Єгор Фірсов: Щоб змусити великий бізнес відповідати екологічним нормам, потрібна жорстка рука

Андрій Яніцький
29 травня, 2020 п'ятниця
10:10

Єгор Фірсов - колишній виконуючий обов'язки глави Державної екологічної інспекції України. Депутат Верховної Ради VII та VIII скликань у 2014-2016 роках. Очолював Донецьку обласну організацію партії УДАР. Працював вчителем історії та правознавства у школі №4 Авдіївки, помічником депутата Верховної Ради. Закінчив економіко-правовий факультет Донецького національного університету за спеціальністю "Правознавство"

Про причини свого звільнення та про ситуацію із забрудненням повітря великим бізнесом Єгор Фірсов розповів у програмі “Еспресо: капітал” на каналі Еспресо ТВ. Ведучий програми – Андрій Яніцький, директор Центру журналістики при Київській школі економіки.

Пане Єгоре, чому вас звільнили? Ви знаєте відповідь на це питання?

За три тижні до звільнення я зустрічався з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем і питав, чи є претензії до Державної екологічної інспекції, чи є питання особисто до мене і чи можемо ми продовжувати політику, яку розпочали. Що я маю на увазі. Державна екологічна інспекція має можливість приходити до топ-забруднювачів, стукати їм у двері, перевіряти їх і виписувати штраф, якщо є порушення.

За чотири місяці роботи ми виписували мільйонні штрафи величезним корпораціям: металургійним заводам, ТЕЦ. Більше півмільярда штрафів. За всю історію Інспекції це - рекорд. І дуже важливо було заручитися підтримкою нового прем’єра, бо без його підтримки це просто марна праця.

Ми мали підтримку попереднього уряду і колишнього  глави Офісу президента, тому я поставив це питання Денису Анатолійовичу. Він відповів: так, можете. Тоді я прийшов, зібрав колектив і сказав – далі вперед. І ще три тижні ми продовжували перевіряти підприємства, коли зі ЗМІ я дізнався, що мене звільнили. Причини я не знаю, я намагався зателефонувати прем’єр-міністру, писав йому sms, але відповіді досі я не отримав.

Знаю, що вам спалили автомобіль. Чи знайшли людей, які це зробили?

На жаль, ні. Дійсно, місяці півтора тому вночі біля мого дому спалили авто. Поліція, треба віддати належне, працювала досить ретельно. Вона відпрацьовувала відеокамери, опитувала свідків, робили експертизи різні. Але, на жаль, я не знаю, на якій стадії слідство зараз. Винуватців поки не знайшли.

Xто теоретично міг бути незадоволений вашою роботою?

Це питання дуже часто мені ставлять. І коли ставлять, то в мене десятки прізвищ, корпорацій, назв перед очима. Я не можу сказати і, відверто, не буду цього робити. Бо могли зробити це дуже-дуже багато суб’єктів, починаючи з лісгоспів, які ми штрафували.

А хтось погрожував, може, попереджав вас, що можуть бути такі наслідки?

Кожен тиждень були якісь погрози, попередження, “привіти”. Про них навіть немає сенсу говорити. Це було щотижня. Коли перевіряєш лісгоспи, які палять ліс, і виписуєш їм мільйонні штрафи, корпорації великого бізнесу тих людей, яких називають олігархами, комунальні підприємства...

Тобто це величезне лобі з величезними зв’язками і величезними грошима. І коли ти їх штрафуєш на мільйони, а вони до цього не звикли, бо раніше вони не отримували таких штрафів, то їм це дуже не подобається. І тому я думаю, що вони використовували всі методи. І лобі в парламенті, і якісь замовні статті. В тому числі, можливо, намагалися лякати підпалом авто.

А хто в нас найбільші екологічні забрудники ? Є ТОП-5 підприємств, які можна все ж таки назвати?

Тоді обирайте категорію, про що ми говоримо. Повітря, вода або засмічення. 

Давайте про повітря. Для Києва, принаймні, це така болюча тема.

Повітря це не тільки для Києва, а переважно для східної України: Запоріжжя, Дніпро, Маріуполь – це тема №1. Якщо говорити про повітря, то перше це - ТЕЦ, про які зараз дуже багато говорять, вугільні. Друге – металургія. Ну це, звичайно, авто. Скажімо так, автівки це загальний суб’єкт, але все ж таки треба сказати, що вони суттєво забруднюють повітря.

Тобто, наскільки я розумію, коли кажемо ТЕЦ, то думаємо про Ахметова, коли кажемо про металургію, то там багато людей, мабуть і Пінчук там фігурує. А коли ми кажемо про авто, то про виробників неякісного палива, тобто про пана Коломойського. Тобто всі гучні імена ми можемо перелічити.

Я не буду говорити про якісь прізвища олігархів.

Але так, це - правда. Ми оштрафували компанію Метінвест більше, ніж на 10 мільйонів гривень, це - рекорд. Ми приходили на Нікопольський завод феросплавів, туди нас взагалі не пустили, на це підприємство. А штраф за недопуск це 750 гривень і це окрема розмова щодо ґрунтовних і системних змін нашого екологічного законодавства, яке в катастрофічному стані, і дуже багато там не змінювали ще з 90-х років. Наприклад, штрафи. Бо у нас за неносіння маски 17 тисяч гривень людина платила, а за забруднення повітря 75. Тільки не тисяч, а гривень. Ніде в Європі ви таких норм не знайдете. І, звичайно, потрібна зміна екологічного законодавства щодо сміття, повітря, штрафів, реформа інституції – це має бути завдання, яке входитиме в топ-3 державної політики поряд з економікою і поряд з припиненням війни. Ну і, звичайно, коронавірусом.

Коли питаєш людей про реформи, то про екологію в Україні не часто згадують. Чому так?

Ми ще на дуже низькому рівні в цьому плані, це - правда. Якщо б ви проводили такі опитування десь в країнах Європи, то відповіді були б інакшими. Бо в європейських країнах охорона довкілля це питання якщо не номер один, то номер два. І я поясню чому. І спробую переконати людей.

Можливо, кияни, які зіткнулися нещодавно зі смогом, пиловими бурями і пожежами, розуміють, що охорона довкілля -- це навіть важливіше, ніж епідемія коронавірусу. Чому? Тому що проти коронавірусу може бути застосована вакцина, впевнений, що в цьому році її винайдуть.

І можна буде піти на самоізоляцію. Але від поганого довкілля, поганого повітря, непитної води самоізоляція не допоможе. І вакцини тут не винайдеш.

І якщо трапиться так, що вже буде запізно щось робити, а ми знаємо, що такі точки неповернення є, то це дуже критична історія. Тому я ще раз повторюю, що як би там навіть десь громадяни не ставилися до цієї теми, все ж таки президент і парламент мають усвідомити, що реформа захисту й охорони довкілля має бути пріоритетною в політиці, бо це здоров’я і життя людини.

Я повністю згоден, але дивіться, в нас міністерства екології досі немає (розмова відбулася ще до рішення уряду про розділення міністерств). В нас є спільне міністерство – енергетики та екології, що дуже дивно. Це як бджоли та мед в одному міністерстві зібрались. Чи треба нам окреме міністерство екології?

Треба окреме міністерство, окремий лідер, який буде займатися захистом і охороною довкілля, окремі фінанси, треба визнати належне – охорона довкілля потребує грошей. І звичайно політична підтримка. Без політичної підтримки президента і парламенту змін не буде. Зміни іноді непопулярні. Для того, щоб змусити людей з повагою ставитися до довкілля, щоб змусити великий бізнес відповідати екологічним нормам, потрібна жорстка рука. І політична підтримка тут дуже важлива.
 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.82
    Купівля 38.82
    Продаж 39.34
  • EUR
    Купівля 42.2
    Продаж 42.94
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
19 березня
12:02
OPINION
Володимир В'ятрович
Що відбувається з військовим рекрутингом
11:54
Кирило Буданов
Буданов назвав переломний момент в обороні Києва навесні 2022 року
11:38
Путін планує відвідати Китай у травні для переговорів з Сі Цзіньпіном, - Reuters
11:35
Стежив за ЗСУ за допомогою дронів: на Миколаївщині затримали інформатора РФ
11:29
Оновлено
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Каміш і його колега з Німеччини Борис Пісторіус, Польща, 18 березня 2024 р.
Польща та Німеччина створять бронетанкову коаліцію для підтримки України
11:12
Поранено чотирьох цивільних: РФ уночі обстріляла ракетами С-300 Селидове на Донеччині
11:02
На Вінниччині знайшли "шахед", який не вибухнув
На Вінниччині знайшли "шахед", який не вибухнув
11:02
Гаїті
На Гаїті банди вчинили напад на елітні райони столиці: загинуло щонайменше 12 людей
10:59
Огляд
міжнародний огляд
Що означає для українців перемога Путіна на президентських виборах, приєднання України до ЄС та підтримка російським народом війни. Акценти світових ЗМІ 19 березня
10:54
відключення електроенергії
Через обстріли РФ є знеструмлення у 7 областях України: ситуація в енергосистемі станом на 19 березня
10:47
Україна ЄС
ЄС відкидає публічні обговорення перспектив членства України з двох причин, – Politico
10:41
WSIS Prizes 2024
Дія.Engine номінували на міжнародну нагороду WSIS Prizes 2024
10:33
На війні загинув майстер спорту з кікбоксингу, ультрас київського "Динамо" Іван Фесенюк
На війні загинув майстер спорту з кікбоксингу, ультрас київського "Динамо" Іван Фесенюк
10:22
Американські зоологи модифікували ДНК корови, аби у молоці продукувалися білки людського інсуліну
10:18
Володимир Зеленський та Хакан Фідан
У МЗС Туреччини висловили надію, що 2025 рік стане мирним для України
10:01
OPINION
Орест Сохар
Німецький канцлер піддався на тролінг Макрона
10:00
Ентоні Блінкен
Блінкен заявив, що дії Китаю у Південнокитайському морі є провокаційними та порушують права Філіппін
09:50
Ексклюзив
Парад ганьби. Путін
Путін боїться оголошувати широкомасштабну мобілізацію, - Згурець
09:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 березня: гривня послабшала щодо євро та долара
09:40
Президента США Джо Байдена та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
"Є кращий спосіб": Байден застеріг Нетаньягу від наступу на Рафах
09:38
Огляд
вбивство Маргарити Разаз
Що відомо про вбивство українки в Німеччині: підозрювана з Росії та інші деталі справи
09:30
крилата ракета X-32
Партизани "Атеш" з'ясували, скільки ракет X-32 РФ планує виготовити цьогоріч
09:18
Дмитро Кулеба
В Індії анонсували візит Кулеби: названо дати
09:11
Ексклюзив
Карта бойових дій: Бахмут
Оперативна ситуація на Бахмутському напрямку стабілізовується, - командир екіпажу БПЛА "Кара Небесна" Отченаш
08:38
військове кладовище
У Мінветеранів пояснили, кого ховатимуть на Національному військовому меморіальному кладовищі
08:31
Ексклюзив
вибори росія
Половину явки на псевдовиборах на ТОТ забезпечили не місцеві мешканці, - голова Сєверодонецької РВА Власенко
08:30
Сергій Богачук (праворуч)
В українського нокаутера через росіянина зірвався чемпіонський бій
08:00
OPINION
Олексій Голобуцький
"Дронова економічна війна"
07:53
Інфографіка
На фото втрати окупантів
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 10 танків, 30 артсистем і 840 окупантів
07:48
Мер Нью-Йорка Ерік Адамс
Мера Нью-Йорка звинуватили у сексуальному домаганні, вчиненому в 1993 році
07:14
Збірна України
Євро-2024: лідер збірної України тренується окремо від команди перед вирішальною грою відбору
07:09
Ентоні Блінкен
Блінкен попередив про загрози, які штучний інтелект несе демократичним виборам у світі
06:46
Ілон Маск
Маск переконаний, що вживання ним кетаміну вигідне для інвесторів Tesla
06:27
Дональд Трамп
Трамп заявив, що євреї, які голосують за демократів, "ненавидять власну релігію та Ізраїль". У Білому домі відреагували
06:24
Бельгія
Мінні тральщики і 300 бронеавтомобілів: Бельгія готує пакет допомоги для України на €412 млн
05:59
Леонід Пасічник
Справу щодо очільника "ЛНР" Пасічника передано до суду: йому загрожує 10 років тюрми
05:46
Володимир Путін
У ISW пояснили, як Путін використає "рекордні" показники на "виборах" у війні проти України
05:34
розвідувальні безпілотники MQ-9A Reaper
Американський дрон Reaper здійснив аварійну посадку у Польщі
05:08
Петр Павел та Володимир Зеленський
Невдовзі Європа зможе виробляти необхідну кількість боєприпасів, зокрема й для України, - президент Чехії
04:40
Еммануель Макрон
Франція підтримала Польщу щодо обмеження експорту сільгосппродукції з України, - Politico
Більше новин