Вимкніть світло в Борисполі. Як Україна страждає без робочих рук

6 листопада, 2017 понедiлок
12:12

Світова практика доводить - економіка не завжди залежить від розміру країни, клімату чи природних запасів. Головним багатством є людський капітал - й тут Україна в програші

Зміст

Безробіття та міграція

Згідно з даними Державної служби зайнятості, з січня по вересень 2017 в Україні безробіття скоротилось на 12%, якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року.

Проте рівень загального безробіття в Україні залишається доволі високим - 9,7% наприкінці 2016 році та 9% станом на вересень 2017.

Прийнятним вважається рівень 6%. За цим показником Україна входить до десятки країн з найбільшим рівня безробіття в Європі. Для порівняння в США рівень безробіття станом на вересень - 4,2%.

Дані Державної статистики свідчать, що на початок 2017 року в Україні працездатними є 28,9 млн населення віком 15-70 років. Однак із них майже 11 млн людей (40%) економічно неактивні через різні причини.

Причина високого рівня безробіття проста: низькі заробітні плати, дефіцит робочих місць, а в сільських місцевостях й подекуди - їх відсутність.

В пошуках кращого життя українці масово виїжджають закордон. Згідно з даними соцдосліджень групи "Рейтинг", понад третина співвітчизників (35%) хотіли б залишити Україну. Й за рік кількість таких людей зросла на 5%.

Працювати за кордоном воліють 44% опитаних.  

Більше бажання переїхати висловлюють люди з вищою освітою. Серед молоді (18-35 років) кількість тих, хто має бажання переїхати на постійне місце проживання за кордон, – аж 54%.

70% опитаних сказали, що хотіли б, щоб їхні діти та внуки вчилися в інших країнах.

Найчастіше серед країн, в яких би хотіли працювати респонденти, називали Німеччину (37%), Польщу (26%), США (22%), Канаду (21%), Чехію (16%), Італію (15%).

Згідно з даними Міжнародної організації з міграції, за кордоном працює 5,8 млн українців.

Особливо популярною в українських заробітчан є Польща. В 2009–2016 рр. економічно активне населення сусідньої країни збільшилося майже на мільйон. В основному це відбулося завдяки українцям.

Кількість трудових мігрантів з нашої країни в Польщу з 2013 року зросла в 6,5 раза.

У 2016 році Польща видала українцям 1,3 млн запрошень на роботу, пише Financial Times. А цьогоріч Польща стала ще й єдиною країною, яка дозволила українцям працювати, маючи лише біометричний паспорт.

Зростання економічно активного населення Польщі завдяки українцям Джерело: Financial Times

Мігранти сприяють економічному зростанню

Дослідження свідчать, що завдяки міграції покращується ефективність розподілу на ринку праці, спрощується ведення міжнародної торгівлі та передача технологій і знань, а також стимулюється економічне зростання і розвиток суспільства.

Саме тому найбільш економічно розвинуті країни світу щороку готують плани із залучення мільйонів нових іммігрантів. Наприклад, лише в Канаді таких існує 60 на 2017 рік.

Дослідження доводять, що іммігранти не забирають робочі місця, а навпаки, створюють їх.

У США кожний десятий робітник працює на підприємця-іммігранта. Й саме заробітчани зробили економіку США настільки потужною в контексті інновацій - у Кремнієвій долині 52% усіх компаній у 1995–2005 рр. створені саме іммігрантами, 53% усіх наукових співробітників та інженерів у регіоні — також іммігранти. Про це пише Inc. Magazine.

Німеччина потребує понад 500 тис. нових іммігрантів на рік. Професор Гарвардського та Прінстонського університетів Клаус Циммерманн на Міжнародній науковій конференції “Люди передусім: якість життя і добробут у пост-соціалістичних економіках” доводить, що місцеве населення регіонів Німеччини з великою кількістю мігрантів щасливіше та багатше за жителів інших регіонів.

Японія, яка відмовилася від мігрантів (2% від населення), зараз переживає не найкращі часи - понад 20 років економіка країни “спить”.

Читайте також: Японська економіка вже 20 років стабільна, і це погано. Чому

Згідно з даними Світового банку, у 57 країнах із високим доходом в 2016 році іммігранти становили 26% населення, а в топ-10 країн світу - 36%.

