Чому допінгова мафія Росії продовжує існувати
Черговий фільм ARD про російський допінг засвідчує, що порушники не зробили висновків з дискваліфікації легкоатлетичної збірної
Допінгова мафія
Німецький телеканал ARD минулими вихідними випустив черговий фільм про систематичне застосування допінгу в збірній Росії з легкої атлетики. Головним його персонажем став 26-річний російський бігун Андрій Дмитрієв, який у інтерв'ю журналісту Хайо Зеппельту розповів про нові факти порушень допінгових правил.
"Я називаю їх мафією, допінговою мафією. Вони заробляють великі гроші завдяки нелегальним справам. Використовують стероїди, щоб їхні атлети показували вищі результати і відправляють їх на великі комерційні змагання", - заявив Дмитрієв.
За словами стаєра, який раніше був членом юнацької збірної Росії, тренери, які були відсторонені від спорту унаслідок допінгового скандалу, який спалахнув у 2015 році, продовжують, попри дискваліфікацію, працювати з російськими легкоатлетами.
Зокрема Дмитрієв каже про одного з головних фігурантів справи – Володимира Казаріна – тренера олімпійської чемпіонки Лондону-2012 у бігу на 800 м Марії Савіної, яка також була у подальшому дискваліфікована.
"Казарін продовжує працювати та тренувати своїх спортсменів. Він заробляє дуже пристойні гроші", - розповів Дмитрієв. Атлет стверджує, що зустрічав дискваліфікованого тренера у січні на зборах у російському Челябінську та у листопаді минулого року під час підготовки команди у Киргизстані.
Беззаперечні докази
На підтвердження своїх слів Дмитрієв навів відеозапис з власного телефону, зроблений з трибун челябінського легкоатлетичного манежу, на яких Казарін дає поради російським спортсменам Наталії Даниловій та Артему Денмухаметову. За свідченнями Дмитрієва, Казарін не єдиний фахівець, який продовжує тренувати спортсменів, попри відсторонення.
Володимир Казарін та Марія Савіна
Дмитрієв запевняє, що у Росії, незважаючи на дискваліфікацію легкоатлетичної збірної та її відсторонення від Олімпіади-2016, не припинили застосовувати допінг. Спортсмен назвав імена тренерів, які й надалі практикують використання заборонених препаратів. Однак прізвища двох з них у фільмі "заглушено", через відсутність у Всесвітньої антидопінгової агенції (ВАДА) належних доказів, прозвучало лише ім'я Сергія Єпішина.
"Ці тренери абсолютно точно працюють з допінгом. Вони дуже впливові, не буду говорити, чи перебувають вони у змові, але кожен окремо застосовує допінг. Вони можуть ухвалювати рішення, впливати на те, що відбувається в збірній", - сказав Дмитрієв.
Ворог народу
Таким чином, звинувачення оприлюднені ARD напередодні зустрічі представників російської легкоатлетичної федерації з робочою групою IAAF, роблять малоймовірним скасування дискваліфікації збірної Росії, яка з літа минулого року не бере участь у міжнародних змаганнях. Адже порушники не лише не зробили належних висновків, а продовжують зухвало ігнорувати антидопінгове законодавство.
Не намагаються виправити становище й у високих кремлівських кабінетах, ще раз підтверджуючи, що саме звідти курується вся спотворена допінгом система спорту в Росії. Зокрема, російський віце-прем'єр Віталій Мутко, який курує в уряді спортивні питання, відповів на чергові допінгові звинувачення у стилі "сам дурень".
"Мабуть, державному каналу Німеччини нічим зайнятися. Нехай Зеппельт спочатку в своїй країні подивиться на проблеми допінгу, навіщо в інші держави лізти?", - запитує Мутко.
Колишній президент російської легкоатлетичної федерації Валентин Балахнічев також шукає у новому фільмі всесвітню антиросійську змову. На підставі того, що Дмитрієв навчався та тренувався у одному з американських університетів, він записав його у громадяни США та фактично звинуватив у шпигунстві.
"Рука Вашингтону"
Власне про загальноросійську антизахідну істерію навколо допінгу та небажання визнавати свою провину каже й Андрій Дмитрієв, який підкреслює, що нікуди емігрувати не збирається, а продовжує жити та тренуватися у Росії.
"У Росії всі впевнені, що неможливо без допінгу бігати швидко, а усі допінгові скандали - змова США. Люди кажуть: "усі в світі використовують допінг, особливо американці, але вони зробили з Росії цапа-відбувайла". Ця теорія змови разом з ретельної підтримкою дискваліфікованих спортсменів - дві домінуючі ідеї серед російських спортсменів і тренерів", - переконаний Дмитрієв.
Андрій Дмитрієв
Проте давно добре відомо, що російські виправдання, якої сфери життя вони б не стосувалися, промовляються винятково для внутрішнього користування. У тій же Міжнародній федерації легкої атлетики (IAAF) викладені Дмитрієвим факти сприймають надзвичайно серйозно. На їх підставі у IAAF дійшли висновку, що росіянам не вдалося дотриматися критеріїв, необхідних для відновлення членства у організації. "Якщо на знятих кадрах дійсно фігурують відсторонені тренери, значить, Росія не виконала критеріїв IAAF", - констатував генеральний директор IAAF Олів'є Гер.
Невідворотнє покарання
Нагадаємо, що після виходу першого фільму ARD зі звинуваченнями російських легкоатлетів у тотальному вживанні допінгу, Всесвітня антидопінгова агенція провела розслідуванням, внаслідок якого збірну Росії було виключено з IAAF, а усіх тамтешніх легкоатлетів відсторонено від участі у Олімпіаді-2016. Загалом Хайе Зепельт вже зняв п'ять фільмів про допінг у російському спорті.
Наслідком легкоатлетичного скандалу стали розслідування стосовно російського допінгу у інших видах спорту. Зокрема, незалежний експерт ВАДА Річард Макларен у своїй доповіді звинуватив Росію у покриванні допінгових маніпуляцій на державному рівні та фальсифікації допінг-проб під час Олімпіади-2014 у Сочі.
Через це Міжнародний олімпійський комітет закликав відібрати у росіян низку престижних змагань із зимових видів спорту цього сезону . У інші країни із Росії вже було перенесено етапи Кубка світу з біатлону, лижного спорту, ковзанів та чемпіонат світу із бобслею та скелетону.
І, схоже, що це лише початок. Глобальним наслідком порушень має стати перегляд олімпійських результатів та позбавлення Росії перемоги у загальнокомандному медальному заліку Сочі-2014 та дискваліфікація російської команди з Олімпіади-2018 у південнокорейському Пхенчхані.
- Актуальне
- Важливе