Як Трамп показав, що не домовлятиметься з Росією за спиною України
У Білому Домі продемонстрували, що домовлятися про Україну без України не збираються
Візит міністра закордонних справ Сергія Лаврова до Вашингтону за інших обставин міг би вважатися справжнім проривом російської дипломатії. Але зараз тло, на якому пройшла зустріч, дуже несприятливе для Росії.
Люди справи
Сам Лавров, а за ним і придворні експерти, намагаються переконати, що все пройшло як по маслу. Міністр похвалив Трампа і його адміністрацію за те, що вони "люди справи" і "хочуть домовлятися, аби вирішувати конкретні питання".
Його підлегла, речниця МЗС РФ Марія Захарова тим часом "розганяє зраду" щодо американських ЗМІ, які на її погляд неправильно висвітлюють візит. Її обурило, що вони замість того, щоб питати про суть переговорів цікавились "нібито втручанням Росії у вибори в Америці" та відставкою директора ФБР.
Читайте також: Чому Трамп звільнив антиросійського директора ФБР
Розмова Трампа і Лаврова проходила в закритому режимі, тож про що там насправді вони говорили, ми точно не знаємо. Але судячи з того, що обидва розповіли після неї, похвалитися значними результатами вони не могли.
Лавров сказав, що сторони продовжать консультації щодо ситуації в Афганістані і на сході України. Білий дім пізніше повідомив, що Трамп закликав Москву "приборкати режим Асада та Іран". А також наголосив на відповідальності Росії за повне виконання Мінських угод.
Також Лавров зустрічався зі своїм американським колегою Рексом Тіллерсоном. Приблизно місяць тому вони вже бачились у Москві. Той візит, як писали ЗМІ, проходив у "крижаній атмосфері". Зокрема через те, що відбувався він після ракетного удару США по сирійській авіабазі.
Лавров і Тіллерсон перед зустріччю. Фото: Reuters
Цього разу теми для розмови були ті ж самі - Сирія та Україна. Що дуже добре, так це слова Тіллерсона про те, що санкції проти Росії залишаться в дії до того часу, поки Москва не усуне причини, через які їх ввели.
Лавров на своїй прес-конференції повторив усталену кремлівську тезу: Санкції ми не обговорюємо, бо це не ми їх ввели. Це з тієї ж серії, що й заяви Путіна і Ко про користь санкцій для Росії.
Побачення з Клімкіним
Після розмови з Лавровим Трамп провів зустріч з міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним. Вони обговорили подальшу підтримку нашої країни з боку Сполучених Штатів. Перед цим Клімкін мав зустріч з віце-президентом США Майком Пенсом, під час якої отримав запевнення в підтримці Сполученими Штатами територіальної цілісності України.
"Під час зустрічі я наголосив на рішучій підтримці США суверенітету і територіальної цілісності України", - повідомив згодом і сам Пенс.
Ця зустріч на тлі візиту Лаврова важлива тим, що Білий дім дав чіткий сигнал: домовлятися про Україну без України не вийде. Особливо обнадійливо ця новина звучить, якщо пригадати, що днями Трамп підписав бюджет, який передбачає суттєву допомогу для України. Зокрема, $150 млн виділяється на безпекову допомогу та ще трохи більше $410 млн на допомогу за іншими статтями.
На тлі скандалу
Візит проходив одразу після резонансної відставки керівника ФБР Джеймса Комі. Американські ЗМІ зараз одне за одним розповідають, що насправді звільнення відбулось через те, що директор бюро занадто активно проводив розслідування щодо втручання Росії в американські вибори та ще й вимагав виділити на нього додаткові ресурси.
Ще один міні-скандал стався після того, як американські ЗМІ виявили, що на зустрічі Трампа і Лаврова був присутній російський посол Кисляк. Хоча зустріч проходила в закритому режимі, на ній були присутні фотографи Білого дому і російського агентства ТАСС, який виконував функції особистого фотографа Лаврова.
Кисляк - саме та персона, контакти з якою призвели до відставки радника Трампа з питань нацбезпеки Флінна та кинули тінь на інших членів оточення американського президента.
Завдяки фотографіям російського фотокора стало відомо про присутність Кисляка. "По суті немає нічого поганого в тому, що президент запрошує іноземних представників до Овального кабінету, але чинний президент зазвичай не проводить зустрічі з іноземцями, причетними до гучних скандалів у їхній власній адміністрації", - пише з цього приводу The Washington Post.
Отже на виході маємо заяви Держдепу, Білого дому і Трампа, які говорять, що Росія відповідальна за виконання Мінських угод. Вони близькі до української, а не російської інтерпретації домовленостей. Росія, нагадаємо, заявляє, що виконувати угоди не може, бо "не є стороною конфлікту" і взагалі, їх не виконує Україна.
Приблизно місяць тому Тіллерсон під час зустрічі з колегами з країн-членів НАТО говорив, що безпекова складова Мінських угод - на першому місці. Тож якщо узагальнити, маємо загалом сприятливе для України з боку США трактування суті війни на Донбасі. І жодних ознак "великої угоди" з Кремлем, якої всі так боялися після приходу Трампа до влади.
На додачу американці ще й дали зрозуміти, що домовлятися за спиною України не будуть і санкції знімати не збираються.
- Актуальне
- Важливе