У Росії відібрали перемогу на Олімпіаді-2014 та не пускають на Ігри-2018. Історія завершення допінгового скандалу


фото: kommersant.ru
У збірної Росії через допінг відбирають медалі Олімпіади-2014 у Сочі та позбавили команду першого місця у загальному командному заліку

З чого все почалося

У Росії великі проблеми з допінгом розпочалися навесні 2016 року. У авторитетному американському виданні New York Times було опубліковане розслідування. Воно ґрунтувалося на заявах екс-глави московської антидопінгової лабораторії Григорія Родченкова. Вони лягли у основу доповіді незалежного експерта Всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА) Річарда Макларена.

Григорій Родченков

Родченков надав докази існування у Росії допінгової програми підтримуваної на державному рівні. За його твердженням вона була розроблена спеціальні під Олімпіаду-2014 у Сочі, у якій росіянам поставили за мету за будь-яку ціну перемогти у загальному командному заліку.

Читайте також: Допінговий тріумф у Сочі. Як Росія обдурила весь світ на Олімпіаді-2014

До процесу було залучено співробітників ФСБ, які після змагань підмінювали допінг-проби сечі зі слідами заборонених препаратів на "чисті" зразки.

Зокрема, інформатор ВАДА стверджував, що замінені були й 15 допінг-проб російських призерів Олімпіади-2014. Збірна Росії у загальному заліку Ігор виграла, здобувши 13 золотих, 11 срібних та 9 бронзових медалей.

У кого відібрали медалі

Олександр Легков

Але святкували росіяни недовго. Імена порушників спочатку трималися в таємниці, але після ретельного розслідування ВАДА та Міжнародний олімпійський комітет почали їх оприлюднювати і забирати медалі у російських спортсменів.

Першими дискваліфікували російських лижників – Євгена Бєлова, Олександра Легкова, Максима Вилєгжаніна, Олексія Пєтухова, Юлію Іванову та Євгенію Шаповалову.

Потім покарали скелетоністів Олександра Третьякова, Олену Нікітіну, Ольгу Потиліцину та Марію Орлову.

А 24 листопада одразу двох золотих нагород позбавили російських бобслеїстів – у змаганнях двійок та четвірок. Дискваліфікації заробили прапороносець збірної Росії у Сочі Олександр Зубков, Олексій Воєвода, Дмитро Труненков та Олексій Негодайло. Відповідне рішення 24 листопада ухвалила спеціальна комісія МОК під керівництвом Дениса Освальда.

Про чергові покарання стало відомо 27 листопада ввечері. МОК повідомив про те, що через допінг довічно дискваліфікував скелетоніста Сергія Чудінова та біатлоністок Яну Романову та Ольгу Вілухіну. Останні двоє були срібними медалістками Сочі у жіночій естафеті, а Вілухіна фінішувала другою у спринтерській гонці.

Виграла від дискваліфікації росіянок українка Віта Семеренко, яка стала на дистанції 7,5 км третьою, а тепер отримає срібну нагороду. Бронза дістанеться італійці Карін Оберхофер.

Таким чином, у збірної України у загальному медальному заліку Олімпіади-2018 залишилося дві нагороди - срібло Віти Семеренко та золото естафетної біатлонної гонки, яке вона виграла разом із Валею Семеренко, Оленою Підгрушною та Юлією Джимою.

Читайте також: Вогонь на знищення. Чому Росії оголосили чергову спортивну війну

Таким чином, у збірної Росії відібрали три золотих, шість срібних та дві бронзові медалі. Після цього у росіян залишилося 10 золотих, 5 срібних та 9 бронзових нагород, з якими вони втратили перше місце у загальному командному заліку – господарів Ігор випередили Норвегія (11-6-12) та Канада (10-10-5).

Згадувані спортсмени мають право оскаржити рішення у Міжнародному спортивному арбітражі у Лозанні. Але практика подібних справ доводить, що виграти справу у МОК практично не можливо.

Чому Росію не пускають на Олімпіаду-2018

Олександр Третьяков

Та навіть це не найгірше для росіян. Зараз стоїть питання набагато важливіше, ніж розподіл нагород Сочі. Через фальсифікації чотирирічної давнини збірну Росії взагалі можуть не допустити до Олімпіади-2018 у південнокорейському Пхенчхані. МОК та ВАДА у провині росіян не сумніваються.

16 листопада Російське антидопінгове агентство не змогло повернути собі акредитацію ВАДА. Це означає, що поставлених вимог росіяни не виконали та продовжують порушувати правила. Остаточне ж рішення стосовно участі збірної Росії на Олімпіаді у Пхенчхані буде ухвалено 5 грудня, коли відбудеться засідання виконкому МОК.

Читайте також: Чому допінгова мафія Росії продовжує існувати

Інтрига зараз полягає у тому, наскільки жорстким буде покарання росіян. Наразі, найбільш вірогідним виглядає допуск до змагань окремих спортсменів, які виступатимуть не під російським, а олімпійським прапором.

Не лунатиме на честь переможців і національний гімн. Також ймовірно, що дискваліфікованими можуть бути цілі команди з окремих видів спорту.

До такої практики МОК вже вдавався під час літньої Олімпіади-2016 у Ріо-де-Жанейро, куди не пустили збірну Росії з легкої атлетики. Не виступали росіяни й на Паралімпіаді-2016 у Бразилії.

Чи оголосять росіяни бойкот

Павло Колобков

У Росії вже пролунали заклики бойкотувати Олімпіаду у Пхенчхані, у разі заборони виступати під своїм прапором. Зокрема, про неприпустимість поїздки на таких умовах до Південної Кореї заявила олімпійська чемпіонка з ковзанярського спорту, а нині депутат держдуми Світлана Журова.

Пригрозила не відпустити своїх гравців до Пхенчхану, якщо збірну Росії не пустять на Олімпіаду-2018, найпотужніша у Європі Континентальна хокейна ліга. І мова не лише про хокеїстів з російським громадянством, але й представників інших країн – Чехії, Швеції, Фінляндії, яких багато грає у тамтешніх клубах.

Водночас, міністр спорту Росії Павло Колобков заявив, що Росія не має наміру бойкотувати ігри у Пхенчхані і виконає будь-яке рішення МОК.

Але такі слова високопосадовця це далеко не визнання своєї провини, а швидше прагнення не потрапити під ще більші санкції. Адже у портфелі у ВАДА є ще чимало компромату. Зараз триває розслідування стосовно вживання допінгу 34 провідними російськими футболістами у 2014 році.

Якщо їх провину буде доведено, то Росія може залишитися без своєї збірної на домашньому чемпіонаті світу. Тому різкі кроки у подібній ситуації вкрай небажані.

Між тим, у Росії далекі від того, щоб визнати свою провину та навести лад з допінгом. Натомість тамтешні ЗМІ й далі роздмухують істерію навколо всесвітньої змови проти російського спорту.

І тут досить показовий момент із дискваліфікованими російськими медалістами Олімпіади-2014. Попри те, що МОК позбавив їх медалей, спортсмени й надалі продовжують отримати олімпійські стипендії у своїй країні - позбавляти їх цих виплат ніхто не збирається. Тобто брехунів та порушників держава й не думає карати, а навпаки їх заохочує.

новини партнерів

25 січня, 2021 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати