Вимкніть світло в Борисполі. Як Україна страждає без робочих рук

6 листопада, 2017 понедiлок
12:12

Світова практика доводить - економіка не завжди залежить від розміру країни, клімату чи природних запасів. Головним багатством є людський капітал - й тут Україна в програші

Зміст

Безробіття та міграція

Згідно з даними Державної служби зайнятості, з січня по вересень 2017 в Україні безробіття скоротилось на 12%, якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року.

Проте рівень загального безробіття в Україні залишається доволі високим - 9,7% наприкінці 2016 році та 9% станом на вересень 2017.

Прийнятним вважається рівень 6%. За цим показником Україна входить до десятки країн з найбільшим рівня безробіття в Європі. Для порівняння в США рівень безробіття станом на вересень - 4,2%.

Дані Державної статистики свідчать, що на початок 2017 року в Україні працездатними є 28,9 млн населення віком 15-70 років. Однак із них майже 11 млн людей (40%) економічно неактивні через різні причини.

Причина високого рівня безробіття проста: низькі заробітні плати, дефіцит робочих місць, а в сільських місцевостях й подекуди - їх відсутність.

В пошуках кращого життя українці масово виїжджають закордон. Згідно з даними соцдосліджень групи "Рейтинг", понад третина співвітчизників (35%) хотіли б залишити Україну. Й за рік кількість таких людей зросла на 5%.

Працювати за кордоном воліють 44% опитаних.  

Більше бажання переїхати висловлюють люди з вищою освітою. Серед молоді (18-35 років) кількість тих, хто має бажання переїхати на постійне місце проживання за кордон, – аж 54%.

70% опитаних сказали, що хотіли б, щоб їхні діти та внуки вчилися в інших країнах.

Найчастіше серед країн, в яких би хотіли працювати респонденти, називали Німеччину (37%), Польщу (26%), США (22%), Канаду (21%), Чехію (16%), Італію (15%).

Згідно з даними Міжнародної організації з міграції, за кордоном працює 5,8 млн українців.

Особливо популярною в українських заробітчан є Польща. В 2009–2016 рр. економічно активне населення сусідньої країни збільшилося майже на мільйон. В основному це відбулося завдяки українцям.

Кількість трудових мігрантів з нашої країни в Польщу з 2013 року зросла в 6,5 раза.

У 2016 році Польща видала українцям 1,3 млн запрошень на роботу, пише Financial Times. А цьогоріч Польща стала ще й єдиною країною, яка дозволила українцям працювати, маючи лише біометричний паспорт.

Зростання економічно активного населення Польщі завдяки українцям Джерело: Financial Times

Мігранти сприяють економічному зростанню

Дослідження свідчать, що завдяки міграції покращується ефективність розподілу на ринку праці, спрощується ведення міжнародної торгівлі та передача технологій і знань, а також стимулюється економічне зростання і розвиток суспільства.

Саме тому найбільш економічно розвинуті країни світу щороку готують плани із залучення мільйонів нових іммігрантів. Наприклад, лише в Канаді таких існує 60 на 2017 рік.

Дослідження доводять, що іммігранти не забирають робочі місця, а навпаки, створюють їх.

У США кожний десятий робітник працює на підприємця-іммігранта. Й саме заробітчани зробили економіку США настільки потужною в контексті інновацій - у Кремнієвій долині 52% усіх компаній у 1995–2005 рр. створені саме іммігрантами, 53% усіх наукових співробітників та інженерів у регіоні — також іммігранти. Про це пише Inc. Magazine.

Німеччина потребує понад 500 тис. нових іммігрантів на рік. Професор Гарвардського та Прінстонського університетів Клаус Циммерманн на Міжнародній науковій конференції “Люди передусім: якість життя і добробут у пост-соціалістичних економіках” доводить, що місцеве населення регіонів Німеччини з великою кількістю мігрантів щасливіше та багатше за жителів інших регіонів.

Японія, яка відмовилася від мігрантів (2% від населення), зараз переживає не найкращі часи - понад 20 років економіка країни “спить”.

Читайте також: Японська економіка вже 20 років стабільна, і це погано. Чому

Згідно з даними Світового банку, у 57 країнах із високим доходом в 2016 році іммігранти становили 26% населення, а в топ-10 країн світу - 36%.

Джерело: Дзеркало тижня

А українська економіка втрачає

Видається, що емігранти вигідні державі, адже регулярно надсилають гроші в Україну. Україна входить до тридцятки країн, найбільш залежних від експорту трудових ресурсів.

Згідно з даними НБУ, у 2016 році в Україну від заробітчан надійшло $5,4 млрд , що на 4% більше показника попереднього року. Ця сума дорівнює 19% від суми доходів держбюджету в 2016 році і становить близько 7% ВВП нашої країни.

Та все ж позитивні наслідки трудової міграції далеко не однозначні. Гроші мігрантів здебільшого використовуються не для інвестицій та кредитування, а для споживання. Тобто, м’яко кажучи, від того, що людина змогла поїхати на заробітки й побудувати біля будинку дорогий паркан, економіка країни виграє мало.

Ці кошти потраплять в державний бюджет лише частково - здебільшого завдяки ПДВ, якщо людина купуватиме матеріали для будівництва через касу.

Тобто, гроші мігрантів мають лише короткотерміновий вплив на економічну ситуацію. В довготерміновій перспективі така стратегія - провальна й навіть шкідлива.

Президент KM Core Євген Уткін під час Форуму економічної свободи 2017 зауважив, що  

з кожним спеціалістом, який їде з України, країна втрачає близько $1 млн капіталізації.

Ще гірша ситуація з науковцями. За міжнародними оцінками, на підготовку одного вченого в розвинутих країнах держава витрачає $1,5 млн.

З 1996 по 2011 роки з України на постійне місце проживання за кордон виїхало 1 тис. 622 науковців. А загалом за роки незалежності кількість українських науковців скоротилася втричі.

Нам теж потрібні мігранти

По суті, зараз ЄСВ (відрахування в Пенсійний фонд, Фонд соцстрахування) сплачує лише 10,5 млн громадян з 17,9 млн економічно активних. Частково економіка розвивається саме завдяки цьому. 

Та незабаром платників податків може стати ще менше. За останнім прогнозом ООН, Україна входить до 11 країн світу, населення яких до 2050 р. скоротиться більш як на 15%. Причому Україна посідає третє місце в цьому списку з прогнозованим темпом скорочення 21,7%. Наразі в нас більше 35% населення старше 60 років, повідомляють в Інституту демографії та соціальних досліджень.

Читайте також: Кому годувати пенсіонерів. Що не так з пенсійною реформою

Тож задля економічного зростання нам потрібно збільшити кількість економічно активного населення, в тому числі, залучаючи трудових мігрантів. Частково це відбувається вже зараз. Станом на 2015 рік, за даними Міжнародної організації з міграції, в Україну приїхало більше 4,8 млн мігрантів, що становить 10,79 % населення.

Доктор економічних наук Андрій Гайдуцький підрахував

Україні, щоб розвивати економіку вищими темпами, потрібно залучати мінімум 15 людей на 1000 жителів, тобто близько 640 тис. людей на рік

З 27 вересня 2017 року в Україні діє закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо усунення бар'єрів для залучення іноземних інвестицій". Він передбачає спрощення порядку видачі дозволів на роботу іноземцям та особам без громадянства. Законотворці розраховували таким чином залучити в Україну більше інвестицій.

Та скоріш за все, закон не посприяє залученню в Україну іноземних працівників через високу оплату праці для них.  В ст. 41 закону вказані вимоги щодо зарплати для іноземців - 5 мінімальних зарплат України для освітян та 10 - для всіх інших. Роботодавцю буде вигідніше наймати українців.

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
09:33
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 23 грудня: скільки коштують долар та євро в обмінниках
09:21
шахеди, ППО, ЗСУ
Сили оборони збили 52 російських БПЛА, ще 25 - не досягли цілей
09:19
У Голосіївському районі Києва тимчасово ускладнений рух транспорту
09:03
В Індонезії знімуть документальний фільм про кримськотатарський народ в Україні
09:00
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Дії ЗСУ на випередження не дають можливості росіянам форсувати Дніпро на Херсонщині, - речник УДА Братчук
08:44
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну "шахедами" в ніч на 23 грудня: на Київщині уламки пошкодили ЛЕП, будинки й автівки
08:43
Війна з Росією, ЗСУ
Минулої доби на фронті відбулося 234 боєзіткнення: Сили оборони уразили російський склад боєприпасів і склад БПЛА
08:41
У Бразилії обвалився автомобільний міст: сірчана кислота з вантажівки вилилася в річку
08:25
ГУР: у Росії згорів склад із деталями до "шахедів" вартістю $16 млн
08:15
Дональд Трамп
Трамп заявив, що хоче, аби Гренландія була під контролем США
08:03
OPINION
Усик, шабля Мазепи та анафема
07:51
МЗС презентувало портал "Дипломатичний е-Архів" з унікальними документами української дипломатії
07:43
втрати окупантів
Протягом доби Сили оборони ліквідували 1990 військових РФ
07:34
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
У Часовому Яру, Торецьку й Кураховому тривають міські бої, - ОСУВ "Хортиця"
07:33
Кім Чен Ин побував на випробуваннях першого ударного дрона КНДР
КНДР готується розгорнути додаткові війська й техніку в РФ, – розвідка Південної Кореї
07:31
людина з інвалідністю
У Південній Кореї дослідники створили екзоскелет, що допоможе ходити людям з паралічем ніг
07:05
OPINION
"Орешник" став головним елементом шантажу: Путін обіцяє мститися
07:00
Джейк Салліван
Салліван переконаний, що за час президентства Байдена позиція США у світі зміцнилася
06:50
Оновлено
корабель рф
У Чорному й Азовському морях ракетоносії РФ відсутні
06:31
Дональд Трамп
Трамп оголосив список кандидатів до своєї нової адміністрації
06:25
Українські полярники встановили новорічну ялинку на станції "Академік Вернадський"
05:43
Папа Римський Франциск
"Хай змовкне зброя і зазвучить коляда": Папа Римський вкотре закликав до різдвяного перемир'я в усьому світі
05:30
армія КНДР
У ССО показали документи, які Росія видає військовим з КНДР, аби приховати їхню присутність на фронті 
00:14
У Бразилії розбився літак із пасажирами: щонайменше 10 людей загинули
2024, неділя
22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання – посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
Більше новин