Покоління Z. Як технології заганяють сучасних дітей у депресію
У сучасній соціології все частіше використовується поняття покоління Z, або Gen Z. Еспресо вирішило розібратися, чому це покоління одночасно прогресивне та депресивне
Поява теорії поколінь: Х та Y
Теорія поколінь була розроблена американськими вченими Вільямом Штраусом і Нілом Хоувом у 1991 році. Відповідно до теорії, кожному поколінню притаманна своя психологічна специфіка, яка залежить від подій, що відбуваються у світі
Так, повоєнне покоління, або покоління бебі-бумерів, характеризує підвищення народжуваності, позитивне ставлення до життя - своєрідний кінець військової депресії.
Покоління X. Вважається більш скептично налаштованим поколінням. Прикметна особливість людей, що народилися в проміжку між 1966 і 1976 роками – працьовитість. На відміну від своїх батьків бебі-бумерів, X-покоління має менш позитивний погляд на життя, а тому їхній підхід до вирішення проблем вважається більш прагматичним. У той же час покоління Х відрізняється найбільшою кількістю розлучень.
Покоління Y. Покоління Y або мілленіали, люди, що народилися в проміжку між 1981-2000 роками. Відмінною особливістю мілленіалів є інфантильність. Вони, надивившись на своїх батьків з покоління Х і не бажаючи повторювати їх помилки, відмовляються залишати батьківське гніздо, щоб звити своє власне, в роботі цінують наявність вільного графіка, більш творчий підхід, на відміну від працьовитого підходу попереднього покоління.
Мілленіали народилися на межі переходу суспільства від постмодерну до інформаційного. Поява інтернету і всіляких гаджетів перетворила покоління Y в цифрових емігрантів.
Покоління Z
До покоління Z відносяться люди, що народилися між 1995 і 2012 роками. Поки що це школярі та студенти. Покоління Z можна назвати цифровими аборигенами. На відміну від попереднього покоління, нинішні діти вже виросли зі смартфоном в одній руці і планшетом в інший.
Вони пов'язані соціальними мережами, але ізольовані один від одного фізично. Їх особливістю вважається інший формат сприйняття інформації. Для покоління Z пост в Facebook і Twitter буде нести більше сенсу ніж прочитана книга.
Для них набагато легше знайти цікаву інформацію в інтернеті, вони повністю інтегрували свою особистість в світову павутину, одночасно маневруючи між вкладками браузеру, завантажуючи пост на Facebook і фото в Instagram, відповідаючи на повідомлення в месенджерах.
The Guardian опублікувало дослідження, згідно з яким кожна дитина у Великій Британіх у віці від 5 до 16 років в середньому проводить 3 години онлайн. Також молоді люди мають досить мінливі сексуальні переваги і статеву приналежність. Воно і зрозуміло – віртуальне спілкування прибирає гендерні та вікові відмінності серед людей, що спілкуються.
Так, в жовтні національна британська соціологічна компанія провела дослідження серед тисячі підлітків у віці від 16 до 17 років. Серед них лише 63% опитаних характеризують себе як гетеросексуалів. 78% юнаків відносять себе до чоловічої статі, і 80% дівчат вважають себе жінками.
І справа тут не тільки в толерантності. Суспільство перетворюється в інформаційне, де вроджені ознаки - стать, колір шкіри, сексуальні переваги - йдуть на другий план, і більше цінуються придбані якості або те, яку інформацію людина здатна запропонувати цьому цифровому світі.
Наскільки щасливо покоління Z
Люди, які виросли в епоху нових глобальних потрясінь - від масштабних терактів до світової фінансової кризи - вважаються відносно щасливими, але мають проблеми психологічного характеру.
Згідно з дослідженням Всесвітньої Організації Охорони здоров'я, проведеним в 2014 році, нинішнє покоління відчуває себе задоволеним життям. Більш того, по всьому світу знижуються показники вживання алкоголю і тютюну серед молоді.
Британська організація ChildLine - екстрена гаряча лінія для допомоги дітям повідомляє, що з 1986 року більшість дітей зверталося до них через фізичне і сексуальне насильство, проблеми в сім'ї. Але з 2015 року сучасні діти звертаються за допомогою переважно через депресії та інші душевні розлади, які стосуються їхнього подальшого життя.
Сучасна молодь вкрай нервово ставиться до питань вибору майбутньої професії та освіти. Саме через стурбованість своїм майбутнім молоді люди цікавляться соціальними і політичними подіями в світі, беруть участь у виборах і проявляють громадянську активність.
Що ж відбувається з сучасними дітьми
Незважаючи на те, що якості, дані при народженні, відійшли на другий план, сучасні молоді люди страждають від низької самооцінки.
В епоху, коли особисте життя виставляється на загальний огляд, молоді люди бачать всі заходи, на які не були запрошені, красиві оброблені фотографії людей, які не відповідають реальності, успішне життя своїх ровесників, кількість "лайків" під своїми фотографіями та публікаціями.
Молоді люди дуже залежні від оцінок, які отримують в інтернеті. Для них більшість дій в реальному житті відбувається для визнання у віртуальному житті.
Оскільки молоді люди дуже залежать від оцінки в інтернеті, в мережі з'явився один з видів сучасного насильства. Троллінг або кібербулінг – систематичне і цілеспрямоване відправлення агресивних повідомлень з електронних носіїв. Жертви таких атак схильні до депресії, самоушкодження, суїциду.
Згідно з дослідженнями Всесвітньої організації охорони здоров'я, найбільше нападкам піддаються підлітки в Гренландії, Литві та Росії. Україна знаходиться в середині списку з 42 країн.
Самотність - інша поширена проблема сучасної молоді. Хоча вона і має доступ до всієї інформації, може спілкуватися з людьми з іншого кінця світу, подібний формат спілкування виключає фізичну взаємодію, тактильні відчуття. Люди найчастіше відчувають себе ізольованими.
- Актуальне
- Важливе