Діагноз - споживацтво. Три прості способи, як менше вбивати нашу планету

Дар'я Тарасова
5 квітня, 2017 середа
18:00

Чому проблеми змін клімату вже сьогодні загрожують людству та як на побутовому рівні зменшити негативний вплив на довкілля

Екологи та еко-активісти вже давно б'ють на сполох. За оцінками ООН, проблема зміни клімату - друга за важливістю після глобальної проблеми тероризму. Під загрозою опинилася дуже велика кількість людей, які живуть і в помірному кліматичному поясі, і в більш екстремальних погодних умовах – в екваторіальному поясі чи біля пустель. 

Координаторка програми "Зміни клімату і енергетична політика" Фонду Г. Бьолля в Україні Оксана Алієва зазначає, що на тих територіях вже зараз менше доступу до водних ресурсів і менше можливості для виробництва сільськогосподарської продукції. Очевидно, що за таких умов буде голод, а там, де голод, буде війна.

"Якщо людство буде і далі рухатися в такому напрямку, температура збільшиться на 4 градуси, і умови життя більшості людства стануть настільки некомфортними, що можна буде сказати "Прощавай, людино!". Змістяться полюси, погодні умови будуть іншими, підійметься рівень світового океану і величезна кількість великих міст опиняться під водою: Лондон, Сідней, Нью-Йорк тощо", - розповідає керівниця юридичного відділу МБО "Екологія-Право-Людина" Ольга Мелень-Забрамна.

Серед інших даних, які давно перестали бути фантастикою та перетворилися на прогнози, - повне зникнення таких держав як Таїланд, Філіппіни, Палау.

У Голландії 60% економіки буде поховано, якщо температура підійметься лише на 2 градуси, адже ці підприємства залежать від рівня моря. 

Очевидно, що без зміни нашого способу життя нічого не зміниться. Вчені продовжують вигадувати, як нівелювати шкоду від життєдіяльності людства.

Наприклад, можна розприскувати в атмосферу двоокис сірки, що відбиває космічне сонячне випромінювання, щоб температура не піднімалася. Але це лише виправдовує той спосіб життя, який ми ведемо.


Як дати шанс на життя людству ще на кілька десятків років


За словами Оксани Алієвої є багато підходів, як зменшити наш вплив на довкілля на побутовому рівні.

Сортування сміття і економне споживання водних та енергетичних ресурсів є №1 у даному списку. Особливо, що стосується енергетичних ресурсів.

На сьогоднішній день в Україні близько 76% викидів парникових газів досі спричиняються енергетичним сектором. І дуже важливою залишається роль держави. Адже пересічний громадянин не може на своєму рівні зменшити обсяг споживання енергетичних ресурсів коксохімічною та металургійною галузями. А вони є найбільшими споживачами вугілля.

Хочу виокремити 3 речі, які є дуже важливими і не потребують занадто великих зусиль, щоби їх втілювати.

1. Менше речей

null

Зараз наше суспільство споживацьке. Споживацтво – досить грубе слово, але воно дуже чітко описує ситуацію. Керуючись новими трендами та модою, люди, які отримують більші прибутки, постійно купують новий одяг.

Нас на це спрямовує і зовнішня реклама. Індустрія працює на те, щоб ми весь час купували, адже вони весь час виготовляють нове. І треба замислюватись, а чи нам треба речі, які ми купуємо. 

Якщо піти далі, то треба замислюватись, чи можемо ми зробити це в інший спосіб. 

Ми можемо купувати кулінарію в магазині у власний багаторазовий судок. Можемо купувати продукти харчування місцевого виробництва. Це означає, що в їхній ланцюг виробництва було закладено менше енергетичних ресурсів, адже їх не треба було далеко везти. Це вже зменшуватиме негативний вплив на навколишнє середовище, клімат.

Можна обрати не продукти в упаковці, а продукти на вагу. Чим більше ми будемо так робити, тим більше наш ринок буде готовим до такої поведінки споживачів.

У супермаркетах більшою мірою фасовані продукти. Але треба звертати увагу на маркування, дивитися, чи підлягає тара вторинній переробці.Проста пластикова пляшка підлягає переробці. Можна знайти біля свого будинку пункт прийому вторинної сировини і принести її.

Те ж стосується багатьох плівок, вони також можуть перероблятися. Тільки треба дивитись на маркування і шукати пункт прийому.

Щодо металевої тари, то тут легше: для металу більше пунктів прийому, і він легше піддається переробці. Я би намагалася утриматися від пластику і матеріалів, які походять від пластмаси, бо вони є продуктом нафтопереробки.

Саме виробництво нафтопродуктів більш шкідливе. І при транспортуванні металу не відбувається великих і шкідливих розливів, як з нафтою.

