Валіза, вокзал, Росія: як цивілізований світ підтримав Британію

28 березня, 2018 середа
15:46

Лідери країн Заходу дали зрозуміти: попри суперечки, вільний світ здатен об’єднатися перед викликом явної загрози і прокреслити нехай тонкі, але все ж червоні лінії

Зміст

Безпрецедентна за масштабами і за географічним охватом висилка російських дипломатів стала демонстрацією солідарності країн Заходу. Практично відразу після рішення уряду Терези Мей про вислання з Туманного Альбіону 23 російських дипломатів зайшли розмови про те, що те ж саме в рамках солідарності зі Сполученим Королівством можуть зробити ще декілька європейських країн. Спочатку мова йшла про країни Балтії та традиційно орієнтовану на Велику Британію Польщу. Згодом з’явилася інформація про бажання приєднатися до акції французького лідера Еммануеля Макрона.

Та насправді бажаючих вказати Кремлю на неприпустимість використання зброї масового враження в одній з ключових країн Європи та світу виявилися значно більше.

Минулого четверга, 22 березня, під час саміту Ради ЄС Тереза Мей під час робочого обіду представила лідерам Євросоюзу дані британської розвідки, які вказували на відповідальність Росії за отруєння Сергія та Юлії Скрипалів. Вочевидь, докази були справді вагомі, адже переконали не тільки запального Макрона, а й скептичну та розважливу Ангелу Меркель.

Наступного дня, у п’ятницю, лідери погодились з необхідністю скоординованої відповіді. Еммануель Макрон сказав, що всім слід роз'їхатися додому та розглянути можливість висилки російських дипломатів та розвідників, що працюють під дипломатичним прикриттям. Було домовлено, що всі охочі приєднатися до акції зроблять це одночасно. "Зробімо це в понеділок, о третій по обіді", - запропонував президент Франції.

Остаточне рішення ухвалили 26 березня на зустрічі ЄС на рівні послів в Брюсселі. А вже по обіді з’явилася заява Дональда Туска, в якій президент Ради ЄС інформував світ про масове видворення росіян. "Сьогодні 14 держав-членів вирішили вислати російських дипломатів у якості прямого продовження дискусії на саміті ЄС минулого тижня щодо нападу в Солсбері. У найближчі дні і тижні не виключені додаткові рішення про видворення дипломатів", - написав він.

Щоправда, ще до заяви Туска про висилку росіян оголосили Польща, Литва та Латвія.

Євроатлантична солідарність

Німеччина, Франція та Польща вислали найбільшу кількість російських дипломатів серед країн ЄС – по чотири. Литва видворила трьох російських дипломатів та запровадила санкції проти більш ніж чотирьох десятків росіян. Також трьох росіян висилають з Чехії – щоправда, голова уряду цієї країни Андрей Бабіш (який раніше критикував антиросійські санкції) підкреслив, що висилає не дипломатів, а працівників спецслужб під дипломатичним прикриттям.

Нідерланди та Данія вислали по два офіцера російської розвідки. Так само по двоє російських дипломатів невдовзі залишать Іспанію, а також - Італію (що особливо важливо, з огляду на нещодавній тріумф у цій країні прихильних до Кремля сил).

Латвія, Естонія, Швеція, Норвегія висилають по одному співробітнику російських дипмісій. Так само на одного співробітника скоротиться чисельність дипмісій РФ в Ірландії, Бельгії, Румунії, Хорватії та Угорщині (незважаючи на деякі компліментарні висловлювання Віктора Орбана на адресу Володимира Путіна, офіційний Будапешт підтримав європейську солідарність у цьому питанні).

Крім того, приєдналася до санкційного флешмобу Чорногорія – не член Європейського Союзу, але член НАТО. Країна вислала одного дипломата і заборонили діяльність російського почесного консула. В 2016 році ця балканська країна та її найвище політичне керівництво ледь не стали жертвами силового перевороту, сліди від якого вели до Москви. Тоді РФ вже була змушена поміняти весь склад дипломатичного представництва в Чорногорії.

