Вимкніть світло в Борисполі. Як Україна страждає без робочих рук

6 листопада, 2017 понедiлок
12:12

Світова практика доводить - економіка не завжди залежить від розміру країни, клімату чи природних запасів. Головним багатством є людський капітал - й тут Україна в програші

Зміст

Безробіття та міграція

Згідно з даними Державної служби зайнятості, з січня по вересень 2017 в Україні безробіття скоротилось на 12%, якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року.

Проте рівень загального безробіття в Україні залишається доволі високим - 9,7% наприкінці 2016 році та 9% станом на вересень 2017.

Прийнятним вважається рівень 6%. За цим показником Україна входить до десятки країн з найбільшим рівня безробіття в Європі. Для порівняння в США рівень безробіття станом на вересень - 4,2%.

Дані Державної статистики свідчать, що на початок 2017 року в Україні працездатними є 28,9 млн населення віком 15-70 років. Однак із них майже 11 млн людей (40%) економічно неактивні через різні причини.

Причина високого рівня безробіття проста: низькі заробітні плати, дефіцит робочих місць, а в сільських місцевостях й подекуди - їх відсутність.

В пошуках кращого життя українці масово виїжджають закордон. Згідно з даними соцдосліджень групи "Рейтинг", понад третина співвітчизників (35%) хотіли б залишити Україну. Й за рік кількість таких людей зросла на 5%.

Працювати за кордоном воліють 44% опитаних.  

Більше бажання переїхати висловлюють люди з вищою освітою. Серед молоді (18-35 років) кількість тих, хто має бажання переїхати на постійне місце проживання за кордон, – аж 54%.

70% опитаних сказали, що хотіли б, щоб їхні діти та внуки вчилися в інших країнах.

Найчастіше серед країн, в яких би хотіли працювати респонденти, називали Німеччину (37%), Польщу (26%), США (22%), Канаду (21%), Чехію (16%), Італію (15%).

Згідно з даними Міжнародної організації з міграції, за кордоном працює 5,8 млн українців.

Особливо популярною в українських заробітчан є Польща. В 2009–2016 рр. економічно активне населення сусідньої країни збільшилося майже на мільйон. В основному це відбулося завдяки українцям.

Кількість трудових мігрантів з нашої країни в Польщу з 2013 року зросла в 6,5 раза.

У 2016 році Польща видала українцям 1,3 млн запрошень на роботу, пише Financial Times. А цьогоріч Польща стала ще й єдиною країною, яка дозволила українцям працювати, маючи лише біометричний паспорт.

Зростання економічно активного населення Польщі завдяки українцям Джерело: Financial Times

Мігранти сприяють економічному зростанню

Дослідження свідчать, що завдяки міграції покращується ефективність розподілу на ринку праці, спрощується ведення міжнародної торгівлі та передача технологій і знань, а також стимулюється економічне зростання і розвиток суспільства.

Саме тому найбільш економічно розвинуті країни світу щороку готують плани із залучення мільйонів нових іммігрантів. Наприклад, лише в Канаді таких існує 60 на 2017 рік.

Дослідження доводять, що іммігранти не забирають робочі місця, а навпаки, створюють їх.

У США кожний десятий робітник працює на підприємця-іммігранта. Й саме заробітчани зробили економіку США настільки потужною в контексті інновацій - у Кремнієвій долині 52% усіх компаній у 1995–2005 рр. створені саме іммігрантами, 53% усіх наукових співробітників та інженерів у регіоні — також іммігранти. Про це пише Inc. Magazine.

Німеччина потребує понад 500 тис. нових іммігрантів на рік. Професор Гарвардського та Прінстонського університетів Клаус Циммерманн на Міжнародній науковій конференції “Люди передусім: якість життя і добробут у пост-соціалістичних економіках” доводить, що місцеве населення регіонів Німеччини з великою кількістю мігрантів щасливіше та багатше за жителів інших регіонів.

Японія, яка відмовилася від мігрантів (2% від населення), зараз переживає не найкращі часи - понад 20 років економіка країни “спить”.

Читайте також: Японська економіка вже 20 років стабільна, і це погано. Чому

Згідно з даними Світового банку, у 57 країнах із високим доходом в 2016 році іммігранти становили 26% населення, а в топ-10 країн світу - 36%.

Джерело: Дзеркало тижня

А українська економіка втрачає

Видається, що емігранти вигідні державі, адже регулярно надсилають гроші в Україну. Україна входить до тридцятки країн, найбільш залежних від експорту трудових ресурсів.

Згідно з даними НБУ, у 2016 році в Україну від заробітчан надійшло $5,4 млрд , що на 4% більше показника попереднього року. Ця сума дорівнює 19% від суми доходів держбюджету в 2016 році і становить близько 7% ВВП нашої країни.

Та все ж позитивні наслідки трудової міграції далеко не однозначні. Гроші мігрантів здебільшого використовуються не для інвестицій та кредитування, а для споживання. Тобто, м’яко кажучи, від того, що людина змогла поїхати на заробітки й побудувати біля будинку дорогий паркан, економіка країни виграє мало.

Ці кошти потраплять в державний бюджет лише частково - здебільшого завдяки ПДВ, якщо людина купуватиме матеріали для будівництва через касу.

Тобто, гроші мігрантів мають лише короткотерміновий вплив на економічну ситуацію. В довготерміновій перспективі така стратегія - провальна й навіть шкідлива.

Президент KM Core Євген Уткін під час Форуму економічної свободи 2017 зауважив, що  

з кожним спеціалістом, який їде з України, країна втрачає близько $1 млн капіталізації.

Ще гірша ситуація з науковцями. За міжнародними оцінками, на підготовку одного вченого в розвинутих країнах держава витрачає $1,5 млн.

З 1996 по 2011 роки з України на постійне місце проживання за кордон виїхало 1 тис. 622 науковців. А загалом за роки незалежності кількість українських науковців скоротилася втричі.

Нам теж потрібні мігранти

По суті, зараз ЄСВ (відрахування в Пенсійний фонд, Фонд соцстрахування) сплачує лише 10,5 млн громадян з 17,9 млн економічно активних. Частково економіка розвивається саме завдяки цьому. 

Та незабаром платників податків може стати ще менше. За останнім прогнозом ООН, Україна входить до 11 країн світу, населення яких до 2050 р. скоротиться більш як на 15%. Причому Україна посідає третє місце в цьому списку з прогнозованим темпом скорочення 21,7%. Наразі в нас більше 35% населення старше 60 років, повідомляють в Інституту демографії та соціальних досліджень.

Читайте також: Кому годувати пенсіонерів. Що не так з пенсійною реформою

Тож задля економічного зростання нам потрібно збільшити кількість економічно активного населення, в тому числі, залучаючи трудових мігрантів. Частково це відбувається вже зараз. Станом на 2015 рік, за даними Міжнародної організації з міграції, в Україну приїхало більше 4,8 млн мігрантів, що становить 10,79 % населення.

Доктор економічних наук Андрій Гайдуцький підрахував

Україні, щоб розвивати економіку вищими темпами, потрібно залучати мінімум 15 людей на 1000 жителів, тобто близько 640 тис. людей на рік

З 27 вересня 2017 року в Україні діє закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо усунення бар'єрів для залучення іноземних інвестицій". Він передбачає спрощення порядку видачі дозволів на роботу іноземцям та особам без громадянства. Законотворці розраховували таким чином залучити в Україну більше інвестицій.

Та скоріш за все, закон не посприяє залученню в Україну іноземних працівників через високу оплату праці для них.  В ст. 41 закону вказані вимоги щодо зарплати для іноземців - 5 мінімальних зарплат України для освітян та 10 - для всіх інших. Роботодавцю буде вигідніше наймати українців.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.95
    Купівля 41.95
    Продаж 42.46
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
17:58
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
У водах Британії виявили шпигунський корабель РФ
17:52
Викладача Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинуватили в домаганнях. У КНУТКіТ закликали не довіряти анонімним джерелам
17:52
Ексклюзив
Ілон Маск
"Це його політико-ідеологічне переконання": професор Айзенберг про жест Маска на інавгурації Трампа
17:27
З початку доби на фронті відбулося 67 боєзіткнень: на Покровському напрямку українські захисники відбили 41 атаку
17:25
Ексклюзив
Андрюс Кубілюс
Українська оборонна промисловість буде цінним активом для ЄС, - єврокомісар Кубілюс
17:18
Оновлено
Донецька область
За минулу добу РФ обстріляла Донеччину 3829 разів: загинула людина, є поранені
17:02
OPINION
Ланцюг Злуки: Вже тоді мені здавалося, що ми перемогли...
17:01
Україна Польща
У Польщі заговорили про скасування допомоги "800+" для українців, які не працюють
17:00
Правоохоронці затримали ще 19 організаторів "ухилянтських схем" у різних регіонах країни
16:46
Юрій Галушкін
За бригадного генерала Галушкіна, якого підозрюють у неналежній обороні Харківщини у 2024 році, внесли заставу 5 млн грн
16:32
Оновлено
Армія РФ атакувала Костянтинівку ФАБами та дроном: одна людина загинула, сім поранених
16:30
Ексклюзив
"Має бути чесне розслідування і покарання для дітей та батьків": радниця Зеленського з прав дитини про побиття дівчинки у Білій Церкві
16:29
Роберт Фіцо
Фіцо скликає радбез Словаччини через інформацію спецслужб про "захоплення влади"
16:29
Інтерв’ю
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Україна має всі шанси стати історією успіху для ЄС, якщо продовжить шлях реформ і використає свій потенціал у ключових сферах, — єврокомісар Андрюс Кубілюс для Еспресо
16:27
Джокер: Безумство на двох
Оголосили претендентів на антипремію "Золота малина", найбільше номінацій у "Джокера 2"
16:23
Зеленський зустрівся із власниками провідних компаній: говорили про інвестиції в Україну
16:21
застосунок Дія
У Дії відновили послугу єВідновлення після російської кібератаки
16:16
OPINION
Путіну мир не потрібен. Йому потрібна увага до себе
16:07
Оновлено
Європарламент
Європарламент закликав визнати президентські вибори в Білорусі фіктивними
16:04
OPINION
Трамп повернувся. Його ціль — золота ера для США, але де в ній ми?
16:03
Дональд Туск
"Тільки союзник може побажати іншому союзнику стати сильнішим": Туск заявив, що ЄС має вітати заклик Трампа про збільшення військових витрат
15:56
Пресреліз
Програма Leave no one behind: школи отримали ноутбуки
Інноваційна освіта Leave no one behind: що зміниться у школах?
15:39
Росіяни двічі атакували рятувальників на Херсонщині, є травмований
15:39
Множинне громадянство паспорт
У разі відкриття кордонів 70% українців не переїжджали б за кордон, – опитування
15:35
армія КНДР
У США очікують, що КНДР відправить підкріплення на Курщину, - NYT
15:33
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:21
Служба безпеки України
СБУ затримала агентів ФСБ, які наводили російські удари по Донеччині
15:10
Петро Порошенко
Порошенко готовий внести заставу за генерала Галушкіна
15:04
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Єврокомісар з питань оборони Кубілюс закликав посунути військові цілі НАТО на 14 років через загрозу з боку РФ
15:01
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
В рамках наступу на Покровськ росіяни можуть зайти в Дніпропетровську область, - військовий оглядач Попович
14:40
Ексклюзив
У Києві відкрили "Вівтар свободи", який показує 27 регіонів, що представлені автентичними іконами
14:15
штурм капітолію
З вʼязниці звільнили 211 помилуваних Трампом учасників штурму Капітолія
14:12
Український криголам "Ноосфера" вперше забезпечує дослідження на замовлення США
14:04
OPINION
блог Борис Бабін
План Кремля — війна до кінця життя осіб, які її розв'язали
14:03
OPINION
Дует фанфаронів
13:58
МЗС України
МЗС України анонсувало розширення цифрових консульських послуг для громадян за кордоном
13:52
Ірак, жінки
В Іраку офіційно дозволили шлюби з 9-річними дівчатками
13:29
Напад на журналістів "Схем" в Укрексімбанку 2021 року: засідання у справі перенесли на 24 лютого
13:25
російський паспорт
Мама керівниці Шевченківського суду у 2023-му отримала паспорт РФ і розвиває свій бізнес у Луганську, - hromadske
13:20
Володимир Зеленський і Ільхам Алієв
"Важливо тиснути на Росію для правди": Зеленський провів перемовини з Алієвим
Більше новин