Криваві гроші з України: за що засудили Манафорта

Анастасія Пашинська
24 серпня, 2018 п'ятниця
09:03

$60 мільйонів і кривавий слід з України так би й залишилися таємним минулим політтехнолога, якби Манафорт не наважився на нову авантюру - зробити Трампа президентом. В результаті став частиною розслідування

Колишній президент передвиборчої кампанії Дональда Трампа - Пол Манафорт, був визнаний винним за вісьмома пунктами звинувачення: п'ять порушень податкового законодавства США, дві операції банківського шахрайства та приховування одного іноземного рахунку. Всього було 18 пунктів, але після тривалого засідання (з четверга по вівторок), присяжні відхилили інші десять пунктів звинувачення. Лише один присяжний відмовлявся приймати всі пункти звинувачення. Наразі Манафорту загрожує максимум 80 років ув'язнення.

Учасники судового процесу не обговорювали питання про зв'язок між Росією і кампанією Трампа в цій справі. Однак у New Yourk Times впевнені, що спецпрокурор Роберт Мюллер і далі вивчатиме справу Манафорта, щоб отримати більше інформації про головний предмет свого розслідування - втручання Росії у вибори США. Основна увага суду прикута до способів, якими Манафорт "відмивав" гроші, працюючи консультантом в Україні.

null

Пол Манафорт

Що відомо про Манафорта

Пол Манафорт народився в 1949 році в Коннектикуті. Його батько був мером і прослужив три терміни на цій посаді. Сім'я володіла будівельною компанією Manafort Brothers Inc. Однак Манафорт хотів займатися політикою, а не сімейним бізнесом. Він переїхав до Вашингтона і отримав там ступінь доктора права.

Через два роки після випуску Манафорт почав консультувати кампанію президента-республіканця Джеральда Форда. Через рік у 28-річного консультанта було досьє на кожного республіканця. Зв'язки Манафорта не обмежувалися колом республіканців чи Вашингтоном. Він допомагав будувати кар'єру політикам у всьому світі, навіть якщо у кандидатів була сумнівна репутація. Серед його клієнтів були диктатори Мобуту Сесе Секо з Демократичної Республіки Конго і Фердинанд Маркос з Філіппін.

У 2004 році він став головним радником колишнього президента України Віктора Януковича. У 2010 році Янукович за допомогою Манафорта стає президентом України.

Україна і Манафорт

Манафорт з'явився в Україні після Помаранчевої революції в 2004 році, коли команда Януковича спробувала нечесним способом перемогти на виборах президента України. До того ж Януковича підозрювали в застосуванні сили, залякуванні. Комусь потрібно було відмити репутацію невдалого президента.

null

Помаранчева революція 2004 року. Януковича підозрюють в отруєнні свого опонента Віктора Ющенка хімікатом діоксином.

Крім шахрайства на виборах, ситуацію ускладнювали грубу поведінку самого Януковича, його кримінальне минуле, а також незнання української мови. Видання Time і Washington Post повідомляють, що витрати і зусилля Манафорта в Україні були компенсовані металургійним магнатом Рінатом Ахметовим. Вважається, що саме він познайомив Януковича з Манафортом.

Манафорт не вважав кандидатуру Януковича вдалою. Влітку 2005 року політтехнолог пише 35-сторінковий звіт Ахметову, в якому пропонує поміняти обраного претендента на іншого.

"Призначення Януковича кандидатом від адміністрації (колишнього президента) отруїло його репутацію так само, як і діоксин отруїв тіло Ющенко", - писав Манафорт в своєму звіті, який опублікувало слідство.

Проте політтехнолог приймає виклик. Шведський фахівець з економіки Східної Європи Андерс Ослунд розповів журналісту Atlantic про те, що Манафорт особисто наглядав за Януковичем . Консультант давав не тільки політичні поради, а й показував, як треба одягатися, говорити, вести себе і навіть посміхатися. Після появи Манафорта, Янукович почав навіть зачісуватися, як його радник.

null

Згідно зі слідством, саме Ахметов (праворуч) найняв Манафорта для політичної кампанії Януковича

Президент від Манафорта

Завдяки керівництву Манафорта і підтримки з боку Москви "Партія регіонів" і Янукович "повернулися" на політичну арену. Ось деякі методи, які використовував Манафорт:

