live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Росіяни створили в Білорусі нову країну, щоб звільнити її від сепаратистів. Лукава історія Вейшнорії

Віртуальна країна Вейшнорія, яку створили для навчань військові Росії та Білорусі, швидко набула популярності. Уже є готові за неї воювати проти росіян

Своїм народженням вигадана країна Вейшнорія завдячує російським та білоруським військовим, які проводять спільні навчання "Захід-2017". Виявилося, що вони будуть воювати... з сепаратистами, які збираються захопити спочатку західну територію Білорусі, а потім і всю республіку.

Дивні кордони Вейшнорії

Сценарій навчань представив кілька днів тому в Мінську заступник білоруського Міноборони Олег Бєлоконєв. Він продемонстрував карту, на якій вигадана країна Вейшнорія займає частину території Гродненської, Вітебської та Мінської областей та невеличку частинку Польщі.

Білоруські користувачі соцмереж швидко помітили, що карта Вейшнорії дивним чином збігається з електоральною картою кандидата в президенти Зенона Позняка на виборах 1994 року (єдиних демократичних в історії Білорусі). Одним із перших про це написав економіст з Гродно Сергій Чалий.

Позняка часто називають батьком білоруської незалежності. Він був одним із засновників Білоруського Народного Фронту "Відродження", який умовно можна порівняти з Народним Рухом України. Партія виступала за незалежність Білорусі, відродження білоруської мови та культури та певний час була єдиною альтернативою комуністам.

Також кордон Вейшнорії повторює кордон, який мали СРСР та Польща з 1920 до 1939 року, тобто до розділу Польщі між гітлерівською Німеччиною та Радянським Союзом за пактом Молотова-Ріббентропа.

Отже, можемо черговий раз говорити про лицемірство Кремля. Він створив та підтримує сепаратистів на українському Донбасі. Ключова теза російської пропаганди про анексію Криму - на півострові був проведений "референдум" і громадяни, мовляв, самі вирішили відділитися.

Але коли мова йде про російську територію або умовно російську (РФ та Білорусь утворили спільну союзну державу), то право на самовизначення забувається і починаються репресії або навіть кривава війна, як то було в Чечні.

Волелюбна Вейшнорія

Ідея появи вигаданої держави на території Білорусі припала до душі багатьом білорусам та українцям. Менш ніж за добу Вейшнорія отримала кілька варіантів свого прапора та герба.

У Twitter з'явилася сторінка МЗС Вейшнорії. Там стверджується, що гімном нової держави стала пісня "Нямон" групи "Стары Ольса". Там же можна подивитися, як виглядають гроші віртуальної країни та дізнатися, що її офіційна резиденція знаходиться в Гродно. Парламент та уряд засідають в місті Ліда, а культурною столицею є місто Сморгонь.

Окрім того, невідомі ентузіасти створили сайт молодої держави "вейшнорыя.бел". Там можна записатися в чергу на отримання паспорта громадянин Вейшнорії.

На момент написання тексту вона вже складала 1766 людей. Білоруський аналітик Інституту майбутнього Ігор Тишкевич повідомив, що він 226-й в черзі. А український політолог Віталій Кулик - 760-й.

Газета "Наша Нива" запустила тест, за допомогою якого можна дізнатися, чи справжній ви вейшнорець. Нарешті у Вікіпедії з'явилася стаття про Вейшнорію.

З неї можна дізнатися, наприклад, що назва держави походить від балтського імені Вейшнор. У середньовічних прусів воно писалося Waisnor, а в литовській мові пишеться Vaišnoras. У перекладі це значає "той, хто радо пригощає", тобто гостинний.

В Ошмянському районі Білорусі є села Великі Войшнаришки та Малі Войшнаришки. А на півночі Литви є кілька селищ Войшнорай (Vaišnoriai).

До речі, у фанатів нової держви можна зустріти два варіанти написання назви держави: Вейшнорія та Войшнория. Друга, як стверджує стаття у Вікіпедії, вважається більш аутентичною.

Крім жартів

Український журналіст Денис Казанський пише, що чим більше стало з'являтися жартів про Вейшнорію, тим більше людей стали говорити про неї серйозно.

"Це ж у нас в Україні є умовний "український П'ємонт" - Галичина. А в Білорусі ніякого такого "білоруського П'ємонту" не було. А тепер білоруські та російські військові раптово придумали його та отримали новий мережевий мем", - пише він у своєму блозі.

Інколи висловлюється думка, що Вейшнорія - це проект ФБ, задуманий для розколу Білорусі. Також є припущення, що в цьому виявилася прихована нелюбов президента Олександра Лукашенка до гродненців.

"Білоруські воєначальники, самі того не підозрюючи, запустили інформаційну реакцію, яка швидше за все, призведе до створення віртуальної державності Вейшнорія. Людям треба ж у щось грати", - вважає політолог Павло Усов.

Він зауважує, що нова віртуальна країна стала втіленням мрії про нормальну країну - в ній є все те, чого не вистачає реальній Білорусі.

"Гра почалася, і чим би не закінчився вейшнорсько-білоруський конфлікт, Вейшнорія буде жити", - резюмував він.

новини партнерів

29 січня, 2020 середа

29 січня, 2020 середа

28 січня, 2020 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати