live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Що ми знаємо про знищений в Сирії дослідний центр

Західна коаліція завдала авіаудари по хімічних лабораторіях Сирії. Вночі 14 квітня США, Франція та Британія випустили 105 крилатих ракет, що вразили науково-дослідний комплекс в Дамаску, пов’язаний з виробництвом хімічної та біологічної зброї, і дві цілі поблизу міста Хомс

Сирійський науково-дослідний центр (SSRC, але також використовується французька абревіатура CERS - D'Etudes і де Recherches Scientifiques) був створений в 1971, згідно з указом президента Сирії Нуреддіна аль-Атассі від 1969 в тісній співпраці і за зразком французького Національного центру наукових досліджень CNRS (Centre national de la recherche scientifique).

SSRC є урядовим агентством, діяльність якого спрямована на розвиток і координацію наукової діяльності в країні, зокрема, на дослідження в області економічного і соціального розвитку Сирії, а також в області автоматизованого управління і комп'ютеризації державних установ. Багато експертів відзначають, що з моменту свого створення і до сих пір SSRC має кращі технічні можливості й устаткування, ніж сирійські університети.

Першим генеральним директором SSRC був призначений фізик-ядерник Абдулла Ватік Шахід, який став міністром вищої освіти ще в 1967. Працюючи над цивільними проектами, він з заздрістю дивився на радянських колег, що мали доступ до програм розробки озброєнь, і тому також намагався отримати доступ до військових бюджетів.

Читайте також: Сирійський гамбіт. Чи призведуть американські авіаудари до ескалації на Близькому Сході

Після приходу до влади в результаті військового перевороту, колишній міністр оборони, а потім президент Сирії Хафез Асад почав мілітаризацію країни, і з задоволенням залучив вчених до програм розробки зброї. Вже в 1973 SSRC офіційно почав працювати на сирійську армію, а з 1975 – став основним підрядником робіт, пов'язаних з розробкою, вдосконаленням та впровадженням нових видів зброї.

У 1983 військовий представник Генерального штабу був визначеним відповідальним за призначення членів керівної ради, наймання і звільнення технічного персоналу Центру. Військові також отримали право санкціонувати всі призначення в новій філії центру з прикладних питань - Вищому інституті прикладних наук і технологій (HIAST). Крім того, генеральний директор центру отримав ранг міністра.

Ці зміни відбулися на тлі тісної співпраці з представниками радянської військової науки, яке в тому числі, призвели до істотної зміни тематики досліджень Центру.

Виробництво хімічної зброї стало одним з головних проектів SSRC. На початку-середині 1980-х в новинах повідомляли про спорудження і пуск ряду виробничих потужностей для хімічного виробництва. За безпосередньої допомоги радянських фахівців, часто під виглядом цивільних об'єктів, були побудовані заводи з виробництва отруйних речовин зарину, нервово-паралітичного газу VX та гірчичного газу поблизу Дамаску, Пальміри, Аль-Сафіри, Хами, Хомса, Алеппо і Латакії. Про це згадував відомий радянський хімік, розробник хімічної зброї, в тому числі і сумно знаменитої речовини "Новачок", колишній керівник лабораторії в Шеханах Анатолій Кунцевич.

Цікаво зазначити, що аж до початку 1990-х SSRC був ареною конкуренції за вплив між французькими та радянськими командами. І хто вніс більший внесок в розвиток програми зброї масового знищення в гонитві за регіональний вплив - питання поки відкрите.

На початку 1990-х через наукові програми SSRC і програми співпраці з партнерами було закуплено велику кількість компонент для виробництва отруйних речовин, у тому числі, і біологічної зброї. Це дозволило створити один з найбільших в світі арсеналів хімічної зброї та інфраструктуру для його обслуговування.

Після колапсу СРСР програми розробки зброї не були істотно скорочені, але довелося шукати нові шляхи поставок технологій та компонент. Вже в 1996 американська розвідка в своїй доповіді повідомила, що SSRC налагодив постачання ракетних технологій і компонент ракет з Китаю (оператором виступила компанія China Precision Machinery Import-Export Corporation - CPMIEC), і почав розробку нових засобів доставки.

У доповіді щодо скорочення зброї масового ураження відзначається, що аж до 2012 SSRC відповідав за дослідження і розробку ядерних, біологічних, хімічних і ракетних технологій і зброї, включаючи балістичні ракети, а також передові звичайні озброєння.

У цей період світове співтовариство відреагувало на діяльність Центру: в 2005 президент США Джордж У. Буш видав указ №13382 "Про блокування власності виробників зброї масового знищення та їх пособників", який забороняв громадянам і жителям США вести справи з SSRC; в 2007 Державне казначейство США заборонило торгівлю з трьома дочірніми компаніями SSRC - Вищим інститутом прикладних наук і технологій (HIAST), інститутом електроніки та Національною лабораторією стандартів і калібрування (NSCL), а в 2010 директор контртерористичного бюро Ізраїлю Ніцан Нуріель заявив, що SSRC передав зброю ХАМАСу і «Хезболлі» і що міжнародне співтовариство має попередити сирійський уряд про те, що центр буде зруйнований, якщо він продовжить озброювати терористичні організації.

Після початку громадянського конфлікту в Сирії, а особливо після того, як він перейшов в гарячу фазу, інформації про SSRC в міжнародних джерелах стало недостатньо. Однак застосування хімічної зброї Асадом набуло масового характеру. І саме SSRC відігравав в цьому провідну роль.

Зокрема, згідно з повідомленнями розвідки США, в серпні 2013 саме SSRC підготував хімічні боєприпаси, які були використані для хімічних атак, в результаті яких загинули сотні мирних жителів Сирії в 2014-2015. Також, за даними французької розвідки, SSRC відповідає за виробництво токсичних речовин, використаних у війні. Згідно з цими даними, в SSRC існує спеціальний "відділ 450", який відповідає за заповнення боєприпасів хімічними речовинами, а також за безпеку місць, де зберігаються хімічні речовини.

У відповідь на такі порушення міжнародного права, світова спільнота застосовувала різні заходи як по відношенню до режиму, так і безпосередньо до SSRC.

Так, 24 квітня 2017, за тиждень після хімічної атаки на Хан-Шайхун, Державне казначейство США ввело санкції стосовно 271 співробітника SSRC за їхю роль у виробництві хімічної зброї. У вересні 2017 ізраїльські сили оборони розбомбили військовий дослідний центр SSRC поблизу Масіаф, на якому було розгорнуто виробництво ракетних комплексів.

Крім того, у грудні 2017 ізраїльськими ВПС був атакований об'єкт SSRC в Джамрайя.

Підрозділ SSRC в Барза, знищений атакою західної коаліції 14 квітня 2018, офіційно був задіяний у розв’язанні проблем штучного інтелекту, проблем хімічного і бактеріологічного забруднення річок, розробкою технологій очищення стічних вод і будівництва очисних споруд, виробництва пластмас, і розробки нових, високоефективних мастильних матеріалів. Крім того, там знаходилися деякі керуючі потужності SSRC, в тому числі, інформаційні системи і сервери.

null

З огляду на наявні дані, ступінь пошкоджень підрозділу SSRC в Барза є таким, що не передбачає його відновлення та подальшого використання. Отже, історія цього осередку розробки та виробництва зброї масового знищення є закінченою.

Закінчена історія окремого закладу, яка віддзеркалює складну, криваву і заплутану постколоніальну, постімперську і авторитарну історію цього складного регіону, що став ареною цинічної геополітичної боротьби ще часів Холодної війни.

Але війна триває…

новини партнерів

28 січня, 2020 вівторок

28 січня, 2020 вівторок

27 січня, 2020 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати