9 найдивніших конституцій світу

28 червня, 2017 середа
15:00

Еспресо.TV пропонує згадати, що цікавого можна знайти у конституціях різних держав

Зміст

28 червня Україна святкує день Конституції. Основний закон нашої країни було ухвалено вночі, коли народні депутати та президентська команда зуміли домовитися щодо розподілу владних повноважень у молодій державі.

З конституціями різних країн пов’язані цікаві факти щодо процесу їхнього ухвалення. Є держави, в яких досі немає конституції, і серед них є навіть представники провідних демократій.

Є також держави, конституції яких було ухвалено кілька століть тому і знов-таки йдеться про західні демократії.

США. "Коли діждемось Вашингтона з новим і праведним законом?"

Ці рядки з відомого вірша Тараса Шевченка згадалися автору статті, коли зайшла мова проамериканську конституцію. Так, основний закон США є одним з перших і одним з найстаріших, що діють донині у світі.

Конституція була ухвалена Конституційним конвентом у Філадельфії в травні-вересні 1787 року. Головою конвенту тоді був Джордж Вашингтон, який два роки потому став президентом США.

Конституція США складається з преамбули, 7 статей і 27 поправок. Перші десять поправок вступили в силу ще в 1791 році, і відомі як Білль про права.

Поправки ухвалюються двома третинами голосів конгресменів. Всього в американській історії було запропоновано кілька тисяч конституційних поправок, переважна більшість яких були відхилені.

Велика Британія. Конституція середніх віків

У Великій Британії до цього часу немає конституції як єдиного документу. Незважаючи на це, саме Британія вважається однією з взірцевих західних демократій.

На практиці права британців регламентуються як стародавніми статутами, так і прецедентним правом (рішення судів як приклад для подальшого трактування закону) і окремими конституційними угодами.

Цікаво, що найстаріші з британських конституційних статутів були ухвалені ще у середньовіччі. Йдеться про Велику Хартію Вольностей 1215 pоку (!) і Білль про права 1689 року. Ці документи стали наріжним каменем англійської правової системи.

У британському конституційному праві усі свободи людини є індивідуальними правами, які базуються на основі принципу "кожний може робити те, що не заборонено законом".

Німеччина. Гуманізм після Гітлера

Сучасна німецька конституція була ухвалена після розгрому гітлерівської Німеччини. Американські радники зробили тоді все можливе, щоб нав’язати німцям пацифістську ідеологію, що відобразилося також у тексті німецької конституції.

Під час її написання були враховані тези Загальної декларації прав людини (ухвалена ООН у 1948 році), що зробило текст німецького основного закону одним з найгуманніших у світі.

23 травня 1949 року в західній окупаційній зоні була заснована Федеративна Республіка Німеччина. Цього ж дня Парламентська рада в Бонні урочисто проголосила набуття чинності Основного закону держави.

Основний закон проголосив ФРН як правову, федеративну, демократичну, республіканську і соціальну державу.

Конституція звертає особливу увагу на основні права громадян. За громадянами закріплені свобода совісті і віросповідання, думки, друку та доступу до інформації, союзів і зборів, пересування і вибору професії.

Гарантовані свобода і недоторканність власності. Також заявлено, що права і свободи не можуть використовуватися для боротьби проти вільного демократичного ладу.

Франція. 16 конституцій революційної країни

У Франції за останні двісті років сталося багато революцій та політичних криз, що призвело до постійної зміни конституцій. За цей час було ухвалено 16 конституцій, ще 6 проектів обговорювались, але не набули чинності.

Формування сучасної конституційної традиції у Франції почалося в період Великої французької революції у 1789 році. На сьогоднішній день у Франції діє конституція 1958 року, прийнята з ініціативи президента Шарля де Голля. Ця конституція проголосила так звану П'яту республіку.

У 2000 році парламент проголосував за поправку до Конституції, яка скоротила тривалість терміну правління президента з 7 до 5 років. У 2008 році у текст основного Закону була внесена поправка, яка передбачала обмеження терміну президентської влади (не більше двох термінів поспіль).

Польща. Перша в Європі

У Польщі впевнені, що саме у них в країні було ухвалено першу в Європі та другу в світі конституцію.

3 травня 1791 року на так званому Чотирилітньому сеймі було ухвалено конституцію, що встановлювала устрій Речі Посполитої згідно з ідеями просвітництва та розширення прав міського населення. Конституція втратила чинність після поділів Польщі, які призвели до окупації країни Росією, Пруссією та Австрією.

Чинна конституція була прийнята Національними зборами Польщі 2 квітня 1997 року і схвалена на референдумі 25 травня того ж року. А всього у польській історії було ухвалено дев'ять конституцій.

Індія. Найбільша конституція у світі

Найбільшою за обсягом конституцією у світі є індійська, яка була ухвалена у 1950 році.

Вона включає 465 статей, 12 великих додатків, більше 70 поправок. Автори індійської конституції прагнули зосередити у документі всі найкращі правові досягнення інших держав.

Тому індійська конституція запозичила ряд положень основних законів Великої Британії, СРСР, США, Канади, Японії, Австралії.

Індійська конституція передбачає дуже простий порядок внесення поправок, в результаті чого за майже 70 років були змінені сотні її різних положень.

У результаті прийняття поправок було додано близько 80 статей і виключено близько 20. Є також дуже розлогі поправки, окремі з яких близькі за обсягом до конституції США.

Японія. Антивоєнна Конституція

Конституція Японії відома як "Мирна конституція" завдяки статті 9, в якій передбачено відмову від війни як засобу ведення державної політики та відмову від утримання війська. Конституція була ухвалена 1947 року після поразки Японії у Другій світовій війні.

Попри те, що стаття 9 передбачає відмову держави від права вести війну, Японія де-факто має армію — Сили самооборони. З формальної точки зору, японська армія вважається особливим видом поліцейських сил.

Однак, згідно з резолюцією кабінету міністрів від 1 липня 2014 року Японія має право на так звану колективну самооборону. Отже, держава може використовувати Сили самооборони не тільки у випадку нападу на Японію, а й також у випадку нападу на країни, з якими Японія підтримує тісні зв'язки.

Ізраїль. Релігія завадила конституції

В Ізраїлі, так само як і у Великій Британії поки немає конституції. Правова система країни ґрунтується на Основних законах (які мають стати частинами Конституції), на Декларації незалежності, судових прецедентах, тощо.

Згідно Декларації незалежності Ізраїль повинен був прийняти конституцію незабаром після проголошення державності у 1948 році.

Зараз у країні ухвалені вже дванадцять Основних законів, зміст яких може скласти значну частину майбутньої конституції. Зробити з них єдиний текст конституції заважають суперечки між світською та релігійною частинами ізраїльського суспільства. Невизначеність відносин між державою та релігією відкладає питання конституції у довгу шухляду.

Сан-Марино. Статут карликової країни

Конституція карликової країни Сан-Марино - найстаріша з чинних конституцій у світі. Вона бере свій початок з 8 жовтня 1600 року. Цього дня уряд надав зобов'язуючого характеру збірці Статутів інституцій та правосуддя в Сан-Марино. Збірка була написана латинською мовою і складалась з шести книг.

Ця правова система була оновленням Статуту Міста, який використовувався в Сан-Марино приблизно з 1300 року. Деякі з наразі існуючих у Сан-Марино інституцій, наприклад, Рада шістдесяти, залишилися працювати ще з того періоду.