  • Як програму партії Манафорт пропонував піднімати не більше однієї наболілої теми в тиждень. Наприклад, плачевне становище пенсіонерів або "газова війна" з Росією. Методи не найновіші, проте в Україні вони не застосовувалися;
  • За заявою спецпрокурора Мюллера, Манафорт підкуповував європейських політиків у відставці, щоб у колі своїх знайомих вони створювали позитивну думку про Януковича. Сума підкупу одного політика становила $2 мільйони;
  • Розділяй і володарюй - принцип, який використовував Манафорт у всіх передвиборчих кампаніях. Дестабілізувати ситуацію в країні так, щоб опоненти посварилися між собою і вийшли з боротьби.
  • Під час українських виборів Манафорт вперше використав інтернет для передвиборчої агітації, поширення фейків і мемів про опонентів. Також переписувалися статті в інтернеті, зокрема в "Вікіпедії". Інтернет використовувався і після перемоги на виборах. Так, щоб виправдати арешт своєї опонентки Юлії Тимошенко, монтувалося і поширювалося безліч принизливих для Тимошенко відео. В одних її порівнювали з п'яним Борисом Єльциним, в інших виривали окремі фрази, сказані в суді. Суть була одна - показати нерозсудливість опонентки. Пізніше ця ж методика буде застосовуватися проти Хілларі Клінтон;
  • Створення фейковий аналітичних центрів в Європі, щоб їхні експерти поширювали в ЗМІ і серед зацікавлених людей позитивну думку про Януковича;
  • Інтенсивна кампанія в соціальних мережах, яка була націлена не лише на українців, а й на європейців і американців.

І хоча Манафорт часто заявляв, що сподівається зробити Україну ближчою до Європи і Заходу, серед перших офіційних документів Януковича на посаді президента стала юридична заборона членства в НАТО. Згідно з планом Манафорта, Янукович мав підкреслювати культурні розбіжності в Україні, тим самим підтримуючи дестабілізацію і не даючи опонентам об'єднатися.

Коли Янукович виграв вибори в 2010 році, Манафорт отримав право з'являтися у президента в будь-який час. У міру того, як Янукович входив у смак своїх повноважень, він перестав прислухатися до радників. Єдиний, хто міг вплинути на президента, Пол Манафорт.

null

Інавгурація Януковича, 2010 рік

Багаті друзі Манафорта

Манафорту було мало залишатися лише консультантом. Крутячись у колі російських і українських олігархів, політичний лобіст вирішив і сам стати олігархом. Для цього в 2006 році він відкриває компанію Pericles для інвестування проектів в Україні та Росії.

Головою компанії став Рік Гейтс - права рука і юрист Манафорта, який якраз і став головним свідком у суді. Для інвестування необхідно було зібрати близько $200 мільйонів.

null

Рік Гейтс свідчив проти Манафорта в суді, а також зізнався в розкраданні коштів у Манафорта

Манафорт розраховував на допомогу свого друга - російського олігарха Олега Дерипаски. За однією з версій слідства, Дерипаска раніше вже перераховував $50 мільйонів Манафорту за представлення інтересів Путіна в Україні. Олігарх дав гроші Манафорту. Лобіст неодноразово їздив в московське представництво олігарха, де вони годинами сиділи і обговорювали політичні та бізнес-можливості на пострадянському просторі.

У олігарха були свої цілі: Дерипаска став мільярдером у 30 років, а тепер йому хотілося стати найбільш незамінною людиною для своєї держави, а саме - для президента Володимира Путіна. Для цього Дерипасці і потрібен був Манафорт, який своїми зв'язками і знаннями мав допомогти Дерипасці стати лідером на політичній сцені.

null

Згідно з даними Assosiated Press, Дерипаска платив Манафорту за просування інтересів Путіна в Україні

У першій угоді компанії Pericles Манафорт використовував гроші Дерипаски для покупки телекомунікаційної фірми "Чорне Море" в Одесі ". Всього він витратив $18,9 мільйона. Однак у 2008 році сталася криза, і Дерипаска зажадав назад свої гроші. За даними New York Times (NYT), Манафорт не міг повернути ці гроші до 2015 року, до моменту приєднання до кампанії Трампа. На думку NYT, складність повернення грошей Дерипасці полягала в тому, що всі свої гонорари, отримані від Януковича, Манафорт ховав на різних рахунках, вкладав у нерухомість і дорогі речі. Все це робилося обхідними шляхами, щоб не попастися під податкову перевірку. Тому зібрати потрібну суму було складно.

Майдан і падіння Манафорта

У 2013 році в Києві почалася революція. Незадоволені Януковичем люди вийшли на Майдан Незалежності. Однак Манафорт залишався поруч з Януковичем до кінця. Можливо, що після такого тривалого спілкування з диктаторами і російськими олігархами, Манафорт втратив здатність критично оцінювати вчинки Януковича. Він вважав, що при такій атмосфері "вседозволеності" Януковичу багато зійде з рук. У грудні 2013 року, Манафорт пише повідомлення своїй дочці: "Рейтинги Обами набагато нижчі, ніж у Януковича. Однак його ще ніхто не скинув".

null

Манафорт підтримував Януковича навіть тоді, коли "Беркут" відкрив вогонь по протестуючим

Після втечі Януковича, ФБР почало розслідування рахунків президента-втікача. Саме тоді в 2014 році вони вперше спробували оцінити майно Манафорта, яке він приховав у нерухомості, дорогих речах та офшорних рахунках.

Після повернення до США у Манафорта  стався нервовий зрив і він був вимушений лікуватися в аризонській клініці. Клієнти і колеги відвернулися від нього - репутація Манафорта була "токсичною". Потік грошей припинився, Манафорт брав кредити під заставу свого майна. Так він легально міг підтримувати розкішний спосіб життя і розплачуватися за нього заздалегідь нелегально придбаними речами, яких у нього було багато.

Сім'я Манафорта продовжувала жити, як і раніше. Однак з листування дочок Манафорта видно, що дівчата здогадувалися про походження грошей.

"У нього дуже багато скелетів у шафі. Не обманюйте себе. Гроші, які у нас є, забруднені кров'ю", - написала дочка Манафорта Андреа своїй сестрі Джесіці в 2015 році.

Завербований?

З приходом Дональда Трампа, Манафорт побачив нову можливість реабілітувати свої репутацію, заробити гроші й роздати борги. Згідно зі слідством, лобіст передав лише одну записку в компанію майбутнього президента через своїх знайомих, щоб переконати Трампа зустрітися з ним, а потім найняти його в свій штат. Трамп і Манафорт зустрічалися і раніше, проте відбувалося це випадково і обмежувалося лише невеликою світською розмовою.

null

Трамп не був такий щедрий, як колишні українські роботодавці політтехнолога, проте це був хороший шанс повернутися в справу.

Не виключено, що співпраця Трампа і Манафорта була організована Кремлем. Не варто забувати про тісні зв'язки Манафорта з Росією і його грошові борги. Поки що це тільки здогадки, проте спецпрокурор Мюллер недарма займається справою Манафорта в контексті втручання Росії у вибори США.

Відразу після свого призначення Манафорт зв'язується з Дерипаскою, якого ігнорував останні кілька років. Однак політтехнолог робить це не напряму, а через свого українського перекладача і представника Костянтина Килимника, з яким його познайомив Дерипаска. Килимника підозрюють в роботі на Росію - його могли завербувати під час отримання ним спеціальності військового перекладача в Військовому Університеті МВС Росії.

null

Фігура Килимника оповита таємницею - фотографій і інформації в мережі майже немає. Єдина фотографія Килимника (зліва в синій сорочці). Assosiated Press, 2005 рік.

За версією слідства спецпрокурора Мюллера, Килимник починав свою кар'єру в російському ГРУ, має російське та українське громадянства і є сполучною ланкою між Манафортом і Дерипаскою, Трампом і Путіним. Також на думку Мюллера, Килимник залякував свідків слідства, щоб ті не давали свідчень проти Манафорта.

Що чекає Манафорта

У суді звинувачення представило 27 свідків і 388 докази (включаючи документи, звіти, фотографії та листування). Все більше співробітників передвиборної кампанії Трампа і підлеглих Манафорта дають показання слідству. Серед головних свідків - права рука Манафорта, Рік Гейтс, підпис якого стоїть на багатьох конфіскованих документах, давно "розколовся" і дав свідчення проти Манафорта. Також в день оголошення рішення присяжних колишній адвокат президента Майкл Коен визнав себе винним у порушенні закону під час передвиборчої кампанії. Коен заплатив за мовчання двом жінкам, які стверджували про інтимні зв'язки з Трампом.

Але незважаючи на численні підозри і докази, Манафорт відмовляється співпрацювати зі слідством. Адвокат Манафорта має намір подавати на перегляд вироку.
Спецпрокурор Мюллер не зупиниться на звинуваченнях у фінансових махінаціях. Далі - розгляд справи про зв'язки з Росією і про порушення передвиборчої кампанії президента Трампа, від якого буде залежати подальше президентство Трампа. Сам Трамп не раз заявляв про необ'єктивність Мюллера і що все наслідок - "полювання на відьом".

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:33
Оновлено
Росія атакувала Україну ракетами в ніч на 27 квітня. У Харкові були вибухи
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
Більше новин