Вперше в історії країну не пустили на Олімпіаду через допінг. Як Росія до цього дійшла

Дмитро Марценишин
6 грудня, 2017 середа
12:38

МОК дозволив російським спортсменам виступати на зимовій Олімпіаді-2018 у Пхенчхані під нейтральним прапором. Кремль може повністю бойкотувати Ігри

5 грудня у швейцарському місті Лозанна виконавчий комітет Міжнародного олімпійського комітету заборонив збірній Росії виступати під своїм прапором на Олімпіаді-2018, яка відбудеться у лютому у південнокорейському Пхенчхані.

На засіданні виконкому МОК розглядав висновки комісії під керівництвом Самуеля Шміда, яка півтора року займалася розслідуваннями регулярних порушень антидопінгового законодавства.

Конкретно Росію звинуватили в тому, що вона перед Олімпіадою-2014 у Сочі створила допінгову систему, контрольовану на державному рівні. Під час самих Ігор "брудні" допінг-проби російських спортсменів замінювалися на "чисті". Завдяки цим підтасовкам, росіяни здобули перемогу у загальному заліку Сочі.

Чому рішення МОК безпрецедентне

Учорашнє рішення МОК є безпрецедентним. Порівняти його можна лише із дискваліфікацією російської команди з Паралімпіади-2016.

Раніше за допінг не дискваліфіковували жодну олімпійську збірну повністю. Покарання застосовувалося лише до команд з окремих видів спорту. На Олімпіаді-2016 у Ріо-де-Жанейро у повному складі не виступали збірні Росії з легкої та важкої атлетики.

А от цілі команди під олімпійським прапором раніше вже неодноразово виступали. На зимовій Олімпіаді-1992 під ним змагалися Об’єднана команда, яка була на Іграх у французькому Альбервілі правонаступницею збірної СРСР. Під нейтральним прапором у Франції змагалася збірна Югославії, де на той час уже спалахнула війна. 

На літній Олімпіаді-1992 у Барселоні, атлети з колишнього СРСР також поїхали у складі Об’єднаної команди. Втім на їх честь вже піднімалися національні прапори.

Як покарали Росію

Оголошуючи рішення виконкому МОК, президент організації Томас Бах заявив, що провина Росії доведена.

"Олімпійському руху було завдано безпрецедентної шкоди. Звіт розкриває допінгові маніпуляції з лабораторією у Сочі на Іграх-2014. МОК підготував пропорційні санкції, при цьому захистивши "чистих" атлетів", - сказав Бах.

Читайте також: Допінговий тріумф у Сочі. Як Росія обдурила весь світ на Олімпіаді-2014

У підсумку, виконком вирішив призупинити членство Росії у Міжнародному олімпійському комітеті. Рішення набуло чинності негайно, а це означає, що збірна Росії у Пхенчхані не виступить. Не буде там російського прапора, а на честь переможців не лунатиме російський гімн.

Кого з чиновників торкнулися санкції

Торкнулося покарання й російських високопосадовців, зокрема віце-прем'єра Віталія Мутка. Під час Олімпіади-2014 саме він займав пост міністра спорту. Інформатор Всесвітнього антидопінгового агентства Григорій Родченков назвав Мутка головним куратором допінгових підтасовок під час Ігор у Сочі.

Чиновника довічно відсторонили від участі у Олімпійських іграх у будь-якому статусі. Крім цього, на Олімпіаду-2018 у Пхенчхан не буде акредитовано жодного російського посадовця з міністерства спорту. Не пустять на Ігри до Південної Кореї й жодного члена Олімпійського комітету Росії, які були задіяні у проведенні Ігор у Сочі у 2014 році.

Також Росію примусять компенсувати витрати, які організація понесла під час розслідування допінгових махінацій. Ця сума складе $15 млн та піде на боротьбу із застосуванням спортсменами заборонених препаратів.

Яких російських спортсменів пустять на Ігри

На Олімпіаді-2018 у Пхенчхані виступлять лише окремі російські атлети. Вони зможуть змагатися у особистих та командних змаганнях під вивіскою "Олімпійські атлети з Росії". При цьому, виступатимуть ці спортсмени під олімпійським прапором, на їх честь лунатиме олімпійський гімн. Навіть форма, за умовами МОК, не повинна містити національної символіки та державних кольорів.

Процедура запрошення нейтральних російських атлетів обіцяє бути жорсткою Їхнім допуском до Ігор займатиметься спеціальна комісія МОК на чолі з головою Незалежної організації допінг-тестування Валері Фурнерон.

Читайте також: У Росії відібрали перемогу на Олімпіаді-2014 та не пускають на Ігри-2018. Історія завершення допінгового скандалу

У Пхенчхані не зможе виступити жоден спортсмен, який раніше був дискваліфікований за вживання допінгу. Не буде там і лікарів, які працювали зі спортсменами впійманими на вживанні заборонених препаратів.

Нагадаємо, що у збірної Росії вже відібрали 11 медалей Олімпіади-2014. Через це росіяни позбулися перемоги у загальному заліку Ігор у Сочі та скотилися на третє місце.

Чи оголосить Росія повний бойкот Ігор

Отже, МОК своє рішення ухвалив, залишається лише дочекатися, чи погодиться з ним Росія. Ще у жовтні російський президент Володимир Путін заявляв, що виступ у Пхенчхані без свого прапору та гімну буде принизливим.

Але в останні тижні перед доленосним рішенням риторика у московських кабінетах дещо змінилася. Так глава національного олімпійського комітету Росії Олександр Жуков, вважає, що російським спортсменам, яких запросять на Ігри, потрібно дозволити самостійно визначатися, чи брати в них участь.

Водночас, за його словами, остаточно вирішиться, чи їхати росіянам до Південної Кореї, 12 грудня, коли у Москві відбудуться олімпійське зібрання. Спрогнозувати зараз, чого від нього очікувати, складно.

Читайте також: Чому допінгова мафія Росії продовжує існувати

Після рішення МОК російські політики підняли чергову хвилю антизахідної істерії, із традиційними тезами про невинуватість своїх спортсменів та всесвітню змову.

Президент федерації лижного спорту Росії Олена Вяльбе назвала МОК несамостійною організацією, яка у своїх рішеннях орієнтується виключно на думку спонсорів. А славетний російський хокеїст Олександр Овечкін заявив, що не розуміє, який сенс їхати на Олімпіаду під нейтральним прапором.

Тобто, складається враження, що про жодне покаяння із боку Росії за допінгові фальсифікації не йдеться. Росіяни й не думають просити у світової спортивної спільноти вибачення, а банально намагаються мінімізувати наслідки від того, що були заскочені на небачених порушеннях.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
28 квітня
19:54
ЗСУ війна проти РФ
Протягом доби на фронті відбулося 112 боєзіткнень. ЗСУ відбили 99 ворожих атак, 40 - на Авдіївському напрямку
19:35
Україна виконала всі необхідні умови для початку перемовин щодо вступу в ЄС, тепер свої зобов'язання має виконати сторона Євросоюзу, - Зеленський
19:03
На фото: Ніколь Кідман
Ніколь Кідман отримала нагороду за видатні досягнення від Американського інституту кіномистецтва
19:02
Огляд
модернізований Ту-160 росія
Що таке стратегічний бомбардувальник Ту-160 – літаки, які Україна передала Росії, а Кремль береже, як зіницю ока
18:46
Інтерв’ю
Ярина Цимбал
Кому набрид Булгаков, є український Київ Ґео Шкурупія, а українська Одеса у "Майстрі корабля" Яновського, - літературознавиця Цимбал
18:38
Ексклюзив
росія - китай
Як Китай втрачає позиції в США і чим саме допомагає Росії: роз'яснення дипломата Щербака
18:33
Інтерв’ю
мобілізація
Через помилки в управлінні та дискомунікацію виникла проблема з мобілізацією, - публіцист та історик Мирослав Чех
18:26
Байден
Майже половина американців віддає перевагу Трампу, тоді як підтримка Байдена тримається на рівні 43%, - опитування CNN
18:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 28 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
18:12
російська армія, мобілізація
У листопаді росіяни почнуть отримувати електронні повістки
18:04
OPINION
Костянтин Москалець
Напередодні Великодня
17:42
Оновлено
"Динамо" - "Дніпро-1" 2:1 (27 квітня 2024 року)
"Динамо" переграло "Дніпро-1", а "Минай" розбив "Чорноморець": розклад та результати всіх матчів 26-го туру УПЛ
17:38
Американські вчені знайшли найпереконливіші статистичні докази існування дев'ятої планети у Сонячній системі
17:36
ГУР
Бійці ГУР знищили новітню антидронову РЛС росіян "Рєпєйнік"
17:25
Оновлено
Вбивство українців у Німеччині
Вбивство росіянином двох українців у Баварії: нардеп Гончаренко каже, що це були воїни ЗСУ на реабілітації
17:21
Володимир Зеленський
Зеленський провів телефону розмову з лідером меншості в палаті представників США Джеффрісом: про що говорили
17:15
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Тепер ми не знаємо, яким чином повернуться вибори для Трампа", - дипломат Щербак про внутрішній конфлікт в республіканській партії
17:04
Херсонська область
Сили оборони взяли під контроль острів Нестрига в дельті Дніпра
17:03
Джорджія Мелоні
Прем'єрка Італії Мелоні висунула свою кандидатуру на виборах до Європарламенту
17:02
Інтерв’ю
Володимир Зеленський і Ріші Сунак
Лідерство у воєнно-політичній стабільності на євразійському просторі треба віддати британцям, - Безсмертний
16:41
Внаслідок ворожого обстрілу Купʼянська травмовано чоловіка
Росіяни обстріляли "градами" Куп'янськ: влучили у приватний будинок, є постраждалий
16:10
Командувач Сухопутних військ, генерал-полковник Олександр Сирський
Головнокомандувач ЗСУ Сирський: на Покровськ та Курахове наступають 4 ворожі бригади, у напрямку Харкова росіяни нарощують чисельність
16:05
Ексклюзив
Військова допомога США
Дипломат Щербак пояснив, що для України значать два пакети допомоги від Пентагона
16:02
дрон, БПЛА
РФ намагається залучити білоруську молодь до розробки і збирання бойових БПЛА
16:02
OPINION
Олексій Панич
Чи є "хороші росіяни"? Так, є
16:01
вулкан
В Індонезії вулкан Ібу викинув попіл на висоту 4,8 кілометра: людей закликали носити захисні засоби
15:57
Росіяни атакували промисловий об'єкт у Запоріжжі
15:53
Ексклюзив
кримський міст
"Це острів і ціль буде досягнута": нардеп Чийгоз вважає деокупацію Криму першочерговою метою для України
15:40
Ексклюзив
фейк
Експерт Жовтенко назвав головну причину провалу російських ІПСО в Україні
15:40
Еммануель Макрон
Макрон запропонував ідею використання французьких ядерних боєголовок для захисту ЄС від Росії
15:14
Від ранку росіяни скинули 11 керованих авіабомб на правобережжя Херсонщини
15:06
Одеса відмовила у встановленні погруддя Віталію Скакуну, який підірвав разом із собою Генічеський міст на початку повномасштабного вторгнення
14:49
Запорізькоий державномий цирк
У Запорізькому цирку з висоти зірвалися юні гімнасти
14:47
іранський дрон
Схожий на російський "Ланцет": в Ірані заявили про розробку нового дрона-камікадзе
14:46
ЛНР
У "ЛНР" заборонили проведення масових заходів
14:36
Годинник, належав пасажиру «Титаніка», який разом з іншими артефактами буде виставлений на аукціон сьогодні Henry Aldridge & Son
У Британії на аукціоні продали годинник найбагатшого пасажира "Титаніка"
14:25
Торнадо у США
На китайський мегаполіс Гуанчжоу обрушився торнадо: щонайменше 5 людей загинуло, 33 поранено
14:19
Біометричний паспорт громадянина Молдови
Молдова відзначає 10-річчя безвізу з Євросоюзом
14:07
OPINION
Сергій Марченко
Вулицями їздять бусики, бо інакше мобілізувати держава не вміє
13:55
Володимир Путін на параді 9 травня
Британська розвідка проаналізувала, чому РФ другий рік поспіль скасовує "Безсмертний полк" до 9 травня
Більше новин