Чи повернеться нафта по $100. Наслідки рішення ОПЕК
Грудень почався зростанням нафтових цін через рішення країн ОПЕК скоротити видобуток. Проте надовго джентльменської угоди не вистачить
Уперше з 2008 року країни ОПЕК домовилися повпливати на світовий ринок нафти шляхом добровільного обмеження обсягів видобутку.
Українців, звісно, найбільше цікавить, чи підніметься вартість "чорного золота" до рівня, який дозволить російській економіці оговтатись від кризи та вкинути ще більші кошти на військову агресію.
До чого домовились в ОПЕК
Схема обмеження видобутку, яку схвалили в ОПЕК, проста: менше добуваємо - менше нафти на ринку - вищі ціни. Згідно з домовленістю, про яку оголосили в середу, члени картелю ОПЕК скоротять видобуток до 32,5 млн барелів на добу, або ж на 4,5%.
"Скорочення буде на 1,2 млн барелів на добу країнами ОПЕК і 600 тисяч барелів на добу країнами, які не є членами ОПЕК. Ми віримо, що цього можна досягти", - заявив на прес-конференції у Відні президент ОПЕК та міністр енергетики Катару Мохамед бін Салех аль-Сада.
Таким чином, якщо брати до уваги всіх видобувників нафти в світі, а не лише членів ОПЕК, скорочення складе приблизно 1%.
Угода давалася важко, бо далеко не всі члени картелю зацікавлені добровільно скоротити обсяги видобутку. А Саудівська Аравія довго вимагала, щоб скорочення видобутку стосувалося також Ірану - її ключового конкурента в регіоні. Той, нещодавно звільнившись від міжнародних санкцій, почав швидко нарощувати видобуток. Поки що, принаймні на словах, саудити відмовились від своїх вимог. Тегерану дозволено трошки збільшити видобуток.
Ще одна важлива деталь угоди - вперше за 15 років група скоординувала свої дії з Росією, яка не входить в ОПЕК. За умовами угоди Москва погодилась скоротити видобуток нафти на 300 тисяч барелів на добу. Тобто, фактично взяла на себе виконання половини квоти, яку вимагають від країн, що не входять у картель.
Скільки тепер коштує нафта
Після оголошення про домовленості світові ціни на нафту почали стрімко зростати. На 16:00 за київським часом ціна на нафту Brent виросла до $52,73 за барель. За попередню половину листопада ціна на Brent коливалась в межах $46-49 за барель. До зустрічі ОПЕК, 29 листопада, ця нафта продавалась по $46,38.
Тобто ціни на нафту зросли на 13%. Останній раз нафта Brent піднімалась до позначки $53 за барель півтора місяці назад.
Деякі прогнози, які наводить видання MarketWatch, обіцяють подальше зростання ціни аж до $60.
Ціна на нафту Brent за останній рік
Нагадаємо, саме на вартість марки Brent орієнтується російська нафта. Як правило, її ціна нижча на $1-2 через гіршу якість.
Збільшились ціни й на американську WTI - до $50 за барель, на 8,6%. "Наразі рішення ОПЕК виглядає як різдвяний подарунок для американських видобувників нафти", - цитує MarketWatch аналітика американської консалтингової компанії Exencial Wealth Advisors Девіда Йепеза.
Проте кілька провідних світових фінансових організацій висловлюють сумніви, що угода матиме тривалі наслідки.
Хитка угода
По-перше, існують сумніви, що угода буде справді виконуватись навіть членами ОПЕК.
"Оголошені домовленості - це ще один привід для фінансових спекулянтів підняти нафтові котирування. Безумовно, жодна з країн ОПЕК жодних домовленостей притримуватися не буде. Навіть у кращі часи члени картелю не відрізнялися дисциплінованістю", - сказав сайту Еспресо директор спецпроектів НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев.
Девід Йепез вважає, що вірогідність виконання угоди сягає 30%. А компанія Capital Economics пише, що "ОПЕК має жахливу історію виконання власних квот". Саме тому консалтингові та фінансові компанії говорять про необхідність моніторингу індивідуального виконання країнами-членами ОПЕК взятих зобов'язань.
По-друге, існують великі сумніви щодо здатності Росії скоротити видобуток. Усі пов'язані з цим технічні проблеми детально розписав менеджер "РН-Шельф-Арктики" Павло Пухов.
"Отже коротко - на мою думку в РФ немає легкого механізму трохи прикрутити заглушку. Такий механізм є у основних виробників країн затоки. Буде весело", - підсумовує він свої викладки.
По-третє, прогалину на світовому ринку можуть швидко заповнити видобувні компанії з країн, що не входять до складу ОПЕК і вільні від будь-яких зобов'язань. Їх, звісно, хочуть долучити до угоди. Проте жодна з країн, окрім Росії, ще офіційно не надала згоди. Планується, що деталі узгодять на зустрічі в грудні.
Залучення до угоди Росії, одного з найбільших світових видобувників - не членів ОПЕК - за задумом, має простимулювати інших позаклубних гравців долучитись. У першу чергу йдеться про Казахстан та Узбекистан. Можливо також долучаться Оман і Азербайджан.
"Ми запросимо деякі країни Південної Америки, такі як Мексика, Болівія, Тринідад і Тобаго, Колумбія. Загалом розраховуємо, що в скороченні візьмуть участь понад 20 країн, включаючи країни ОПЕК", - підсумував результати домовленостей міністр нафти Венесуели Еулохіо дель Піно.
Геннадій Рябцев нагадав, що угоду укладено всього лише на півроку. "Наш центр прогнозував: буде зроблено все для того, щоб ціни піднялись до $50-55 за барель задля того, щоб продати обсяги нафти, які країни-члени ОПЕК зробили під час провалу цін. Інакше компанії-екпортери зазнали б великих збитків. А далі, якщо ми правильно спрогнозували поведінку ринку, відбудеться зниження котировок", - розповів Рябцев.
Враховуючи наведені чинники нафти по $100 точно не буде. Принаймні, в найближчому майбутньому.
- Актуальне
- Важливе