Вуличні бої в Одесі: 10 фактів про трагедію 2 травня
5 років тому в Одесі сталися масові заворушення, влаштовані проросійськими бойовиками. Їхніми жертвами стали кілька десятків людей
Еспресо.TV нагадує, що саме сталося в Одесі 2 травня 2014 року.
1. В Одесі так само як і в інших українських містах був організований Євромайдан, який став осередком боротьби проти влади Януковича. Протистояння у місті потроху ставало силовим.
19 лютого у будівлі ОДА мирні громадяни стали жертвами нападу з боку організованої групи з декількох сотень людей. Тоді під палиці і дубини потрапили активісти "Євромайдану". Як вважали одеські журналісти з "Групи 2 травня", цей напад був організований при сприянні місцевої влади.
21 лютого було заявлено про створення "Самооборони" одеського Євромайдану, яка мала захистити майданівців від тітушків. Свої структури створювали і антимайданівці. 23 лютого було оголошено про набір добровольців для "Одеської дружини". Окрім цього, організація "Молодіжна єдність" створила "Народну дружину", яка згодом отримала легальний статус громадського формування.
2. На початку травня 2014 року ситуація в Україні була складною та нестабільною. Крим у березні був анексований Російською Федерацією. У Донецьку та Луганську були захоплені будівлі обласних органів влади. У Харкові у квітні була спроба проросійського перевороту, яку вдалося приборкати.
Президент РФ Путін офіційно озвучив територіальні претензії до України. Він заявив, що 7-8 нібито російських областей "подарували Україні більшовики". Було очевидно, що одним з об’єктів путінського плану "Новороссия" стає одеський регіон.
3. Напередодні матчу 28-го туру Прем'єр-ліги між одеським "Чорноморцем" та харківським "Металістом" в Одесі було заплановано спільну ходу вболівальників під назвою "За єдність України". Футбольний матч мав розпочатися о 17-й годині 2 травня.
Збір фанів було заплановано на 15 годину на Соборній площі. Вранці того ж дня до Одеси прибув потяг з Харкова із вболівальниками "Металіста". У місті на той час були також активісти та сотники київської Самооборони Майдану.
Після збору колона фанів, виконавши Гімн України, рушила у напрямку моря. Майже на початку збору на учасників ходи напали проросійські бойовики в масках, шоломах, зі щитами, озброєні битами, палками. Після нападу на колону у районі вулиці Грецької почалися масові заворушення, у яких брали участь кілька тисяч людей.
4. У перші хвилини протистоянь активістів розділив кордон міліції, однак учасники сутичок перекидали каміння та вибухові пакети через голови силовиків. Сутички упродовж дня виникали у різних кварталах центру міста.
Ближче до вечора кілька сотень проросійських активістів були заблоковані у приміщеннях торговельних центрів "Антошка" і "Афіна". Після цього ініціатива у вуличному протистоянні опинилася на боці майданівців.
5. Учасники проукраїнського маршу ввечері 2 травня дійшли до Куликового поля, де кілька місяців відбувалися проросійські мітинги. Було спалено усі намети проросійських мітингарів.
Після цього активісти з Куликового поля забарикадувалися у Будинку профспілок. Через деякий час у будівлі виникла пожежа, внаслідок чого загинуло кілька десятків людей.
Аналізуючи події на Куликовому полі, Група "2 травня" не виявила випадків перешкоджання роботі пожежних розрахунків і бригад швидкої медичної допомоги. Група також не зафіксувала випадків відмови в наданні медичної допомоги, у тому числі політично мотивованих.
6. Після трагедії прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков заявив: "Ми не маємо можливості висловити співчуття офіційному Києву, як це прийнято в міжнародній практиці. Оскільки офіційного Києва, як такого, не існує".
7. Минуло п’ять років. Організатори масових заворушень в Одесі не були заарештовані. У вересні 2017 року Чорноморський міський суд виправдав 19 підозрюваних у масових заворушеннях. Двом із них одразу висунули нові обвинувачення.
Зараз Центральний райсуд Миколаєва розглядає справу Сергія Долженкова, відомого як капітан Какао (ватажок проросійських бойовиків) і громадянина Росії Євгена Мефьодова, яких підозрюють в публічних закликах до повалення конституційного ладу.
Суд над екс-начальником одеського облуправління МВС Петром Луцюком, якого підозрювали в сприянні масовим заворушенням, багато разів переносили.
8. Деякі із підозрюваних у причетності до масових заворушень давно втекли з України. Заступник начальника облуправління МВС Дмитро Фучеджі, за деякими даними, ховається у Росії. Тодішній очільник управління МНС Одеської області Володимир Боделан працює у МНС в анексованому росіянами Криму. Екс-керівник слідства одеського облуправління МВС Дмитро Цвєтков також перебрався до Москви.
9. Від зіткнень загинули 48 людей з обох боків. За даними розслідувань, 6 людей загинули від кульових поранень, 8 – від падінь при спробі врятуватися з Будинку профспілок, 34 стали жертвами отруєнь чадним газом та померли внаслідок опіків. Понад дві сотні людей отримали поранення різних ступенів тяжкості.
10. В Одесі одна з вулиць названа на честь загиблого у трагічних подіях 2 травня. Ігор Іванов, командир-десятник одеського осередку "Правого сектора" отримав кульове поранення в живіт під час нападу проросійських активістів на марш футбольних фанатів. Помер у лікарні того ж дня від великої втрати крові.
22 серпня 2016 року указом президента Ігор Іванов посмертно нагороджений орденом "За мужність" ІІІ ступеня.
- Актуальне
- Важливе