Аналітика

Як за рік змінилися підходи до розвитку систем радіоелектронної боротьби. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
25 квітня, 2024 четвер
21:24
Зміст

Говоритимемо про перші передані Україні ракети великої дальності ATACMS, які були поставлені таємно, та битву технологій, зокрема про розвиток систем радіоелектронної боротьби, їхні можливості на полі бою

Таємно передані ракети ATACMS

Виявляється, що Сполучені Штати таємно передали Україні ракети ATACMS, про це вже пишуть медіа, коментують закордонні й наші експерти. Йдеться про ATACMS з модифікації М57, які мають дальність у 300 км. Україна вже почала використовувати ці далекобійні засоби ураження проти російських військ, причому ця зброя передавалася ще в попередньому пакеті американської допомоги, президент США Джо Байден ухвалив таку передачу ще в березні, тоді був підготовлений пакет на 300 млн, а передача цих далекобійних ATACMS відбулася вже у квітні.

Україна їх використовувала по декількох об'єктах. Нагадаю, 17 квітня - удар по авіабазі у Джанкої, де було знищено російські комплекси С-400, а також удари по російських військах у портовому місті Бердянськ. Скільки нам надали цих далекобійних ракет? - The New York Times говорить, що було передано понад 100 ракет. Раніше, коли йшлося про ракети ATACMS з дальністю 160 км, нам було передано лише 20 засобів ураження, 100 ракет - набагато більше. Раніше американці казали, що не можуть передавати ATACMS М57, мовляв, є загроза для боєздатності американської армії, але вже почали постачання на озброєння свого війська ракети Precision Strike Missile (PrSM), які мають дальність 400 км і більше. Таким чином створили передумови для того, аби попередні версії з дальністю 300 км можна було передавати партнерам, зокрема Україні.

Яка була причина і що стало поштовхом для передачі далекобійних систем? Зараз ми маємо низку заяв офіційних осіб Сполучених Штатів, зокрема Джейк Салліван говорив, що так чи інакше на рішення вплинуло використання північнокорейських ракет по території України. Ці ракети, як ми знаємо Північна Корея передала Російській Федерації й та використала їх для ударів і по Києву, і по інших містах України. Іншою причиною було те, що Росія здійснила масові атаки по критичній інфраструктурі. Хоча, як пишуть американці, США попереджали росіян цього не робити й це стало певною відповіддю для підтримки потенціалу нашої країни в збільшенні далекобійних засобів враження. Питання, чи може Україна здійснювати удари ATACMS з дальністю 300 км по території Російської Федерації, Салліван пояснював, що ні. Але ми розуміємо, що дальність у 300 км зараз дозволяє фактично тримати під прицілом об'єкти Російської Федерації й в тимчасово окупованого Криму, й по всій ділянці лінії зіткнення.

Це досить гарні можливості для української армії, тому що це буде, як ми бачимо, найбільш далекобійна рука в арсеналі української армії - всі й сховища, й летовища будуть підпадати під удар ATACMS. Й американці, й ми розуміємо, що якби така передача була набагато раніше, то це набагато суттєвіше вплинуло б на ситуацію на лінії фронту, адже за цей час ворог зміг адаптуватися до використання ATACMS, зосереджуючи боєприпаси для того, аби не підпадати під удар цих систем.

Новий пакет допомоги від США

ATACMS дальністю 300 км є і в новому пакеті американської допомоги, який був оголошений 24 квітня. Пакет обсягом 1 млрд є вкрай цікавим, тому що охоплює ракетне озброєння для системи протиповітряної оборони й значну кількість бронетехніки. У самому пакеті не було вказано, які саме кількісні показники будуть передаватися Україні, але буквально вчора були дані інших джерел, що американська сторона передасть нам близько тисячі броньованих автомобілів HMMWV, 14 БМП Bradley й 500 протимінних бронемашин MRAP MaxxPro, які вкрай потрібні нашим підрозділам на лінії фронту. Фактично ці обсяги передачі військової допомоги зараз суттєво посилять мобільність наших бригад, які зачекались на американську військову допомогу.

Розвиток засобів РЕБ в Україні

Динаміка війни з Росією полягає в тому, що засоби радіоелектронної боротьби використовуються з обох сторін для того, аби боротися з крилатими ракетами, засобами ураженням, дронами, а також використовувати РЕБи, щоб впливати на систему зв'язку. Тому використання РЕБ стає абсолютно необхідною умовою, аби бойові дії на полі велися ефективно. Зараз обидві сторони намагаються максимально розвивати цей напрямок.

Кластер Brave1 - організаційна структура, яка створена за рішенням усіх силових структур, аби забезпечувати технологічні рішення для сил безпеки й оборони, пришвидшувати оснащення наших військових рішень, які потрібні на полі бою, і якраз засоби РЕБ стають важливим чинником посилення наших Збройних Сил.

Керівник напряму співпраці та партнерства з силами безпеки й оборони Brave1, керівник напрямку РЕБ/РЕР defense-tech Олег Донець наголосив, що нині в Україні відбувається технологічна війна, її важливою особливістю є велика динаміка змін на полі бою. Зокрема торік, коли запускався Brave1 ключовими були засоби радіоелектронної боротьби, як елемент протидії дронам-камікадзе та дронам-розвідникам.

"Динаміка буде постійно підвищуватися, постійно будуть відбуватися зміни у системах управління, системах передачі інформації, в безпілотних системах і системах керування. Це буде вимагати відповідних динамічних змін і по засобах радіоелектронної боротьби. У цілому ми бачимо, що динаміка буде тільки посилюватися і ключове завдання - бути готовими до швидких змін, швидко масштабувати ці рішення і швидко постачати на фронт", - пояснив експерт.

Brave1 має понад 50 розробників і виробників, а на платформі понад 100 розробок, дев'ять із них уже прийшли кодифікацію й отримали код відповідний до стандартів НАТО, тому можуть закуповуватися Збройними Силами України. Кожна розробка, яка потрапляє до кластера проходить оборонне оцінювання військовими з різних підрозділів й структур, які й визначають її пріоритетність. Далі вже організовуються спільні тестування з профільними структурами ЗСУ, а після - відбувається підготовка документації, виведення на комісію і кодифікація.

Донець зазначив, що переважна частина винаходів стосується пристроїв з обмеженою дією, оскільки вони потребуються у значно більшій кількості: "Ця загроза є достатньою новою і ці засоби виникли, як новий клас засобів РЕБ саме під час цієї активної фази війни. Завдяки системній роботі в цілому сформувався новий клас засобів, як засоби ближньої дії, тому ці розробники, які постійно чують від своїх знайомих, близьких, друзів наскільки велика загроза від БПЛА на фронті, вони в першу чергу починають звертати свої сили й ресурси на розробку цих засобів. Так само висока динаміка змін характеристик БПЛА вимагає високої динаміки виробників, тому в цілому ми бачимо, що найбільша кількість саме команд зосереджена в цій галузі".

Керівник напряму РЕБ пояснив, що дуже довгий час на технологічні розробки зверталось мало уваги, або взагалі не приділялось. За його словами, на сьогодні відзначається високий запит на розвиток цієї галузі та збільшення кількості виробників: "Ринок розвивається і ми далі будемо докладати зусиль для того, щоб нарощувати спроможністю цього ринку, нарощувати спроможності по динаміці й швидкості зростання, по масштабуванню цих виробів й найголовніше нарощувати кількість цих засобів на фронті там, де вони потрібні в першу чергу і для чого вони призначені".

Донець наголосив, що Brave1 залучає до своїх розробників різного рівня з метою обміну досвідом.

"На сьогодні в цілому всі виробники достатньо відкриті, бо розуміють, що це загроза всіх об'єднує, в цілому більшість виробників достатньо відкриті до обміну інформацією, до обміну своїм досвідом, вони із задоволенням кооперуються, діляться своїми напрацюваннями для того, щоб в цілому ринок рухався швидше. Тому що саме об'єднанням зусиль ми можемо зараз досягти того, що в цілому весь ринок буде рухатись і ми, як країна тільки виграємо від цього, оскільки потреба в цих засобах достатньо висока", - сказав Донець.

Керівник напряму РЕБ defense-tech кластеру Brave1 додав: "Ми бачимо, що динаміка і способи використання засобів радіоелектронної боротьби теж постійно змінюються, тому в цілому зараз ведеться активна робота з нарощування спроможності по організації управління і забезпечення синхронізації цих засобів, в міру того, як їх стає більше у військах, це в першу чергу накладає організаційні обмеження і накладає якраз необхідність підвищувати спроможності цих організаційних структур, які відповідають за роботу і забезпечення ефективної роботи цих засобів у Збройних Силах".

Теги:
Читайте також:
Київ
+23°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
5 травня
18:32
Інтерв’ю
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Є всі ознаки, що Путін готується до великого наступу на який в нього немає достатньо сил, - політолог Морозов
18:26
Німеччина уряд
У Німеччині міністр вперше підтримав повернення до України військовозобов'язаних
18:26
Оновлено
Росіяни атакували на Великдень Полтавщину: поцілили елеватор
18:07
OPINION
Юрій Бутусов
Чи буде Рада підприємців захищати підприємців?
18:00
Аналітика
Байден та Зеленський зустрічаються на саміті НАТО
Максимум до вступу у НАТО: що таке безпекові угоди, з ким і чому Київ їх підписує
17:48
Оновлено
У Великдень окупанти завдали три удари КАБами по центру Харкова
На Великдень росіяни вже вдруге вдарили по Харкову: в середмісті поранено 10 людей
17:31
У Черкасах розмалювали один із соборів московського патріархату
"Приємно святити паски в осередку ФСБ?" У Черкасах на вході до храму Московського патріархату лишили написи та листівки
17:20
Оновлено
"Динамо" - "Колос" 5:1 (5 травня 2024 року)
"Динамо" розтрощило "Колос": результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
17:00
Інтерв’ю
Сі Цзіньпін та Джо Байден
США порушили ще одні червоні лінії РФ, але роблять це обережно, щоб не розлютити Путіна, - дипломат Брайза
16:59
Росіяни завдали удару по Слов'янській ТЕС 5 ракетами
Ворог поцілив у Слов'янську ТЕС на Донеччині 5 ракетами: наслідки
16:45
Естонія
Слід готуватися до того, щоб заблокувати Росію у Балтійському морі, - командувач ВМС Естонії
16:44
обстріл, ППО
Росіяни обстріляли Куп'янщину: 3 людини постраждало
16:36
суспільство
"Прилетить туди - нічого страшного". Одеська поліцейська потрапила в скандал, прокоментувавши в соцмережах чергування на Великдень
16:35
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
16:30
Ексклюзив
ЗСУ
Росіяни намагаються посилювати штурмові дії в Часовому Яру: пресофіцер 26-ї артбригади Калашніков 
16:14
Al Jazeera заборонили працювати в Ізраїлі
16:09
OPINION
Дмитро Золотухін
Перемовини — це також форма протистояння
15:43
Чехія
Чехія відкликала свого посла в Росії
15:25
Предстоятель УПЦ (МП) Онуфрій отримує нагороду від Путіна
"Цей відсоток населення підтримує також і Путіна": Епіфаній сказав, скільки вірян Московського патріархату лишилося в Україні
15:17
Оновлено
У Бердянську українські партизани ліквідували співробітника виправної колонії, який катував полонених: хто це такий
15:09
підземна школа у Харкові
Підземна школа в Індустріальному районі Харкова: Терехов назвав термін, коли вона почне працювати
14:28
Оновлено
Архангельське
DeepState каже про втрату двох сіл - біля Очеретиного та Куп'янська. Окупанти заявили про нібито повну окупацію Очеретиного
14:15
Оновлено
повінь
Повінь у Кенії: кількість жертв зросла до 228
14:02
Блаженніший Святослав
Коли православні та католики стануть спільно святкувати Великдень: пояснення від предстоятеля УГКЦ Святослава
14:00
OPINION
Богдан Данилишин
В Україні поліпшуються інфляційні очікування
13:54
Майк Джонсон
Джонсона не можна карати за те, що він вчинив правильно: демократи про можливе усунення спікера
13:49
Азов Азовсталь
Бригаді спеціального призначення "Азов" виповнилося 10 років
12:53
Ексклюзив
Митрополит УПЦ МП Лука та Василь Ломаченко (праворуч)
Звʼязок з російською церквою означає причетність до вбивств, - військовий капелан Дмитрієв
12:36
санкції проти Росії
Росія планує диверсії по всій Європі, - Financial Times
12:33
Ексклюзив
окупанти
"Це нереально": генерал Маломуж назвав кількість військ, які потрібні окупантам для повторного наступу на Харків та Суми
12:06
окупанти танк
У районі Часового Яру Росія зосередила до 25 тис. військових, - ОСУВ "Хортиця"
12:02
OPINION
Володимир Ар'єв
Грузія на роздоріжжі: в "русскій мір" чи в Європейський Союз
11:57
У Великодній ранок росіяни вкотре вдарили по Покровському району Донеччини: поранено трьох цивільних
11:48
Білий Дім
Білий дім заявив, що Україна планує новий контрнаступ у 2025 році після отримання військової допомоги США, - FT
11:36
Олаф Шольц
"Ми будемо підтримувати Україну скільки буде потрібно": Шольц привітав православних із Великоднем
11:24
Патріарх Варфоломій
Патріарх Варфоломій під час великодньої меси закликав Україну та Росію до обміну полоненими "всіх на всіх"
11:13
Іранські дрони, БПЛА
Чи має Україна засоби, щоб дістати до мису Чауда в Криму: відповідь Повітряних сил
10:55
Сі Цзіньпін та Путін
Китай міг би змусити Путіна припинити війну в Україні, - голова МЗС Польщі
10:49
зрк с-200
У Повітряних силах назвали засоби, які їм потрібні, щоб вражати ворожі цілі, у тому числі літаки Су-25
10:41
Сі Цзіньпін і Еммануель Макрон
Макрон закликав Європу оновити економічні зв’язки з Китаєм
Більше новин