Що ми знаємо про знищений в Сирії дослідний центр

Юрій Костюченко
15 квітня, 2018 неділя
17:45

Західна коаліція завдала авіаудари по хімічних лабораторіях Сирії. Вночі 14 квітня США, Франція та Британія випустили 105 крилатих ракет, що вразили науково-дослідний комплекс в Дамаску, пов’язаний з виробництвом хімічної та біологічної зброї, і дві цілі поблизу міста Хомс

Зміст

Сирійський науково-дослідний центр (SSRC, але також використовується французька абревіатура CERS - D'Etudes і де Recherches Scientifiques) був створений в 1971, згідно з указом президента Сирії Нуреддіна аль-Атассі від 1969 в тісній співпраці і за зразком французького Національного центру наукових досліджень CNRS (Centre national de la recherche scientifique).

SSRC є урядовим агентством, діяльність якого спрямована на розвиток і координацію наукової діяльності в країні, зокрема, на дослідження в області економічного і соціального розвитку Сирії, а також в області автоматизованого управління і комп'ютеризації державних установ. Багато експертів відзначають, що з моменту свого створення і до сих пір SSRC має кращі технічні можливості й устаткування, ніж сирійські університети.

Першим генеральним директором SSRC був призначений фізик-ядерник Абдулла Ватік Шахід, який став міністром вищої освіти ще в 1967. Працюючи над цивільними проектами, він з заздрістю дивився на радянських колег, що мали доступ до програм розробки озброєнь, і тому також намагався отримати доступ до військових бюджетів.

Читайте також: Сирійський гамбіт. Чи призведуть американські авіаудари до ескалації на Близькому Сході

Після приходу до влади в результаті військового перевороту, колишній міністр оборони, а потім президент Сирії Хафез Асад почав мілітаризацію країни, і з задоволенням залучив вчених до програм розробки зброї. Вже в 1973 SSRC офіційно почав працювати на сирійську армію, а з 1975 – став основним підрядником робіт, пов'язаних з розробкою, вдосконаленням та впровадженням нових видів зброї.

У 1983 військовий представник Генерального штабу був визначеним відповідальним за призначення членів керівної ради, наймання і звільнення технічного персоналу Центру. Військові також отримали право санкціонувати всі призначення в новій філії центру з прикладних питань - Вищому інституті прикладних наук і технологій (HIAST). Крім того, генеральний директор центру отримав ранг міністра.

Ці зміни відбулися на тлі тісної співпраці з представниками радянської військової науки, яке в тому числі, призвели до істотної зміни тематики досліджень Центру.

Виробництво хімічної зброї стало одним з головних проектів SSRC. На початку-середині 1980-х в новинах повідомляли про спорудження і пуск ряду виробничих потужностей для хімічного виробництва. За безпосередньої допомоги радянських фахівців, часто під виглядом цивільних об'єктів, були побудовані заводи з виробництва отруйних речовин зарину, нервово-паралітичного газу VX та гірчичного газу поблизу Дамаску, Пальміри, Аль-Сафіри, Хами, Хомса, Алеппо і Латакії. Про це згадував відомий радянський хімік, розробник хімічної зброї, в тому числі і сумно знаменитої речовини "Новачок", колишній керівник лабораторії в Шеханах Анатолій Кунцевич.

Цікаво зазначити, що аж до початку 1990-х SSRC був ареною конкуренції за вплив між французькими та радянськими командами. І хто вніс більший внесок в розвиток програми зброї масового знищення в гонитві за регіональний вплив - питання поки відкрите.

На початку 1990-х через наукові програми SSRC і програми співпраці з партнерами було закуплено велику кількість компонент для виробництва отруйних речовин, у тому числі, і біологічної зброї. Це дозволило створити один з найбільших в світі арсеналів хімічної зброї та інфраструктуру для його обслуговування.

Після колапсу СРСР програми розробки зброї не були істотно скорочені, але довелося шукати нові шляхи поставок технологій та компонент. Вже в 1996 американська розвідка в своїй доповіді повідомила, що SSRC налагодив постачання ракетних технологій і компонент ракет з Китаю (оператором виступила компанія China Precision Machinery Import-Export Corporation - CPMIEC), і почав розробку нових засобів доставки.

У доповіді щодо скорочення зброї масового ураження відзначається, що аж до 2012 SSRC відповідав за дослідження і розробку ядерних, біологічних, хімічних і ракетних технологій і зброї, включаючи балістичні ракети, а також передові звичайні озброєння.

У цей період світове співтовариство відреагувало на діяльність Центру: в 2005 президент США Джордж У. Буш видав указ №13382 "Про блокування власності виробників зброї масового знищення та їх пособників", який забороняв громадянам і жителям США вести справи з SSRC; в 2007 Державне казначейство США заборонило торгівлю з трьома дочірніми компаніями SSRC - Вищим інститутом прикладних наук і технологій (HIAST), інститутом електроніки та Національною лабораторією стандартів і калібрування (NSCL), а в 2010 директор контртерористичного бюро Ізраїлю Ніцан Нуріель заявив, що SSRC передав зброю ХАМАСу і «Хезболлі» і що міжнародне співтовариство має попередити сирійський уряд про те, що центр буде зруйнований, якщо він продовжить озброювати терористичні організації.

Після початку громадянського конфлікту в Сирії, а особливо після того, як він перейшов в гарячу фазу, інформації про SSRC в міжнародних джерелах стало недостатньо. Однак застосування хімічної зброї Асадом набуло масового характеру. І саме SSRC відігравав в цьому провідну роль.

Зокрема, згідно з повідомленнями розвідки США, в серпні 2013 саме SSRC підготував хімічні боєприпаси, які були використані для хімічних атак, в результаті яких загинули сотні мирних жителів Сирії в 2014-2015. Також, за даними французької розвідки, SSRC відповідає за виробництво токсичних речовин, використаних у війні. Згідно з цими даними, в SSRC існує спеціальний "відділ 450", який відповідає за заповнення боєприпасів хімічними речовинами, а також за безпеку місць, де зберігаються хімічні речовини.

У відповідь на такі порушення міжнародного права, світова спільнота застосовувала різні заходи як по відношенню до режиму, так і безпосередньо до SSRC.

Так, 24 квітня 2017, за тиждень після хімічної атаки на Хан-Шайхун, Державне казначейство США ввело санкції стосовно 271 співробітника SSRC за їхю роль у виробництві хімічної зброї. У вересні 2017 ізраїльські сили оборони розбомбили військовий дослідний центр SSRC поблизу Масіаф, на якому було розгорнуто виробництво ракетних комплексів.

Крім того, у грудні 2017 ізраїльськими ВПС був атакований об'єкт SSRC в Джамрайя.

Підрозділ SSRC в Барза, знищений атакою західної коаліції 14 квітня 2018, офіційно був задіяний у розв’язанні проблем штучного інтелекту, проблем хімічного і бактеріологічного забруднення річок, розробкою технологій очищення стічних вод і будівництва очисних споруд, виробництва пластмас, і розробки нових, високоефективних мастильних матеріалів. Крім того, там знаходилися деякі керуючі потужності SSRC, в тому числі, інформаційні системи і сервери.

null

З огляду на наявні дані, ступінь пошкоджень підрозділу SSRC в Барза є таким, що не передбачає його відновлення та подальшого використання. Отже, історія цього осередку розробки та виробництва зброї масового знищення є закінченою.

Закінчена історія окремого закладу, яка віддзеркалює складну, криваву і заплутану постколоніальну, постімперську і авторитарну історію цього складного регіону, що став ареною цинічної геополітичної боротьби ще часів Холодної війни.

Але війна триває…

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.3
    Купівля 42.3
    Продаж 42.98
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.19
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
14 січня
13:48
Україна ЄС
Вступ до ЄС: Україна сформувала 36 робочих груп для підготовки позицій за всіма переговорними кластерами
13:44
Українські військовополонені
У РФ "суд" виніс вироки сімом українським військовополоненим, які брали участь у Курській операції
13:31
На Київщині жінка випала з 4-го поверху на дах аптеки
13:22
Ексдепутата Харківської облради та двох його спільників підозрюють у розкраданні 58,44 млн грн коштів Укренерго
13:07
Оновлено
У кількох областях України оголосили загрозу ударних БПЛА: ситуація вранці 14 січня
13:05
Куп'янськ
РФ ударила дроном по багатоповерхівці у Куп'янську: поранено жінку
13:04
Україна ЄС
За 2024 рік Україна експортувала до ЄС товарів майже на $25 млрд
12:59
Пресреліз
Микола Княжицький і Уляна Пак
Роботи, комп’ютери, супер-вчителі: як проєкт Leave no one behind змінює школи
12:58
НАТО
Вступ до НАТО вважають пріоритетнішим, ніж вступ до ЄС, 46% респондентів, - опитування КМІС
12:35
Лариса Жалінська
Українська веслувальниця та військовослужбовиця Нацгвардії Лариса Жалінська виїхала до РФ і дала інтерв’ю пропагандистському ЗМІ
12:33
У ТЦК прокоментували інформацію про те, начебто в Києві не дозволили мобілізованому передати ключі від квартири, де був кіт
12:33
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Трамп дуже непрогнозований, але в певному сенсі далекоглядний президент": Мирослава Гонгадзе про заяви щодо Гренландії
12:24
Даяна Ястремська
Українська тенісистка Ястремська вийшла до другого кола Australian Open, а Калініна вилетіла з турніру
12:04
Огляд
світ, міжнародний огляд
Як російські агенти намагаються використовувати рідних українських військовополонених та від чого залежить майбутнє демократій Європи. Акценти світових ЗМІ 14 січня
12:03
OPINION
Мобілізація 18-річних: виправдання Заходу за власні прорахунки
12:01
волонтери Чугуїв
Волонтери допомагають долати наслідки удару РФ 13 січня по Чугуєву на Харківщині
11:52
грузія
У будинку в Грузії, де жили переселенці з Абхазії, стався вибух: є загиблий і поранені
11:52
приватний клуб Мар-а-Лаго
У резиденції Мар-а-Лаго Трампа завчасно підняли американські прапори, які мали бути приспущені на знак жалоби після смерті Картера
11:35
армія КНДР
The Guardian: Репатріація чи життя серед "ворогів": яка доля чекає на північнокорейців, захоплених Україною
11:31
Оновлено
Екс-прем'єр Фіцо
Віцеспікер словацького парламенту заявив, що Фіцо не приїде в Україну на запрошення Зеленського
11:24
електроенергія
Споживання електроенергії знизилося завдяки сонячній погоді: ситуація в енергосистемі на 14 січня
11:20
Оновлено
безпілотник, дрон
Сили оборони повторно уразили інфраструктуру військового аеродрому "Енгельс-2" у РФ
11:08
Хезбола, Ліван
Посол Ізраїлю в ООН заявив, що "Хезболла" намагається "відновити сили і переозброїтися за допомогою Ірану"
11:03
Володимир Зеленський
Зеленський вніс до ВР законопроєкти про продовження воєнного стану та мобілізації
11:02
Прикордонники затримали росіянина з Придністров'я, який намагався переправити на човні двох ухилянтів з України до Молдови
11:00
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Від Брянщини до Казані: Згурець про удари по російських оборонно-промислових об'єктах
10:53
Оновлено
РФ атакувала Україну дронами вночі 14 січня: у Чугуєві постраждала дитина, на Житомирщині поранений чоловік
10:47
Міноборони РФ
У будівлі міноборони РФ у Москві знайшли вбитим співробітника ФСБ, - росЗМІ
10:45
Наваф Салам
Новим прем'єром Лівану обрали очільника Міжнародного суду ООН Салама
10:30
Дональд Трамп
Якби Трампа не обрали президентом США, його могли б засудити за спробу скасувати результати виборів 2020 року, - доповідь спецпрокурора Сміта
10:21
новини Львівщини
У Козачій Лопані на Харківщині від ворожого удару загинув чоловік, який вийшов погодувати собаку
10:19
Заклала вибухівку біля адмінбудівлі підрозділу ЗСУ на Одещині: жительку Донеччини підозрюють у вчиненні теракту
10:05
Ексклюзив
Російський обстріл, вибух, Сумщина
Усі населені пункти на кордоні з РФ знищені: бригада ДПСУ про ситуацію на Сумщині
10:02
Дайга Мієріня
До Києва прибула спікерка парламенту Латвії Дайга Мієріня
10:02
OPINION
Байден в останні дні свого президентства добиває російську економіку
10:02
уламки хуситської балістичної ракети
Хусити вдарили по Ізраїлю балістичною ракетою: її уламок застряг у даху житлового будинку
09:48
На фото: Джоан Роулінг
Джоан Роулінг порівняла звинуваченого у зґвалтуваннях письменника Ніла Ґеймана з Гарві Вайнштейном
09:39
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 14 січня: скільки коштують євро та долар у банках
09:35
оператори БпЛА
У ЗСУ впровадили базові кваліфікаційні рівні для операторів БПЛА
09:34
Борис Пісторіус
Міністр оборони Німеччини Пісторіус прибув з неанонсованим візитом до Києва, - ЗМІ
Більше новин