Мацей Санковскі: агенти впливу Кремля є не менш загрозливими, ніж шпигуни

Антін Борковський
3 квітня, 2018 вiвторок
10:50
Зміст

Мацей Санковскі, експерт у справах спецслужб, автор польського сервісу osluzbach.pl про російські агентурні мережі в Польщі, "Nordsteam-2" та арешти російських шпигунів

Країни Заходу викидають російських "дипломатів", натомість, так звані  шпигунські мережі залишаються?

Так і є. Минулого тижня було вислано 134 дипломати з чотирнадцяти держав Європейського Союзу і Сполучених Штатів. Ясна річ, це були дипломати, які займалися чимось більшим, ніж дипломатія. Тобто, проводили шпигунські дії для служби зовнішньої розвідки Російської Федерації. Відомо, що на їхнє місце приїдуть нові шпигуни, бо так вже цей світ влаштований.

Росіяни із зустрічним звинуваченням вислали шпигунів усіх тих країн, які вжили заходів щодо Росії. Тож  нічого надто не зміниться. Розвідка Російської Федерації надалі буде дуже активною, особливо це стосується країн-членів Європейського Союзу, але також Польщі й  України. Зрештою,  наші держави російською розвідкою розглядаються крізь призму так званої  стратегічної глибини. Іншими словами, можна сказати, що вони трактують наші країни просто як підчеревину Росії.

Наскільки багато, на вашу думку, російських шпигунів? Розуміємо, що формально їх мало би бути дуже багато. Але, на жаль, викидають  лише поодиноких.

Я би не звертав особливої уваги на кількість шпигунів. Шпигуни, що діють під дипломатичним прикриттям - це одна частина. А друга – це є нелегали, тобто люди, що перебувають у країні, які працюють, шпигують на користь Росії, але посольство з ними не тримає контакту. Якраз навпаки, посольство намагається їх уникати, щоб вони могли діяти.

Але значно більшими проблемами є питання агентів впливу. Також це питання фейкових новин. Це питання медіа- та інтернет-активності. І зараз це насправді більше допомагає Росії, ніж шпигунські мережі. Світ трохи змінився і сьогодні, щоб шпигувати, насправді не треба обов’язково перебувати у певному місці і конструювати величезну мережу інформаторів, адже  інформації і так забагато. Нині шпигунство більш полягає у ретельному  аналізу зібраної інформації.

Російські спецслужби діють, власне, в напрямку руйнування польсько-української дружби, тому що розуміємо: у цій ділянці відбувається забагато дивних речей.

Справді. Ця проблема є і буде існувати, тож у політичних дискусіях це варто брати до уваги, щоб ми не дали розіграти себе. І це стосується – і поляків, і українців. Щоб ми не дали себе спровокувати. Тому що росіяни насправді чекають на момент, коли ми сваримося щодо якихось дрібніших проблем, зокрема й історичних. Натомість великі проекти, зокрема, у сфері енергетики проходять у нас просто під носом - проекти, які можуть нас зробити незалежними. Бо насправді нині і Польща, і Україна їдуть на одному возі, мають однакові проблеми. Україна, очевидно, має більш ускладнене становище з огляду на російську агресію.

Кілька днів тому у Польщі був затриманий діяч енергетичної інституції, котрий діяв на користь Кремля. І розуміємо, його завданням було спостереження за ситуацією навколо  будівництва "Північного потоку-2". Для Кремля "Північний потік-2" зараз є найважливішим проектом, який дозволить йому шантажувати і Польщу, і Україну. Зрештою, всю Центральну Європу.

Так і є. Минулого тижня був затриманий працівник польського міністерства енергетики, який займався справами енергетичними, зокрема газовими. Доказова база  вказує на те, що він співпрацював з агентами російської розвідки. Це, звичайно, зміцнює напругу у дипломатичних стосунках Росії та Польщі.

Читайте також: Валіза, вокзал, Росія: як цивілізований світ підтримав Британію

Але, як Ви і кажете, те, що сьогодні дійсно цікавить Росію -  окрім дезінформації і дезінтеграції – це енергетичні проекти. І є два таких проекти. Один – це "Північний потік-2", який росіяни планують збудувати, попри опір частини країн Європейського Союзу. Натомість другий проект, який їх так само дуже цікавить, це Baltic Pipe, що має транспортувати норвезький газ через територію Данії до Польщі, і який є конкурентом "Північного потоку".

Ці два питання дуже цікавлять російську розвідку,  і це зацікавлення лише зростатиме. Слід брати до уваги, що у Польщі у 2019 році закінчується газова угода з "Газпромом", що зобов’язує нас до 2022 року. Але до кінця 2019 року ми маємо повідомити Москву, чи продовжуємо цю угоду чи ні. У зв’язку з цим ми входимо у дуже критичний період, коли подібних дій буде дуже багато, це стосується як Польщі, так і України. І маємо бути свідомі цього, спостерігаючи за ситуацією.

Наскільки потужно спецслужби Росії представлені у Польщі і в Європейському Союзі?

Зовсім недавно керівник бельгійських служб дав інтерв’ю - це було волання про допомогу. Він зазначив, що зараз у Брюсселі діє кількасот російських агентів. Вжите число у кілька сотень – тож говоримо про двісті, можливо, триста осіб, які працюють на користь російської розвідки.

Схожа ситуація у Великій Британії, де є російська діаспора, якою до теперішнього часу британські спецслужби мало займалися, знаючи, що це дуже герметичне російське середовище – тож, мовляв, нехай свої справи у власному середовищі вирішують самі. Нині стало зрозумілим, що це була помилка, адже це середовище намагається впливати на політичну ситуацію у Великій Британії.

У Польщі це виглядає подібно. Очевидно, контррозвідка агентства внутрішньої безпеки Польщі свідома того, які саме дипломати займаються чимось більшим, ніж лише дипломатія. Але більше значення для нас має питання хоча б таких осіб як пан Піскорський. Мені насправді приємно було свідчити у справі пана Піскорського, говорячи прямо, що його справа – це справа контррозвідки.

Зараз пан Піскорський вже довго перебуває під арештом. Але насправді таких людей ми маємо багато. І це вони в основному сіють  недобру пропаганду, намагаючись довести ситуацію до того, щоб не лише посварити такі народи як Польща і Україна, але  також намагаються дестабілізувати зовнішню ситуацію. Ну, і здобути інформацію, яка була б потрібна Росії.

Останнім часом з’являлось багато інформації, що піддавала сумніву польсько-американський союз, - це така класика, яку звичайно можна відчитати. Інша приклад – це інформація про те, що мовляв, "Північний потік" це проект виключно бізнесовий, ми не маємо ним  перейматися, бо тут немає місця політики, тут заробляють гроші. А потім, коли розумієш що й до чого, виявляється, що якраз це якнайбільше і має відношення до політики, бо той, хто контролює газовий кран, перекриваючи його чи відкриваючи, то він керується насамперед політичними мотивами, і менше бізнесовими. Тому тих викликів буде дуже багато. І мені здається, що цей останній арешт у Польщі теж показує, що польські спецслужби не планують пасивно дивитись на цю ситуацію.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.22
    Купівля 39.22
    Продаж 39.74
  • EUR
    Купівля 42.13
    Продаж 42.81
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
8 травня
18:11
На фото: Шведський співак Ерік Сааде з палестинською арафаткою
Шведський співак Ерік Сааде порушив правила Євробачення і вийшов на сцену з палестинською арафаткою
18:06
Олег Синєгубов
Росіяни створюють угруповання військ на північ від Харкова, - Синєгубов
18:03
OPINION
Лана Зеркаль
Децентралізована генерація: абсолютно нові для України рішення
17:58
На Дніпропетровщині запустили ділянку магістрального водогону
Лишилися без води після підриву Каховської ГЕС: на Дніпропетровщині запустили ділянку магістрального водогону
17:52
Вінісіус Жуніор, Реал, Ліга чемпіонів
"Реал" - "Баварія": букмекери дали фінальний прогноз на півфінал Ліги чемпіонів
17:46
військовий квиток, мобілізація
Арахамія розповів про дві моделі економічного бронювання від мобілізації: одну з них точно запровадять
17:44
Оновлено
на фото наслідки обстрілу Харкова 8 травня 2024 року
Росія вдарила по житловому району Харкова: кількість постраждалих зросла, серед них 4 дитини
17:42
Речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук
Росіяни намагалися штурмувати острів Нестрига, використовуючи гідроцикл, - Плетенчук
17:21
Оновлено
суд обирає запобіжний захід у справі про вбивство підлітка у фунікулері
Убивство підлітка на фунікулері в Києві: слідство встановило, що співробітника УДО ніхто не провокував
17:18
Кевін Спейсі
Кевін Спейсі виграв суд за звинуваченням у сексуальному домаганні
17:14
Давид Арахамія
У "Слузі Народу" озвучили ресурс потенційно мобілізованих ув'язнених
17:14
За матеріалами СБУ 15 років тюрми отримав зрадник, який наводив фосфорні снаряди рф на Миколаївщину
Наводив фосфорні снаряди РФ на Миколаївщину: агент росрозвідки отримав 15 років тюрми
17:07
прапор Росії
Велика Британія висилає військового аташе РФ: названо причину
16:57
Василь Ломаченко та Анатолій Ломаченко (праворуч)
"Церква Московського патріархату промиває мізки": український боксер пояснив, у чому проблема Ломаченка
16:52
інавгурація путіна
У ЄС заявили про відсутність єдиної позиції щодо невизнання легітимності Путіна
16:51
Підробка картини Моне, виставлена за $599 тис.
Фейкові Моне та Ренуар: ШІ ідентифікував 40 підроблених картин, виставлених на eBay
16:51
Часів Яр
Очільник Донецької ОВА Філашкін розповів, скільки мешканців залишаються у Часовому Яру
16:47
Ексклюзив
Від "Ніколи знову" до "Пам’ятаємо, перемагаємо": активістка Попович про еволюцію слоганів Дня пам'яті
16:45
малюнок, діти
Україна повернула з окупації 11 дітей, серед них - двоє сиріт
16:44
Ліна Костенко і Валерій Залужний стали почесними громадянами Києва
Ліна Костенко і Валерій Залужний стали почесними громадянами Києва
16:32
навчання з протидії ДРГ
Ворожа ДРГ спробувала зайти на Харківщину: в ОСУВ "Хортиця" розповіли подробиці
16:28
Південноукраїнська АЕС
Енергоатом планує збудувати два нові енергоблоки на Південноукраїнській АЕС
16:19
фейк, пропаганда, Володимир Соловйов, дезінформація, російські фейки
РФ активізувала ІПСО про "масовий переїзд українців з ЄС у Росію"
16:19
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
16:11
До суду передали обвинувальні акти стосовно двох екскомандирів "Беркуту"
Справи Майдану: до суду передали обвинувальні акти стосовно двох екскомандирів "Беркута"
16:10
Оновлено
Укрзалізниця, потяг, поїзд
Фахівці завершили ремонт залізниці в Херсоні, пошкодженої внаслідок обстрілу РФ
16:07
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Звідки взялись футболки "дружина ухилянта"?
15:54
військовий квиток, мобілізація
Рада ухвалила законопроєкт про мобілізацію засуджених
15:53
"Русскій воєнний флот - до дна"
"Русскій воєнний флот – до дна!": Укрпошта за підтримки ВМС ЗСУ випустила нову марку
15:53
Новини компаній
Підприємство Ferrexpo
Втрата ринків ЄС на користь російських виробників: Полтавський ГЗК про наслідки дій ДБР
15:42
Ексклюзив
росія - китай
РФ та Китай діють так, що мирні перемовини зараз неможливі, - політичний експерт Денисенко
15:35
відключення електроенергії
В Україні ввечері можливі відключення світла: ситуація в енергосистемі станом на 8 травня
15:17
росія прапор занепад
У РФ студентів відраховують за відмову проходити навчальну практику на військових підприємствах, - Спротив
15:15
На фото: Джентльмен-клуб "Гаррік"
Лондонський джентльмен-клуб "Гаррік" уперше за 193 роки існування почне приймати жінок
15:04
фейкові новини, fake news
"РФ застосує ядерну зброю проти Франції, якщо НАТО введе війська в Україну": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 8 травня
14:46
ракета Х-101
Росіяни спорядили ракети Х-101 двома боєголовками: розвідка Британії оцінила наслідки
14:42
Оновлено
Кропивницький кримінал суспільство
"Винити Путіна і рус.": у жінки, яка випала з оглядового колеса в Кропивницькому, знайшли передсмертну записку
14:24
Оновлено
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
РФ атакувала Україну ракетами зранку 8 травня: в низці областей є влучання, поранена дитина
14:20
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Чиновники, нардепи, представники громад: уряд створив штаб підготовки до опалювального сезону
14:06
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 8 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
Більше новин