Електоральна війна з пробірки політтехнологій

Максим Розумний
17 квітня, 2019 середа
11:56

Добігає кінця президентська виборча кампанія 2019 року, багато в чому етапна і визначальна для становлення демократії в Україні. Вже за тиждень у нас буде нова політична реальність і новий порядок денний в медіа

Зміст

Тому підсумки виборів-2019 вже найближчим часом будуть цікавити лише вузьких фахівців, або в майбутньому - істориків. І все ж ця кампанія варта того, щоб про неї  знати і пам’ятати більше. Вона зафіксувала той стан суспільства і політикуму, на який нам доведеться зважати при формуванні будь-яких політичних планів і стратегій щодо України.

Збереження конкурентної політики, забезпечення прав та свобод громадян вже назвали головним досягненням цих виборів. А головною втратою – відсутність позитивного вибору для більшості громадян та використання маніпулятивних технологій для отримання електорального результату.

Багато хто говорить про обман виборців штабами кандидатів. Не в тому сенсі, що вони не виплатять обіцяних грошей учасникам "мереж", а в тому, що вони мотивують голосування несправжніми загрозами (в одному випадку), або нездійсненними надіями (в іншому).

Цей урок залишиться невивченим, якщо ми не зрозуміємо, які саме технології були використані, і чому стан суспільства цьому сприяв.

Загалом, мені не відома жодна успішна (результативна) виборча кампанія в Україні, яка б не мала в основі суспільно-політичної симуляції. Як правило, історію політичних симулякрів у нас починають з 1998 року і пов’язують з успіхом цілком віртуального (на той час – телевізійного) політичного проекту "Партії зелених України". Але це далеко не єдиний приклад. За великим рахунком, виборці Леоніда Кравчука 1991 року і виборці Леоніда Кучми 1994 року так само керувалися не реальним розумінням ситуації, а міфами - про негайний розквіт самостійної України, у першому випадку, та про можливість запхнути видавлену пасту назад в тюбик – у другому.

Протягом нашої короткої історії конкурентної демократії ми спостерігали вже цілу галерею «голограм», як сьогодні називають це явище у медіа. Комуністи і націоналісти, ліберали і соціал-демократи (дуже умовні категорії в нашому контексті), об’єднання за усе хороше ("За єдину Україну" 2002 року) і проти всього поганого («Ю-щен-ко!») – усі вони створювали кожен свій міф, з більшою чи меншою мірою фантазії та переконливості.

Повертаючись до поточної виборчої кампанії, слід зауважити наступне. Політика в Україні вже давно робиться за маркетинговими технологіями. І з того часу, як політичні штаби зрозуміли, що найкраще на цьому ринку продається страх і ненависть, кожна кампанія перетворюється на локальну електоральну війну (2014-ий не був винятком, але тоді, на щастя ворог був спільний зовнішній).

Традиційно, усі п’ять років повноважень президента наше суспільство вчиться його ненавидіти. Порошенко тут лише повторив шлях своїх попередників. І протиставити цій технології можна лише більшу ненависть, яку може викликати його суперник. Єдине, що тут доводиться діяти в стислі терміни і, відповідно, з підвищеною інтенсивністю.

Навчитися ненавидіти політика не так уже й важко (принаймні, легше ніж його полюбити), але проблема в тому, що доважком до цього ефекту йде також ненависть і зневага до його прихильників. 

У реальному житті українців, як і кожну націю, багато що розділяє між собою. Але наші політики навчилися підсилювати ці відмінності, вирощуючи на їх основі свої рейтинги. Після доволі незграбного пропагандистського прийому з поділом українців на три сорти, ми серйозно просунулися в цьому напрямку. Українське суспільство вже саме з задоволенням ділиться на непримиренні табори і завзято дегуманізує політичного противника без спеціальних підказок.

На це і спрямована інформаційна складова виборчої кампанії. Запорука перемоги в ній – це актуалізувати цінності й очікування якоїсь достатньо чисельної групи та добитися їх ідентифікації з певним політичним брендом (персональним чи партійним). Така актуалізація найчастіше досягається страхом. Тобто створюється ситуація, коли певні цінності опиняються під загрозою, і це стимулює групи, для яких вони важливі, йти на виборчі дільниці та голосувати.

Якщо там, на дільницях, вони зустрічаються з іншою групою, також мотивованою страхом (за свої, інші, цінності), то може легко дійти до бійки. Приблизно так, як це у нас відбувається в інформаційному просторі останніх місяців.

Звісно, наші суперечності і конфлікти мають об’єктивну основу – різні інтереси, різні очікування, відмінні пріоритети й цінності. І в цьому українці не надто відрізняються від усіх інших спільнот, що йшли до свого внутрішнього суспільного договору через громадянські протистояння. Політичні нації завжди розколюються, їхня історія сповнена внутрішніх конфліктів. І саме в цих конфліктах народжуються ті соціальні інновації, ті універсальні ідентичності, які дозволяють цих націям долати труднощі і ставати успішними та конкурентоспроможними.

Використання розколів та конфліктів з політтехнологічною метою теж має не лише негативні наслідки. Принаймні, ця технологія дозволяє зберігати контроль над розбурханими пристрастями. Єдине, що при цьому втрачається, це – спільне благо спільноти, той суспільний інтерес і та колективна ідентичність, яка дозволяє побачити в співвітчизнику не загрозу твоїм цінностям, а їх підтримку. Змінити ситуацію можливо, але політичним гравцям це не вигідно. Та й не відомо, чи проголосують за подібну альтернативу люди, які звикли керуватися страхом, агресією, і бачать у діях противника лише підтвердження своїм негативним очікуванням.

Ну й останнє. Проблема вибору стара, як світ. Ймовірно, що Ісус Христос на виборах царя іудейського теж набрав би свій відсоток у межах статистичної похибки. Або знявся б перед другим туром. Але точно не відмовився б від дебатів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
08:36
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
За добу на фронті сталося 217 боєзіткнень: найактивніші росіяни на Курахівському напрямку
08:35
Оновлено
Румунія, прапор Румунії
Вибори у Румунії: перемогу у першому турі здобув антизахідний кандидат Калін Георгеску
08:29
У Вільнюсі на житловий будинок впав вантажний літак: загинув пілот
08:00
OPINION
Найстрашніша зима завжди та, що попереду
07:56
Розбита техніка окупантів
За добу війни в Україні росіяни втратили 6 танків, 22 артсистеми та 1610 військових
07:50
Ексклюзив
свічка
Росіяни заборонили вшановувати пам'ять жертв Голодоморів на окупованій Херсонщині, - голова пресофісу ОВА
07:50
Російські військові
Російські війська просуваються значно швидше, ніж протягом усього 2023 року, - ISW
07:47
Оновлено
ППО
РФ безперервно запускає групи БПЛА по Україні: у Запоріжжі - постраждав підліток
07:11
ізраїльський авіаудар по Бейруту
"Хезболла" випустила по Ізраїлю близько 250 ракет і безпілотників. ЦАХАЛ вдарив у відповідь
06:29
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі два кораблі: один носій "калібрів"
06:15
Білий дім, освітлений синім і білим кольорами
Чинна і майбутня адміністрації США тісно співпрацюють щодо питань нацбезпеки, - наступник Саллівана
05:40
Росія з КНДР
Війська КНДР уже мали бої з ЗСУ, - очільник Генштабу
00:07
Росіяни перетнули річку Оскіл неподалік від Дворічного на Харківщині, - DeepState
2024, неділя
24 листопада
23:58
Олександр Сирський і блогери
"Відверто обговорили ситуацію на фронті": Сирський зустрівся з блогерами, які висвітлюють військові теми
23:49
Кароль Навроцький
Називає Галичину "Східною Малопольщею", виправдовує операцію "Вісла": що відомо про боксера та історика Кароля Навроцького, висунутого ПіС кандидатом у президенти Польщі
23:48
Вибух
РФ вдарила ракетами по Чернігівщині: постраждав 28-річний чоловік
23:34
президентські вибори в Румунії
Вибори президента Румунії: екзитполи назвали тих, хто виходить у другий тур
23:12
Ексклюзив
"Росіяни продемонстрували європейським країнам дистанцію": дипломат Чалий про удар 21 листопада по Дніпру
22:28
Иркут МС-21 ближньо-середньомагістральний пасажирський літак
В Анталії загорівся російський літак, який прилетів із Сочі
22:15
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь", "Верес" здобув нічию у грі з "Олександрією". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
22:09
Ексклюзив
ядерна зброя
Треба припинити публічні дискусії і ухвалити політичне рішення, - ексміністр енергетики Плачков про можливість створення в Україні ядерної зброї
22:08
РФ намагається запровадити штучний інтелект у БПЛА, щоб вони "спілкувалися" між собою й оминали українську ППО, - The Guardian
21:49
В Україні запустили додаток "єППО", в якому можна повідомляти про повітряні цілі
Як кожен українець може допомогти ППО за допомогою застосунку ЄППО: пояснення від Міноборони
21:40
Марія та Михайло Грушевські. Київ, 1928 рік
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кисловодську загадково помер Михайло Грушевський
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
Більше новин