Нові схеми Фірташа: віртуальні борги за газ

Дмитро Костюк
8 січня, 2019 вiвторок
18:52

Кабінет міністрів готує глобальну перевірку облгазів-монополістів, які штучно завищують ціну на газ, найпотужніші паливні компанії країни розпочали між собою інформаційну війну, громадян завалюють платіжками з нарахуванням міфічних боргів, від опалення відключають лікарні, садочки та навіть цілі міста, – в Україні триває опалювальний сезон.

Чому ж лихоманить вітчизняний "реформований" газовий ринок? Розслідування журналіста програми "ШУСТРОВА LIVE" Дмитра Костюка

Фактично українці сплачують за газ посереднику. Вже він зобов’язаний перераховувати одержані кошти державному "Нафтогазу". Однак, схоже на те, що не всі сплачені українцями за комуналку гроші потрапляють до безпосереднього постачальника газу. 

Більшість місцевих газових мереж в Україні знаходяться під контролем олігарха Дмитра Фірташа, хоча і належать державі. "Регіональна газова компанія"Фірташа нараховує два десятки підприємств, які постачають газ населенню 16 регіонів України.

Упродовж двох останніх років РГК наростила багатомільйонні борги перед державними компаніями, використовуючи недоліки субсидійної системи та дірки в законодавстві. Про небезпеку розгортання кризової ситуації в газовій сфері ми говорили ще в кінці минулого опалювального сезону.        

Експерти пов’язували значне збільшення боргів газзбутів з прийняттям Постанови уряду від 1 січня 2018 року, згідно з якою "Нафтогаз"зобов’язали постачати газ регіональним газзбутам на "безумовній основі". За збігом обставин саме з того часу їхні борги почали збільшуватись в арифметичній прогресії. Можливо цим і пояснюється зацікавленість олігарха в такому малоприбутковому бізнесі, який ще й вимагає солідних капіталовкладень.        

Справа в тому, що облгази і газзбути – це фактично афілійовані компанії у власності Дмитра Фірташа. Тому він, як власник газзбутів, не лише отримує від "Нафтогазу"ресурс за заниженою ціною і постачає цей газ населенню, а й через облгази веде облік його використання. Компанії Фірташа самі визначають, скільки газу спожило населення, виписують платіжки і отримують гроші від громадян. Ось і поле для махінацій із платіжками. 

Нині борг групи "Регіональна Газова Компанія"за газ перед "Нафтогазом"становить майже 10 мільярдів гривень. Додамо до цього ще борг газорозподільних компаній перед "Укртрансгазом", який зріз від осені на понад 500 мільйонів гривень і становить вже майже 19 мільярдів. І це лише за послугу балансування газу. 

В РГК раніше нам пояснювали зростання боргів тим, що це населення не платить. Тепер, після того, як 27 листопада цього року Верховний суд України скасував діючі норми споживання газу без лічильників, головною причиною називають саме занижені та "несправедливі"норми попередніх років. Тому-то в РГК оперативно розіслали споживачам нові квитанції з щойно створеними боргами за жовтень, листопад і ще за три попередні роки з урахуванням нових норм - 9,8 кубів на одну людину. Цей факт викликав обурення прем’єр-міністра Гройсмана, який сам закликав громадян не платити по новим платіжкам.          

Перерахування ціни на газ заднім числом відбувається попри листопадову заборону відповідних дій Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Гучну заяву зробили і в "Нафтогазі". Відзначили, що ситуація загрожує енергетичній безпеці держави та звернулися до МВС, прокуратури та СБУ. На наш запит позицію НАКу пояснив заступник директора департаменту енергоефективності "Нафтогаз України" Олексій Хабатюк. 

"Населенню виставляють штучні борги за природний газ. Нарахування заднім числом є незаконним. Створюється така інформаційна штучна паніка у населення", - розповідає він.  

В "Нафтогазі"вважають, що дії РГК переслідують чітку мету - Фірташівські газзбути шантажують споживачів, які хочуть змінити постачальника.

"Відповідно до законодавства, якщо у споживача газу є борг за попередні періоди, то він не має права змінити постачальника. І фактично виходить така ситуація, що газзбути, створюючи ці борги, унеможливлюють такий перехід", - пояснює Хабатюк. 

Водночас в "Нафтогазі"переконують, що компанії Фірташа, фальсифікуючи данні в платіжках, економлять газ, куплений у них за пільговими цінами і перепродають його дорожче промисловості.            

"В результаті перевірок були виявлені так звані "мертві душі", адреси, яких не існує, але за цими адресами закріплені особові рахунки і на них списувалися суттєві обсяги газу. Списувалися десятки та навіть сотні тисяч кубів природного газу в загальному обсязі до десяти мільйонів кубометрів", - зазначає представник "Нафтогазу".

Щоб розібратися в ситуації ми звернулися до прес-служби "Регіональної газової компанії", яка веде сайт та сторінки в соцмережах під назвою "104.ua". Замість представника РГК, прес-служба сконтактувала нас з Денисом Сенекутовим,  головою "Асоціації газового ринку України".        

Він заперечив саму можливість перепродавати газ, який відпускають для населення, промисловості. Наголосив на необхідності покриття збитків, які несуть газопостачальні підприємства та неможливість розплачуватися по боргам при нині діючих тарифах на їхні послуги.

"Якщо постачальника залишають без джерела для погашення боргів перед "Нафтогазом", ті мільярдні, про які ви говорили, то відповідно і "Нафтогазу" мають заборонити стягувати цю суму з постачальника, це буде справедливо", - зазначив Сенектутов.

Голова Асоціації газового ринку переконаний:"Нафтогаз"сам розхитує ситуацію, щоб замінити газозбутові підприємства групи Фірташа своїми компаніями. 

Так боротьба за ринки газу між компаніями-монополістами напряму вдарила по гаманцю українців. Ми знову звернулися до прес-служби РГК, щоб отримати пояснення нарахуванню заднім числом захмарних боргів для населення. Цього разу нас чекала сенсаційна відповідь: виявляється, РГК не має жодного стосунку до незаконних нарахувань, нібито окремі облгази і газзбути діють самостійно.   

Цікаво, що саме від імені РГК газорозподільні компанії пишуть звернення до контролюючих органів. Зрештою, 13 грудня в компанії опублікували пояснення платіжкам з незрозумілими боргами.

Виявляється, нарахування тисячних боргів в платіжках – це така собі інформаційна кампанія, направлена на звернення уваги Уряду. В особистих кабінетах споживачів навіть вказано, що "заборгованість не підлягає негайній оплаті". Однак тисячі українців повірили інформації про борг та вже встигли його оплатити. Повертати ж гроші споживачам в РГК, схоже, не планують. 

Експерти радять громадянам, які не згодні з сумами в платіжках, звертатися з відповідними скаргами до Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. А також встановити лічильник, до речі, в грудні за рішенням суду, облгази зобов’язали їх встановлювати безкоштовно. 

Лише самим контролюючи обсяги споживання комунальних послуг та уважно звіряючи їх з інформацією в платіжках, можливо боротися проти нахабності олігархів, що продовжують контролювати важливі галузі економіки України.    

   

