Вперше в історії країну не пустили на Олімпіаду через допінг. Як Росія до цього дійшла


фото: sportall.ge
МОК дозволив російським спортсменам виступати на зимовій Олімпіаді-2018 у Пхенчхані під нейтральним прапором. Кремль може повністю бойкотувати Ігри

5 грудня у швейцарському місті Лозанна виконавчий комітет Міжнародного олімпійського комітету заборонив збірній Росії виступати під своїм прапором на Олімпіаді-2018, яка відбудеться у лютому у південнокорейському Пхенчхані.

На засіданні виконкому МОК розглядав висновки комісії під керівництвом Самуеля Шміда, яка півтора року займалася розслідуваннями регулярних порушень антидопінгового законодавства.

Конкретно Росію звинуватили в тому, що вона перед Олімпіадою-2014 у Сочі створила допінгову систему, контрольовану на державному рівні. Під час самих Ігор "брудні" допінг-проби російських спортсменів замінювалися на "чисті". Завдяки цим підтасовкам, росіяни здобули перемогу у загальному заліку Сочі.

Чому рішення МОК безпрецедентне

Учорашнє рішення МОК є безпрецедентним. Порівняти його можна лише із дискваліфікацією російської команди з Паралімпіади-2016.

Раніше за допінг не дискваліфіковували жодну олімпійську збірну повністю. Покарання застосовувалося лише до команд з окремих видів спорту. На Олімпіаді-2016 у Ріо-де-Жанейро у повному складі не виступали збірні Росії з легкої та важкої атлетики.

А от цілі команди під олімпійським прапором раніше вже неодноразово виступали. На зимовій Олімпіаді-1992 під ним змагалися Об’єднана команда, яка була на Іграх у французькому Альбервілі правонаступницею збірної СРСР. Під нейтральним прапором у Франції змагалася збірна Югославії, де на той час уже спалахнула війна. 

На літній Олімпіаді-1992 у Барселоні, атлети з колишнього СРСР також поїхали у складі Об’єднаної команди. Втім на їх честь вже піднімалися національні прапори.

Як покарали Росію

Оголошуючи рішення виконкому МОК, президент організації Томас Бах заявив, що провина Росії доведена.

"Олімпійському руху було завдано безпрецедентної шкоди. Звіт розкриває допінгові маніпуляції з лабораторією у Сочі на Іграх-2014. МОК підготував пропорційні санкції, при цьому захистивши "чистих" атлетів", - сказав Бах.

Читайте також: Допінговий тріумф у Сочі. Як Росія обдурила весь світ на Олімпіаді-2014

У підсумку, виконком вирішив призупинити членство Росії у Міжнародному олімпійському комітеті. Рішення набуло чинності негайно, а це означає, що збірна Росії у Пхенчхані не виступить. Не буде там російського прапора, а на честь переможців не лунатиме російський гімн.

Кого з чиновників торкнулися санкції

Торкнулося покарання й російських високопосадовців, зокрема віце-прем'єра Віталія Мутка. Під час Олімпіади-2014 саме він займав пост міністра спорту. Інформатор Всесвітнього антидопінгового агентства Григорій Родченков назвав Мутка головним куратором допінгових підтасовок під час Ігор у Сочі.

Чиновника довічно відсторонили від участі у Олімпійських іграх у будь-якому статусі. Крім цього, на Олімпіаду-2018 у Пхенчхан не буде акредитовано жодного російського посадовця з міністерства спорту. Не пустять на Ігри до Південної Кореї й жодного члена Олімпійського комітету Росії, які були задіяні у проведенні Ігор у Сочі у 2014 році.

Також Росію примусять компенсувати витрати, які організація понесла під час розслідування допінгових махінацій. Ця сума складе $15 млн та піде на боротьбу із застосуванням спортсменами заборонених препаратів.

Яких російських спортсменів пустять на Ігри

На Олімпіаді-2018 у Пхенчхані виступлять лише окремі російські атлети. Вони зможуть змагатися у особистих та командних змаганнях під вивіскою "Олімпійські атлети з Росії". При цьому, виступатимуть ці спортсмени під олімпійським прапором, на їх честь лунатиме олімпійський гімн. Навіть форма, за умовами МОК, не повинна містити національної символіки та державних кольорів.

Процедура запрошення нейтральних російських атлетів обіцяє бути жорсткою Їхнім допуском до Ігор займатиметься спеціальна комісія МОК на чолі з головою Незалежної організації допінг-тестування Валері Фурнерон.

Читайте також: У Росії відібрали перемогу на Олімпіаді-2014 та не пускають на Ігри-2018. Історія завершення допінгового скандалу

У Пхенчхані не зможе виступити жоден спортсмен, який раніше був дискваліфікований за вживання допінгу. Не буде там і лікарів, які працювали зі спортсменами впійманими на вживанні заборонених препаратів.

Нагадаємо, що у збірної Росії вже відібрали 11 медалей Олімпіади-2014. Через це росіяни позбулися перемоги у загальному заліку Ігор у Сочі та скотилися на третє місце.

Чи оголосить Росія повний бойкот Ігор

Отже, МОК своє рішення ухвалив, залишається лише дочекатися, чи погодиться з ним Росія. Ще у жовтні російський президент Володимир Путін заявляв, що виступ у Пхенчхані без свого прапору та гімну буде принизливим.

Але в останні тижні перед доленосним рішенням риторика у московських кабінетах дещо змінилася. Так глава національного олімпійського комітету Росії Олександр Жуков, вважає, що російським спортсменам, яких запросять на Ігри, потрібно дозволити самостійно визначатися, чи брати в них участь.

Водночас, за його словами, остаточно вирішиться, чи їхати росіянам до Південної Кореї, 12 грудня, коли у Москві відбудуться олімпійське зібрання. Спрогнозувати зараз, чого від нього очікувати, складно.

Читайте також: Чому допінгова мафія Росії продовжує існувати

Після рішення МОК російські політики підняли чергову хвилю антизахідної істерії, із традиційними тезами про невинуватість своїх спортсменів та всесвітню змову.

Президент федерації лижного спорту Росії Олена Вяльбе назвала МОК несамостійною організацією, яка у своїх рішеннях орієнтується виключно на думку спонсорів. А славетний російський хокеїст Олександр Овечкін заявив, що не розуміє, який сенс їхати на Олімпіаду під нейтральним прапором.

Тобто, складається враження, що про жодне покаяння із боку Росії за допінгові фальсифікації не йдеться. Росіяни й не думають просити у світової спортивної спільноти вибачення, а банально намагаються мінімізувати наслідки від того, що були заскочені на небачених порушеннях.

новини партнерів

25 січня, 2021 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати