Навіщо депутатам офшори всередині України

8 грудня, 2016 четвер
16:44
Зміст

Чому в Україні хочуть створити економічні зони, в яких бізнес не платитиме податків

Верховна Рада готується до голосування у другому читанні за законопроект, що надасть податкові та митні пільги для окремих підприємств в так званих індустріальних парках. Частина депутатів та економістів назвали індустріальні парки внутрішніми офшорами. Та автори ініціативи запевняють, що це інструмент з залучення інвестицій та створення робочих місць.

Хоч за останній рік Україна піднялась на 3 сходинки в рейтингу Doing Business, ми все ще знаходимось на 80 позиції серед 190 країн світу. В новому звіті групи Світового банку зазначено, що в нормативно-правовій базі, яка регулює розвиток бізнес середовища в Україні, все ще залишається багато проблем.

Частина народних депутатів вважають, що знайшли шлях подолання економічного застою. Ним стануть індустріальні парки.

Індустріальний парк - це спеціально організована для розміщення нових виробництв територія, забезпечена енергоносіями, інфраструктурою, необхідними адміністративно-правовими умовами, керована спеціалізованою компанією. Згідно з українським законодавством в межах індустріального парку мають право здійснювати діяльність всі галузі промисловості.

Кілька місяців тому Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроекти "Щодо стимулювання залучення інвестицій у реальний сектор економіки через індустріальні парки".

Ними пропонується звільнити від оподаткування на прибуток учасників індустріальних парків на перші 5 років діяльності.

В наступні п’ять років учасники парків користуватимуться пільгою зі сплати податку в розмірі 50%, тобто сплачуватимуть його за ставкою 9%. Також пропонується, звільнити від сплати мита на обладнання, яке ввозиться на територію України учасниками індустріальних парків.  

Пільги з місцевих податків стосовно індустріальних парків надаватимуться органами місцевого самоврядування. Автор законопроектів голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.

"Залучення інвестицій через індустріальні парки може радикально підвищити інвестиційну привабливість України і сприяти вкладенню в нашу економіку близько 8 млрд. дол. Йдеться також про промислову модернізацію економіки, переорієнтацію її з сировинної на високотехнологічну", - запевняє Южаніна.

Схожої думки про індустріальні парки й 18 співавторів законопроекту. Серед них народний депутат з "Радикальної партії" Віктор Галасюк. Він вважає, індустріальні парки "перевіреним часом та міжнародним досвідом механізмом розвитку промисловості, залучення інвестицій, збільшення зайнятості населення".

Депутат переконує, що цей інструмент надасть підтримку місцевим виробникам та сприятиме розвитку малого та середнього підприємництва.

Як приклад перевірених часом країн з цим механізмом автори законопроекту наводять США, Польщу, Туреччину, Китай, Корею, Малайзію, Ізраїль Словенію, Чехію, Британію, Росію. Збільшення втричі за період з 2002 року  по 2010 рік експорту та ВВП в Туреччині також приписують виключно функціонуванню індустріальних парків.

Підтримує ідею створення індустріальних парків і уряд. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман вважає, що парки є ефективним інструментом, який дозволить створювати нові робочі місця і якісний національний продукт.

"Я би дуже хотів, щоб за рівнем бізнес-клімату уся країна була індустріальним парком", - неодноразово заявляв прем’єр.

Розмір податків останнє, що хвилює інвестора

У вересні цього року Європейська бізнес-асоціація та інвесткомпанія Dragon Capital провели опитування іноземних інвесторів щодо перешкод для інвестування в Україну.

У трійку найбільших перешкод увійшов високий рівень  корупції, недовіра до судової системи та складне адміністрування податків. Також іноземних інвесторів хвилює лібералізація руху капіталу, приватизація та спрощення адміністрування податків. З десяти запропонованих варіантів високі податкові ставки посіли останнє десяте місце. 

Обережно, офшор!

Народний депутат з "Блоку Петра Порошенка" Віктор Пинзеник "індустріальні парки по-українськи" називає внутрішніми офшорами. Вважає, про розвиток інвестиційного клімату не можна говорити в умовах, коли один сплачує податки, а інший — ні.

"Ми розглядали закон, по-суті, про створення офшорів в Україні. Офшори — це місце, де податків немає, або вони менші. І це можливо, якщо є статус індустріальних парків", - вважає нардеп.