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.6
    Купівля 39.6
    Продаж 40.1
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
23 квітня
02:44
Японія та Норвегія
Уряд Норвегії пропонує продовжити тимчасовий захист для біженців з України до п’яти років
02:16
Дональд Трамп
У Нью-Йорку розпочався суд над Трампом у справі про махінації та підкуп порнозірки
02:13
Оновлено
шахед
Росія запустила "шахеди" на Україну: в Одесі вибух, на Київщині працює ППО
01:48
Ріші Сунак
Човни, бронетехніка, ППО, ракети і набої: Британія оголосила про найбільший в історії пакет військової допомоги Україні
01:20
війна з росією Маріуполь
У Маріуполі прогримів вибух і виникла пожежа, окупанти пояснюють її горінням очерету, - Андрющенко
01:04
G7
Фінансування та обладнання: країни G7 домовилися оперативно реагувати на удари РФ по енергосистемі України
00:52
Польща Австралія Таїланд Африка Володимир Зеленський
Зеленський прийняв вірчі грамоти від нових послів п'яти країн
00:24
Оновлено
Володимир Зеленський та Джо Байден
Підписання закону про допомогу та домовленості про ATACMS: Зеленський поговорив з Байденом
2024, понедiлок
22 квітня
23:56
Дмитро Кулеба
"Рішення будуть": Кулеба повідомив про перемовини щодо чотирьох систем ППО Patriot
23:41
Джо Байден і Урсула фон дер Ляйєн
"Постійна міжнародна підтримка є життєво важливою": Байден обговорив допомогу Україні з фон дер Ляєн
23:25
Оновлено
обстріл, ППО
У Харкові прогриміли вибухи під час повітряної тривоги
23:21
санкції проти Ірану
Послабити виробництво ракет і дронів: ЄС погодив санкції проти Ірану після нападу на Ізраїль
23:03
конгрес США
"Деяку зброю можуть надати за кілька днів": конгресмен США про терміни постачання допомоги Україні
23:01
сервісний центр МВС
У Харкові запрацював перший в Україні сервісний центр МВС в укритті
22:51
Дмитро Пєсков
"Новий пакет допомоги Україні не змінить ситуацію на полі бою": російські фейки та маніпуляції за 22 квітня
22:50
бронетранспортер М113
США готують додатковий пакет військової допомоги Україні, який включатиме бронетехніку, - Politico
22:26
Оновлено
Вибух
Росія вдарила по кількох громадах Харківщини: загинув водій екскаватора, поранено волонтерку
22:13
гроші
Виписав собі премій на 145 тис. грн: керівнику управління соцзахисту на Київщині оголосили підозру
22:13
Полонені
Цікавляться спецслужби РФ і шахраї: Лубінець закликав не демонструвати дані полонених на мітингах і у соцмережах
21:48
Оновлено
До Києва прибула двопартійна делегація конгресу США
"Народ України розраховував на рішення про допомогу": Зеленський зустрівся з двопартійною делегацією конгресу США
21:38
Ексклюзив
Джо Байден
"Сигнал, що з Росією вирішили закінчувати": дипломат Огризко про пакет допомоги від США
21:25
В Україні запрацював координаційний центр інтегрованого управління кордонами
Один із критеріїв вступу до ЄС: в Україні запрацював координаційний центр інтегрованого управління кордоном
21:20
Ексклюзив
Севастополь. Крим
ЗСУ розпочали перший етап операції з деокупації Криму, - військовий експерт Снєгирьов
21:07
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нарешті США мають представити стратегію перемоги України над РФ. Колонка Сергія Згурця
20:50
Оновлено
Росія вдарила по телевежі у Харкові: є перебої із сигналом ТБ
РФ ударила по телевежі в Харкові: звідки отримувати інформацію, якщо зник сигнал
20:37
Булінг
У Києві школяра побили однолітки: дитину прооперували, Лубінець звернувся до поліції та РДА
20:15
Шахтар - Марсель
Який вигляд має турнірна таблиця УПЛ після 25-го туру
20:14
Ексклюзив
путін
Чому РФ де-факто здала свого "історичного союзника" Вірменію: пояснює експерт-міжнародник Данилов
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 789-го дня війни: Данія повідомила, коли передасть винищувачі F-16, ЗСУ знищили понад 600 безпілотників за добу
20:00
OPINION
Ігор Гулик
Як Джонсон будив у Конгресі дух Рейгана
19:55
"Динамо" - "Полісся" 3:0 (21 квітня 2024 року)
УПЛ: "Шахтар" переграв "Зорю" та зберіг відрив від "Динамо": результати усіх матчів 25-го туру
19:36
Ігор Коломойський, суд
Суд залишив під вартою Коломойського та зменшив суму застави
19:35
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України понад €3 млн після відмови уряду долучитись до чеської ініціативи
19:30
ЗСУ
Протягом доби Сили оборони відбили 53 ворожі атаки. Найбільше - на Лиманському напрямку
19:17
окупанти гармата
Росіяни обстріляли Красногорівку на Донеччині: вбили жінку, пошкодили 3 багатоповерхівки
19:07
росія прапор занепад
Росіяни змушують власників магазинів на ТОТ Запорізької області вивішувати триколори
18:56
Жозеп Боррель
Боррель розповів, коли Україна може отримати перші поставки боєприпасів у межах чеської ініціативи
18:47
Володимир Зеленський
Зеленський пояснив, чому не вірить у реалізацію ініціативи Макрона про "олімпійське перемир'я"
18:34
Mavic 3, Морська піхота, ЗСУ, українські військові
Міноборони закупило для ЗСУ 4 тис. дронів DJI Mavic
18:32
Філіп Хрговіч та Чжан Чжилей (праворуч)
"Давайте просто молитися": Усику знайшли суперника на випадок зриву бою з Ф'юрі
Більше новин