live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Трійця: три найважливіші прикмети, три найголовніші символи і три найсвятіші речі

Коли та як святкують Трійцю українці з діда-прадіда та що цей день означає для кожного з нас. Традиції, заборони, розваги Зелених свят

Ми відраховуємо 50 днів від Великодня і маємо П’ятидесятницю - великий день для вірян, одне з 12 найбільших церковних свят, - Трійцю. Кожен може долучитися до нього букетиком свіжої, майже літньої, зелені - м’ятою, чебрецем, любистком, мелісою, матіолою - освяченими цього дня в церкві, або просто молитвами до відкритих небес з проханням, щоб Господь зіслав на нас благодать Святого Духа.

Бо цього дня, як пишеться у святих книгах, з небес на апостолів – простих 12 рибалок, учнів Христа, які разом з Матір’ю Божою були у світлиці будинку на Сіонській горі, -  зійшли вогненні язики Святого Духа, і апостоли заговорили різними мовами, щоб надалі йти до народів і проповідувати християнство.

Ісус говорив про Святий Дух під час свого Вознесіння, а віднині Святий Дух зійшов на апостолів і вони могли іти в люди і проповідувати християнство, розповідати про вічне життя, нести ідеї світла і добра. Так з’явилися, за церковними легендами, мови, і з’явилися вони во ім’я цих святих ідей.

Багато того дня прийняли хрещення.  Першим християнським храмом став той самий будинок на горі Сіон - нині Успенський храм Гробу Господнього в Єрусалимі.  

null

Трійця завжди припадає на неділю і є перехідним святом, у низці православних церковних свят вона завершує весняний цикл свят, через тиждень після неї починається Петрів піст.

Цього року Трійця припадає на 27 травня.  Держава у свою чергу також долучилася до християнських урочистостей і влаштувала офіційний вихідний, який цього року припадає на 28 травня - День Святого Духа.   

 Бог любить Трійцю

Число 3 у християнстві має дуже велике значення. Власне свято Трійці стверджує й оспівує триєдиність Всевишнього Бога: Бога Отця - Творця Неба і Землі, Бога Сина і Святого Духа.

У Священному Писанні  говориться, що ми сповідуємо Трійцю єдиносущну і нероздільну. Єдиносущну - це означає, що Отець, Син і Святий Дух -  три самостійні Божественні образи, володіють всіма Божественними досконалостями, але це не три особливі окремі сутності, не три Боги, а Єдиний Бог. Вони мають єдину і нероздільну Божественну суть.  

Дідова субота

Переддень Трійці називали Батьківською, Троїцькою або Дідовою суботою. Це -  один з дуже особливих поминальних днів року, коли прийнято поминати покійних, прибирати могили предків. З їжі залишають на могилках випічку, солодощі і все те, що любив покійний за життя. Проте ні в якому разі не можна залишати спиртні напої. Також живим людям не рекомендується в цей день вживати алкоголь. У батьківський день потрібно бути тверезим.

Зранку, ще перед відвідуванням церкви,  було прийнято снідати усією родиною. Готувалася обов'язково яєчня: всі яйця перемішувалися і готувалися в одному великому банячку. А ще в цей день варили зелені борщі, юшки, пекли пироги, варили вареники, киселі, узвари.

Три великі дні

Трійця відзначається три дні - у неділю, понеділок та вівторок. У неділю у православних храмах виконується одна з найбільш урочистих служб в році, а після Божественної літургії відбувається вечірній молебень у пам’ять про поблажливість Святого Духа на учнів Ісуса.

У понеділок православні віряни відзначають День Святого Духа.  

У давнину у цей день молодь влаштовувала масові гуляння на природі – співали пісні, розкладали багаття і ворожили.

Старослов’янські обряди поклоніння деревам збереглися в українців у звичаях ставити на Трійцю клечання у вигляді берізок, кленів і лип на подвір’ях, розвішувати на стріхах. 

А в оселях стелити долівки запашними травами, духмяним зіллям заквітчували ікони, вікна, стіни.

Прикмети Зелених свят

У ці дні - майже початку літа - природа просто промовляє до людини: мовою комах, пташок, природи. Не одне покоління вслухалося в цю мову, і всі ці спостереження вилилися в ланцюжок прикмет і вірувань, які передаються з покоління в покоління, а отже, здійснюються.

 • Дощ на Зелені свята - на гарний врожай грибів.
 • Зберете трави і квіти в цей день - отримаєте потужний оберіг і ліки від багатьох хвороб. З допомогою настоїв і відварів, приготованих з рослин, люди виліковувалися від багатьох недуг. А ще виготовляли талісмани і обереги для всіх членів сім'ї.  
 • Вдале сватання цього дня - на вдалий шлюб: у родини будуть гарні діти, в оселі - гармонія, а в серцях - любов один до одного.  
 • Напередодні Трійці всі рослини наділяються магічною і цілющою силою.
 • Хвороби та всілякі небажані моменти не притягуватимуться, якщо подавати щедру милостиню, надавати будь-яку допомогу тим, хто її потребував.
 • Скатертину, якою застеляли святковий стіл в Трійцю, зберігали з вірою, що вона здатна притягувати заможних женихів чи працьовитих наречених.
 • Якщо після дощику сонячна погода - значить, у цьому сезоні можна очікувати дуже багатого врожаю. Особливо це стосувалося зернових культур, лісових ягід і грибів.
 • Якщо зранку винести і покришити свіжу випічку на город- можна задобрити  духів покійних родичів, щоб ті піклувалися про живих у інших світах. 

 null

 Заборони на Трійцю

 • Робити березові віники або мітли.
 • Працювати у перші дні Зеленого тижня, крім приготування їжі.  
 • Протягом тижня не рекомендується ходити в ліс (бо там русалки).
 • Зводити або ремонтувати паркан.
 •  Не треба купатися в річці, бо в ці дні русалки заманюють молодих людей у воду. Переповідають, що після того дівчата чи парубки безслідно зникали. 

  

Семик, Трійця, Зелена неділя, П'ятидесятниця, зішестя Святого Духа – як тільки ми не називаємо Зелене свято. І є за що!  Початок літа, а отже розквіт і буяння природи,  народження Християнської церкви та благодать Святого Духа, який у ці дні зійшов на землю і відчути який має змогу кожен християнин, - це лише три найголовніші причини, щоб відзначати цей великий день. Благодаті Святого Духа кожному!

новини партнерів

‡агрузка...

13 жовтня, 2019 неділя

13 жовтня, 2019 неділя

12 жовтня, 2019 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати