникам. Але Петро Порошенко уже підписував закон про суспільне телебачення і закон про іномовлення, де такий мінімальний рівень було закріплено. Тобто хтось вигадав неіснуючу підставу для не підписання закону.

Президент вважає, що відрахування від проведення лотерей не можуть йти на кіно, оскільки це суперечить Податковому кодексу.

Але проголосований закон не передбачав фінансування фонду за рахунок лотерей. В законі зазначено, що відрахування від лотерей можуть стати джерелом поповнення фонду, але за умови, що буде прийнятий відповідний закон. Наразі такого закону немає, тобто нема нічого, що суперечило б Податковому кодексу, на який послався Президент.

Президент не погодився з існуючою у більшості країн світу системою Cash Rebates. Суть цієї системи така: щоб зацікавити іноземних інвесторів вкладати гроші в українську економіку, держава гарантує повернення частини витрачених ними в Україні коштів. Завдяки цьому, наприклад, Чехія витрачає 30 мільйонів доларів на рік, але взамін вона отримує в бюджет 150 мільйонів доларів доходів. Це колосальні суми, і Україна не має права відмовлятись від них.


Завдячуючи системі Cash Rebates, іноземні інвестиції стабільно приходять в національну економіку. Як результат, голлівудським кіностудіям вигідніше "знімати Київ" не в Києві, а в павільйоні в Угорщині, а завдяки зйомкам надзвичайно відомого серіалу "Гра престолів" невеличке селище в Хорватії стало всесвітньо популярним туристичним курортом.


Частка, що повертається, всюди різна, і коливається від 25 (Британія) до 40 (штат Луїзіана, США) процентів. Законопроект пропонував встановити на найнижчому рівні в 25%, і, наскільки відомо, багато великих міжнародних кіностудій чекали від Україні цей крок.

Ця система була погоджена з Мінфіном в часи, коли його очолювала Наталія Яресько. Міжнародна практика каже про очевидну вигідність таких механізмів.

Але найголовніше те, що законопроект передбачав ефективні механізми боротьби з інтернет-піратством, узгоджені з європейськими та американськими партнерами. Саме через відсутність такого законодавства Україна вже декілька років поспіль вважається світовим піратом № 1.

Вперше українському парламенту вистачило політичної волі проголосувати проти піратів. Але до Президента вони, мабуть, знайшли підходи. Натомість сам Президент не знайшов часу для зустрічі ані з кінематографічною спільнотою, ані з авторами закону, ані з представниками європейських та американських бізнес-асоціацій і посольств, які спільно понад півтора роки працювали над цим законом. Пірати Президенту ближче.

Ще одне свідчення цього – неможливість врахувати пропозиції Президента через їхню відсутність. Якщо детальніше розглянути «вето», стає зрозумілим, що його наклали таким чином, щоб закон відхилити.

За Конституцією та Регламентом Верховної Ради Президент повинен надати «вмотивовані і сформульовані пропозиції» для повторного розгляду закону. В силу статті 133 Закону про регламент, ці «вмотивовані і сформульовані» пропозиції мають містити «текст змін, запропонованих Президентом», які профільний комітет вносить в таблицю перед голосуванням. 

Без визначеного законом тексту запропонованих Президентом змін до відхиленого ним проектору, Верховна Рада не має технічної можливості підготувати проект до розгляду.

Як не складно здогадатись – ніякі зміни вносити до законопроекту Президент не пропонує. Принаймні в наданих ним пропозиціях ніякого тексту змін, які можна було б враховувати під час повторного розгляду, немає.

Іншими словами, Президент ніяких «пропозицій», які могла б врахувати Верховна Рада при повторному розгляді, не надавав. Єдина мета цього кульбіту – заблокувати важливу для держави ініціативу, дозволити піратство, зашкодити інвестиціям, зруйнувати реформу культурної політики.

Вірю, що Петро Порошенко особисто не вник у підготовлений «секретаріатом» документ, який йому дали на підпис. Сподіваюся, що він знайде час і можливість для того, щоб виправити цю помилку.

Читайте також: Поганий фінал українського кіно

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.19
    Купівля 41.19
    Продаж 41.67
  • EUR
    Купівля 44.82
    Продаж 45.46
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
5 листопада
05:47
Оновлено
КНДР провела випробування ракет
Північна Корея запустила балістичні ракети в бік Східного моря
05:27
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
На Донеччині для перевезення зброї та боєприпасів окупанти використовують цивільні вантажівки, - "Атеш"
04:46
Оновлено
Shahed-136
Армія РФ запустила "шахеди" по Україні: ситуація вночі 5 листопада
04:34
Сербія
Катастрофа на залізничному вокзалі в Сербії: міністр інфраструктури заявив, що подасть у відставку
03:14
Радбез ООН
РФ в Радбезі ООН уникнула відповіді на запитання про присутність військ КНДР в Росії
02:45
у Вінниці судитимуть автора пропагандистських пісень
Написав гімн для ПВК Вагнер: у Вінниці судитимуть автора пропагандистських пісень
02:20
грузія
У Грузії на низці дільниць анулювали результати голосування
01:37
Ілон Маск
Суд дозволив Маску розігрувати серед виборців по $1 млн на день за підписання петиції про зброю та свободу слова
00:59
російський танкер Nika Spirit
АРМА виставить на аукціон російський танкер Nika Spirit
00:31
ветерани
Держоператор тилу закликав ветеранів долучитися до реформи забезпечення ЗСУ
2024, понедiлок
4 листопада
22:47
Карделл Річардсон і Бріджит Брінк
Прозорість і підзвітність допомоги США: до Києва прибув головний інспектор Держдепартаменту Карделл Річардсон
22:45
Ексклюзив
армія КНДР
Військові КНДР штатно не укомплектовані технікою, і будуть використані як "живе мʼясо", - "Інформаційний спротив"
22:35
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Військових КНДР використовуватимуть у перших хвилях нових штурмів на Курщині. Колонка Сергія Згурця
22:30
Ексклюзив
вибори у США
Раніше польська та українська діаспори у США голосували за республіканців, - журналістка "Голосу Америки" з Вашингтона
22:28
речник Держдепу США Метью Міллер
Солдати КНДР у Курській області можуть вступити у бої найближчими днями, - Держдеп США
22:15
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
"РФ переходить у новий формат": в Інформаційному спротиві оцінили доцільність запровадження в ЗСУ дивізійної системи
22:03
безпілотник
Україна та Литва домовилися спільно виробляти безпілотники
21:35
Петер Пеллегріні, Словаччина
Словацький президент Пеллегріні відхилив усі прохання громадян долучитися до ЗСУ
20:45
Ексклюзив
вибори в США
"Особливо важливо для "хитких" штатів": журналіст Гончаренко розповів, за що голосують американці
20:40
Зеленський
РФ перекинула 11 тис. північнокорейських військових на Курщину, - Зеленський
20:18
Ексклюзив
парламент Молдови
Москва може взяти реванш: ексміністр оборони Шалару про вибори в Молдові
20:03
Коаліція розмінування: Литва передала Україні 230 пікапів і 240 міношукачів
20:00
OPINION
блог Ірина Цілик
Гниль "русского міра" оточила зусібіч
19:53
зерно, зернова угода
Українським морським коридором перевезли понад 80 млн тонн вантажів
19:52
Ґрета Тунберг
Грета Тунберг приїхала до Грузії та доєдналася до акції протесту опозиції
19:52
Rheinmetall незабаром завершить будівництво другого військового заводу в Україні, - Рютте
19:52
Оновлено
Кривбас - Рух, УПЛ
"Зоря" програла ЛНЗ, "Кривбас" втратив очки з "Рухом": результати усіх матчів 12-го туру УПЛ
19:37
кабмін
Кабмін зареєстрував у Раді законопроєкт про ліквідацію МСЕК
19:34
У Києві відкрилася фотовиставка на підтримку журналістів, які перебувають у полоні РФ
19:32
ДСНС
Удар по Ківшарівці 3 листопада: через обстріли РФ з-під завалів будинку неможливо деблокувати людей
19:20
Інстаграм
Instagram використовуватиме ШІ для викриття справжнього віку підлітків
19:12
На Харківщині на вибухонебезпечному предметі підірвалися діти, їх госпіталізували
19:00
ЗСУ, мобілізація
У застосунку Резерв+ запустили бета-тестування онлайн-відстрочок
18:58
Оновлено
Мая Санду (24 грудня 2023 року)
РФ зазнала провалу: Байден, Зеленський та низка світових лідерів привітали Санду з перемогою на виборах у Молдові
18:50
Гривня, 1000 гривень, гроші
Не лише через Дію: в Мінекономіки розповіли, як можна буде отримати "тисячу від Зеленського"
18:50
Ексклюзив
Shahed-136
Україна залежить від китайських постачань комплектуючих так само як Росія, - Defense Express
18:42
Анонс
Via Carpatia 2024: афіша
Українсько-польська зустріч на Via Carpatia: безпека, енергетика, культура
18:41
У Бахмуті ворог влучив у Палац культури імені Мартинова.
В Україні пошкоджені 1179 памʼяток культурної спадщини через агресію РФ
18:29
зенітно-ракетний комплекс NASAMS
Канада відправила Україні систему ППО NASAMS
18:25
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
"Мобілізаційний резерв ще є": адвокатка Аніщенко пояснила, кого мобілізують, щоб призвати необхідних 160 тис. людей
Більше новин