Навіщо депутатам офшори всередині України

8 грудня, 2016 четвер
16:44

Чому в Україні хочуть створити економічні зони, в яких бізнес не платитиме податків

Зміст

Верховна Рада готується до голосування у другому читанні за законопроект, що надасть податкові та митні пільги для окремих підприємств в так званих індустріальних парках. Частина депутатів та економістів назвали індустріальні парки внутрішніми офшорами. Та автори ініціативи запевняють, що це інструмент з залучення інвестицій та створення робочих місць.

Хоч за останній рік Україна піднялась на 3 сходинки в рейтингу Doing Business, ми все ще знаходимось на 80 позиції серед 190 країн світу. В новому звіті групи Світового банку зазначено, що в нормативно-правовій базі, яка регулює розвиток бізнес середовища в Україні, все ще залишається багато проблем.

Частина народних депутатів вважають, що знайшли шлях подолання економічного застою. Ним стануть індустріальні парки.

Індустріальний парк - це спеціально організована для розміщення нових виробництв територія, забезпечена енергоносіями, інфраструктурою, необхідними адміністративно-правовими умовами, керована спеціалізованою компанією. Згідно з українським законодавством в межах індустріального парку мають право здійснювати діяльність всі галузі промисловості.

Кілька місяців тому Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроекти "Щодо стимулювання залучення інвестицій у реальний сектор економіки через індустріальні парки".

Ними пропонується звільнити від оподаткування на прибуток учасників індустріальних парків на перші 5 років діяльності.

В наступні п’ять років учасники парків користуватимуться пільгою зі сплати податку в розмірі 50%, тобто сплачуватимуть його за ставкою 9%. Також пропонується, звільнити від сплати мита на обладнання, яке ввозиться на територію України учасниками індустріальних парків.  

Пільги з місцевих податків стосовно індустріальних парків надаватимуться органами місцевого самоврядування. Автор законопроектів голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.

"Залучення інвестицій через індустріальні парки може радикально підвищити інвестиційну привабливість України і сприяти вкладенню в нашу економіку близько 8 млрд. дол. Йдеться також про промислову модернізацію економіки, переорієнтацію її з сировинної на високотехнологічну", - запевняє Южаніна.

Схожої думки про індустріальні парки й 18 співавторів законопроекту. Серед них народний депутат з "Радикальної партії" Віктор Галасюк. Він вважає, індустріальні парки "перевіреним часом та міжнародним досвідом механізмом розвитку промисловості, залучення інвестицій, збільшення зайнятості населення".

Депутат переконує, що цей інструмент надасть підтримку місцевим виробникам та сприятиме розвитку малого та середнього підприємництва.

Як приклад перевірених часом країн з цим механізмом автори законопроекту наводять США, Польщу, Туреччину, Китай, Корею, Малайзію, Ізраїль Словенію, Чехію, Британію, Росію. Збільшення втричі за період з 2002 року  по 2010 рік експорту та ВВП в Туреччині також приписують виключно функціонуванню індустріальних парків.

Підтримує ідею створення індустріальних парків і уряд. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман вважає, що парки є ефективним інструментом, який дозволить створювати нові робочі місця і якісний національний продукт.

"Я би дуже хотів, щоб за рівнем бізнес-клімату уся країна була індустріальним парком", - неодноразово заявляв прем’єр.

Розмір податків останнє, що хвилює інвестора

У вересні цього року Європейська бізнес-асоціація та інвесткомпанія Dragon Capital провели опитування іноземних інвесторів щодо перешкод для інвестування в Україну.

У трійку найбільших перешкод увійшов високий рівень  корупції, недовіра до судової системи та складне адміністрування податків. Також іноземних інвесторів хвилює лібералізація руху капіталу, приватизація та спрощення адміністрування податків. З десяти запропонованих варіантів високі податкові ставки посіли останнє десяте місце. 

Обережно, офшор!

Народний депутат з "Блоку Петра Порошенка" Віктор Пинзеник "індустріальні парки по-українськи" називає внутрішніми офшорами. Вважає, про розвиток інвестиційного клімату не можна говорити в умовах, коли один сплачує податки, а інший — ні.

"Ми розглядали закон, по-суті, про створення офшорів в Україні. Офшори — це місце, де податків немає, або вони менші. І це можливо, якщо є статус індустріальних парків", - вважає нардеп.

З депутатом погоджуються провідні економісти. Їх обурює принцип за яким звільнятимуть від сплати мита та оподаткування. Претендент на звання індустріального парку має витрачати звільнені від оподаткування кошти на запровадження на підприємстві високих технологій.

"Облаштування індустріальних парків, у тому числі з використанням новітніх, енергозберігаючих технологій; запровадження новітніх технологій, пов’язаних з господарською діяльністю у межах індустріальних парків", -  сказано в законі.

