До парламенту Німеччини прослизнула ультраправа проросійська партія. Що чекати Україні

25 вересня, 2017 понедiлок
13:04

На німецьких виборах прогнозовано переміг союз партій на чолі з Ангелою Меркель. Однак, на третьому місці опинилась скандальна партія "Альтернатива для Німеччини", яка не приховує своїх симпатій до Кремля

Зміст

Ангела Меркель святкує преремогу, а разом із нею реабілітовано соціологів. На відміну від результатів Брекзіту та виборів у США в 2016 році їхні прогнози справдились.

Бундесканцлерін йде на четвертий строк і за тривалістю перебування на посаді може побити рекорди Конрада Аденауера та Гельмута Коля.

На жаль, прогнози соціологів справдились і щодо третього місця скандальної партії "Альтернатива для Німеччини", яка не приховує своїх симпатій до Путіна і закликає зняти з Росії санкції.

Прощавай, "широка коаліціє"

Зараз головна інтрига - це склад урядової коаліції. Право сформувати її отримав Союз ХДС/ХСС на чолі з Ангелою Меркель, оскільки набрав найбільше голосів. Згідно з попередніми офіційними даними, в них 33%. Цього недостатньо голосів у федеральному парламенті (Бундестазі) для утворення коаліції самотужки. Отже, потрібен союзник.

Досьогодні головним партнером Меркель була Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН), з якою було утворено "широку коаліцію". Теоретично, цей формат міг би зберегтися й надалі. Соціал-демократи отримали друге місце - 20%.

Результат непоганий, але значно менший, ніж той, на який розраховувала партія. Ще на початку року, коли її очолив харизматичний екс-спікер Європарламенту Мартін Шульц, її рейтинги йшли вгору. Але потім вони почали знижуватись, і в результаті есдеки набрали навіть на 5% менше, ніж минулого року.

Тепер, аби виправити ситуацію, їм цілком логічно було б перейти в опозицію та зайнятися критикою уряду, а не бути його частиною. Шульц вже оголосив про завершення формату "широкої коаліції". А керівник фракції СДПН у Бундестазі Томас Опперманн заявив: "ми не будемо вести з ХДС/ХСС жодних переговорів про створення коаліції".

Коаліція "Ямайка"

Християнські демократи, незважаючи на категоричні заяви лідерів СДПН, говорять, що готові вести з ними переговори. Але скидається на те, що урядом буде керувати інша коаліція, про яку напередодні виборів говорили оглядачі. До неї ХДС/ХСС може запросити вільних демократів та "зелених". Її охрестили "Ямайка" через те, що партійні кольори трьох учасників збігаються з кольорами прапору острівної держави.

Вільні демократи набрали 10,7%, а "зелені" - 8,9%. Вкупі це додає Меркель необхідні для формування урядової коаліції голоси. Єдина проблема - це протиріччя між молодшими партнерами. Партії мають, наприклад, різні погляди щодо атомної енергетики. Втім, можна припустити, що для утворення стабільного уряду вони подолають свої розбіжності.

Для України важливо, що пост очільника МЗС у такому форматі може дістатися або співголові "зелених" Джему Ездеміру, або лідеру вільних демократів Крістіану Лінднеру.

З першим проблем нема - під час дебатів він нагадав про необхідність виконання Будапештського меморандуму та наполягав, що санкції проти РФ мають зберігатися.

Лінднер не такий міцний у своїй позиції щодо Кремля. Він заявив, зокрема, що Німеччина має занадто мало діалогу з Росією. А потім договорився до того, що питання анексії Криму слід "загерметизувати" і розглядати як "довгостроковий тимчасовий стан".

Лінднер, вочевидь, намагався завоювати прихильність проросійськи налаштованих виборців. Втім, є версія, що замість нього на пост голови МЗС вільні демократи можуть запропонувати більш досвідченого віце-президента Європарламенту Александра Графа Ламбсдорфа.

