У державі з ворогом

Наталя Іщенко
19 липня, 2018 четвер
16:12

Якщо ми обираємо план мирної реінтеграції, нам потрібно бути готовими до справді болісних компромісів

Зміст

У сучасному світі існують тільки два варіанта вирішення проблеми повернення окупованих територій. Можна повернути захоплені  сепаратистами\окупантами землі:

  • за допомогою військової операції,
  • методом мирної реінтеграції за умов згоди всіх сторін конфлікту.

Перший варіант, має, як правило, дуже негативні наслідки з точки зору гуманітарних наслідків. Не хотілося б нагнітати, але миттєва масова евакуація людей через наближення армії неприятеля, потоки біженців, більшість з яких потім ніколи не повертаються до своїх домівок – це ще, якщо можна так сказати,  найбільш поміркований побічний ефект успішних військових сценаріїв. І не десь та колись, а в Європі якихось два з половиною десятиріччя тому назад.

null

Втеча грузинських біженців з Абхазії у вересні-жовтні 1993

Другий варіант не передбачає негативних гуманітарних наслідків взагалі.

Тобто, вони, звичайно, можуть бути, але як виняток, як надзвичайна подія, тому що мирна реінтеграція апріорі побудована на принципах захисту інтересів та прав людей одночасно (!) із захистом інтересів та прав держави, що повертає свої території.

Вдається успішно реалізувати це складний для всіх учасників процесу план тільки тоді, коли на нього погоджуються всі сторони, включно із окупантом, який дає та сумлінно виконує (!) гарантії виведення своїх військ та припинення допомоги місцевим сепаратистам.

Мирна реінтеграція - це повне припинення вогню, роззброєння всіх сторін конфлікту, амністія, яка не охоплює тільки тих, хто скоїв злочин, який можна доказати в суді...  Це жорстке попередження будь-якого загострення ситуації з будь-якого боку, навіть словом, і тем більше дією – неодмінне та жорстке покарання чекає всіх, хто захоче помститися комусь самостійно…

 "Нам хотілося повернутися додому на танку, але довелося працювати над розбудовою нового життя разом з тими, хто спалював наші будинки та вбивав наших друзів та рідних", - приблизно так в переказі одного з працівників середньої ланки тимчасової адміністрації, яка діяла під егідою ООН, виглядала мирна реінтеграція хорватського Подунав’я. Хорватія і її громадяни пішли на ці справді болісні компроміси, тому що з’явився шанс без єдиного пострілу повернути раніше окуповані райони до складу єдиної держави, при чому без надання жодного особливого статусу ані для регіону, ані для його мешканців. Ціль, врешті решт, таки виправдала засоби.

Останній час в нас оприлюднюється дуже багато планів повернення окупованих територій. Але жоден з них не передбачає суто військового сценарію – ніхто із політичних лідерів в Україні не заявляє про своє бажання оголосити широкомасштабний наступ на Донбас або Крим. Тобто, навіть за оптимістичним для України сценарієм, за яким мирна реінтеграція колись таки стане можливою, нас чекає шлях важких компромісів та значних поступок.

Нещодавно Арсен Аваков запросив обговорити запропоновану раніше МВС Стратегію деокупації Донбасу на основі т.зв. "Механізму Малих Кроків" для того, щоб визначити міру можливого компромісу у спірних питаннях та готовність суспільства цей компроміс зрозуміти, обговорити та прийняти рішення. "Важливо пам’ятати, що на тимчасово окупованих територіях залишилися не лише прихильники "русского міра" та прихильники путінського режиму, але й ті, хто не зміг виїхати внаслідок абсолютно особистих, не політичних причин, люди похилого віку й ті, кому виїхати не дозволило здоров’я або не було куди...", - зазначив Аваков в своєму дописі у Фейсбуці.

Ще раніше голова МВС пропонував ще до початку процесу деокупації і реінтеграції захоплених територій розробити і прийняти закони про колаборантів і про амністію. Аваков впевнений,  що "колабораціонізм не можна залишати без покарання". Люди, свідомо співпрацювали з окупантами, що входили до органів влади, що сприяли захопленню територій, які воювали на боці загарбників, які вчинили кримінальні злочини проти українських військових і мирного населення, повинні постати перед судом і понести заслужене покарання.

