Путін тестує Трампа. Як світ реагує на обстріли Авдіївки

3 лютого, 2017 п'ятниця
17:02

Відновлення інтенсивних бойових дій на лінії розмежування в Україні та кризу в Авдіївці обговорюють уряди, міжнародні організації та провідні ЗМІ

Зміст

Обстріли в Авдіївці не лишилися поза увагою світової спільноти і це добре. Якщо у Кремлі мріяли, що з приходом до влади в США Трампа їм дозволять тихесенько підминати під себе Україну, то план провалився.

Погляди світових лідерів та ключових медіа зосереджено спостерігають, як "мирні шахтарі і трактористи" стріляють по мирним об'єктам в Авдіївці з важкого озброєння, походження якого ні в кого не викликає питань. Інша справа, що ці медіа часто трактують події зі своєї колокольні, що викликає обурення українців.

Радбез ООН і новий голос США

У Радбезі ООН зараз тимчасово головує Україна, й слід віддати належне нашим дипломатам - вони активно використовують цю трибуну для розголосу. Це єдине, до чого практично придатна ця структура на даний час, оскільки будь-яке її рішення може заблокувати Росія, скориставшись своїм правом вето. У ніч з 2 на 3 лютого відбувся брифінг щодо ситуації на лінії фронту.

Про неї розповіли двоє заступників генсека ООН Джеффрі Фелтман та Стівен О'Браян і зробили це прогнозовано нейтрально. У доповідях обидві сторони закликали до припинення вогню, виконання мінських домовленостей, описали деталі катастрофічної ситуації, в якій опинилися мешканці Авдіївки, згадали про чотирьох загиблих під час обстрілів жінок.

Набагато цікавішими були промови представників України, Франції, Великої Британії, США тощо. Постійний представник України при ООН Володимир Єльченко під час доповіді демонстрував два фото. На одному було зображено багатоквартирний будинок в Авдіївці, зруйнований обстрілами. Друге фото, на якому був зображений загиблий український військовий Андрій Кизило, він показав постпреду РФ в ООН Віталію Чуркіну: "Подивіться в його очі, ви його вбили!"

Велика Британія прогнозовано була на боці України та назвала російське трактування подій "інверсією реальності". Слід зауважити, що загалом навіть такі країни як Китай та Казахстан були нейтральні у своїх виступах. Про те, що в обстрілах Авдіївки нібито винна сама Україна, ніхто окрім Чуркіна не говорив.

Нова представниця США в ООН Ніккі Хейлі, яку призначив президент Трамп, пошкодувала, що першу промову їй доводиться починати із засудження агресивних дій Росії. Вона заликала до негайного припинення окупації та завила, що санкції проти Росії, введені за анексію Криму, залишаться в силі до того часу, поки півострів не буде повернуто Україні.

Сайт телеканалу CNN присвятив окрему велику статтю виступу Хейлі та її виступу, який дещо суперечив попереднім заявам Трампа. Зауважується, що нова адміністрація була в курсі змісту промови та не висловила проти неї жодних заперечень.

Невідомо, що роїлося в голові Чуркіна під час виступу Хейлі, але журналістам він сказав, що "вона була достатньо дружньою, зважаючи на обставини й предмет обговорення".

Що і як пишуть світові ЗМІ

Про останні обстріли Авдіївки, під час яких, зокрема, було поранено британського фотографа, багато світових ЗМІ розповіли спираючись на повідомлення інформаційного агентства Associated Press. Воно пише, що обстрілів зазнали обидві частини - як контрольована урядом України, так і контрольована проросійськими сепаратистами. Про обстріли Донецька та кількох вбитих у місті AP розповідає посилаючись на пост у Facebook речниці російського МЗС Марії Захарової. А сепаратисти, пише агентство, "сконцентрували свої обстріли на місті Авдіївка".

