live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Дмитро Гомон 30 червня, 2017 п'ятниця

Зброя від США. На що сподіватись Україні

Сенат США схвалив виділення грошей для надання Україні летального озброєння. Але до втілення законопроекту ще далеко

Комітет Сенату з питань збройних сил у четвер, 29 червня, схвалив законопроект, в якому багато йдеться про стримування російської загрози. Зокрема документ пропонує виділити $500 млн на допомогу Україні в сфері безпеки, включаючи поставки летальної зброї.

За що проголосували сенатори

Загалом у схваленому законопроекті йдеться про витрати на оборону на 2018 рік. Він охоплює дуже багато напрямків і протидія російській агресії - лише один із них.

У відповідному розділі, окрім виділення згаданих коштів Україні, йдеться про витрати на Європейську ініціативу стримування. На неї передбачається витратити $4,6 млрд.

З них близько $100 млн підуть на підтримку програми, в рамках якої Пентагон допомагає країнам Балтії "зміцнити здатність до опору і наростити потенціал для стримування російської агресії".

Окрім того, планується виділити $65 млн на розробку нової програми створення наступальної ракетної зброї наземного базування. Це, як зазначено в тексті документу, необхідно, щоб почати закривати щілину, утворену після порушення Росією Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності.

Також Пентагону і надалі забороняється співпрацювати з російськими військовими. Окремим пунктом прописана заборона американському оборонному відомству використовувати програмне забезпечення російських компаній.

Днями агенти ФБР завітали в гості до десятка працівників американського представництва Лабораторії Касперського. Незважаючи на побоювання, що фірма співпрацює з Кремлем, вона досі має кілька урядових контрактів у США.

Коли ж Україна отримає американську зброю

Той факт, що законопроект схвалений профільним комітетом Сенату - позитивний сигнал. "Це показово і означає, що певний важливий етап пройдено", - пояснив сайту Еспресо аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков.

Проте, законопроект ще має бути схвалений обома палатами Конгресу, а потім - президентом. А це довгий шлях.

Ще одна позитивна деталь - рівень допомоги Україні не зменшили, хоча такі плани були. "Початково Україні на 2018 рік передбачалося виділити $350 млн, з яких воєнної мало бути лише $150. Їх мали закласти в Європейську ініціативу стримування", - пояснив Бєлєсков.

Але Конгрес лише відкриває можливість для допомоги Україні. Остаточне рішення ухвалюватиме виконавча влада. Тож чи скористається президент Трамп можливістю надати Україні допомогу на виділену суму - це ще питання.

"Скоріш за все в кінцевому варіанті законопроекту, якщо орієнтуватись на відповідні документи попередніх років, конкретна сума на летальне оборонне озброєння буде суттєво менша", - пояснив експерт. Наприклад, на 2017 фіскальний рік на летальне озброєння виділялося лише $50 млн. Тож і цього року сума може лишитися приблизно на такому ж рівні.

Ще одна деталь - у законопроекті збереглося формулювання про те, що спочатку може застосовуватись лише половина суми. А друга може надійти лише після звіту міністра оборони США про хід оборонних реформ в Україні.

Окрім того, як зазначає Бєлєсков, є питання чи буде використана вказана сума: "Наприклад, за 2014-2016 роки на оборону та безпеку Україні виділили $600 млн, але реально ми вибрали $200-250 млн, і то більша частина цього пішла на тренування".

Техніку, починаючи з серпня минулого року Україна отримала лише раз. Це сталося в квітні, коли Державній прикордонній службі надали прилади радіозв'язку Harris на $21 млн.

Ще одна деталь - США передають Україні головним чином те, що є на складах в невеликій кількості. Наприклад, так було з контрбатарейними радарами. Для того, щоб їх отримати більше, потрібно укладати контракти з виробниками.

Порада від "друзів України"

Днями в Україіні побував американський військовий експерт Філіп Карбер, який презентував кілька дуже корисних порад щодо оборони України. Зокрема, він наголосив на необхідності розширити зону оборони. Адже по периметру кордонів України розгортається дві загальновійськові армії та одна танкова. У таких умовах Вашингтону варто було б розглянути можливість допомоги Україні.

Зрозуміло, що в нинішніх умовах США не нададуть нам оборонне озброєння. Але його можна було б складувати в Польщі та інших сусідніх країнах НАТО, говорить Бєлєсков. І одночасно проводити тренування для українських військових на Яворівському полігоні, де вони б вчилися використовувати ці типи озброєнь. Це створило б ефект стримування.

Отже проблему надання летального оборонного озброєння можна вирішити компромісним шляхом. Не варто чекати, поки конгресмени і Білий дім нарешті вирішать, що час настав. 

Введіть слово, щоб почати