2. Транспорт

null

У містах значний вплив на довкілля спричиняють пересувні джерела забруднення – автомобілі. Ми не маємо зараз того рівня розуміння, що автівка – не найвище благо. Бо в наших українських реаліях нормальної альтернативи не існує.

Немає нормальної системи громадського транспорту, немає відокремлених смуг для пересування громадського транспорту (у Києві їх 17, але вони більшою мірою запарковані автівками). А зміщення автомобілецентризму до пішоходоцентризму є головним. 

У Західній Європі понад 50% мобільності пересувань забезпечується двома видами транспорту: пішохідний транспорт і велосипед. Ми ж зараз навіть не розглядаємо пішохода як вид мобільності. Адже найдоступніше для людини – це пройтися пішки.

Коли йдеться про транспортну інфраструктуру, то саме в пішохідну ми маємо вкладати найбільше. Потрібно ремонтувати не тільки дорожні покриття, а й пішохідні доріжки, робити велодоріжки. Я теж із задоволенням їздила б у Києві велосипедом, але на сьогодні це можуть дозволити собі тільки дуже ідейні люди і досвідчені велосипедисти, які впевнені у своїй безпеці.

Також доцільно говорити про громадський транспорт. Він перевозить набагато більше людей. Окрім цього, він може бути з нульовим рівнем викидів, бо є електричний: трамваї, тролейбуси.

У світі вже давно використовують автобуси з електричними двигунами. Так, ця електрика теж не береться нізвідки. В Україні це досі вугільна і атомна генерація, але, пересуваючись містом на трамваї, ми не спричиняємо додаткових викидів СО2.

3. Підхід до харчування

null

Один з фільмів цьогорічної програми Docudays.UA – "Велика рогата змова" – розповідає про тваринництво. За різними оцінками тваринництво викидає від 30 до 50% парникових газів в різних регіонах. Але ця тема замовчується. Чому? Бо наша реклама багато уваги приділяє саме продуктам тваринницького походження: йогуртам, сиркам, сосискам, ковбаскам.

Я щось не бачила, щоб хтось рекламував броколі. Бо броколі не потребує додаткової переробки. Тут немає 20 кроків доданої вартості, де на кожному етапі кожен елемент цієї корпоративної системи міг би заробити.

Також ви не побачите, щоб великі природоохоронні організації активно пропагували веганський спосіб життя. Вони підтримуються певною групою населення, яка включає в себе в тому числі і м’ясоїдів, які приділяють питанням збереження довкілля дуже багато уваги. Тож вони не хочуть загубити цей прошарок населення.

Але сам процес виробництва продуктів тваринного походження спричиняє дуже багато забруднення. Треба багато води, щоб виростити худобу, велика територія. Окрім цього, корови продукують дуже багато метану. Цей парниковий газ є в 80 разів більш агресивним, ніж СО2. Тому велика рогата худоба спричиняє найбільшу шкоду.

Щодо птахофабрик, по-перше, птахи утримуються в жахливих умовах по 30-40 особин – це етичний момент. А по-друге, існує проблема, як утилізувати послід. Так, будують біогазові установки, збирають цей газ від пташиного посліду. Але що далі з цим робити, ще не придумали.

Оточуюче населення потерпає від смороду, до того ж існує проблема забруднення ґрунтових вод. 

Звісно, зміна дієти харчування змушує людей виходити з зони комфорту і відмовлятися від чогось, до чого вони звикли. Тому я би радила змінювати свої звички потроху. Наприклад, зробити вівторок і п’ятницю днями без м'ясних продуктів. Це підійде для людей, які готові до змін, але кардинальні зміни їх лякають. 

10 людей, які завтра відмовляться від автівок і м'яса назавжди, дорівнюють 30 іншим, які відмовляться від цього на певні дні свого життя. Наслідок буде однаковим. Але чим більше людей почнуть над цим замислюватись, чим більше людей почнуть показувати своїм прикладом, що це не коштує надприродних зусиль, і буде більше прибічників цієї справи. 

Такі зміни потрібно впроваджувати, щоб принаймні через кілька років наше суспільство було готове до якихось більш рішучих дій. 

