Вимкніть світло в Борисполі. Як Україна страждає без робочих рук

6 листопада, 2017 понедiлок
12:12

Світова практика доводить - економіка не завжди залежить від розміру країни, клімату чи природних запасів. Головним багатством є людський капітал - й тут Україна в програші

Зміст

Безробіття та міграція

Згідно з даними Державної служби зайнятості, з січня по вересень 2017 в Україні безробіття скоротилось на 12%, якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року.

Проте рівень загального безробіття в Україні залишається доволі високим - 9,7% наприкінці 2016 році та 9% станом на вересень 2017.

Прийнятним вважається рівень 6%. За цим показником Україна входить до десятки країн з найбільшим рівня безробіття в Європі. Для порівняння в США рівень безробіття станом на вересень - 4,2%.

Дані Державної статистики свідчать, що на початок 2017 року в Україні працездатними є 28,9 млн населення віком 15-70 років. Однак із них майже 11 млн людей (40%) економічно неактивні через різні причини.

Причина високого рівня безробіття проста: низькі заробітні плати, дефіцит робочих місць, а в сільських місцевостях й подекуди - їх відсутність.

В пошуках кращого життя українці масово виїжджають закордон. Згідно з даними соцдосліджень групи "Рейтинг", понад третина співвітчизників (35%) хотіли б залишити Україну. Й за рік кількість таких людей зросла на 5%.

Працювати за кордоном воліють 44% опитаних.  

Більше бажання переїхати висловлюють люди з вищою освітою. Серед молоді (18-35 років) кількість тих, хто має бажання переїхати на постійне місце проживання за кордон, – аж 54%.

70% опитаних сказали, що хотіли б, щоб їхні діти та внуки вчилися в інших країнах.

Найчастіше серед країн, в яких би хотіли працювати респонденти, називали Німеччину (37%), Польщу (26%), США (22%), Канаду (21%), Чехію (16%), Італію (15%).

Згідно з даними Міжнародної організації з міграції, за кордоном працює 5,8 млн українців.

Особливо популярною в українських заробітчан є Польща. В 2009–2016 рр. економічно активне населення сусідньої країни збільшилося майже на мільйон. В основному це відбулося завдяки українцям.

Кількість трудових мігрантів з нашої країни в Польщу з 2013 року зросла в 6,5 раза.

У 2016 році Польща видала українцям 1,3 млн запрошень на роботу, пише Financial Times. А цьогоріч Польща стала ще й єдиною країною, яка дозволила українцям працювати, маючи лише біометричний паспорт.

Зростання економічно активного населення Польщі завдяки українцям Джерело: Financial Times

Мігранти сприяють економічному зростанню

Дослідження свідчать, що завдяки міграції покращується ефективність розподілу на ринку праці, спрощується ведення міжнародної торгівлі та передача технологій і знань, а також стимулюється економічне зростання і розвиток суспільства.

Саме тому найбільш економічно розвинуті країни світу щороку готують плани із залучення мільйонів нових іммігрантів. Наприклад, лише в Канаді таких існує 60 на 2017 рік.

Дослідження доводять, що іммігранти не забирають робочі місця, а навпаки, створюють їх.

У США кожний десятий робітник працює на підприємця-іммігранта. Й саме заробітчани зробили економіку США настільки потужною в контексті інновацій - у Кремнієвій долині 52% усіх компаній у 1995–2005 рр. створені саме іммігрантами, 53% усіх наукових співробітників та інженерів у регіоні — також іммігранти. Про це пише Inc. Magazine.

Німеччина потребує понад 500 тис. нових іммігрантів на рік. Професор Гарвардського та Прінстонського університетів Клаус Циммерманн на Міжнародній науковій конференції “Люди передусім: якість життя і добробут у пост-соціалістичних економіках” доводить, що місцеве населення регіонів Німеччини з великою кількістю мігрантів щасливіше та багатше за жителів інших регіонів.

Японія, яка відмовилася від мігрантів (2% від населення), зараз переживає не найкращі часи - понад 20 років економіка країни “спить”.

Читайте також: Японська економіка вже 20 років стабільна, і це погано. Чому

Згідно з даними Світового банку, у 57 країнах із високим доходом в 2016 році іммігранти становили 26% населення, а в топ-10 країн світу - 36%.

Джерело: Дзеркало тижня

А українська економіка втрачає

Видається, що емігранти вигідні державі, адже регулярно надсилають гроші в Україну. Україна входить до тридцятки країн, найбільш залежних від експорту трудових ресурсів.

Згідно з даними НБУ, у 2016 році в Україну від заробітчан надійшло $5,4 млрд , що на 4% більше показника попереднього року. Ця сума дорівнює 19% від суми доходів держбюджету в 2016 році і становить близько 7% ВВП нашої країни.

Та все ж позитивні наслідки трудової міграції далеко не однозначні. Гроші мігрантів здебільшого використовуються не для інвестицій та кредитування, а для споживання. Тобто, м’яко кажучи, від того, що людина змогла поїхати на заробітки й побудувати біля будинку дорогий паркан, економіка країни виграє мало.

Ці кошти потраплять в державний бюджет лише частково - здебільшого завдяки ПДВ, якщо людина купуватиме матеріали для будівництва через касу.

Тобто, гроші мігрантів мають лише короткотерміновий вплив на економічну ситуацію. В довготерміновій перспективі така стратегія - провальна й навіть шкідлива.

Президент KM Core Євген Уткін під час Форуму економічної свободи 2017 зауважив, що  

з кожним спеціалістом, який їде з України, країна втрачає близько $1 млн капіталізації.

Ще гірша ситуація з науковцями. За міжнародними оцінками, на підготовку одного вченого в розвинутих країнах держава витрачає $1,5 млн.

З 1996 по 2011 роки з України на постійне місце проживання за кордон виїхало 1 тис. 622 науковців. А загалом за роки незалежності кількість українських науковців скоротилася втричі.

Нам теж потрібні мігранти

По суті, зараз ЄСВ (відрахування в Пенсійний фонд, Фонд соцстрахування) сплачує лише 10,5 млн громадян з 17,9 млн економічно активних. Частково економіка розвивається саме завдяки цьому. 

Та незабаром платників податків може стати ще менше. За останнім прогнозом ООН, Україна входить до 11 країн світу, населення яких до 2050 р. скоротиться більш як на 15%. Причому Україна посідає третє місце в цьому списку з прогнозованим темпом скорочення 21,7%. Наразі в нас більше 35% населення старше 60 років, повідомляють в Інституту демографії та соціальних досліджень.

Читайте також: Кому годувати пенсіонерів. Що не так з пенсійною реформою

Тож задля економічного зростання нам потрібно збільшити кількість економічно активного населення, в тому числі, залучаючи трудових мігрантів. Частково це відбувається вже зараз. Станом на 2015 рік, за даними Міжнародної організації з міграції, в Україну приїхало більше 4,8 млн мігрантів, що становить 10,79 % населення.

Доктор економічних наук Андрій Гайдуцький підрахував

Україні, щоб розвивати економіку вищими темпами, потрібно залучати мінімум 15 людей на 1000 жителів, тобто близько 640 тис. людей на рік

З 27 вересня 2017 року в Україні діє закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо усунення бар'єрів для залучення іноземних інвестицій". Він передбачає спрощення порядку видачі дозволів на роботу іноземцям та особам без громадянства. Законотворці розраховували таким чином залучити в Україну більше інвестицій.

Та скоріш за все, закон не посприяє залученню в Україну іноземних працівників через високу оплату праці для них.  В ст. 41 закону вказані вимоги щодо зарплати для іноземців - 5 мінімальних зарплат України для освітян та 10 - для всіх інших. Роботодавцю буде вигідніше наймати українців.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.12
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
16:25
гривня тисяча гривень
"Тисячу Зеленського" українцям виплачуватимуть з грудня до лютого
16:18
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Зеленський "злякався" відповіді РФ на застосування далекобійних ракет
16:09
польща кордон
Польща запропонувала Словаччині доєднатися до проєкту з будівництва укріплень на кордоні з РФ та Білоруссю
16:03
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Під час атаки РФ 22 листопада до Білорусі залітали щонайменше 14 російських "шахедів", - Гаюн
16:01
OPINION
Стати Джоном Макклейном. Як утримати глузд під ядерними погрозами
15:52
"Не можу пити і їсти": письменник і військовий Сергій Сайгон потрапив у ДТП
15:50
Андрій Сибіга
"Додатковий шанс прискорити мирний процес": Сибіга про перемогу Трампа
15:34
головна новорічна ялинка Тернополя
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
15:33
Ексклюзив
Тайвань прапор
Генератори та ноутбуки: Тайвань виділив $10 млн допомоги для Асоціації міст України
15:32
Ізраїль, ЦАХАЛ
У ЦАХАЛі заявили, що знайшли протитанкові ракети російського виробництва на посту "Хезболли"
15:27
Росія намагається налякати Захід загрозою ядерної війни, аби змінити курс підтримки України, - ЦПД
15:04
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:03
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
14:37
генератори від USAID
USAID передало 63 генератори водопостачальникам чотирьох областей України
14:27
PR
Чорна п'ятниця 2024: де найвигідніше купити одяг, взуття і косметику?
14:26
У Києві відкрили реабілітаційний центр Recovery для військових, поліцейських і рятувальників
14:23
Російські солдати
У бойових діях проти України беруть участь майже 580 тис. росіян, - ГУР
14:16
Партнерський матеріал
Чому Шевченко не носив джинсів, або 4 пізнавальні книги для дітей про Україну та українців
14:05
OPINION
Як перемога Майдану наблизила поразку демократії
14:00
Збірна України з футболу, Ліга націй
Жеребкування в Лізі націй: Україна зіграє проти Бельгії у плейоф за місце у дивізіоні A
13:53
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон і область: скинули вибухівку на тролейбус, поранили двох людей
13:40
ГУР
ГУР заявило: росіяни вдарили по Дніпру балістичною ракетою з комплексу "Кєдр"
13:36
У трьох областях викрили організаторів схем зі "студентськими" відстрочками від мобілізації
13:29
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів
13:08
генератор
У Києві затвердили рекомендації для безпечного використання генераторів
13:00
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
12:55
Ліки
Якщо українці зловживатимуть антибіотиками, за 10 років пневмонія може стати невиліковною, - Ляшко
12:48
мокрий сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати українцям цими вихідними
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
11:55
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
МАГАТЕ: РФ пошкодила 4 важливі для ядерної безпеки українські електропідстанції
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
Більше новин