З-поза меж Євросоюзу найсильнішого удару по росіянах вкотре завдали у Вашингтоні – загалом 60 росіян повернуться на батьківщину з-за океану. Мова йде про 48 співробітників посольства РФ у Вашингтоні та 12 працівників постпредства Росії при ООН в Нью-Йорку. За словами представника Сполучених Штатів при ООН Ніккі Хейлі, російські дипломати в Нью-Йорку займалися шпигунською діяльністю. Також Сполучені Штати вирішили закрити консульство РФ у Сіетлі - останнє на західному узбережжі.

Читайте такожШтаб-квартира ООН стала прикриттям Росії для ведення небезпечних дій, - представник США

Крім США, Велику Британію підтримали решта англосаксонських країн. Канада оголосила про висилку чотирьох, Австраліядвох російських дипломатів. А ось Нова Зеландія не змогла знайти кандидатів для висилки.

13 російських дипломатів вислала Україна – опинившись за цим показником на третьому місці після США та Великої Британії. Президент Петро Порошенко підкреслив, що влада ухвалила таке рішення у відповідь "на цинічну хімічну атаку в Солсбері в дусі солідарності з британськими партнерами". За словами віце-президента ПАРЄ Володимира Ар’єва, мова йде про досить високопоставлених дипломатів – рівня першого, другого секретаря посольств. Нагадаємо, що рівень дипломатичних відносин між нашою країною та РФ істотно знижено і повноцінних стосунків на рівні послів тривалий час немає: після закінчення терміну повноважень Михайла Зурабова влітку 2016 року, Москва запропонувала кандидатуру колишнього десантника, бізнесмена та прем'єра Чечні Андрія Бабича - людини з відверто неоднозначною репутацією. Зрозуміло, що така кандидатура була відверто неприйнятною, і агремана (офіційної згоди) на переїзд до Києва Бабич так і не отримав. З іншого боку, після закінчення каденції єкс-посла України в РФ Володимира Єльченка, Київ так і не запропонував Росії кандидатуру нового посла.

Втім, повноцінні дипломатичні відносини були б нонсенсом для держав, що протягом чотирьох років ведуть широкомасштабні бойові дії з використанням ледь не всього спектру наземного озброєння.

Варто додати, що, за словами заступника голови МЗС з питань європейської інтеграції Лани Зеркаль, загальна кількість російського дипкорпусу в Україні налічувала 79 осіб. Відтепер залишаться 66 - що значно більше за чисельність українського дипломатичного персоналу в Росії, який налічує 45-46 співробітників. І, на нашу думку, значно більше, ніж потрібно. Адже українські дипломати в РФ активно займаються долею незаконно утримуваних там українців. А ось чим займаються російські "дипломати" в Україні - велике питання.

Читайте такожАр’єв розповів, яких російських дипломатів висилає Україна

Трьох росіян висилає Молдова – що відразу ж викликало обурення у проросійського президента цієї країни Ігоря Додона (Молдова – парламентська республіка, і влада Додона обмежується стінами його резиденції). 2 дипломата РФ залишать територію Албанії, 1 – Македонії.

27 березня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг оголосив про висилку 7 співробітників російської місії при Альянсі. При чому максимальна чисельність місії зменшується на 10 осіб (до 20).

Друзі Кремля?

Окремо хотілося б зупинитися на країнах Євросоюзу, які не вислали російських дипломатів. Перш за все, це Австрія. Що цілком зрозуміло: політика Відня весь час була надзвичайно прихильною до Москви, а сама країна давно стала прихистком для капіталів невідомого походження. Чимало російських олігархів та проросійських діячів з інших країн (в тому числі з України) знайшли в Австрії другу домівку, їх гроші успішно працюють на місцеву економіку, і відмовлятися від цих грошей Відень не збирається. Нещодавно в країні до влади прийшла коаліція правих та ультраправих політичних сил, одна з яких – австрійська Партія свободи – має договір про співпрацю з путінською "Єдиною Росіє"»; та й чинний канцлер Себастіан Курц постійно наголошує на необхідності "пошуків порозуміння" з Кремлем.

