Млявий миротворець. Що ж зробив Обама для США і світу
Залишилося два тижні до інавгурації Дональда Трампа, який має зовсім інакший погляд на американську політику. Настільки інакший, що робота Обами ризикує зникнути безслідно в хроніку американської історії
Шановні товариші Американці
«Служити вам у ролі президента стало привілеєм всього мого життя. У той час, коли я готуюся передати президентську естафету і стати звичайним громадянином, хотів би з гордістю зазначити, що ми заклали новий фундамент для Америки», - так написав Обама у своєму листі до народу США, в якому підвів підсумки своєї президентської діяльності.
Сам президент позитивно оцінює виконану роботу і вважає, що вісім років тому Америка зустрілася з неминучою небезпекою. На думку Обами, від самого початку свого першого терміну на посаді президента він зіткнувся з кількома проблемами: фінансова криза, безробіття, наявність військовослужбовців в Іраку та Афганістані, тероризм, охорона здоров'я і зміна клімату.
За вісім років його перебування на посаді президента, рівень безробіття знизився з 10 відсотків до 4,6 відсотків, багато в чому це відбулося завдяки розвитку американського автопрому - додалися нові робочі місця.
Середній дохід домашніх господарств зростав із кожним роком. Так само Обама зазначив, що вдалося знизити кількість імпортованого в США палива в 2,5 рази. Таких результатів вдалося досягти завдяки генерації енергії за допомогою сонця і вітру, що також дозволило скоротити витрати з бюджету і знизити викид вуглекислого газу на 9 відсотків.
90 відсотків американців отримали медичну страховку - і це є найвищим показником застрахованих громадян за всю історію Америки. Президент зазначив, що тепер люди не бояться захворіти при втраті роботи або зміні діяльності - їх право на медицину залишається незаперечним.
З Іраку та Афганістану вивели 165 тисяч військовослужбовців, а Осама бен Ладена спіймали. Але Америка не вийшла із загальної боротьби проти тероризму: за два роки США витратили 10 мільярдів доларів на боротьбу з "ІДІЛ". "Рівно стільки ж коштував місяць війни в Іраку", - додає Обама.
Серед досягнень своєї команди Обама також відзначає зняття санкцій з Ірану, налагодження відносин із Кубою, захист прав ЛГБТ і зниження дефіциту бюджету країни на дві третини.
Злети і падіння
У той час як Обама пише лист подяки американському народу, аналітики та експерти невпинно підводять підсумки його роботи.
Банкрутство титанів Уолл-стріт
Lehman Brothers Holdings Inc, з активами на 690 мільярдів доларів, заявила про своє банкрутство у вересні 2008 року, почавши найбільшу процедуру банкрутства в історії. В цей самий час про своє банкрутство оголосила й інша інвестиційна компанія Washington Mutual, активи якої оцінювалися в 327 мільярдів доларів.
За 2008 рік збанкрутували 8 найбільших банків Америки, а банкрутство Lehman Brothers стало причиною виникнення економічної кризи. І хоча в New York Times було опубліковано розслідування, що доводить маніпуляції за допомогою балансу компанії, ніхто з керівництва так і був покараний.
Щоб уникнути повтору фінансової кризи Обама запропонував прийняти реформи, спрямовані на підвищення контролю діяльності гравців на Уолл-стріт, які так і не були прийняті. Як підсумок: учасники банкрутства вийшли з ситуації «сухими»: жоден із топ-менеджерів компаній не потрапив за ґрати, борг виплачує держава.
Буяння расизму, розкол суспільства
Здавалося б, що при перемозі першого чорношкірого президента рівень расизму в країні повинен знизитися. Однак з обранням Обами кількість вбивств на ґрунті расизму тільки зросла.
Поліцейський Джейсон Ван Дейк здійснює 16 пострілів за 15 секунд у 17-річного чорношкірого Лакуана Макдональда. Поліцейський Майкл Слагер стріляє у спину беззбройного афроамериканця Вальтера Скотта. 2013 року з'являється організація Black Lives Matter, яка протестує проти насильства поліцейських і виступає проти расизму.
Розрив у доходах громадян США також продовжує збільшуватися, причому на користь багатих. «99 відсотків доходу припадає на верхній шар суспільства», - заявив соціолог Берні Сандерс.