Тому ми маємо доносити інформацію і змінювати свій споживацький спосіб життя, а краще – робити дії на підтримку довкілля: висаджувати дерева, займатися урбаністичним садівництвом, створювати спільні простори для вирощування продуктів харчування.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.2
    Продаж 42.95
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
14:45
Венеція, Італія
Щоб зменшити шкоду від туристів: Венеція вводить податок на одноденне відвідування міста
14:42
СБУ затримала "крота" ФСБ, який коригував ракетні удари по Харківщині та хотів втекти на позиції окупантів
Коригував ракетні удари по Харківщині та хотів втекти на позиції окупантів: СБУ затримала агента ФСБ
14:37
НБУ
Правління НБУ ухвалило рішення знизити облікову ставку до 13,5%
14:35
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:28
у Парижі обвалилися лопаті вітряка кабаре "Мулен Руж"
Вперше з 1889 року: у Парижі обвалилися лопаті вітряка кабаре "Мулен Руж"
14:18
на фото затримання 9 пособників окупантів на Херсонщині
Входили до "виборчкому" РФ на Херсонщині: СБУ затримала 9 пособників окупантів
14:14
OPINION
Ксенія Семенова
Яким стане реорганізований НАУ
14:03
Алек Болдвін
Болдвін втрапив у скандал із блогеркою, яка вимагала від нього сказати "Свободу Палестині"
14:00
OPINION
Ольга Лень
Дипломати vs ухилянти: Паспорт для багатьох — інструмент для шари
13:57
Лаурінас Кащюнас
Литва може допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, - міністр оборони Кащюнас
13:57
Оновлено
Загинули двоє військових: ДБР розслідує вибух у Миколаєві
13:37
Рада ухвалила законопроєкт про регулювання зайнятості домашніх працівників
13:34
Оновлено
у Омську горять нафтопродукти
У російському Омську горіли три ємності з нафтопродуктами
13:26
Оновлено
Богдан Львов
Апеляційний суд розглядає оскарження ВСУ про поновлення судді Львова на посаді
13:25
посол Королівства Данії в Україні Оле Егберг Міккельсен
"Не лише літаки й пілоти": посол Данії про обіцяний пакет із F-16, який Україна має отримати влітку
13:19
Ексклюзив
Мобілізація людей з інвалідністю
Правозахисниця роз'яснила процедуру отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок бойових дій
13:16
Олександр Лукашенко
Лукашенко назвав основним реальним ризиком для Білорусі "гарячу точку в Україні"
13:08
Херсон
Подружжя агентів ФСБ отримало 15 років тюрми за наведення ракет РФ на лікарню в Херсоні
13:08
військовий квиток, мобілізація
Українці за кордоном зможуть оновити військово-облікові дані в консульських установах: подробиці
12:55
Адмірал Тоні Радакін
Україна зможе збільшити кількість дальніх атак по території Росії, - голова ЗС Британії
12:52
На фото: Артем Пивоваров та Klavdia Petrivna
Вийшов перший спільний кліп Артема Пивоварова та Klavdia Petrivna "Барабан"
12:50
Інфографіка
військовий квиток, мобілізація
Соціологи з'ясували, в якому регіоні України найбільш поширене прагнення уникнути мобілізації
12:48
Росія продовжує продукувати фейки
"Конгрес США прирік 500 тис. українців на смерть або важкі поранення": добірка фейків у світі за 25 квітня
12:39
Напад РФ на будь-яку країну НАТО призведе до неминучої поразки Кремля, - Сікорський
12:30
TikTok
"Війна закінчиться 18 травня": у Центрі стратегічних комунікацій спростували нове "передбачення" з TikTok
12:30
Субантарктичний пінгвін
У Всесвітній день пінгвінів українські полярники показали птахів, які гніздують біля станції "Академік Вернадський"
12:10
руйнування
Виплати за програмою єВідновлення погодили для понад 65 тис. українців
12:07
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:02
OPINION
Володимир В'ятрович
Консульські репресії: від цього виграє тільки Росія
12:01
Новини компаній
на фото Якоб Ааруп-Андерсен і Володимир Зеленський
СЕО Carlsberg Group Якоб Ааруп-Андерсен зустрівся з президентом України
12:00
Огляд
Православна церква України
Чи можна жінкам ходити в храм у штанях та без хустки: що насправді прописано в Святому Письмі. Пояснення від ПЦУ
11:48
На фото: Постер фільму "Я, "Побєда" і Берлін"
Український фільм "Я, "Побєда" і Берлін" за повістю Скрябіна вийде в прокат у Польщі
11:40
електроенергія
Україна четвертий день поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 25 квітня
11:37
Ексклюзив
Росіяни втратили спокій у Криму: військовий експерт Селезньов про наявність ATACMS у ЗСУ
11:31
Ілля Вітюк
НАБУ перевіряє дані про елітну нерухомість голови департаменту кібербезпеки СБУ Вітюка
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Україна досі не виробила плану перемоги, а Лондон продовжує фінансувати Кремль через купівлю нафти. Акценти світових ЗМІ 25 квітня
11:16
КНДР, Північна Корея
ЄС готує санкції проти суден, що возять зброю з КНДР до РФ, і танкерів - порушників стелі цін на нафту, - Reuters
11:15
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Арешт заступника Шойгу став найсерйознішим скандалом в міноборони РФ з 2012 року, - британська розвідка
11:12
на фото готель "Україна"
Готель "Україна" в Києві внесли до списку об'єктів приватизації
10:40
Оновлено
Наслідки удару по Черкащині 25.04.24
РФ атакувала Черкащину: 6 постраждалих, пошкоджено критичну інфраструктуру
Більше новин