Так само зрозумілі мотиви Кіпру, Мальти та Люксембургу, в банках яких зберігаються чималі статки російських багатіїв. Крім того, Кіпр та Мальта заробляють сотні мільйонів на продажах паспортів ЄС та середземноморської нерухомості заможним росіянам.

Не стала несподіванкою також позиція Греції, яку очолює ультралівий популіст Алексіс Ципрас, а до складу правлячої коаліції входить відверто проросійська партія "Незалежні греки".

Не вислала російських дипломатів також Словаччина – єдина з країн Вишеградської групи. Нещодавно в цій країні на тлі масових протестів, викликаних вбивством журналіста-розслідувача, змінився прем’єр-міністр. Але правляча коаліція та уряд залишилися тими ж самими, і колишній голова уряду, автократ Роберт Фіцо, фактично продовжує контролювати виконавчу владу. Разом з тим, у Братиславі підкреслили, що вони не відмовляються від висилки, а розмірковують над її доцільністю. А ось президент країни Андрей Кіска висловив вимогу солідаризуватися з Великою Британією, європейськими союзниками та країнами Вишеграду і прийняти рішення про висилку дипломатів РФ. Зателефонувавши номінальному прем'єру Петеру Пеллегріні, Кіска повідомив, що "чекає принципової і ясної позиції Словаччини до вимоги проявити солідарність з одним із важливих союзників" країни.

Не планує висилати російських дипломатів і Болгарія. Що викликає відвертий подив – на початку російської агресії проти України уряд прем’єр-міністра Бойко Борисова зайняв принципову позицію по стримуванню російського експансіонізму, блокуючи будь-які ініціативи з побудови "Південного потоку" та відмовляючись від уже укладених контрактів з РФ у галузі атомної енергетики. А зовсім недавно ми стали свідками перепалки між очільником РПЦ патріархом Кіріллом та віце-прем’єром болгарського уряду Валері Сімеоновим. Російський духовник взявся звинувачувати болгар у "викривленні історії" та нав’язувати єдиновірний підхід до трактування історичних подій. Натомість Сімеонов жорстко поставив Кірілла на місце, звинувативши того у співпраці з КДБ, контрабанді сигарет та нехристиянському (м’яко кажучи) способі життя. Втім, Софія викликала посла в Москві Бойко Коцева для консультацій, тому ми не виключаємо, що Болгарія таки приєднається до загальноєвропейської акції.

Утрималися від висилки російських дипломатів Португалія, а також Ісландія – єдина зі скандинавських країн та країн північної Європи. Щоправда, при цьому офіційний Рейк’явік вирішив відмовитися від усіх контактів високого рівні з представниками РФ, а також від поїздки офіційної делегації на Чемпіонат світу з футболу.

Що в підсумку

Наведена інформація є актуальною на момент публікації статті. Але варто зауважити – ситуація змінюється досить швидко, і про запровадження дипломатичних санкції проти РФ заявляють все нові країни та організації.

На даний момент про висилку російських дипломатів повідомили 28 країн: Албанія, Австралія, Бельгія, Велика Британія, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Італія, Канада, Латвія, Литва, Македонія, Молдова, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Румунія, США, Україна, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чорногорія, Чехія, Швеція, а також НАТО. Загалом, на батьківщину повернеться 151 росіянин.

Голова британського МЗС Борис Джонсон назвав скоординовану висилку російських дипломатів із США, Канади та низки європейських країн "найбільшою колективною висилкою російських шпигунів, яка коли-небудь мала місце". "Сьогоднішня екстраординарна міжнародна реакція наших союзників постає в історії як найбільша колективна висилка російських шпигунів, яка коли-небудь мала місце, та допоможе захистити нашу спільну безпеку. Росія не може порушувати міжнародні правила безкарно", – написав він.

