Соломинка для верблюда. Чи приєднає Путін Донбас до Росії

Леонід Швець
7 березня, 2017 вiвторок
14:19

Не просто мерзотник, а ще й боягуз. Що заважає Володимиру Путіну приєднати окупований Донбас до Росії

Підвищена активність на фронті, а потім блокадна епопея з розкуркуленням ахметівських підприємств повернули тему окупованих донбаських територій з фонового режиму в топи новин.

В черговий раз постає питання, що окупанти планують робити далі. Цим же питанням переймаються і росіяни, причому з антипутінського табору, і несподівано доходять висновку: будуть приєднувати.

Саме час

Задав тон Олександр Морозов, журналіст і політолог, колишній редактор «Русского журнала», який вже довгий час проживає за кордоном, зараз - у Вільнюсі. Морозов у своєму тексті на Гефтер.ру зібрав цілу низку ознак, які свідчать про те, що приєднання зараз розглядається в Москві як цілком ймовірна опція.

Сюди вкладається й така, на перший погляд, незначна подія, як заява Михайла Ремізова, президента Інституту національної стратегії і політичного радника Дмитра Рогозіна, про необхідність робити нові кроки в бік визнання "ДНР" і "ЛНР": «Дуже важливо показати жителям України, що тим з них, хто дійсно кинув все на кон, Росія, в кінцевому підсумку, таки прийде на допомогу», в рамках боротьби за лояльність російської частини населення України.

Причому заговорив Ремізов про це ще в січні, до загострення в Авдіївці, і згадав про необхідність підтвердити правовий статус громадян «народних республік», аж до роздачі російських паспортів. Він ніби знав про подальше рішення Путіна визнати документи, що видаються сепаратистами.

Пєсков заявляє про те, що Україна, фактично, сама відмовляється від Донбасу, а Лавров говорить про одностороннє небажання української сторони виконувати Мінські угоди, що нібито розв'язує руки Москві.

У Москві ж у січні влаштували святкування круглої дати Переяславської ради за участю Захарченка та Плотницького. «Націоналізація» підприємств Ахметова теж вкладається в загальну картинку підготовки «возз'єднання».

На думку Олександра Морозова, виникла ситуація, коли утримувати захоплені території у підвішеному статусі Кремлю вже невигідно. Як чинник тиску на Україну це не працює. З Дональдом Трампом, очевидно, по-хорошому домовитися не вийде, і він Києву руки крутити не стане.

Європа втомилася від української теми і з видимим полегшенням сприйме її закриття, хай хоч і таким чином, через приєднання до Росії. Європейці зайняті перспективою французьких і німецьких виборів, їм не до України. Якихось серйозних наслідків не буде, все обмежиться невеликим загостренням риторики. Загалом, як не крути, такий зручний момент: треба брати.

До колеги приєднується і Олег Кашин, чия стаття вийшла на сайті Republic.ru. Кашин знаходить внутрішні причини для приєднання окупованих територій і говорить, що на зміну відіграному «кримському консенсусу» прийде «донбаський консенсус».

Так, не такий веселий, як курортно-ялтинський і салютно-севастопольський, а доволі таки похмурий, але такий, що дозволяє виправдати занурення країни в нову економічну кризу: «Коли всі ставки зіграно, ризикована гра перестає бути ризикованою. Чого боятися, війни? Війна була. Санкцій? Санкції є...

Якщо Росія і так уже існує в статусі імперіалістичного чудовиська, то логічніше цей статус підтримувати, аби не розчаровувати ані власне населення, ані решту світу. Найзручніший вихід з кризи - в нову кризу, Володимир Путін давно це зрозумів і навряд чи готовий шукати нових, незвіданих шляхів».

Іншими словами, ці російські автори, повторю, які не мають теплих почуттів до путінського режиму, допускають і ледь не підказують Кремлю варіант «чи раз, чи два — одна біда».

Залишмо осторонь мазохістську складову цих порад від опозиції, подивимося, чи дійсно наслідки приєднання окупованих районів Донбасу якісно не змінять ситуацію для Росії, а тому їй можна не гальмувати.

Соломинка, яка зламає горб верблюду

Володимир Путін

З того, що ми вже бачили і знаємо, Путін явно вважав у 2014 році, що йому вдасться домовитися по Криму з Заходом. Витрати очікувалися тимчасові і незначні, а виграш - величезний. Щодо того, що виграш дійсно великий, вже не впевнені навіть переконані прихильники «Кримнашу».

Ні, віддавати його у них і в думках нема, але захвату придбання більше не викликає, як немає й теплих почуттів до приєднаних. Приєднали - радійте мовчки, зайвого не просіть. Захід же Крим прощати не збирається. Тисне не надто боляче, але непохитно, і не відпускає. Це після всіх пояснень, який Крим дорогий кожному російському серцю, як був неправий Хрущов, і який був чудовий референдум.

За три роки справді розгублений тоді Захід оцінив здібності й можливості Росії, останні ілюзії на її рахунок відпали. Досить згадати м'якого Обаму 2014 року і його ж в останні місяці президентства. З одного боку, викриття Росії, яке сталося, дійсно розв'язує їй руки, можна, здавалося б, діяти відповідно до репутації і не озиратися.

З іншого - це немов Крим-2, тільки з набагато гіршими стартовими умовами. Мова навіть не про те, що це розбитий війною депресивний регіон, який проб'є ще одну величезну діру в російському бюджеті, що й так неабияк збіднів.

Якщо після кримської «перемоги» Росія на накопичених запасах хоч якось подолала грудневу кризу 2014 року і пішла на траєкторію поступового завмирання економічної активності, то тепер навіть невеликі заходи впливу можуть обвалити слабку рівновагу.

Власне, сама новина про приєднання частини України запросто стане тією соломинкоя, яка зламає горб верблюду, справедливо викликавши паніку економічних агентів.

Захід у будь-якому випадку відреагує, і це не буде реакцією для реакції, в якій міститься пропозиція для подальшого торгу і виходу з нової кризової ситуації. Черговий демонстративний випад Росії проти міжнародного права матиме вже характер відвертої образи і знущання над Заходом, якому нібито нічим відповісти.

Така розмова з рештою світу шляхом відгризання в України її територій дійсно демонструє гарантам міжнародного порядку межі їхніх можливостей. І саме тому на цей виклик вони змушені будуть відповісти максимально жорстко.

Можливо, якби у Кремля була впевненість, що йому вдасться утримати внутрішню ситуацію, яка в результаті нового придбання ще більше і, головне, різко просяде, він би й зіграв в таку гру, в злющу-презлющу імперію.

Але втрати контролю й управління там, судячи з усього, бояться більше, ніж самих по собі зовнішніх санкцій. Та й Крим же ж брали заради зміцнення цього контролю. Не брати ж Донбас, щоб цей контроль втратити.

Загалом, хоч у російського керівництва з раціональністю справи йдуть і кепсько, на ризик хитнути ситуацію там навряд чи підуть. Тому що головна російська цінність і скрепа - міцність влади. Все інше - мішура, всі інші - пішаки.

Тож різких рухів звідти чекати, мабуть, не слід. Принаймні доти, доки Путін для себе точно не зрозуміє, чого йому чекати від Трампа. Якщо ви ще не зрозуміли, Володимир Володимирович не просто мерзотник, він ще й боягуз.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:25
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
19:05
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: є постраждалий, пошкоджено інфраструктуру
18:56
Ексклюзив
F-16
Експерт з авіації Романенко розповів, які параметри мають бути у F-16 для ефективної боротьби з ворогом
18:49
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав Китай найбільшим постачальником компонентів для ОПК Росії
18:47
Огляд
"Земля короля"
Увійти в "Наш живий світ": що подивитися на вихідних
18:47
Оновлено
На фото: система ППО
Країни НАТО та Великої сімки пообіцяли посилити українську ППО
18:41
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
Хтось отримав хабаря, і ракету "Нептун" перестали ставити на КрАЗ: Жеваго про закупівлі Міноборони
18:37
Україна - НАТО
"Путіна треба спустити на землю, а наше небо зробити безпечним": Зеленський звернувся до учасників термінового засідання Ради Україна - НАТО
18:24
Мі-8 ВКС РФ
У Росії затримали школярів, яких підозрюють у підпалі гелікоптера Мі-8
18:11
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
У відповідь на підтримку України, - фон дер Ляєн заявила, що РФ провокує міграційну кризу у Фінляндії
18:10
Ален Делон
Зеленський нагородив Алена Делона орденом "За заслуги перед Україною"
18:10
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України майже €2 млн після відмови уряду підтримати ініціативу Чехії
18:02
OPINION
Віктор Круглов
Підручники — у сміття?
17:55
На фото: Мальме - місто-господар Євробачення-2024
Готуються до застосування дронів: на період Євробачення Швеція закриє повітряний простір над Мальме
17:42
На фото: чин похорону Павла Петриченка у Михайлівському соборі
Світло пам’яті: Михайлівський собор об’єднав серця у прощанні з Павлом Петриченком. Фоторепортаж
17:40
на фото: Майк Джонсон
"Розраховуємо, що конгрес ухвалить правильне рішення": країни Балтії звернулися до Джонсона напередодні голосування щодо України
17:40
Оновлено
ЗСУ збили у РФ літак Ту-22М3, що запускав по Україні ракети Х-22/Х-32
17:38
скандальний мурал з дівчиною, на яку "падають ракети НАТО"
Росіяни в Маріуполі прибирають пропагандистський мурал із дівчиною, на яку падають "ракети НАТО"
17:35
Марія Захарова
Росія взялася "захищати" права українців під час мобілізації. ЦПД пояснив мотиви
17:13
принц Гаррі
Принц Гаррі офіційно змінив місце проживання з Великої Британії на США
17:00
Вдів російських військових возять на ТОТ агітувати місцевих воювати проти України, - Спротив
16:59
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
Суперкомп'ютер Opta спрогнозував переможця Ліги чемпіонів
Більше новин