Води в Криму бракує військовим базам окупантів, а не населенню. Інфографіка

Дмитро Добрий
6 березня, 2020 п'ятниця
14:27

Нас намагаються переконати у "жорстокості" відмови від постачання води з Дніпра на півострів. Але кому вона там насправді так сильна потрібна? Чиї потреби й чому постійно збільшуються?

Відтоді як майданівський міністр екології Андрій Мохник, а також перші після перемоги Революції Гідності в. о. заступника голови Адміністрації президента Андрій Сенченко та шеф Водного агентства Василь Сташук у відповідь на російське вторгнення перекрили подачу води з Дніпра до Криму, необхідність існування такого обмеження ніким з української влади під сумнів не ставилася. Реакція на постійні запити від Москви та від колаборантів завжди була однозначною: забирайтеся геть з нашої землі, ніякої води можете не чекати. Вода у Крим - тільки в обмін на Крим. І крапка.

Після обрання президентом Володимира Зеленського ситуація змінилася. Час від часу ми чуємо від представників його найближчого оточення, а то далеко не останні люди в державі, що все ж таки воду в окупований Крим можна було б і дати. При цьому наголошується, що це їхня "особиста думка", а не офіційно озвучена позиція нової влади. Одначе, регулярність появи подібних заяв та статус їхніх авторів дозволяють дійти протилежного висновку. Вочевидь, ця ідея тепер на Печерських пагорбах серйозно обговорюється і вже не видається там чимось неможливим. Водночас, керівництво України розуміє, що суспільство треба до того якось "підготувати". Ось і вкидуються час від часу в інформаційне поле відповідні пропозиції, висловлені "з гуманітарних міркувань", в інтересах ніби як місцевого населення, котре начебто страшенно потерпає від нестачі прісної води.

5 липня 2019 року в ефірі телеканалу ATR радник президента з економічних питань, доктор юридичних наук Данило Гетманцев заявив, що не пропускаючи до анексованого Кримського півострову прісну воду, Україна, як він вважає, шкодить своїм громадянам.

"У нас на сьогодні, можна сказати, ще не сформована позиція щодо цього питання в партії. Я Вам можу сказати мою особисту позицію, тобто не виступаючи від імені когось іншого. Я вважаю, що вимикаючи водопостачання окупованим територіям ми таким чином шкодимо людям, які є нашими громадянами. Мені здається, що це є не той метод, який треба використовувати для відновлення нашого контролю над нашими територіями", - зазначив Гетманцев.

Почався скандал. З півроку у президентській партії "Слуга народу" дану тему не підіймали.

Одначе, за неповних два місяці нового 2020 року ми вже маємо у публічному просторі цілих три помітних сигнали щодо "необхідності" відновлення водопостачання загарбаної росіянами української Автономної Республіки Крим. З такими заявами один за одним виступили голова Комітету Верховної Ради з питань бюджету, "слуга народу" Юрій Арістов, голова парламентської фракції СН Давид Арахамія та "слуга"-мажоритарник з Львівщини Юрій Камельчук.

Наприкінці січня Арістов закликав "продавати воду" з материкової частини країни у "Росію".

"Йшлося про Крим", - уточнив він.

"Ізраїльтяни продають воду фактично до воюючої країни, вони заробляють. Ось і у нас була ідея",- зазначив очільник бюджетного комітету.

11 лютого за однопартійція вступився Давид Арахамія.

"Якщо дати воду в Крим, але мати велику якусь перевагу в перемовинах по Донбасу... Моя особиста позиція, що буду це вважати достатнім компромісом. Я б на таке пішов, тому що в Криму, так чи інакше, водою будуть користуватись громадяни України", - навів свої аргументи лідер монобільшості.

Минув один день і 12 лютого обраний до Ради по 124-му округу (північ Львівщини) Юрій Камельчук підтримав шефа. І знову, так як і він, власне, повторив про необхідність подбати про інтереси простих жителів Криму, простих "українців".

"Це довгострокова помилка тих людей, які говорять, що "а давайте ми зараз не будемо поставляти воду". Мені незрозуміло: це що, Крим, який ми хочемо повернути, де, в тому числі, живуть українці, Крим, де є родючі землі, ми хочемо висушити? Якщо ми так будемо думати, то років через 5-10 і самі не захочемо цю пустелю", - зазначив він.

До того ж, таким чином (а Камельчук, нагадаємо, входить до складу комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг), за його словами, можна було б отримати знижку на російський газ.

"Знаєте, яка прекрасна ідея прийшла сьогодні в голову: чому б нам не зробити контракт на водопостачання. Може, ми воду за такою ж ціною, як газ нам Росія, будемо продавати", - додав Камельчук.

Як нескладно помітити, окрім суто бізнесових розрахунків нам повторюють одну й ту саму тезу, популярну на російських пропагандистських телеканалах: вода потрібна людям, не мучте людей, не знущайтеся. Нині ж при владі в Україні, мовляв, не попередня "партія війни" (як у Кремлі називають захисників Батьківщини зі стійкими поглядами і переконаннями"), а "партія миру".

Чи не найкраще "слугам" відповів журналіст Осман Пашаєв. Ось уривок з його допису на Facebook:

"Є світовий стандарт потреби води на людину. Для такої кліматичної зони, як Крим, це 47 кубометрів. Хай буде 50. Це означає потреба громадян України в Криму 100 млн кубометрів на рік.

Лише поверхові джерела - сніг і дощ, що живлять річки і джерела та водосховища - дають Криму щороку 1 млрд кубометрів води. Ще півміл'ярди є у підземних джерелах. Якщо це раціонально використовувати, вистачить пити, їсти, митися двічі на день, прати і нічого з річок та озер не пересохне і не зникне і ще залишиться у 15 разів більше ніж треба.

У розрахунках нема потреб у воді для колонізаторів, російських окупантів, сільського господарства і заводів Фірташа".

Й тут слід зупинитися. Аби дуже уважно подивитися, а кому ж справді на півострові не вистачає Дніпрової води і чому вони так голосно про це волають.

Згідно з відкритими джерелами, починаючи з 2014 року, РФ передислокувала до Криму 40-50 тис. солдат та офіцерів. Розквартировано усю ту людську масу в близько 100 військових частинах.

Завдання російського Генштабу - відновити радянську імперську функцію Криму як "авіаносця, який не можна втопити" для впливу не лише на Чорноморський і Середземноморський регіони, а й для здійснення військово-політичних операцій в Україні, а ще на Кавказі, Близькому Сході та Африці, де вже також з’явилися "зелені чоловічки".

Розконсервовуються і далі розбудовуються військові містечка часів СРСР, активно використовуються для навчань та випробувань новітніх зразків озброєння тисячі гектарів полігонів.

Потрібна для побутових потреб вояків прісна вода? Для пиття в умовах несення військової служби у степах і напівпустелях Криму? А для родин командування? Для щонайменше триразового щоденного харчування? Для прибирання приміщень і гарнізонів? Для прання одягу? Для обслуговування і підтримки в належному стані військової техніки?

Щоб ви, шановні читачі, бодай приблизно розуміли масштаби нинішньої російської військової присутності в Криму, Еспресо.TV підготувало спеціально для Вас наведену нижче інфографіку

Натисніть, будь ласка, аби зображення збільшилося

Йдемо з півночі на південь.

Джанкой, Кіровське

Військові аеродроми.

Гвардійське

37-й змішаний авіаційний полк ВПС РФ. Дві ескадрильї (12 Су-24М і 12 Су-25СМ).

Євпаторія 

На захід від Євпаторії, у трикутнику між селами Вітине та Молочне, височіють велетенські антени 40-го окремого командно-вимірювального комплексу (Центру далекого космічного зв’язку) Повітряно-космічних сил РФ. Окупанти утворили його на основі привласненого ними Національного центру управління та випробувань космічних засобів України.

Зараз це російська в/ч 81415.

Саки

Навчально-тренувальний комплекс "Нитка" для підготовки льотчиків палубної авіації.

43-й окремий морський штурмовий авіаційний полк, що використовує літаки Су-24М.

Севастополь, Феодосія

Ці два міста буквально переповнено військовими об’єктами з інфраструктури Черноморського флоту.

З півночі Севастополя є два військових аеродроми - "Кача" та "Бельбек", а у Федосії функціонує навчальний вертодром "Приморський".

Тепер повертаємо на схід.

Перевальське

Ангарський танковий полігон і військове містечко. Це дорогою з Сімферополя на Алушту-Ялту.

За СРСР тут готували прорадянських комуністичних терористів (наприклад, бійців палестинського ФАТХу), а також офіцерів "дружніх" режимів з країн Африки та Азії.

Старий Крим

На північ від міста, за горою Великий Агармиш, розміщено полігон спецназу та стрільбище гранатометників.

Краснокам'янка Феодосійської міськради (не плутати з тою, що поряд з Ялтою)

Сховище ядерної зброї Феодосія-13. Територіально це між Судаком та Феодосією.

За повідомленням національного лідера кримських татар Мустафи Джемілєва, після анексії півострова росіяни знову використовують його за призначенням.

"Країна полігонів" на південному заході Керченського півострова

Полігони "Чауда", "Опук" та Ракетно-артилерійський полігон 31 Випробувального центру МО РФ.

Це між Феодосійською затокою на заході та озером Узунлар на сході.

Зверніть увагу: це лишень найбільші діючі об’єкти, котрі легко помітні за допомогою загальнодоступних сервісів й про які у той чи інший спосіб згадують ЗМІ і соцмережі.

А ще є:

 • протиповітряна оборона
 • берегова охорона
 • радари
 • Федеральна служба безпеки
 • Федеральна служба охорони
 • прикордонники
 • Росгвардія.

З населенням теж не все так просто. Адже на федеральному рівні в Росії затверджено програму фінансово сприяння переселенню до Криму родин відправлених у відставку (точніше в резерв, звідки їх можна легко відкликати в разі нагальної потреби) співробітників різноманітних силових органів і, як наслідок, цілеспрямованому фізичному заміщенню українців і кримських татар.

Для того, щоб їм було на перший час де мешкати, наприклад, щоб придбати однокімнатну квартиру чи побудувати якийсь будиночок, Москва виділяє на одну родину $30 тис. "підйомних", заявила рік тому в ефірі Еспресо.TV член Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель.

"Від 500 тис. до 800 тис. осіб завезено вже на півострів. Для чого це робиться? Це робиться для того, щоб ніхто вже на півострові не пам'ятав, не згадував про Україну. Проукраїнського населення, яке пам'ятає про Україну, яке жило при Україні, щоб його не залишилося. Особливо, щоб не залишилося активістів", - пояснила вона.

З цих відставників формуються "Народні дружини", а також набирається штат інформаторів ГРУ, ФСБ, ФСО, МВС, Слідчого комітету і прокуратури. Мова про різновид військових формувань. Додаткових, парамілітарних.

Але основним тягарем для природи й економіки півострова є, звісно ж, монстр окупаційного ВПК.

Читайте також:
Олександр Усик
23 червня, 2021 середа
Тренер Вайлдера пояснив, чому топ-боксери уникають зустрічі з Усиком
Віталій Кличко та Леннокс Льюїс
24 червня, 2021 четвер
Льюїс пояснив, чому так і не дав Кличку реваншу після легендарного бою
Збірна України
23 червня, 2021 середа
Пощастило, чим вони зіграли краще за нас? - у Росії істерично відреагували на вихід України у плей-офф Євро-2020
Київ
+29
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.3
  Купівля 27.3
  Продаж 27.56
 • EUR
  Купівля 32.5
  Продаж 32.91
 • Актуальне
 • Важливе
2021, четвер
24 червня
23:13
Зеленський назвав теми, які планує обговорити на зустрічі з Байденом
22:49
Василь Ломаченко
Мені потрібно довести собі, своїй команді, батьку, сім'ї, друзям, - Ломаченко провів прес-конференцію перед боєм проти Накатані
22:45
"Не для обговорення з Росією": Зеленський про питання надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО
"Не для обговорення з Росією": Зеленський про питання надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО
22:37
Клейтон
"Динамо" позбулось непотрібного бразильця, який зіграв лише 1 матч
22:31
З Греції найближчими днями повернуть понад 500 українців, які застрягли в країні через припинення роботи туроператора, - МЗС
22:23
Пентагон
У рамках безпекової допомоги: Пентагон передав госпіталю Нацгвардії України обладнання на 15 млн грн
22:22
Зеленський назвав рішення РНБО "інструментом швидкого реагування" на події в Україні
22:20
Швеція - Словаччина
Отримати Україну - це плюс: У Швеції відреагували на матч з Україною у плей-офф Євро-2020
22:04
У Запоріжжі підсанкційного злодія в законі на прізвисько "Принц" засудили до трьох років позбавлення волі
21:45
У Росії розбився вертоліт Росгвардії, є загиблі
21:41
Інфографіка
Руслан Малиновський
Євро-2020: розклад усіх матчів 1/8 фіналу
21:24
Словаччина зменшить пенсії ексчиновникам і силовикам, які сприяли репресіям комуністичного режиму
21:01
вакцинація
У Сумах з 26 червня запрацює центр масової вакцинації від коронавірусу
20:55
"Крим - це Україна": США підтримали Британію у протистоянні агресії РФ в українських територіальних водах
20:22
Працює у звичайному режимі: в метро Києва відновили після збою систему безготівкової оплати
20:20
У Києві викрили масштабну схему вимагання виплат за неіснуючі онлайн-кредити
У Києві викрили масштабну схему вимагання виплат за неіснуючі онлайн-кредити: понад 60 тис.постраждалих
20:06
Група ICU встановила світовий рекорд Гіннеса
19:59
Андрій Павелко
Теперішня збірна - найдорожча в історії України: президент УАФ зізнався, куди витратить призові за Євро-2020
19:54
Нацслужба здоров’я рекомендувала щепити вагітних вакциною Pfizer
19:54
Зеленський підписав закон про меценатську діяльність у спорті
Зеленський підписав закон, що дозволяє продаж землі на онлайн-аукціонах
19:36
Наталка Діденко
"Знову короткими перебіжками від тіні до кондиціонера": Наталка Діденко попередила про спеку й дощі
19:32
збірна України
Щоб зрозуміти, хто сильніший, - у Держдумі запропонували провести футбольний матч Україна - Росія
19:23
Центр Разумкова: Зеленський і Порошенко лідирують у електоральних симпатіях українців, серед партій - "Слуга народу" і "ЄС"
19:21
Сергій Никифоров
Новим прессекретарем Зеленського стане журналіст Никифоров, – Подоляк
18:54
Microsoft презентувала Windows 11
Microsoft презентувала Windows 11 з новим дизайном та меню "Пуск"
18:47
В Україні почнуть відзначати День тренера, - указ президента
18:39
Владлен Юрченко
Найдорожчий футболіст "Зорі" пішов з команди безплатно
18:37
ООС
Окупанти 12 разів порушили “тишу” на Донбасі: поранено українського військового
18:24
В Україні з початку року 69 дітей скоїли самогубства, - МВС
18:18
Санкції проти Росії
Санкції проти російських телеканалів, заводів та авіакомпаній: Зеленський видав указ
18:06
Борис Джонсон
Російське МЗС звинуватило Британію в "брехні в обличчя" щодо есмінця Defender: Джонсон віджартувався про Росію у відповідь
17:55
SkyUp
"Пахло горілою ізоляцією": літак Київ-Батумі повернувся до аеропорту "Бориспіль" після зльоту
17:51
Президент УЄФА Александер Чеферін
УЄФА скасував правило виїзного голу
17:50
Зеленський
Зеленський ввів у дію санкції проти Фірташа та Фукса
17:31
Зеленський відвідав Книжковий Арсенал-2021, де придбав “Справу Василя Стуса”
17:22
В Києві узгодили нові правила для самокатів: зниження швидкості, страховку, техобслуговування
16:58
Зеленський
Зеленський увів у дію санкції РНБО проти банків РФ
16:57
"Добре спланована операція": генерал Ходжес порівняв прохід британського есмінця біля Криму з операціями США у Південнокитайському морі
16:50
Василь Ломаченко та Боб Арум
Ломаченко один з найвидатніших боксерів в історії, - промоутер Арум
16:39
ООС
Окупанти в зоні ООС поранили українського військового
Більше новин