Нагадаємо, що Сан-Марино є анклавом, який розташований у центрі Італії, має площу 61 км кв. і населення на рівні близько 33 тисяч.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.73
    Купівля 41.73
    Продаж 42.27
  • EUR
    Купівля 43.53
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
15:44
Росіянам фактично заблокували YouTube: трафік платформи впав до 20% від норми, - ЗМІ
15:42
Оновлено
Дональд Трамп
Прем'єр Гренландії відповів на заяву Трампа щодо намірів привласнити острів
15:29
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія зранку 23 грудня знову запустила по Україні дрони: на Київщині спрацювала ППО
15:22
Різдво
Наталка Діденко поділилася прогнозом погоди на Святвечір і Різдво
15:08
Оновлено
світло
В Україні 23 грудня запровадили аварійні відключення світла
15:06
Володимир Зеленський
The Washington Post: Зеленський поступово змінює позицію щодо переговорів про майбутнє України
14:53
Дональд Трамп
Трамп вважає, що "деякий час" варто не забороняти роботу TikTok у США
14:46
танк Leopard 1
Дві системи Patriot, 15 танків Leopard, 30 бронеавтомобілів MRAP: Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги
14:29
Оновлено
Суд продовжив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою підозрюваному у вбивстві підлітка на фунікулері
14:24
Володимир Зеленський
"Хоче допомогти РФ витіснити газ від США та інших партнерів з Європи": Зеленський про зустріч Фіцо з Путіним
14:20
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:11
банк Intesa
Найбільший італійський банк Intesa Sanpaolo припиняє приймання платежів у євро від російських банків, - ЗМІ
14:01
Зірка "Гладіатора 2" Дензел Вашингтон став священником
14:01
OPINION
Путін хоче довести самому собі, що не варто боятися Трампа
13:39
Ексклюзив
Кім Чен Ин та Путін
У КНДР немає технологій для виготовлення сучасних дронів, - експерт з питань національної безпеки Варченко
13:37
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
У розвідці Великої Британії підрахували, скільки безпілотників запустила Росія по Україні за минулий місяць
13:32
На фото: Блейк Лавлі
Блейк Лайвлі звинуватила режисера "Покинь, якщо кохаєш" Бальдоні у домаганнях, його адвокат назвав скаргу ганебною
13:22
Огляд
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Усик погодився на ще один реванш, а росіянам дозволили виступати на Олімпіаді. Головні новини світового спорту за тиждень
13:17
Верховна Рада
Комітет ВР підтримав за основу законопроєкт про декриміналізацію порно
13:02
Оновлено
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
Трагедія на Різдвяному ярмарку в Магдебурзі: в МЗС розповіли про стан пораненої українки
12:59
Олександр Лукашенко
У Білорусі оприлюднили список кандидатів на вибори президента: самопроголошений Лукашенко балотується всьоме
12:44
Марк Рютте
"Це несправедливо": Рютте заявив, що просив Зеленського припинити критикувати Шольца
12:34
Аналітика
YouControl: Доходи ресторанного бізнесу в Україні торік приросли на 120%: хто заробив найбільше? 
12:34
Інший Ірак
Іракські ополченці домовилися припинити атаки на Ізраїль, - ЗМІ
12:32
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Потенціал для ударів по РФ потрібно вдосконалювати, - Згурець
12:24
Молдова
У Росії заявили, що влада Молдови нібито готує план операції в окупованому Придністров'ї
12:23
Огляд
російська пропаганда
Викриття іспаномовних ЗМІ, які просувають кремлівські наративи (друга частина)
12:13
землетрус
У Туреччині стався землетрус магнітудою 4,7
12:01
OPINION
Вибори в Румунії зманіпулювала не тільки Росія, а й місцеві "умільці"
11:40
Ексклюзив
окупанти Маріуполь
Ожило чотири полігони, ситуація в Маріуполі нагадує підготовку до Вугледарського наступу, - Андрющенко
11:37
Євробачення-2025: українці обрали членів журі фіналу Нацвідбору
11:19
МВФ
Україна отримала $1,1 млрд від МВФ
11:11
Огляд
світ, міжнародний огляд
Росія страчує дедалі більше українських військовополонених, а мільйони біженців з України все ще перебувають у стані невизначеності. Акценти світових ЗМІ 23 грудня
11:00
електроенергія
Споживання електроенергії зростає через похолодання: ситуація в енергосистемі 23 грудня
10:32
Евакуаційне судно для вивезення російських військ із Сирії зламалось у відкритому морі, - ГУР
10:13
МСЕК
Реформа МСЕК: у МОЗ розповіли, хто зі статусом інвалідності має пройти повторний огляд і коли
10:09
Зонд NASA готується наблизитися до Сонця на рекордно близьку відстань
10:06
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
На ТОТ Запорізької області росіяни "націоналізували" 43 об'єкти нерухомості, - депутатка райради Сисоєва
10:01
OPINION
Про ціну поразки
09:33
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 23 грудня: скільки коштують долар та євро в обмінниках
Більше новин