У Росії відібрали перемогу на Олімпіаді-2014 та не пускають на Ігри-2018. Історія завершення допінгового скандалу

Дмитро Марценишин
27 листопада, 2017 понедiлок
19:03

У збірної Росії через допінг відбирають медалі Олімпіади-2014 у Сочі та позбавили команду першого місця у загальному командному заліку

Зміст

З чого все почалося

У Росії великі проблеми з допінгом розпочалися навесні 2016 року. У авторитетному американському виданні New York Times було опубліковане розслідування. Воно ґрунтувалося на заявах екс-глави московської антидопінгової лабораторії Григорія Родченкова. Вони лягли у основу доповіді незалежного експерта Всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА) Річарда Макларена.

Григорій Родченков

Родченков надав докази існування у Росії допінгової програми підтримуваної на державному рівні. За його твердженням вона була розроблена спеціальні під Олімпіаду-2014 у Сочі, у якій росіянам поставили за мету за будь-яку ціну перемогти у загальному командному заліку.

Читайте також: Допінговий тріумф у Сочі. Як Росія обдурила весь світ на Олімпіаді-2014

До процесу було залучено співробітників ФСБ, які після змагань підмінювали допінг-проби сечі зі слідами заборонених препаратів на "чисті" зразки.

Зокрема, інформатор ВАДА стверджував, що замінені були й 15 допінг-проб російських призерів Олімпіади-2014. Збірна Росії у загальному заліку Ігор виграла, здобувши 13 золотих, 11 срібних та 9 бронзових медалей.

У кого відібрали медалі

Олександр Легков

Але святкували росіяни недовго. Імена порушників спочатку трималися в таємниці, але після ретельного розслідування ВАДА та Міжнародний олімпійський комітет почали їх оприлюднювати і забирати медалі у російських спортсменів.

Першими дискваліфікували російських лижників – Євгена Бєлова, Олександра Легкова, Максима Вилєгжаніна, Олексія Пєтухова, Юлію Іванову та Євгенію Шаповалову.

Потім покарали скелетоністів Олександра Третьякова, Олену Нікітіну, Ольгу Потиліцину та Марію Орлову.

А 24 листопада одразу двох золотих нагород позбавили російських бобслеїстів – у змаганнях двійок та четвірок. Дискваліфікації заробили прапороносець збірної Росії у Сочі Олександр Зубков, Олексій Воєвода, Дмитро Труненков та Олексій Негодайло. Відповідне рішення 24 листопада ухвалила спеціальна комісія МОК під керівництвом Дениса Освальда.

Про чергові покарання стало відомо 27 листопада ввечері. МОК повідомив про те, що через допінг довічно дискваліфікував скелетоніста Сергія Чудінова та біатлоністок Яну Романову та Ольгу Вілухіну. Останні двоє були срібними медалістками Сочі у жіночій естафеті, а Вілухіна фінішувала другою у спринтерській гонці.

Виграла від дискваліфікації росіянок українка Віта Семеренко, яка стала на дистанції 7,5 км третьою, а тепер отримає срібну нагороду. Бронза дістанеться італійці Карін Оберхофер.

Таким чином, у збірної України у загальному медальному заліку Олімпіади-2018 залишилося дві нагороди - срібло Віти Семеренко та золото естафетної біатлонної гонки, яке вона виграла разом із Валею Семеренко, Оленою Підгрушною та Юлією Джимою.

Читайте також: Вогонь на знищення. Чому Росії оголосили чергову спортивну війну

Таким чином, у збірної Росії відібрали три золотих, шість срібних та дві бронзові медалі. Після цього у росіян залишилося 10 золотих, 5 срібних та 9 бронзових нагород, з якими вони втратили перше місце у загальному командному заліку – господарів Ігор випередили Норвегія (11-6-12) та Канада (10-10-5).

Згадувані спортсмени мають право оскаржити рішення у Міжнародному спортивному арбітражі у Лозанні. Але практика подібних справ доводить, що виграти справу у МОК практично не можливо.

Чому Росію не пускають на Олімпіаду-2018

Олександр Третьяков

Та навіть це не найгірше для росіян. Зараз стоїть питання набагато важливіше, ніж розподіл нагород Сочі. Через фальсифікації чотирирічної давнини збірну Росії взагалі можуть не допустити до Олімпіади-2018 у південнокорейському Пхенчхані. МОК та ВАДА у провині росіян не сумніваються.

16 листопада Російське антидопінгове агентство не змогло повернути собі акредитацію ВАДА. Це означає, що поставлених вимог росіяни не виконали та продовжують порушувати правила. Остаточне ж рішення стосовно участі збірної Росії на Олімпіаді у Пхенчхані буде ухвалено 5 грудня, коли відбудеться засідання виконкому МОК.

Читайте також: Чому допінгова мафія Росії продовжує існувати

Інтрига зараз полягає у тому, наскільки жорстким буде покарання росіян. Наразі, найбільш вірогідним виглядає допуск до змагань окремих спортсменів, які виступатимуть не під російським, а олімпійським прапором.

Не лунатиме на честь переможців і національний гімн. Також ймовірно, що дискваліфікованими можуть бути цілі команди з окремих видів спорту.

До такої практики МОК вже вдавався під час літньої Олімпіади-2016 у Ріо-де-Жанейро, куди не пустили збірну Росії з легкої атлетики. Не виступали росіяни й на Паралімпіаді-2016 у Бразилії.

Чи оголосять росіяни бойкот

Павло Колобков

У Росії вже пролунали заклики бойкотувати Олімпіаду у Пхенчхані, у разі заборони виступати під своїм прапором. Зокрема, про неприпустимість поїздки на таких умовах до Південної Кореї заявила олімпійська чемпіонка з ковзанярського спорту, а нині депутат держдуми Світлана Журова.

Пригрозила не відпустити своїх гравців до Пхенчхану, якщо збірну Росії не пустять на Олімпіаду-2018, найпотужніша у Європі Континентальна хокейна ліга. І мова не лише про хокеїстів з російським громадянством, але й представників інших країн – Чехії, Швеції, Фінляндії, яких багато грає у тамтешніх клубах.

Водночас, міністр спорту Росії Павло Колобков заявив, що Росія не має наміру бойкотувати ігри у Пхенчхані і виконає будь-яке рішення МОК.

Але такі слова високопосадовця це далеко не визнання своєї провини, а швидше прагнення не потрапити під ще більші санкції. Адже у портфелі у ВАДА є ще чимало компромату. Зараз триває розслідування стосовно вживання допінгу 34 провідними російськими футболістами у 2014 році.

Якщо їх провину буде доведено, то Росія може залишитися без своєї збірної на домашньому чемпіонаті світу. Тому різкі кроки у подібній ситуації вкрай небажані.

Між тим, у Росії далекі від того, щоб визнати свою провину та навести лад з допінгом. Натомість тамтешні ЗМІ й далі роздмухують істерію навколо всесвітньої змови проти російського спорту.

І тут досить показовий момент із дискваліфікованими російськими медалістами Олімпіади-2014. Попри те, що МОК позбавив їх медалей, спортсмени й надалі продовжують отримати олімпійські стипендії у своїй країні - позбавляти їх цих виплат ніхто не збирається. Тобто брехунів та порушників держава й не думає карати, а навпаки їх заохочує.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.49
    Купівля 41.49
    Продаж 41.97
  • EUR
    Купівля 42.96
    Продаж 43.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
20:02
OPINION
Блог Анастасія Обертас-Миргородська
"Після повернення Костя питав, що таке бусифікація..."
19:50
У Дніпрі троє чоловіків захопили аптеку і вивезли майно на понад 2 млн грн: їм повідомили про підозру
19:49
Джеймс Девід Венс
Віцепрезидент США Венс здійснить перший закордонний візит та візьме участь у Мюнхенській безпековій конференції
19:26
РФ атакувала Одещину ракетою: убила й поранила випадкових перехожих
19:25
Поезія, критика, спогади й публіцистика: у Києві триває виставка "Пророцтво: пам’яті Дмитра Павличка"
19:23
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
"Немає сенсу туди повертатись": Роналду у день 40-річчя відповів на важливе запитання щодо свого майбутнього
19:20
на фото президент Володимир Зеленський
"Навесні, влітку чи восени": Зеленський спрогнозував, що РФ втягне Білорусь у війну й провокуватиме країни НАТО
19:18
Оновлено
Кіт Келлог
Келлог оприлюднить план Трампа щодо припинення війни в Україні на Мюнхенській конференції, - Bloomberg
18:58
Ексклюзив
В України з'явилися інструменти стратегічного тиску на окупантів: Defense Express про далекобійні удари по РФ
18:58
До України прибула делегація Литви: рятувальникам передали спецавтомобілі та одяг
18:57
ліквідований окупант
ЗСУ ліквідували російського футболіста, який воював проти України
18:53
Володимир Путін
Путін вніс на ратифікацію до Держдуми договір із Білоруссю про "гарантії безпеки" із пунктом про умови застосування ядерної зброї
18:41
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
Ми на порозі великої спроби зупинити бойові дії. Очікуємо 12 лютого, - нардеп Гончаренко
18:36
Оновлено
Ізюм
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: кількість загиблих збільшилася до 6
18:16
Володимир Зеленський
"Ви ще побачите, які умови будуть у РФ": Зеленський вважає, що Курська операція стане важливою на перемовинах
18:04
Рятувальнии обстежують місце падіння літака в річці Потомак
Авіакатастрофа у Вашингтоні: з річки дістали тіла всіх 67 загиблих
18:03
Ексклюзив
оборонно-промислового комплекс
Підприємствам оборонної промисловості хочеться прогнозованості: виконавчий директор NAUDI Гончаров про конфлікт між Міноборони та АОЗ
18:03
OPINION
блог Денис Попович
Ми любимо ЗСУ. Але ТЦК — це частина ЗСУ
17:59
Арсеній Батагов, Трабзонспор
Врятували "Трабзонспор" від поразки: Зубков, Сікан і Батагов вперше зіграли разом
17:48
ЗСУ
Міноборони у 2024 році закупило для військових взуття на понад 3,1 млрд грн
17:43
Міноборони допустило до використання у ЗСУ дрони ZEUS і HADES українського виробництва
17:41
Ексклюзив
Дональд Трамп
Експерт з економіки пояснив, що мав на увазі Трамп, коли говорив про українські рідкісноземельні метали
17:40
Оновлено
Україна повернула з російського полону 150 захисників
17:35
Разом з Оззі Осборном: Black Sabbath зіграють фінальний концерт з Metallica, Slayer і Pantera
17:35
Азербайджан
Азербайджан виділив Україні $1 млн гуманітарної допомоги на закупівлю електрообладнання
17:20
Оновлено
пошта
Поштова служба США відновила прийом посилок із Китаю та Гонконгу
17:17
водопостачання вода
Японія передала Києву обладнання для очищення та знезараження води
17:15
Форум сімʼї та Демографії в межах Українського тижня, який відбувається у Вашингтоні
Необхідно створити державний фонд для інтеграції переселенців та повернення українців додому, – Княжицький
17:13
Денис Берінчик
Берінчик - Девіс: де та коли дивитись чемпіонський бій українського боксера
17:11
Netflix намагається дистанціюватися від зірки "Емілії Перес" Карли Гаскон після її ісламофобських висловлювань
17:10
ВООЗ
В Аргентині оголосили про вихід з ВООЗ слідом за США
16:53
Starlink
Через блокування Starlink російські війська залишаються без звʼязку, - "Атеш"
16:47
Тополі, Харківщина
РФ утворила новий плацдарм на правому березі річки Оскіл, неподалік держкордону, - DeepState
16:42
Рамштайн
Наступний "Рамштайн" відбудеться 12 лютого під головуванням Великої Британії, - Радіо Свобода
16:33
Ексклюзив
"Ворог копає багатоповерхові нори, звідки його непросто викурити": "Хартія" про оборону на північ від Харкова
16:27
Іван Вигівський
За підривами біля приміщень ТЦК стоять російські спецслужби, - голова Нацполіції Вигівський
16:27
на фото мобільна аптека
На прифронтовій Сумщині розпочав роботу мобільний аптечний пункт
16:24
Ігор Пластун
Ексфутболіст збірної України знайшов команду у нижчій лізі Бельгії
16:22
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 50 боєзіткнень: на Покровському напрямку окупанти здійснили 12 атак
16:18
Оновлено
Сибіга обговорив з очільником МЗС Британії Леммі підготовку військових і розширення далекобійних спроможностей України
Більше новин