Цивілізаційний вибір Зеленського

Лариса Волошина
4 червня, 2019 вiвторок
17:58

Новопризначена прес-секретарка Володимира Зеленського Юлія Мендель назвала знесення пам`ятника маршалу Жукову у Харкові прикладом "непродуманості та недосконалості гуманітарної політики останніх років"

Зміст

Ба більше. Ситуація, на її погляд, свідчить про нагальну необхідність запровадження "процедур народовладдя та нової якості діалогу між владою і суспільством". Про що діалог? Та все про те саме - про "западенців" та "східняків". При цьому міському голові Харкова Геннадію Кернесу пропонується стати "арбітром у цьому протистоянні і організувати процес пошуку оптимального рішення, а не ставати на чийсь бік".

Закон "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" не містить в собі ніяких "правових колізій", щоб при цьому не стверджувала представниця президента Зеленського. Символікою комуністичного тоталітарного режиму є зображення, пам’ятники, пам’ятні знаки, написи, присвячені особам, які обіймали керівні посади в комуністичній партії, органах влади та органах радянської служби безпеки. Оскільки Жуков у 1942–44 роках та 1955–57 роках був одним з керівників радянської держави, а його погруддя є пам‘ятником йому персонально, а не вшануванням подій, пов‘язаних з Другою світовою війною – то його пам’ятник є символікою. А, отже, підлягає обов‘язковому демонтажу. Закон містить норму, яка покладає виконання декомунізації на органи місцевого самоврядування. Іншими словами, Кернес, а з ним і вся харківська влада, вчинили пряме порушення закону. Ніяких колізій. Виключно правовий нігілізм, який нам пропонується узаконити за рахунок "народовладдя".

З цієї історії вже зараз напрошується два спостереження. Перше - раніше таку кількість лапок я використовувала виключно, коли писала про дії окупаційних адміністрацій на захоплених територіях або російського керівництва у Москві. Всі ці - "так званий", "самопроголошений", "немов би розп‘ятий хлопчик". Коли і джерело потрібно процитувати і своє ставлення до алогічного дискурсу позначити. А друге - найближчі президентські кола, схоже, вирішили грати на протистоянні в українському суспільстві, яке самі ж і провокують. Реванш - це ж не тільки повернення проросійських втікачів в країну. Це ще й відродження міфу про "протистояння двох Україн", на якому заробляли електоральну підтримку деякі українські політики. Ну що ж, панове. Ласкаво просимо у світ домовленостей "посередині", в якому закон, нація, рух до цивілізації вже традиційно винесені за дужки.

Насправді українська гуманітарна політика останніх років була не тільки проукраїнською. Вона була в першу чергу державницькою, відповідальною. Там, де більшість громад не бажала бачити на вулицях своїх міст радянських ідолів, вони були демонтовані ще на початку Незалежності. Згадую, як ми тікали зі школи, щоб подивитися на повалення пам‘ятника Леніну у Вінниці на початку 90-х. Міська адміністрація підігнала техніку та вивезла Ілліча подалі під улюлюкання городян. І одночасно пригадую, що Олега Сенцова та його товаришів окупанти засудили саме за нібито спробу підірвати пам‘ятник Леніну, який зберігся в Сімферополі навіть через 24 роки після здобуття Україною незалежності. Зберігся тому, що місцеві комуністи водили навколо нього свої хороводи та лякали проросійських мешканців "неповагою до героїв радянсько-німецької війни", яка нібито йде з Києва.

Закон, який зобов'язує місцеву владу перейменувати вулиці, демонтувати зображення радянських діячів та прибирати радянські герби, молоти, серпи був потрібен для того, щоб припинити маніпуляції свідомістю, до яких вдавалися місцеві барони та проросійські політики в Україні. Він мав запобігти спробам роздмухати громадянські протистояння в східних та південних регіонах через "святість" радянського минулого. І треба сказати, що це вдалося. Жодні спроби збурити суспільство з приводу обов‘язкової зміни назв не призводили до масових акцій протесту.  За п‘ять останніх років українці мали змогу впевнитися, що ніхто не буде їх примушувати ставити замість Леніна пам‘ятники Бандері. Міські громади завжди знаходили історичну назву, яка задовольняла їх самих і прибирала напруження в регіоні. Опосередковано закон виконував і контрпропагандистську функцію. Спокій, з яким проходила в Україні декомунізація, не влаштував тільки російських кураторів.

І тут мер Харкова провокує конфлікт. Запропонувавши повернути проспекту генерала Григоренка - дисидента, координатора правозахисного руху в СРСР - ім‘я маршала Жукова, Кернес поставив під сумнів не тільки закон, але й його спроможність слугувати громадянському миру в Україні. Галас навколо знесення пам‘ятника Жукову став продовженням цієї гри. Етапом, на якому долучився президент.

Всі розмови про громадський діалог - це провокація, яка має відродити в Україні війну навколо героїки та дати старт ухваленню закону про референдум. Рано чи пізно така політика призведе до розколу. Чи розуміє Зеленський, що підігрування провокаторам може обернутися трагічно як для країни, керувати якою він зголосився, так і особисто для нього? Адже намагаючись залишитися над бійкою, коли мова йде про виконання закону, він більше нагадує представника малоросійської попси, який вирішив бути "поза політикою", щоб не втрачати російських гастролей та російського глядача.

Найголовніше питання все ж таки полягає в іншому. Чи вважає новообраний президент, що досягнення цих п‘яти років, попри війну та російську зовнішню агресію - є цінністю? Те, як Україна встояла. Те, що російській пропаганді та її агентурі на місцях не вдалося розколоти країну на "Бандерштадт" та "Малоросію". Те, що, отримавши незалежність своєї помісної церкви, українці не дали втягнути їх в релігійні протистояння. Чи усвідомлює президент, наскільки крихким є цей новонароджений український світ?

Справжня відповідь на це запитання поки що ховається під багатозначними тезами, які ллються з президентського оточення і промовистого президентського мовчання. Але довго уникати власного вибору президенту Зеленському не вдасться. Рано чи пізно йому доведеться відповісти: він за "червоно-синьо-білих", чи за "жовто-блакитних"? Тому що в часи історичних переломів неможливо залишатися осторонь. Особливо, коли ти лідер країни, яка є учасником цивілізаційного конфлікту з колишньою метрополією.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
00:38
Оновлено
ППО
РФ безперервно запускає групи БПЛА по Україні: у Києві пошкоджено багатоповерхівку, у Запоріжжі - інфраструктурний обʼєкт
00:07
Росіяни перетнули річку Оскіл неподалік від Дворічного на Харківщині, - DeepState
2024, неділя
24 листопада
23:58
Олександр Сирський і блогери
"Відверто обговорили ситуацію на фронті": Сирський зустрівся з блогерами, які висвітлюють військові теми
23:49
Кароль Навроцький
Називає Галичину "Східною Малопольщею", виправдовує операцію "Вісла": що відомо про боксера та історика Кароля Навроцького, висунутого ПіС кандидатом у президенти Польщі
23:48
Вибух
РФ вдарила ракетами по Чернігівщині: постраждав 28-річний чоловік
23:34
президентські вибори в Румунії
Вибори президента Румунії: екзитполи назвали тих, хто виходить у другий тур
23:12
Ексклюзив
"Росіяни продемонстрували європейським країнам дистанцію": дипломат Чалий про удар 21 листопада по Дніпру
23:08
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 198 боєзіткнень: найбільше атак на Курахівському напрямку
22:28
Иркут МС-21 ближньо-середньомагістральний пасажирський літак
В Анталії загорівся російський літак, який прилетів із Сочі
22:15
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь", "Верес" здобув нічию у грі з "Олександрією". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
22:09
Ексклюзив
ядерна зброя
Треба припинити публічні дискусії і ухвалити політичне рішення, - ексміністр енергетики Плачков про можливість створення в Україні ядерної зброї
22:08
РФ намагається запровадити штучний інтелект у БПЛА, щоб вони "спілкувалися" між собою й оминали українську ППО, - The Guardian
21:49
В Україні запустили додаток "єППО", в якому можна повідомляти про повітряні цілі
Як кожен українець може допомогти ППО за допомогою застосунку ЄППО: пояснення від Міноборони
21:40
Марія та Михайло Грушевські. Київ, 1928 рік
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кисловодську загадково помер Михайло Грушевський
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
Більше новин