«Обама намагався згуртувати Америку. Навіть за результатами виборів ми бачимо, що американське суспільство розділене за релігійною, расовою ознакою, географічним принципом. Однак розкол тільки посилюватиметься - Обамі не вдалося «зшити» ті самі протиріччя», - розповів Еспресо.TV політолог Тарас Березовець.
Мир у всьому світі
«Він мінімізував участь збройних сил Америки у різних конфліктах за межами США і намагався вирішувати проблему дипломатично. Все це призвело лише до розпалювання агресорів: Сирії, Росії. У результаті чого Америка опинилася серед великої кількості конфліктів», - вважає Березовець.
Обама хотів стати президентом-миротворцем. Усупереч абсурдними звинуваченнями Дональда Трампа, Обама не був причиною виникнення "Ісламської держави". Однак зволікання й очікування, що сирійська війна вирішиться сама собою, привели до того, що в конфлікт втрутилася Росія, підтримуючи кривавий режим Башара Асада.
«Президент Басшар аль-Ассад об'єднується з деспотами Росії, Туреччини та Ірану для складання своїх угод. Сполучені Штати на цей процес багатозначно не запрошують. Схоже, що Путін відчуває себе в ударі», - пише у своїй колонці професор історії і журналіст Девід Грінберг.
У відповідь на режим Асада все більше людей приєднуються до "Ісламської держави", щоб протистояти уряду. Як підсумок - 2014 року "Ісламська держава" починає контролювати більшу частину Сирії та Іраку.
«Команда Обами не знала що робити через незвичність ситуації. Зазвичай США звинувачують у підтримці протестуючих рухів у ворожих країнах, для повалення режиму. Однак ситуація повстання на території держави-союзника Єгипту показала неоднозначність такого рішення. Обаму будуть довго засуджувати за відмову в застосуванні заходів до Асада після порушення ним «червоної межі» з хімічної зброї», - говорить аналітик Інституту Світової політики Микола Белесков в коментарі Еспресо.TV.
На відміну від агресивної політики Буша, Обама зайшов занадто далеко в пошуках компромісів, що в підсумку і завадило йому досягти своєї кінцевої мети - безпечного і спокійного світу.
Перезавантаження відносин
"Суперники, як Росія і Китай, не зрівняються з нашим впливом у світі, якщо ми не відмовимося від наших принципів, і не перетворимося в чергову велику країну, яка задирає сусідів, які менші від неї", - сказав Обама під час своєї прощальної промови сьогодні.
Недавнє видворення 35 російських дипломатів із Вашингтона і Сан-Франциско у зв'язку зі звинуваченнями в кібератаках із боку російських хакерів, показало, що наостанок команда Обами буде всіляко обмежувати взаємини Трампа з Росією, не залишаючи йому маневрів для більш «теплих» відносин.
Однак сам Обама упродовж свого президентського терміну, також, як і в питаннях із Сирією, брав не особливо активну участь у долі України, вважаючи за краще тримати нейтралітет.
Підсумки
Попри деякі провали Обамі все ж таки вдалося виконати свої передвиборні обіцянки. Вірніше, майже виконати: угода щодо транстихоокеанського партнерства хоч і була підписана, подальша доля її ратифікації наразі стоїть під великим знаком питання. Однак решта обіцянок - нормалізація відносин із Кубою, досягнення угод з Іраном, угоди зі зміни клімату - були виконані.
«Обамі вдалося повернути «позитивний» образ Сполучених Штатів, з огляду на те яку репутацію США мали на початок правління Обами. Фактично Обама був революціонер у зовнішній політиці. Він кинув виклик вашингтонському істеблішменту. Він зовсім по-іншому ставився до розуміння сили, віддаючи перевагу багатосторонньому підходу, побудові коаліцій», - вважає Белесков.
Але все це вже не має значення: якби на виборах перемогла Клінтон, тоді Обама міг би очікувати, що велика частина його ініціатив залишиться. Замість цього його досягнення за обидва президентські терміни ризикують бути скасовані новим президентом Дональдом Трампом.
«Команда Трампа вже скептично ставиться до всіх трьох ініціатив. Він дуже критично ставиться до Куби, де донині є комуністичний режим під управлінням Рауля Кастро. Він не особливо вірить у зміну клімату. І з договору з Іраном Трамп вважає, що американці дуже мало отримали», - додає Белесков.
фото: Reuters
- Актуальне
- Важливе