Інформагентство AFP, яке теж багато цитують інші світові ЗМІ, пише, що останні бої відновили побоювання, що на схід України повернуться повномасштабні бойові дії після відносного затишшя на "задньому дворі Євросоюзу". Воно також цитує українського бійця з позивним "Зоопарк", який говорить, що ніхто інший окрім Росії не міг так добре скоординувати наступ на Авдіївку.

Один з головних сюжетів західних ЗМІ - це зв'язок між телефонним діалогом Путіна й Трампа та відновленням активних бойових дій на лінії розмежування. "Нові зіткнення на Донбасі можуть свідчити, що Володимир Путін тестує Дональда Трампа", - пише 4 лютого журнал The Economist.

Перспективи України видання змальовує похмуро - якщо раніше адміністрація США миттєво реагувала на агресію росіян, тепер Держдепу знадобилося два дні на оприлюднення заяви, де висловлюється стурбованість, але немає жодного слова на підтримку України та взагалі не згадується Росія.

Журнал досить чітко пояснює для чого потрібні Мінські угоди Україні (відновити контроль за територіями на сході та закрити кордон з РФ) та Росії (зберегти контроль над сходом України, встановити автономію Донбасу і таким чином отримати контроль над українським майбутнім).

Іспанська газета El Pais також пов'язала обстріли Авдіївки з нещодавньою розмовою Путіна й Трампа. Розповідаючи про те, хто почав конфлікт, видання написало, що "обидві сторони звинувачують одна одну" та оприлюднило різні версії, посилаючись по черзі на пости мешканців Донецька в соцмережах, тижневик "Дзеркало тижня", сайт "страна.юа" і "спікера сепаратистів з так званої ДНР" Басуріна.

Американська газета The New York Post, навпаки, вважає, що загострення на фронті ускладнить Трампу процес зближення з Росією.

Німецька Süddetsche Zeitung покладає відповідальність на обидві сторони. Мовляв, правда полягає в тому, що обидві сторони використовують важке озброєння, цитує видання в огляді ЗМІ "Німецька хвиля". Spiegel розповідає про версії Кремля та українського уряду.

А Die Welt пише, що в Києві непокояться щодо можливого скасування санкцій новою адміністрацією Білого Дому. Україна "побоююється, що буде принесена в жертву на вівтарі гендля" між Трампом та Путіним, пояснює видання.

"Повзучий наступ" та "інсургенти"

Що має тривожити, так це поява репортажів, які можуть за бажання підкріпити російську риторику про те, що посилення бойових дій спровокувала сама ж Україна наступальними діями.

От, наприклад, 30 січня на англомовному сайті "Радіо Свобода" з'явився великий репортаж Крістофера Міллера, у якому він з тривогою пише про те, як українські військові ведуть "повзучий наступ" у так званій "сірій зоні".

Текст створювався ще до подій в Авдіївці, але там кілька разів прочитується думка про те, що українські військові можуть спровокувати інтенсивні бойові дії, а це небезпечно для мирних мешканців. Як приклад журналіст описує ситуацію в селищі Новолуганське, де "за кілька сотень метрів від школи розташувались нові траншеї 46-го батальйону".

Цей репортаж процитувала в своєму тексті італійська газета Il Post. Одразу після розповіді про те, що незабаром може знадобитись евакуація Авдіївки.

Звертає на себе увагу, що західні ЗМІ називають проросійських терористів словом "повстанці": AP пише rebels, французька Le Monde rebelles, іспанська El Pais називає їх insurgentes і т.д.

Постпред України в Раді Європи Дмитро Кулеба пояснив це в ефірі телеканалу Еспресо тим, що європейські медіа останнім часом відійшли від теми бойових дій в Україні. "Залишається лише сподіватися, що наші партнери якомога швидше повернуться до реалій 2015 року, і зрозуміють, що те, що відбувається у Авдіївці, є подібним до того, що відбувалося у Дебальцевому", - сказав він.