З депутатом погоджуються провідні економісти. Їх обурює принцип за яким звільнятимуть від сплати мита та оподаткування. Претендент на звання індустріального парку має витрачати звільнені від оподаткування кошти на запровадження на підприємстві високих технологій.

"Облаштування індустріальних парків, у тому числі з використанням новітніх, енергозберігаючих технологій; запровадження новітніх технологій, пов’язаних з господарською діяльністю у межах індустріальних парків", -  сказано в законі.

"Що таке висока технологія, хто це буде вирішувати? Це на митниці будуть вирішувати працівники чи в податковій буде вирішувати людина. Якщо навіть Рада буде вирішувати, вони там що спеціалісти з високих технологій?", -  обурюється президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.

Він вважає, що якщо законодавці не можуть зробити чіткими і прозорими критерії визначення пільг для індустріальних парків, краще їх зовсім не робити. При наданні пільг треба спиратись на результативність роботи, наприклад об’єми інвестицій або кількість робочих місць.

"Для того щоб це не було офшором, законодавець має закласти умови, що компанія яка отримує пільги повинна або інвестувати, наприклад  300 млн. грн. або створити 1000 робочих місць. В іншому випадку лобісти закону будуть розміщувати свої підприємства на території індустріальних парків, щоб не сплачувати податки", - вважає інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Пільги для всіх

Ще один співавтор законопроекту Тетяна Острікова наперекір думці своєї фракції "Самопоміч" підтримує пільги для індустріальних парків. Вона говорить, що як і просили опоненти подаватиме законопроект, щодо відстрочення податку на розподілений прибуток для всіх. Гроші не оподатковуватимуться, доки вони крутяться в бізнесі.

"Момент сплати податку на прибуток відстрочується до моменту виводу грошей з компанії у вигляді дивідендів", - пояснює Острікова.

Також поступилися опонентам і в питанні мита на обладнання. Обіцяють, що пакетом з другим читанням по індустріальним паркам, на голосування поставлять законопроект про пільги на мито для всіх.

"Я з Олегом Ляшком та однодумцями подав законопроект №5276 про встановлення нульової ставки ввізного мита на виробниче обладнання для всієї території України. Хоча розумію, що провести цю радикальну новацію буде не легше, ніж справжню судову реформу", - сказав Віктор Галасюк.

А судді хто?

Однак окрім офшорів за допомогою індустріальних парків економістів хвилює те, що право надавати такий статус підприємствам надали чиновникам на місцях.

"Якщо віддати право визначати кому надавати статус, а кому ні чиновникам на місцях, то результат дуже залежатиме від того, наскільки вони чисті.  А в нас є приклади, що з цим є проблема", - зауважує Милованов. 

Натомість, пропонує створювати "антикорупційні парки та парки з інфраструктурною допомогою".  Розвивати бізнес пропонує за допомогою технічної підтримки та освітніх проектів.

У минулому Україна вже має негативний досвід функціонування вільних економічних зон і технологічних парків в кінці 1990-х-початку 2000-х років. Тоді лише СЕЗ "Донецьк" за кілька років існування спричинила втрати бюджету на понад 2 млрд гривень. І хоч депутати запевняють, що з законопроекту усунуто всі лазівки, експерти доводять протилежне та закликають утриматись.

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.38
    Купівля 39.38
    Продаж 39.88
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.88
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
3 травня
00:17
Флоріан Вірц, Баєр, Ліга Європи
"Баєр" впевнено переміг "Рому" та продовжив шалену безпрограшну серію
00:01
Понад 100 росіян загинули під час удару ATACMS по полігону на Луганщині, - NewsWeek
2024, четвер
2 травня
23:00
Оновлено
Угорщина
В Угорщині після конфлікту на роботі від ножових поранень загинув українець
22:58
Китай та росія
Росія та Китай можуть співпрацювати у підготовці вторгнення на Тайвань, - розвідка США
22:57
Тарас Кремінь
"Російськомовні покручі, які не подобаються українцям": Кремінь закликав Раду перейменувати низку міст
22:43
на фото: супутник ALOS-3
Росія може застосувати ядерну зброю у Космосі: під загрозою більшість цивільних супутників, - Пентагон
22:31
нафта
"Талібан" планує побудувати логістичний центр для експорту нафти з РФ
22:23
газопровод
Чернишов закликав Туреччину зберігати газ в Україні
22:14
Ексклюзив
Війна з РФ є потрійною червоною лінією для НАТО, - дипломат Огризко про альтернативи вступу України до Альянсу
22:13
РФ обстріляла село на Донеччині: серед загиблих – дитина
22:09
Оновлено
РФ ударила по Дергачах на Харківщині: серед постраждалих – вісім дітей
22:00
Фінляндія
Командувач армії Фінляндії Яккола назвав малоймовірним напад РФ на країни НАТО
21:52
Михайло Подоляк
В ОП розраховують на "спільне європейське рішення" щодо повернення чоловіків в Україну, – Подоляк
21:37
Речник міністерства оборони США Джон Кірбі
США прагнуть припинити постачання китайської електроніки до Росії, - Білий дім
21:28
Ексклюзив
Франція
Військовий Лапін назвав два ключові фактори для введення французьких військ в Україну
21:25
військова співпраця рф, КНДР та Ірану
Ракети, снаряди та БПЛА: У США розповіли про військову співпрацю Росії з КНДР та Іраном
21:24
«20 днів у Маріуполі»
У Росії заблокували сайт режисера фільму "20 днів у Маріуполі" Чернова
21:14
НАТО
"Ми діятимемо індивідуально й колективно": НАТО занепокоєне гібридними діями РФ у своїх країнах
21:13
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Штурми 24/7: на Авдіївському напрямку армія РФ просувається малими групами, намагається закріпитися. Колонка Сергія Згурця
21:09
OPINION
Віталій Портников
Заява Кулеби щодо умов перемовин з РФ збиває планку, з якої виступає Путін та Лавров. Колонка Віталія Портникова
20:50
Роберт Фіцо
Нога словацького солдата не перетне український кордон, – Фіцо
20:38
TikTok
Найбільше – на YouTube: в Україні зафіксували домінування державної мови в соцмережах
20:33
Зеленський
Зеленський про саміт у Швейцарії: "Це буде перший реальний шанс для відновлення миру"
20:10
війна з Росією кримінал Росія
У РФ канібала та вбивцю-маніяка відправили з колонії на війну в Україні
20:06
OPINION
Ігор Гулик
Неповоротка юстиція серед інституційного свавілля
19:53
зерно, зернова угода
Аграрії просять уряд продовжити бронювання працівників від мобілізації на три місяці
19:44
ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 31 атаку на Авдіївському напрямку й завдали ударів по 9 районах зосередження військових РФ
19:41
світ Киргизстан ДТП діти
У Киргизстані вантажівка в'їхала в гурт школярів під час свята: постраждали 29 дітей
19:40
Instagram ввів санкції проти Pornhub
Власник PornHub зареєструвався в Україні як платник ПДВ, – Гетманцев
19:22
Фінляндія та Швеція
У Швеції розпочались навчання НАТО, на яких відпрацьовують підтримку підрозділів США
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 799-го дня війни: перспективи знищення Кримського мосту та ураження російського ЗРК "Бук" бійцями ССО
19:00
Раян Гарсія (в центрі) та Девін Хейні
Боксер, який завдав першої поразки кривднику Ломаченка, провали тест на допінг
18:56
Авріл Хейнс
Розвідка США спрогнозувала імовірність швидкого завершення агресії РФ проти України
18:44
РФ таємно постачає КНДР нафту попри обмеження ООН, - Білий дім
18:37
Огляд
ракета "Довгий Нептун"
Долетить і до Москви, і до Грозного: що відомо про "Довгий Нептун" – українські ракети, які летітимуть на 1000 км
18:17
діти, злочини росії
Катар знайшов важелі впливу на РФ щодо повернення депортованих українських дітей, – Лубінець
18:07
OPINION
Валерій Пекар
Життя в умовах невизначеності
18:03
Тарас Кремінь
У 2023 році в ефірах загальнонаціональних телерадіокомпаній не звучало жодної російської пісні, - мовний омбудсмен Кремінь
18:01
Газпром
Газпром у 2023 році недоотримав майже $20 млрд
17:53
Юлія Свириденко
В уряді назвали напрями економіки, які потребують найбільших інвестицій
Більше новин