Джерело: Дзеркало тижня

А українська економіка втрачає

Видається, що емігранти вигідні державі, адже регулярно надсилають гроші в Україну. Україна входить до тридцятки країн, найбільш залежних від експорту трудових ресурсів.

Згідно з даними НБУ, у 2016 році в Україну від заробітчан надійшло $5,4 млрд , що на 4% більше показника попереднього року. Ця сума дорівнює 19% від суми доходів держбюджету в 2016 році і становить близько 7% ВВП нашої країни.

Та все ж позитивні наслідки трудової міграції далеко не однозначні. Гроші мігрантів здебільшого використовуються не для інвестицій та кредитування, а для споживання. Тобто, м’яко кажучи, від того, що людина змогла поїхати на заробітки й побудувати біля будинку дорогий паркан, економіка країни виграє мало.

Ці кошти потраплять в державний бюджет лише частково - здебільшого завдяки ПДВ, якщо людина купуватиме матеріали для будівництва через касу.

Тобто, гроші мігрантів мають лише короткотерміновий вплив на економічну ситуацію. В довготерміновій перспективі така стратегія - провальна й навіть шкідлива.

Президент KM Core Євген Уткін під час Форуму економічної свободи 2017 зауважив, що  

з кожним спеціалістом, який їде з України, країна втрачає близько $1 млн капіталізації.

Ще гірша ситуація з науковцями. За міжнародними оцінками, на підготовку одного вченого в розвинутих країнах держава витрачає $1,5 млн.

З 1996 по 2011 роки з України на постійне місце проживання за кордон виїхало 1 тис. 622 науковців. А загалом за роки незалежності кількість українських науковців скоротилася втричі.

Нам теж потрібні мігранти

По суті, зараз ЄСВ (відрахування в Пенсійний фонд, Фонд соцстрахування) сплачує лише 10,5 млн громадян з 17,9 млн економічно активних. Частково економіка розвивається саме завдяки цьому. 

Та незабаром платників податків може стати ще менше. За останнім прогнозом ООН, Україна входить до 11 країн світу, населення яких до 2050 р. скоротиться більш як на 15%. Причому Україна посідає третє місце в цьому списку з прогнозованим темпом скорочення 21,7%. Наразі в нас більше 35% населення старше 60 років, повідомляють в Інституту демографії та соціальних досліджень.

Читайте також: Кому годувати пенсіонерів. Що не так з пенсійною реформою

Тож задля економічного зростання нам потрібно збільшити кількість економічно активного населення, в тому числі, залучаючи трудових мігрантів. Частково це відбувається вже зараз. Станом на 2015 рік, за даними Міжнародної організації з міграції, в Україну приїхало більше 4,8 млн мігрантів, що становить 10,79 % населення.

Доктор економічних наук Андрій Гайдуцький підрахував

Україні, щоб розвивати економіку вищими темпами, потрібно залучати мінімум 15 людей на 1000 жителів, тобто близько 640 тис. людей на рік

З 27 вересня 2017 року в Україні діє закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо усунення бар'єрів для залучення іноземних інвестицій". Він передбачає спрощення порядку видачі дозволів на роботу іноземцям та особам без громадянства. Законотворці розраховували таким чином залучити в Україну більше інвестицій.

Та скоріш за все, закон не посприяє залученню в Україну іноземних працівників через високу оплату праці для них.  В ст. 41 закону вказані вимоги щодо зарплати для іноземців - 5 мінімальних зарплат України для освітян та 10 - для всіх інших. Роботодавцю буде вигідніше наймати українців.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.24
    Купівля 41.24
    Продаж 41.69
  • EUR
    Купівля 44.87
    Продаж 45.51
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
5 листопада
12:33
Однокласник Володимира Івасюка Валерій Маначинський презентував книжку про шкільні роки музиканта
12:32
електросамокати
Окупанти використовують електросамокати та скутери, щоб дістатися до позицій на Харківщині, - 3-тя штурмова
12:18
Анонс
Медіадні-2024: афіша
Медіадні-2024: у Києві відбудеться конференція про виклики і тенденції в медіапросторі
12:15
погода, хмарність, туман, осінь
Від -3 °C до +13 °C: Наталка Діденко поділилася прогнозом на 6 листопада
12:08
Трьом експосадовцям часів Януковича оголосили вироки у справі про події 2010 року
12:08
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти атакували Запоріжжя: 6 людей загинули, є поранені
12:07
OPINION
Історія з дровами: як проста сільська баба стала на старості років бандиткою
12:05
Північна Корея
У Курській області РФ зафіксували перші зіткнення між українськими та північнокорейськими військами, - ЗМІ
11:53
Мобілізація жінок
"Хочемо чи ні — ми народжені для війни": адвокатка й військова 92-ї ОШБр Закревська про обов'язкову мобілізацію жінок
11:52
військові
У Міноборони назвали лідерів у використанні застосунку "Армія+"
11:50
Безморозний період тривав 198 днів: у Києві зафіксували мінусову температуру
11:45
Universal Pictures просить Роберта Земекіса зняти "Назад у майбутнє 4"
11:32
В Україні судитимуть адвоката, який пропонував хабар прокурору САП і детективу НАБУ
11:25
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Потрібно негайно ухвалити жорсткі законодавчі рішення й криміналізувати ухилення від мобілізації, - екскомандир Дикий
11:15
БожеВільні
У перший вікенд прокату фільм "БожеВільні" зібрав 1,6 млн грн
11:08
Анонс
Концерт Іво Бобула і Лілії Сандулеси
Берег любові крізь роки: Іво Бобул та Лілія Сандулеса виступлять у Києві та вирушать у всеукраїнський тур
11:05
мавпяча віспа
У Британії виявили два випадки захворювання на новий штам мавпячої віспи
11:03
Королева Єлизавета ІІ та ведмедик Паддінгтон
Покійна королева Єлизавета зʼявиться у фільмі про ведмедика Паддінгтона
10:44
постер США
Понад 20 штатів готові надіслати війська національної гвардії до Вашингтона в разі заворушень після виборів, - AP
10:36
Огляд
світ, міжнародний огляд
Україну чекає важка зима та як Росія намагалась вплинути на вибори у Молдові. Акценти світових ЗМІ 5 листопада
10:35
Західні посадовці закликали Європу готуватися до будь-яких результатів виборів США й не допустити угоди з РФ
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 листопада: скільки в середньому коштують євро, долар і злотий
10:22
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Згурець розповів, які дії Сил оборони зможуть ускладнити просування ворога в районі Курахового
10:18
Джонні Депп "Пірати Карибського моря"
Нових "Піратів Карибського моря" почнуть знімати у 2025 році, - ЗМІ
10:15
Коригував удари по Миколаєву й Одесі і планував втекти до Росії: СБУ оголосила підозру військовому пенсіонеру
10:10
Близький Схід Ємен нафта
ЄС розслідує схему з перемаркування у Туреччині російської нафти перед відправкою до Європи, - Politico
10:04
OPINION
Вибори у США: кандидати готові не визнавати поразки
10:01
Пакистан випробував запуск балістичної ракети з військового корабля
09:59
фейк
Протрампівський блогер заявив, що на замовлення РФ публікував фейки про вибори у США, - CNN
09:42
вибори у США
"Є найактивнішою загрозою": спецслужби США попередили про можливе втручання Росії у виборчий процес
09:32
Огляд
Валькірія і Берсерк
Чорне в одязі і світле в людях, не брали ні снаряди, ні кулі: що відомо про Валькірію і Берсерка – пару, яка загинула разом на фронті
09:26
ракета "Союз"
РФ запустила у космос ракету "Союз" із супутниками, серед яких два іранські
09:24
Оновлено
Shahed-136
Армія РФ атакувала Україну "шахедами" та КАБами: у Харкові є постраждалі
09:17
Росіяни знищили монументальні панно в маріупольській школі
09:16
Ексклюзив
Противник намагається закріпитися в населеному пункті Кругляківка: комбат Федоренко про Куп'янський напрямок
09:09
ППО
Нічна атака РФ: українська ППО збила 2 ворожі ракети та 48 БПЛА
09:00
Австралія катер
Австралія передасть Україні 14 військових катерів
08:49
Дональд Трамп та Камала Гарріс, дебати
У США селище оголосило перші результати президентських виборів
08:49
Ілон Маск
Маск і платформа Х стали епіцентром дезінформації про вибори в США, - Reuters
08:15
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 230 боєзіткнень, з них 84 на Курахівському напрямку
Більше новин