Кривавий 1917 рік. Як Росія втратила демократію, яка була так близько

23 лютого, 2017 четвер
12:14

Невдалий досвід Лютневої революції став ілюстрацією того, як ліберальні, демократичні ідеї не знаходять свого місця в жорсткій російській політиці

Зміст

23 лютого 1917 року у Петрограді почалася революція, яка призвела до знищення Російської імперії. Після повалення влади царя Миколи II радикальні зміни почалися в різних регіонах імперії. На українських землях революційний рух одразу став висувати національні гасла. Була створена Центральна рада, яка стала виступати як революційний парламент.

Для самої Росії Лютнева революція стала невдалою спробою вирватися з зачарованого кола  авторитаризму. Спочатку революціонери, які повалили владу царя, висували прогресивні гасла, але потім замість них прийшли інші люди. І питання про демократію стало менш актуальним.

Хлібна революція

null

Зима 1917 року була складною для Російської імперії і особливо для її столиці Петрограда. Країна була стомлена від довгої війни, солдати хотіли додому, на загал відчувалась криза управління. У столичних магазинах постійно не вистачало хлібу і це стало останньою краплею, яка дала поштовх для початку революції.

Вже 21 лютого 1917 року (за старим стилем) у Петрограді почали громити хлібні крамниці. Натовп оточував пекарні і магазини. З криками: "Хлібу, хлібу" люди йшли по вулицях міста.

22 лютого цар Микола II виїхав з Петрограда до Могильова у Ставку Верховного головнокомандування. Перед від'їздом він отримав запевнення міністра внутрішніх справ Протопопова про те, що ситуація в столиці повністю під контролем. Саме від’їзд імператора відкрив можливість для посилення революції.


23 лютого антивоєнні мітинги почали стихійно переходити у масові страйки і демонстрації. Всього в той день страйкувало 128 тисяч людей. Колони демонстрантів йшли з гаслами "Геть війну!", "Геть самодержавство!", "Хлібу!".


У центрі міста сталися перші серйозні сутички з козаками і поліцією, що стало знаком початку революції в Росії. Рота лейб-гвардії відкрила вогонь по демонстранта, було 40 вбитих і більше 40 поранених. Після цього оточення царя і революціонери вже не могли йти на поступки. Питання про владу вирішувалось на вулицях імперської столиці.

27 лютого в Петрограді почалося збройне повстання робітників, а в ніч на 28 лютого Тимчасовий комітет Державної думи (парламент Росії) оголосив, що бере владу у свої руки.

1 березня Тимчасовий комітет отримав визнання Великої Британії і Франції, що в тодішніх умовах означало міжнародну легітимність.

2 березня 1917 року імператор Микола II підписав Акт про зречення і указ про призначення князя Георгія Львова головою Ради міністрів. Династія Романових припинила своє існування.

Повалення царизму не було безкровним. Тільки в Петрограді з боку повсталих загинуло близько 300 людей. На Балтійському флоті було вбито близько ста офіцерів, які організовували опір революції.

Здавалося, що Росія отримала шанс на побудову демократичного суспільства, вільного від політичного авторитаризму. Однак, перебіг подій у революційному 1917 році довів, що такі очікування були марними.

Слабкий уряд Керенського

Тимчасовий уряд не зміг впоратися з революцією, яка тільки набирала обертів. За період його правління сталися кілька урядових криз: 3-4 травня, 3-23 липня, 26 серпня - 24 вересня 1917 року. У колишній імперії посилювалась економічна криза. Люди були незадоволені продовженням Першої світової війни та відсутністю вирішення земельного питання.

7 липня 1917 року новий склад уряду очолив представник партії соціалістів-революціонерів Олександр Керенський. На відміну від князя Львова він був більш радикальним політиком та був менш пов’язаний з царизмом.

Керенський займав також посаду військового і морського міністра потім він став ще й Верховним головнокомандувачем. Таким чином, врешті-решт Керенський мав майже диктаторські повноваження, але йому це не допомогло. Популярність глави Тимчасового уряду була серйозно зіпсована. Він не контролював ситуацію і з кожним тижнем це ставало все більш очевидним.

1 вересня, не очікуючи рішень Установчих зборів, Тимчасовий уряд своєю постановою оголосив Росію республікою. Формально революціонери таким чином відмежувались від імперської спадщини і почали рухатись до парламентаризму.

Однак радикальні ідеї вже надто захопили людські маси, які не хотіли чекати міфічних Установчих зборів і парламентського вирішення наболілих питань. На тлі слабкості Тимчасового уряду вагу набирали вуличні партії, які були налаштовані на збройний прихід до влади.

Альтернативним центром влади ставала тоді Петроградська рада робітничих та солдатських депутатів, яка мала більшу популярність, ніж Тимчасовий уряд.

7 вересня посаду голови Петроградської ради зайняв один з лідерів партії більшовиків Лев Троцький. З того дня підготовка до Жовтневого перевороту вступила у завершальну стадію, а Тимчасовий уряд приречено спостерігав за втратою своєї влади.

Поразка російських лібералів

null

Невдале правління Керенського є наочною ілюстрацією того, як ліберальні ідеї не знаходять свого місця в російській політиці. Керенський був європейським політиком, який говорив людям нормальні речі, але саме це відштовхувало від нього маси. Натовпу, який громив палаци та крамниці були потрібні вожді, а не лідери парламентських фракцій.

Схожа ситуація була в Росії у 1991 році, коли була певна спроба перейти на європейський шлях розвитку, але замість цього виникла нова авторитарна держава з імперськими амбіціями. Російські ліберали дев’яностих років багато в чому повторили помилки Керенського, бо не розуміли очікування людей.

Під час правління Тимчасового уряду було проголошено багато цікавих реформ.  Зокрема, були ліквідовані релігійні, етнічні і станові привілеї і обмеження, встановлена незалежність суддів, надані політичні і громадянські права жінкам, введений восьмигодинний робочий день, створені арбітражні суди для вирішення виробничих суперечок; відновлена самостійність церкви; розроблений законопроект про вибори на основі загального виборчого права.

Однак попри такі радикальні перетворення соціальна база Тимчасового уряду звужувалася. Керенський втрачав авторитет в суспільстві і загубив підтримку навіть серед ліберальної інтелігенції і центристських партій.

Це дуже нагадує сьогоднішню ситуацію в Росії, коли ліберальні політики є глибоко непопулярними і не користуються підтримкою навіть серед потенційних власних виборців з «демократичними» очікуваннями.

Керенський пропонував гуманістичні перетворення, а виглядав кумедним диваком, який не розуміє, що хоче. В той же час революційна Росія 1917 року висунула велику кількість популярних лідерів, жоден з яких не був прихильником демократичних реформ. Хтось виступав за відновлення монархії та «русский мир» у його тодішньому вигляді, хтось пропонував диктатуру пролетаріату, хтось просто хотів масового кровопролиття.

Натовп підтримав радикалів і відправив на узбіччя історії російських ліберальних політиків. І це багато в чому нагадує сьогоднішній час, коли Росія прагне бути імперією і відкидає будь-які спроби розгорнути її в бік європейського шляху розвитку.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.73
    Купівля 41.73
    Продаж 42.27
  • EUR
    Купівля 43.53
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
15:44
Росіянам фактично заблокували YouTube: трафік платформи впав до 20% від норми, - ЗМІ
15:42
Оновлено
Дональд Трамп
Прем'єр Гренландії відповів на заяву Трампа щодо намірів привласнити острів
15:29
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія зранку 23 грудня знову запустила по Україні дрони: на Київщині спрацювала ППО
15:22
Різдво
Наталка Діденко поділилася прогнозом погоди на Святвечір і Різдво
15:08
Оновлено
світло
В Україні 23 грудня запровадили аварійні відключення світла
15:06
Володимир Зеленський
The Washington Post: Зеленський поступово змінює позицію щодо переговорів про майбутнє України
14:53
Дональд Трамп
Трамп вважає, що "деякий час" варто не забороняти роботу TikTok у США
14:46
танк Leopard 1
Дві системи Patriot, 15 танків Leopard, 30 бронеавтомобілів MRAP: Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги
14:29
Оновлено
Суд продовжив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою підозрюваному у вбивстві підлітка на фунікулері
14:24
Володимир Зеленський
"Хоче допомогти РФ витіснити газ від США та інших партнерів з Європи": Зеленський про зустріч Фіцо з Путіним
14:20
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:11
банк Intesa
Найбільший італійський банк Intesa Sanpaolo припиняє приймання платежів у євро від російських банків, - ЗМІ
14:01
Зірка "Гладіатора 2" Дензел Вашингтон став священником
14:01
OPINION
Путін хоче довести самому собі, що не варто боятися Трампа
13:39
Ексклюзив
Кім Чен Ин та Путін
У КНДР немає технологій для виготовлення сучасних дронів, - експерт з питань національної безпеки Варченко
13:37
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
У розвідці Великої Британії підрахували, скільки безпілотників запустила Росія по Україні за минулий місяць
13:32
На фото: Блейк Лавлі
Блейк Лайвлі звинуватила режисера "Покинь, якщо кохаєш" Бальдоні у домаганнях, його адвокат назвав скаргу ганебною
13:22
Огляд
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Усик погодився на ще один реванш, а росіянам дозволили виступати на Олімпіаді. Головні новини світового спорту за тиждень
13:17
Верховна Рада
Комітет ВР підтримав за основу законопроєкт про декриміналізацію порно
13:02
Оновлено
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
Трагедія на Різдвяному ярмарку в Магдебурзі: в МЗС розповіли про стан пораненої українки
12:59
Олександр Лукашенко
У Білорусі оприлюднили список кандидатів на вибори президента: самопроголошений Лукашенко балотується всьоме
12:44
Марк Рютте
"Це несправедливо": Рютте заявив, що просив Зеленського припинити критикувати Шольца
12:34
Аналітика
YouControl: Доходи ресторанного бізнесу в Україні торік приросли на 120%: хто заробив найбільше? 
12:34
Інший Ірак
Іракські ополченці домовилися припинити атаки на Ізраїль, - ЗМІ
12:32
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Потенціал для ударів по РФ потрібно вдосконалювати, - Згурець
12:24
Молдова
У Росії заявили, що влада Молдови нібито готує план операції в окупованому Придністров'ї
12:23
Огляд
російська пропаганда
Викриття іспаномовних ЗМІ, які просувають кремлівські наративи (друга частина)
12:13
землетрус
У Туреччині стався землетрус магнітудою 4,7
12:01
OPINION
Вибори в Румунії зманіпулювала не тільки Росія, а й місцеві "умільці"
11:40
Ексклюзив
окупанти Маріуполь
Ожило чотири полігони, ситуація в Маріуполі нагадує підготовку до Вугледарського наступу, - Андрющенко
11:37
Євробачення-2025: українці обрали членів журі фіналу Нацвідбору
11:19
МВФ
Україна отримала $1,1 млрд від МВФ
11:11
Огляд
світ, міжнародний огляд
Росія страчує дедалі більше українських військовополонених, а мільйони біженців з України все ще перебувають у стані невизначеності. Акценти світових ЗМІ 23 грудня
11:00
електроенергія
Споживання електроенергії зростає через похолодання: ситуація в енергосистемі 23 грудня
10:32
Евакуаційне судно для вивезення російських військ із Сирії зламалось у відкритому морі, - ГУР
10:13
МСЕК
Реформа МСЕК: у МОЗ розповіли, хто зі статусом інвалідності має пройти повторний огляд і коли
10:09
Зонд NASA готується наблизитися до Сонця на рекордно близьку відстань
10:06
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
На ТОТ Запорізької області росіяни "націоналізували" 43 об'єкти нерухомості, - депутатка райради Сисоєва
10:01
OPINION
Про ціну поразки
09:33
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 23 грудня: скільки коштують долар та євро в обмінниках
Більше новин