Нові схеми Фірташа: віртуальні борги за газ
Кабінет міністрів готує глобальну перевірку облгазів-монополістів, які штучно завищують ціну на газ, найпотужніші паливні компанії країни розпочали між собою інформаційну війну, громадян завалюють платіжками з нарахуванням міфічних боргів, від опалення відключають лікарні, садочки та навіть цілі міста, – в Україні триває опалювальний сезон.
Чому ж лихоманить вітчизняний "реформований" газовий ринок? Розслідування журналіста програми "ШУСТРОВА LIVE" Дмитра Костюка
Фактично українці сплачують за газ посереднику. Вже він зобов’язаний перераховувати одержані кошти державному "Нафтогазу". Однак, схоже на те, що не всі сплачені українцями за комуналку гроші потрапляють до безпосереднього постачальника газу.
Більшість місцевих газових мереж в Україні знаходяться під контролем олігарха Дмитра Фірташа, хоча і належать державі. "Регіональна газова компанія"Фірташа нараховує два десятки підприємств, які постачають газ населенню 16 регіонів України.
Упродовж двох останніх років РГК наростила багатомільйонні борги перед державними компаніями, використовуючи недоліки субсидійної системи та дірки в законодавстві. Про небезпеку розгортання кризової ситуації в газовій сфері ми говорили ще в кінці минулого опалювального сезону.
Експерти пов’язували значне збільшення боргів газзбутів з прийняттям Постанови уряду від 1 січня 2018 року, згідно з якою "Нафтогаз"зобов’язали постачати газ регіональним газзбутам на "безумовній основі". За збігом обставин саме з того часу їхні борги почали збільшуватись в арифметичній прогресії. Можливо цим і пояснюється зацікавленість олігарха в такому малоприбутковому бізнесі, який ще й вимагає солідних капіталовкладень.
Справа в тому, що облгази і газзбути – це фактично афілійовані компанії у власності Дмитра Фірташа. Тому він, як власник газзбутів, не лише отримує від "Нафтогазу"ресурс за заниженою ціною і постачає цей газ населенню, а й через облгази веде облік його використання. Компанії Фірташа самі визначають, скільки газу спожило населення, виписують платіжки і отримують гроші від громадян. Ось і поле для махінацій із платіжками.
Нині борг групи "Регіональна Газова Компанія"за газ перед "Нафтогазом"становить майже 10 мільярдів гривень. Додамо до цього ще борг газорозподільних компаній перед "Укртрансгазом", який зріз від осені на понад 500 мільйонів гривень і становить вже майже 19 мільярдів. І це лише за послугу балансування газу.
В РГК раніше нам пояснювали зростання боргів тим, що це населення не платить. Тепер, після того, як 27 листопада цього року Верховний суд України скасував діючі норми споживання газу без лічильників, головною причиною називають саме занижені та "несправедливі"норми попередніх років. Тому-то в РГК оперативно розіслали споживачам нові квитанції з щойно створеними боргами за жовтень, листопад і ще за три попередні роки з урахуванням нових норм - 9,8 кубів на одну людину. Цей факт викликав обурення прем’єр-міністра Гройсмана, який сам закликав громадян не платити по новим платіжкам.
Перерахування ціни на газ заднім числом відбувається попри листопадову заборону відповідних дій Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Гучну заяву зробили і в "Нафтогазі". Відзначили, що ситуація загрожує енергетичній безпеці держави та звернулися до МВС, прокуратури та СБУ. На наш запит позицію НАКу пояснив заступник директора департаменту енергоефективності "Нафтогаз України" Олексій Хабатюк.
"Населенню виставляють штучні борги за природний газ. Нарахування заднім числом є незаконним. Створюється така інформаційна штучна паніка у населення", - розповідає він.
В "Нафтогазі"вважають, що дії РГК переслідують чітку мету - Фірташівські газзбути шантажують споживачів, які хочуть змінити постачальника.
"Відповідно до законодавства, якщо у споживача газу є борг за попередні періоди, то він не має права змінити постачальника. І фактично виходить така ситуація, що газзбути, створюючи ці борги, унеможливлюють такий перехід", - пояснює Хабатюк.
Водночас в "Нафтогазі"переконують, що компанії Фірташа, фальсифікуючи данні в платіжках, економлять газ, куплений у них за пільговими цінами і перепродають його дорожче промисловості.
"В результаті перевірок були виявлені так звані "мертві душі", адреси, яких не існує, але за цими адресами закріплені особові рахунки і на них списувалися суттєві обсяги газу. Списувалися десятки та навіть сотні тисяч кубів природного газу в загальному обсязі до десяти мільйонів кубометрів", - зазначає представник "Нафтогазу".
Щоб розібратися в ситуації ми звернулися до прес-служби "Регіональної газової компанії", яка веде сайт та сторінки в соцмережах під назвою "104.ua". Замість представника РГК, прес-служба сконтактувала нас з Денисом Сенекутовим, головою "Асоціації газового ринку України".
Він заперечив саму можливість перепродавати газ, який відпускають для населення, промисловості. Наголосив на необхідності покриття збитків, які несуть газопостачальні підприємства та неможливість розплачуватися по боргам при нині діючих тарифах на їхні послуги.
"Якщо постачальника залишають без джерела для погашення боргів перед "Нафтогазом", ті мільярдні, про які ви говорили, то відповідно і "Нафтогазу" мають заборонити стягувати цю суму з постачальника, це буде справедливо", - зазначив Сенектутов.
Голова Асоціації газового ринку переконаний:"Нафтогаз"сам розхитує ситуацію, щоб замінити газозбутові підприємства групи Фірташа своїми компаніями.
Так боротьба за ринки газу між компаніями-монополістами напряму вдарила по гаманцю українців. Ми знову звернулися до прес-служби РГК, щоб отримати пояснення нарахуванню заднім числом захмарних боргів для населення. Цього разу нас чекала сенсаційна відповідь: виявляється, РГК не має жодного стосунку до незаконних нарахувань, нібито окремі облгази і газзбути діють самостійно.
Цікаво, що саме від імені РГК газорозподільні компанії пишуть звернення до контролюючих органів. Зрештою, 13 грудня в компанії опублікували пояснення платіжкам з незрозумілими боргами.
Виявляється, нарахування тисячних боргів в платіжках – це така собі інформаційна кампанія, направлена на звернення уваги Уряду. В особистих кабінетах споживачів навіть вказано, що "заборгованість не підлягає негайній оплаті". Однак тисячі українців повірили інформації про борг та вже встигли його оплатити. Повертати ж гроші споживачам в РГК, схоже, не планують.
Експерти радять громадянам, які не згодні з сумами в платіжках, звертатися з відповідними скаргами до Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. А також встановити лічильник, до речі, в грудні за рішенням суду, облгази зобов’язали їх встановлювати безкоштовно.
Лише самим контролюючи обсяги споживання комунальних послуг та уважно звіряючи їх з інформацією в платіжках, можливо боротися проти нахабності олігархів, що продовжують контролювати важливі галузі економіки України.
- Актуальне
- Важливе