Він прихильно ставиться до України та підтримує її євроінтеграційні зусилля.

Успіх крайніх правих

Головна сенсація німецьких виборів, якщо судити із заголовків німецької ж преси - це третє місце "Альтернативи для Німеччини" (AfD).

Партія, яку багато хто називає екстремістською, набрала 12,6%.

Це максимум, який давали соціологи напередодні виборів.

Для українців важливо те, що ця політична сила відверто симпатизує Кремлю, а її лідери неодноразово заявляли про необхідність зняття з Росії санкцій.

Наприклад, німецькі журналісти "ловили" співголову AfD Александера Гауланда на виході з посольства РФ у Берліні.

У жовтні 2015 року Гауланд зі своїми однопартійцями їздив у Санкт-Петербург за гроші Фонду Святителя Василя Великого. Останній належить відомому російському олігархові Костянтину Малофєєву, який спонсорує війну на сході України.

Цей політичний проект відносно молодий. Він починався із закликів скасувати у Німеччині євро, а згодом значно посилив свою позицію на антимігрантській риториці. Власне, саме тема мігрантів допомогла AfD вперше подолати похідний барьєр у 5% та потрапити в Бундестаг. Згідно з попередніми офіційними даними, в них буде 94 депутати на федеральному рівні.

Проте їхній успіх був одразу отруєний гучним скандалом, який спричинила одна з лідерок партії Фрауке Петрі.

На спільній прес-конференції лідерів AfD вона заявила, що не бажає входити до фракції своєї партії в Бундестазі та демонстративно залишила приміщення. Зі слів Петрі випливає, що в партії відбувається постійна боротьба за владу, яку "більше не можна замовчувати".

Зокрема, вона сказала, що працювала над тим, аби "Альтернатива" була здатна очолити уряд в 2021 році, але анархічна партія не здатна керувати країною.

"Таким чином, внутрішньопартійні конфлікти в AfD драматично підсились негайно одразу ж після її успіху на виборах", - констатує Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Читайте також: Альтернатива для Меркель. Як розвалюється німецький клуб любителів Путіна

Внутрішній розкол в "Альтернативі" відбувається давно. Фрауке Петрі намагається будувати партію за лекалами французького "Нацфронту". За прикладом Марін Ле Пен вона намагається завоювати довіру консервативних виборців, нівелюючи асоціації з антисемітизмом, нацизмом та іншими занадто радикальними "ізмами".

Відтак, Петрі регулярно засуджує скандальні висловлювання своїх однопартійців. Spiegel нагадав, що Петрі критикувала Гауланда вже на ранок після виборів.

Йдеться про нещодавні скандальні висловлювання співголови партії про те, що Німеччина повинна пишатися звершеннями німецьких солдатів під час обох світових війн.

"Якщо французи правильно пишаються своїм імператором (вочевидь, йдеться про Наполеона. - Прим. Авт.), а британці Нельсоном і Черчиллем, ми маємо право пишатися звершеннями німецьких солдатів у двух світових війнах", - сказав 76-річний політик.

Вчинок Петрі, насправді, може мати наслідки для єдності AfD. Вона забезпечила партії перемогу в Саксонії і отримала там прямий мандат (у Німеччині змішана система виборів - голосують за партійні списки та депутата в своєму окрузі). Отдже її вага значна, бо за її спиною - значна частка електорату політсили.

І ще одна неприємна для "Альтернативи" новина полягає в тому, що у випадку, якщо СДПН переходить в опозиції, крайнім правим не судилося стати головною опозиційною силою. У німецькому парламенті це дає низку привілеїв, зокрема, головна опозиційна сила очолює бюджетний комітет Бундестагу.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
02:46
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія запустила "шахеди". Ситуація у ніч на 22 листопада
02:39
Покровськ
З початку доби 21 листопада на фронті відбулось 174 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському напрямку
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
Більше новин