"Що таке висока технологія, хто це буде вирішувати? Це на митниці будуть вирішувати працівники чи в податковій буде вирішувати людина. Якщо навіть Рада буде вирішувати, вони там що спеціалісти з високих технологій?", -  обурюється президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.

Він вважає, що якщо законодавці не можуть зробити чіткими і прозорими критерії визначення пільг для індустріальних парків, краще їх зовсім не робити. При наданні пільг треба спиратись на результативність роботи, наприклад об’єми інвестицій або кількість робочих місць.

"Для того щоб це не було офшором, законодавець має закласти умови, що компанія яка отримує пільги повинна або інвестувати, наприклад  300 млн. грн. або створити 1000 робочих місць. В іншому випадку лобісти закону будуть розміщувати свої підприємства на території індустріальних парків, щоб не сплачувати податки", - вважає інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Пільги для всіх

Ще один співавтор законопроекту Тетяна Острікова наперекір думці своєї фракції "Самопоміч" підтримує пільги для індустріальних парків. Вона говорить, що як і просили опоненти подаватиме законопроект, щодо відстрочення податку на розподілений прибуток для всіх. Гроші не оподатковуватимуться, доки вони крутяться в бізнесі.

"Момент сплати податку на прибуток відстрочується до моменту виводу грошей з компанії у вигляді дивідендів", - пояснює Острікова.

Також поступилися опонентам і в питанні мита на обладнання. Обіцяють, що пакетом з другим читанням по індустріальним паркам, на голосування поставлять законопроект про пільги на мито для всіх.

"Я з Олегом Ляшком та однодумцями подав законопроект №5276 про встановлення нульової ставки ввізного мита на виробниче обладнання для всієї території України. Хоча розумію, що провести цю радикальну новацію буде не легше, ніж справжню судову реформу", - сказав Віктор Галасюк.

А судді хто?

Однак окрім офшорів за допомогою індустріальних парків економістів хвилює те, що право надавати такий статус підприємствам надали чиновникам на місцях.

"Якщо віддати право визначати кому надавати статус, а кому ні чиновникам на місцях, то результат дуже залежатиме від того, наскільки вони чисті.  А в нас є приклади, що з цим є проблема", - зауважує Милованов. 

Натомість, пропонує створювати "антикорупційні парки та парки з інфраструктурною допомогою".  Розвивати бізнес пропонує за допомогою технічної підтримки та освітніх проектів.

У минулому Україна вже має негативний досвід функціонування вільних економічних зон і технологічних парків в кінці 1990-х-початку 2000-х років. Тоді лише СЕЗ "Донецьк" за кілька років існування спричинила втрати бюджету на понад 2 млрд гривень. І хоч депутати запевняють, що з законопроекту усунуто всі лазівки, експерти доводять протилежне та закликають утриматись.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.62
  • EUR
    Купівля 43.15
    Продаж 43.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
11:55
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
МАГАТЕ: РФ пошкодила 4 важливі для ядерної безпеки українські електропідстанції
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:14
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:06
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон: поранення дістав літній чоловік
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Експериментальне випробування РФ залишків міжконтинентальних ракет РС-26, - Згурець про удар по Дніпру
10:48
Міноборони допустило до використання у військах всюдихід-амфібію Argo Aurora
10:32
Джо Байден
Байден розкритикував ордери МКС на арешт Нетаньяху і Галланта та пообіцяв подальшу підтримку Ізраїлю
10:31
Spotify назвав пісню, яка найшвидше набрала 1 млрд прослуховувань на стримінгу
10:08
опалення
"Без тепла 934 житлові будинки, школи, лікарні": Мінрозвитку повідомило про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
10:06
На фото: Джонатан Мейджорс
Ексдівчина Джонатана Мейджорса забрала позов про напад, через який Marvel його звільнила
10:02
OPINION
Загроза ядерного удару з боку Росії дуже низька
09:40
Німеччина, військова форма
У Німеччині розпочалася підготовка до потенційної війни з Росією, - ЗМІ
09:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
У пожежному режимі керівництво РФ штовхає особовий склад на штурми, - комбат ударних БпАК "АХІЛЛЕС" про Куп'янщину
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
08:00
OPINION
Путін грає у Карибську кризу-2
07:54
втрати окупантів
ППО, 1050 військових і 5 артсистем: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:48
біткоїн
Біткоїн виріс до позначки більше ніж $99 тис.
07:00
Жаір Болсонару
Експрезидента Бразилії Болсонару звинуватили в спробі держперевороту у 2022 році
06:48
Ілон Маск
Ілон Маск розкритикував закон Австралії про заборону соцмереж для дітей молодших 16 років
06:41
Олаф Шольц
Шольц має намір балотуватися на другий термін від СДПН, - DW
06:31
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 6 ракетоносіїв: загальний залп - до 23 "калібрів"
06:20
міни, замінований пляж
Україна використовуватиме надані США протипіхотні міни лише на власній території, - Пентагон
05:55
Анонс
Карпати, УПЛ
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 14-го туру
Більше новин