Що говорять міжнародні організації

Раніше на тему загострення в Авдіївці висловилися й інші міжнародні організації. Зокрема, відбулося засідання Комітету міністрів Ради Європи 1 лютого. Українська делегація закликала учасників, аби загострення в Авдіївці не залишилось безкарним для Росії.

Генеральний секретар та низка делегацій держав-членів РЄ говорили, що треба негайно припинити вогонь, створити умови для подолання гуманітарної кризи та виконувати мінські домовленості.

"Переконаний, що Росія не буде задоволеною тим, що почула сьогодні від держав-членів Ради Європи під час засідання Комітету міністрів. Солідарність з Україною залишається високою, а це звужує простір для маневрів Москви", - прокоментував результати засідання постпред України при Раді Європи Дмитро Кулеба.

Того ж таки 1 лютого оприлюднила свою заяву ПАРЄ. Текст короткий, проте там чітко вказане джерело агресії. Автори заяви закликають проросійських сепаратистів "негайно припинити свій наступ на Авдіївку та обстріл цивільних населених районів".

В українському сегменті Facebook та інших соцмереж дуже популярно нарікати, що міжнародна спільнота не вживає ніяких заходів, окрім глибокої стурбованості.

Насправді, Україна отримує значну допомогу, зокрема й матеріальну, від багатьох країн - це і вигідні кредити, і тренінги для військових, нелетальне озброєння тощо. А чекати, що Росію змусять силою піти з Донбасу та Криму не варто, воювати нам доведеться самим.

Але треба постійно нагадувати всьому світу, хто на цій війні є агресор, чиї снаряди б'ють по українським військовим, по містам і селищам. Це якщо ми не хочемо, щоб думка всього світу одного недоброго дня співпала з тезами Кремля.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.13
    Купівля 41.13
    Продаж 41.63
  • EUR
    Купівля 43.13
    Продаж 43.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
14:05
OPINION
Як перемога Майдану наблизила поразку демократії
14:00
Збірна України з футболу, Ліга націй
Жеребкування в Лізі націй: Україна зіграє проти Бельгії у плейоф за місце у дивізіоні A
13:53
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон і область: скинули вибухівку на тролейбус, поранили двох людей
13:40
ГУР
Із 36 суббоєприпасами: ГУР розповіло про нову балістичну ракету, якою РФ ударила по Дніпру
13:36
У трьох областях викрили організаторів схем зі "студентськими" відстрочками від мобілізації
13:29
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів
13:08
генератор
У Києві затвердили рекомендації для безпечного використання генераторів
13:00
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
13:00
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
12:55
Ліки
Якщо українці зловживатимуть антибіотиками, за 10 років пневмонія може стати невиліковною, - Ляшко
12:48
мокрий сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати українцям цими вихідними
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
11:55
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
МАГАТЕ: РФ пошкодила 4 важливі для ядерної безпеки українські електропідстанції
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Експериментальне випробування РФ залишків міжконтинентальних ракет РС-26, - Згурець про удар по Дніпру
10:48
Міноборони допустило до використання у військах всюдихід-амфібію Argo Aurora
10:32
Джо Байден
Байден розкритикував ордери МКС на арешт Нетаньяху і Галланта та пообіцяв подальшу підтримку Ізраїлю
10:31
Spotify назвав пісню, яка найшвидше набрала 1 млрд прослуховувань на стримінгу
10:08
опалення
"Без тепла 934 житлові будинки, школи, лікарні": Мінрозвитку повідомило про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
10:06
На фото: Джонатан Мейджорс
Ексдівчина Джонатана Мейджорса забрала позов про напад, через який Marvel його звільнила
10:02
OPINION
Загроза ядерного удару з боку Росії дуже низька
09:40
Німеччина, військова форма
У Німеччині розпочалася підготовка до потенційної війни з Росією, - ЗМІ
09:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
У пожежному режимі керівництво РФ штовхає особовий склад на штурми, - комбат ударних БпАК "АХІЛЛЕС" про Куп'янщину
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
Більше новин