Міністр оборони Її Величності Гевін Вільямсон заявив, що виражена лідерами країн Євросоюзу солідарність з Великою Британією у справі екс-агента Сергія Скрипаля "є поразкою" російського президента.

"Кінцевий результат - 151 російського розвідника відправлено додому в Москву. Це свідчення того, наскільки серйозно світ сприймає російську глобальну кампанію з підриву міжнародного миру і стабільності, загрозу суверенітету і безпеки країн по всьому світу, дискредитації західних інститутів", - заявила, у свою чергу, речниця американського Держдепу Хізер Нойєрт.

Найбільша в історії висилка російських дипломатів стала важливим символом – вона продемонструвала здатність країн вільного світу об’єднуватися і окреслювати червоні лінії. Надзвичайно важливо, що у флешмобі прийняли участь країни, які важко назвати антиросійськими. Хрестоматійний приклад  – та ж Німеччина, яка відразу після запровадження дипломатичних санкцій прийняла рішення про дозвіл будівництва "Північного потоку-2". Не менш важливий факт підтримки Великої Британії ключовими країнами ЄС – враховуючи вкрай непрості взаємини Лондона і Брюсселя на фоні переговорів про умови Брекзіту.

Весь час підіймаючи ставки і вдаючись до відверто ворожих дій проти країн Заходу, Росія остаточно сформувала собі репутації глобального хулігана. Репутацію до того погану, що навіть європейські та англосаксонські країни тепер вважають нормальним вживати санкції проти Москви до завершення офіційного розслідування.

Звичайно ж, висилка дипломатів матиме лише символічне значення (хоча і серйозно підірве російську розвідувальну мережу). Якщо Захід дійсно зацікавлений у стримуванні російської загрози, він має вживати не лише символічні, але й практичні кроки – заморожування активів функціонерів кремлівського режиму, арешту їх нерухомості, заборона в’їзду до цивілізованого світу не лише російським олігархам, чиновникам та силовикам, але й членам їхніх сімей. В тому ж Лондоні величезні активи належать російському капіталу, а також проросійським олігархам та функціонерам з інших країн – зокрема, і з нашої.

Перші кроки у цьому напрямку вже анонсуються. Так, міністр оборони Сполученого Королівства Гевін Вільямсон повідомив про видачу ордерів на арешт російського майна сумнівного походження. А голова Кабінету Її Величності Тереза Мей закликала до подальших кроків щодо стримування Кремля.

Чи будуть вжиті такі кроки, і наскільки вони будуть рішучими, а чи пар знову вийде у свисток – ми з вами дізнаємося у найближчому майбутньому.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 47.14
    Продаж 48.04
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
22 квітня
22:34
Оновлено
війна проти РФ ЗСУ
За добу на фронті зафіксували 118 боїв: на Покровському напрямку зберігається висока активність ворога
22:25
Леонід Блаватнік став новим спонсором "Бабиного Яру"
Віткофф має ділові звʼязки з підсанкційним мільярдером Блаватніком, який заробляв кошти у РФ, - ЗМІ
22:20
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Ні Україна, ні США, ні Європа не мають можливості визнати окуповані території землями Росії, - дипломат Безсмертний
22:08
Ексклюзив
посівна аграрії
Укрзалізниця скасувала пільги на перевезення врожаю для аграріїв з прифронтових територій, - Всеукраїнська аграрна рада
21:44
путін
Путін готовий відмовитися від претензій на 4 області України та заморозити бойові дії по лінії зіткнення, - джерела FT
21:40
Оновлено
Стів Віткофф
У Білому домі підтвердили візит Віткоффа до Москви цього тижня
21:27
Ексклюзив
Папа Франциск
Обрання нового Папи: Посол України у Ватикані розповів, хто з кардиналів підтримує Україну
21:26
Марко Рубіо
Рубіо не полетить у Лондон на переговори стосовно України
21:00
Інтерв’ю
Ірина Солошенко
"Якщо не прийдеш — Майдан програє": історія волонтерки Ірини Солошенко, яка змінила систему евакуації поранених
20:41
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
За 70 км від Москви палає один із найбільших арсеналів РФ, а на полі бою зростає кількість знищеної ворожої техніки. Колонка Сергія Згурця
20:40
Володимир Зеленський
Америка розуміє, що ЗАЕС працюватиме тільки з українськими технічними працівниками, - Зеленський
20:14
Володимир Зеленський
"Немає про що говорити": Зеленський прокоментував інформацію ЗМІ щодо пропозиції США визнати Крим російським
20:00
OPINION
Війни виграють матері
19:48
Анонс
Віталій Буяльський, Динамо, УПЛ
Кубок України: розклад і результати півфінальних матчів
19:40
Оновлено
на 51 арсеналі ГРАУ рф
У Володимирській області через пожежу у військовій частині сталася детонація боєприпасів
19:35
Оновлено
наслідки ворожої атаки по Запоріжжю 22.04.25
РФ вдарила КАБом по багатоповерхівці у Запоріжжі: є загибла, серед постраждалих четверо дітей
19:31
Крим, Ялта
США запропонують визнати Крим російським на перемовинах у Лондоні 23 квітня, - WP
19:06
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
Резерв+ надсилатиме сповіщення, якщо військовозобовʼязаний перебуває в розшуку ТЦК
19:06
Ексклюзив
хірурги
Не реєстратура, а перший дотик до життя: Ірина Солошенко розповіла, як змінюють умови для поранених військових
18:59
Андрій Єрмак
З окупації врятували 18-річного сироту, якого могли мобілізувати в армію РФ
18:51
Сили ППО вдень збили 38 із 77 ворожих дронів
18:48
Еммануель Макрон
Макрон розглядає можливість розпуску парламенту й дострокових виборів восени, - Bloomberg
18:31
Ексклюзив
Володимир Огризко
"Війна - це порятунок Путіна": дипломат Огризко
18:21
портрет Трампа, який Путін передав президенту США
Російський художник показав CNN портрет Трампа, який Путін передав президенту США
18:20
Відмовлялася виїжджати без кіз: з одного з сіл Сумщини евакуювали останню жительку
18:02
Путін
Путін з лідером Оману обговорив ядерну програму Ірану, - Reuters
18:02
Ексклюзив
Евакуаційні медичні вагони
Проєкт медичних вагонів: волонтерка Солошенко розповіла, як змінила евакуацію поранених
18:00
OPINION
блог Ігор Семиволос
США — Іран: угода мала б містити вимогу припинення альянсу Москви й Тегерана
17:44
Оновлено
Одеса, наслідки атаки 21.04.25
Армія РФ запустила ударні БПЛА по Україні: в Одесі та Харкові є постраждалі
17:41
Віктор Орбан
Орбан проголосував проти членства України в ЄС на референдумі в Угорщині
17:15
Офіс генпрокурора оголосив підозру 14 митрополитам РПЦ, які сприяли російській окупації територій України
17:01
Фільми, створені ШІ, зможуть отримувати "Оскар": Академія кінематографічних мистецтв і наук оновила правила
16:57
Ексклюзив
на фото Володимир Зеленський
Пропозиція України щодо припинення вогню по цивільних об'єктах залишається в силі, - Зеленський
16:25
Аналітика
Кабмін
108 млн грн доходу міністрів у 2024 році: аналіз декларацій. Дослідження YouControl
16:24
цирк
"Парад великой победы": росіяни провели "циркове патріотичне шоу" в Донецьку та Луганську
16:16
УБД
Чи може УБД нині отримати земельну ділянку та скільки?
16:13
колишній нардеп від Партії регіонів Микола Жук
Помер колишній нардеп від Партії регіонів Микола Жук
16:04
чеський хокеїст Домінік Гашек
"Медведєв погрожував убити мене": легенда хокею Гашек зробив заяву щодо експрезидента РФ
16:00
OPINION
Спочатку ми робимо опудало опонента, а відтак — дискутуємо з ним
15:49
Чубаров
Трамп і його оточення опинилися в пастці своїх проросійських заяв, - Чубаров
Більше новин