Втім, на думку міністра, кримінальному переслідуванню повинні підлягати "тільки ті", "чиї руки заплямовані кров'ю мирних жителів і українських солдат, хто очолював незаконні органи влади, організовував незаконні референдуми і вибори, брав участь в погромах, грабежах, скоїв кримінальні злочини". Тому, паралельно з Законом про колаборантів, обов'язково має бути прийнятий Закон про амністію, під дію якого потрапить більшість населення, яке пережило окупацію, всі ті, хто "опинився заручником агресора або вимушено працював в установах і організаціях на окупованій території".

Проте, думки,що лунають в публічному дискурсі на цю тему, поки що ніяк не демонструють повної готовності українського суспільства сприйняти компромісні рішення щодо амністування, хоча і вибіркового, та реінтеграції мешканців окупованих територій, незважаючи навіть не на їхні дії, а на погляди.

Наприклад, Вахтанг Кіпіані, головний редактор проекту "Історична правда", в авторські колонці в журналі "Новое время" однозначно стверджує: "…Не думаю, що готовий визнати право зрадника рівним перед правом патріота, який обороняв Донецький аеропорт, і мільйонів українців, які не допускали самої ідеї якось прокинутися у країні триколору".

На його думку, "той, хто обрав чужий паспорт, чужу армію, чужу владу, сам у себе відібрав право на майбутнє в одній країні з нами". Тому Україна повинна на найвищому рівні — Мінськ, трибуна ООН, телефонні розмови з Путіним — заявляти, що саме Росія несе відповідальність за життя і подальші перспективи цих людей".

"Коли французькі окупанти йшли з Північної Африки, - пише Кіпіані, - вони забрали величезну кількість "своїх" — представників тубільної адміністрації, поліцейських, діячів культури і навіть звичайних людей, франкофонів, які не побажали залишитися у вільних тепер Тунісі або Алжирі. …Президент де Голль вчинив так, як мав вчинити відповідальний політик. Він не кинув своїх. Дав їм шанс почати нове життя. Путін, ясна річ, — не рівня французькому лідеру. Але він під впливом світу і жорсткої позиції України також повинен забрати тих, хто зробив добровільний вибір стати росіянами на окупованій українській землі. Так буде краще для всіх — і для них, і для нас".

Невідомо, скільки громадян України по цей бік лінії розмежування дотримується аналогічних поглядів. Але скільки б не було прихильників ідеї відправлення проросійські налаштованих громадян до Росії, всіх їх чекає розчарування.

Хорвати, коли повертали свої території мирним шляхом, були впевнені, що всі фанати Югославії або Великої Сербії не захочуть жити в ненависній їм державі Хорватія, та неодмінно поїдуть геть. Але так не сталося. Значна частина, дійсно, так і зробила, але не менш значна частина залишилася. І донині насильник та жертва можуть ходити по однієї вулиці реінтегрованих міст та сіл, і нічого не можна вдіяти, тому що доказів для суду просто не зберіглося.

null

Ми маємо зрозуміти, що, якщо ми обираємо план мирної реінтеграції, нам потрібно буде змиритися з тим, що ціною за збереження життя наших хлопців та дівчат, які не загинуть під час наступу, тому що наступу не буде, - буде визнання і за противником права на життя, при чому там, де він захоче.

Як показує досвід війн, що минули не так давно, без операції із захоплення території шляхом військової операції або шляхом проведення кампанії із залякування та тиску, не можна переконати людей до масової міграції. Але ці дії є настільки сумнівними, що навіть не хочеться вдаватися до якихось пояснень, щоб не викликати привид Гааги.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.29
    Купівля 42.29
    Продаж 42.97
  • EUR
    Купівля 43.35
    Продаж 44.19
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
08:22
Оновлено
Крилата ракета
Масована ракетна атака РФ: у низці областей України лунали вибухи
08:17
Хрещатик
У центрі Києва зайнялася електрична підстанція
08:04
OPINION
Гарантії роз'єднання України: головне з пресконференції Лаврова
07:56
Оновлено
електроенергія, відключення
Через масовану атаку РФ в Україні застосували превентивні обмеження електроенергії
07:43
Ілон Маск
Купівля Twitter Маском: Комісія з цінних паперів і бірж США подала до суду на мільярдера
07:37
втрати окупантів
Армія РФ за добу на фронті втратила 1580 військових та майже 400 одиниць техніки
07:28
на фото: винищувачі НАТО
Польща підняла винищувачі та заявила про готовність до негайного реагування через атаку РФ по Україні
07:24
Христя Фріланд
Христя Фріланд готується балотуватися на очільницю Ліберальної партії Канади, - CBC News
07:03
TikTok і RedNote
На тлі можливої заборони TikTok: китайський додаток RedNote став найпопулярнішим у США
06:32
Даніель Дюбуа
"Ніколи не вірте його словам": Дюбуа про заяву Ф'юрі щодо завершення кар'єри
05:55
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила ударні дрони по Україні у ніч на 15 січня: на Львівщині працювала ППО
05:42
Кая Каллас
Каллас: рішення щодо України не може бути досягнуто без України
05:30
Верфі ЄС попри санкції ремонтують російські арктичні танкери для перевезення газу, - FT
03:57
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля
02:54
Куба
Байден скасував декілька обмежень США стосовно Куби
01:26
Франсуа Байру
У Франції ультраліві депутати ініціювали вотум недовіри новому уряду Франсуа Байру
01:02
Дрони атакували спиртзавод у Тамбовській області РФ, поруч є військовий полігон
00:44
"Люди ділилися наболілим": заступник генсека ООН приїхав на Куп'янщину
00:02
Андрій Єрмак
Єрмак: ​​Бразилія може стати ключовим партнером у поверненні дітей, яких депортувала РФ
2025, вiвторок
14 січня
23:39
Піт Хегсет
Війні треба покласти край, але якомога вигідніше для українців, - майбутній очільник Пентагону
23:25
На війні в Україні ліквідовано індійця, який воював в армії РФ
22:58
війна з РФ, ЗСУ
Сумська ОВА спростувала інформацію, що росіяни прорвали держкордон з Курщини
22:53
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 158 боєзіткнень, 70 з яких - на Покровському напрямку
22:42
Вірменія
Вірменія підписала з США договір про стратегічне партнерство
22:27
Володимир Зеленський
Зеленський доручив не зменшувати склад фахівців, які потрібні Повітряним силам
22:18
Бред Пітт
Згенерований ШІ Бред Пітт ошукав француженку на €830 тис. задля "лікування раку"
22:11
Ексклюзив
Мобілізація жінок
Нардеп Княжицький розповів, за яких умов в Україні може відбутись зниження мобілізаційного віку
22:01
Ексклюзив
Джо Байден
"Байден робив усе правильно, але невчасно": капітан ЗСУ Луценко
21:59
Мілан, Серія А
"Мілан" вирвав перемогу над "Комо" в Серії А
21:39
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Пісторіус заявив, що ще одна зустріч у форматі Рамштайн точно відбудеться
21:16
Принцеса Уельська
Кейт Міддлтон повідомила про ремісію раку
21:10
Олександр Усик
Експромоутер Фʼюрі назвав імʼя наступного суперника Усика
20:37
Молдова
Патрушев заявив, що Молдова може припинити існування через "антиросійську політику". У Кишиневі відреагували
20:30
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія у вогні: Сили оборони України завдали наймасштабнішого удару по російській території. Колонка Сергія Згурця
20:11
Фонд президента і низка установ підписали меморандум щодо популяризації українських студій у світовому академічному середовищі
20:06
Зеленський оприлюднив відео допиту полоненого північнокорейського військового
20:03
Ексклюзив
Міжнародний кримінальний суд
Зустріччю з Путіним Трамп обнулить ордер Міжнародного кримінального суду, він прагне бути таким самим диктатором, - голова ГО "Україна в НАТО" Романюк
20:00
OPINION
Байден попрощався. Що чекає нас у "світі Трампа"?
19:42
Сергій Лавров
Віцеспікер парламенту Словаччини говорив з Лавровим у Москві про війну в Україні
19:35
Гауляйтер Євген Балицький
Суд в Україні виніс остаточний вирок колаборанту Балицькому – 15 років тюрми з конфіскацією майна
Більше новин